Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia
Bine aži venit pe Forumul pasionažilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veži gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

207 : Simeria - Hunedoara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
saint

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 24
Localizare : Brasov
Reputatie : 2365
Data de inscriere : 30/07/2010

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Dum 05 Sept 2010, 20:40

Lipitul e cea mai mica problema, as putea ajuta si eu la asta Very Happy, dar daca ai putea sa scanezi harta ar fi genial Very Happy
Sus In jos
mariuskl

Numarul mesajelor : 125
Varsta : 27
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 2833
Data de inscriere : 25/07/2009

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Dum 05 Sept 2010, 20:51

Eu am avut o versiune electronica in flash destul de mare (6000 X 4500), dar am pierdut cu un format. Tocmai de aceea mi-ar prinde bine una noua.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
dancer

Numarul mesajelor : 2
Reputatie : 2277
Data de inscriere : 17/09/2010

MesajSubiect: linia dubla   Vin 17 Sept 2010, 13:32

Intre statiile Simeria si Bircea Mica exista doua linii pe care nu se circula paralel decat pe o distanta foarte mica , una este linia de calatori si una este cea de marfa , de regula se utilizeaza linia de marfa deoarece pe linia de calatori exista o trecere la nivel cu DN 7 .
Ambele sunt folosite in prezent.
In alta ordine de idei misto fotografiile cu statiile , daca s-ar putea cine le detine rog sa-mi le dea si mie
Sus In jos
Tomi13leu

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 28
Localizare : Oradea/Petrosani
Reputatie : 2612
Data de inscriere : 07/04/2010

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Sam 18 Sept 2010, 17:37

asa este...eu am fost pe ambele si intradevar e mai ok cea de marfa daca putem sa-i zicem asa...
cand am trecut cu masina prin zona respectiva si am prins bariera s-a format o coada de sute de metri la masini... ABAT
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5502
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Sam 18 Sept 2010, 19:54

cea de calatori sa inchis toate circula pe cea de marfa
Sus In jos
Tomi13leu

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 28
Localizare : Oradea/Petrosani
Reputatie : 2612
Data de inscriere : 07/04/2010

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Sam 18 Sept 2010, 21:11

de cand? Mad
Sus In jos
dancer

Numarul mesajelor : 2
Reputatie : 2277
Data de inscriere : 17/09/2010

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Dum 19 Sept 2010, 06:22

mastan121212 a scris:
cea de calatori sa inchis toate circula pe cea de marfa
cea de calatori nu s-a inchis, dar din motive de exploatare circula numai un singur tren pe ea, cel care pleaca din Hd la ora 20.27
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5502
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Dum 19 Sept 2010, 08:37

numai 2141 circula pl simeria 4 52 ca sa nu mai blocheze tirurile restul pe cea de marfa
Sus In jos
David Marius

Numarul mesajelor : 37
Localizare : Cristur, HD / Alba Iulia, AB
Reputatie : 2178
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Sam 02 Apr 2011, 19:40

Astazi 2 aprilie 2011, fiind frumos afara, am decis cu prietenii sa facem o excursie in sus pe Cerna. La un moment dat, iata ce ne apare in cale:

E linia 207, simpla, electrificata. In imagine o anexa a haltei Pestisul Mare.
Urmatoarele doua poze sunt cu Halta Pestisul Mare. Cladrirea cu 2 etaje e locuita>>>

Linia, vedere spre Simeria

Spre Hunedoara

Dupa cum se vede, ocoleste podul si niste hale industriale. E printre putinele linii de aici care au mai ramas in picioare. Pozele urmatoare vorbesc de la sine >>>

O linie industriala care merge din Pestisul Mare spre alte hale, daca asa pot fi numite niste schelete de beton>>>
Spre Pestisul Mare

Spre hale

Macaz

In zona e un pod pietonal peste linii, asemanator cu cel de la Simeria. Asemanator, dar fara balustrade, cu caramizi furate, cu structura slabita...

Cei doi prieteni ai mei s-au incumetat totusi sa il treaca pe sus, timp in care eu....

Pana in '99 pe aici trecea trenul..

La pod la intrarea in Pestis de catre Cristur, linia ce duce la IUG

Din cate se vede nu mai e folosita de mult(desi in curte la IUG este un LDH pe care n`am reusit sa il fotografiez)

O multime de vagoane in curtea depozitelor de fier vechi. Careva de pe aici spunea ca sunt vagoane de carbune ale GFR>>>

Macara

Semnal mecanic la intrarea in Pestis Triaj de catre Simeria(nu se vede prea bine)

Si cam atat..
Ce se intampla cu tara asta? Ce au astia de gand? Chiar asa de prosti/usor de prostit sa fie oamenii de pe meleagurile astea?

The End. Ne vedem in curand cu un nou reportaj

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10224
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Dum 03 Apr 2011, 22:15

sunt ale CFR Marfa Smile .. erau in Hunedoara triaj .. dar mai nou se zvoneste ca a cumparat GFR acel triaj .. in poza se vad vagoanele de cereale de care vorbesc... daca puteti fugii rpd puteti merge in triaj .. e plin de vagoane rolling stock/GFR si 2 linii de manevra pentru ca mai iasa/intra din/in combinat .. vagoanele de la CFR Marfa(alea de carbune) au fost bagate in curtea celor de la ICSH.

Mare atentie cu triaju ca sun caini/oameni rai pe acolo.
Sus In jos
David Marius

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Lun 04 Apr 2011, 01:41

Dual, pe unde am trecut eu nu erau caini, adica la podul ala pietonal dezafectat - trecea lumea liniile cu caruta, cu masina, n-aveau treaba. Or fi pe la halele ce se vad in a 6a si a 7a poza, un pic mai departe de pod, cat si prin zona IUG, insa pe acolo nu ne-am bagat.

Anunta-ma daca poti sau daca stii pe cineva care stie sa imi spuna orice despre (fostele si ce a mai ramas din) liniile din tot Combinatul Very Happy Mi se pare deosebit de interesant subiectul avand in vedere ca tatal meu a lucrat in Combinat cand eram eu mic, si faptul ca am si atatea amintiri de acolo. Cred ca trebuie sa deschid un topic separat Razz
Sus In jos
David Marius

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Lun 04 Apr 2011, 01:45

Stalpul ce se vede in poza 11 e de electrificare, mi-am dat seama ca e numerotat, cu scrisul negru pe galben...sa fi fost linia electrificata pana la scheletele de beton ???
Sus In jos
vilhelm

Numarul mesajelor : 59
Reputatie : 2176
Data de inscriere : 24/02/2011

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Lun 04 Apr 2011, 10:11

Era industriala LDH-ul? sau apartinea de firma privata GFR?
Sus In jos
vilhelm

Numarul mesajelor : 59
Reputatie : 2176
Data de inscriere : 24/02/2011

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Lun 04 Apr 2011, 11:50

Mersi de raspuns!
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10224
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Mier 06 Apr 2011, 00:38

Nu din cate imi aduc aminte nu a fost electrificare dupa Hunedoara triaj .. probabil il foloseau la iluminat.Eu vorbeam despre halele de care zici tu unde se vad vagoanele de cereale .. acolo era triajul,se trecea de la electric la diesel+destinatie finala.

Referitor la liniile din partea de sus a combinatului toate,dar absolut toate sunt deja de mult topite in hala de la Otelaria Electrica 2 ... fostele linii de la
furnalele (4(cel mai mare din Europa,nu a funct niciodata),5(cea mai rapida sarja) ,7,8,9,otelarie electrica 1, cuptoare siemens-martin,aglomeratoare,hale de preparare,statii de filtrare,CTM,mecanica fina,absolut tot e taiat,impreuna cu H'urile care au deservit "RIP Siderurgica Hunedoara".Mai este o linie care trece pe sub podurile de la intrare in Hunedoara,cred ca ducea la halda de zgura dar si aia nu mai are viata ca halda a fost relocata.Si in partea de jos sunt taiate halele pentru productie la materiale finite ,adica sarma 1,2,profile fine .. sarma 2 inca mai are linia,am vazut 3 vagoane garata dar cred ca scot tot ce e fier din hala ,si-apoi o taie si pe aia.A mai ramas OE2,laminorul U650 si cateva hale.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 207 : Simeria - Hunedoara   Astazi la 17:25

Sus In jos

207 : Simeria - Hunedoara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 207 : Simeria - Hunedoara
» Simeria Triaj (202)
» CFI HUNEDOARA
» Doua ore dense pe Hunedoara-Simeria (207)
» Lucrari modernizare statia CF Simeria (M200)
Pagina 2 din 40Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-