Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 33  Urmatorul
AutorMesaj
mihaiuc

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2612
Data de inscriere : 14/07/2010

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Lun 30 Mai 2011, 18:29

sorinucu a scris:
Mai andreiutzu tu te auzi ce tampenii scoti? Golentiul e la 3 km de gara (nu la 10 km cum ai spus), Maglavit la 2,5 km (nu la 4 km cum ai spus), iar in Motatei statia se afla chair in sat !!! Nu la 12 km departare!

Mai dute baiete in clasa a 4-a si invata masuratorile ABAT

Gara nu este in Motatei ci in Motatei-Gara, care este la aproape 8 km de localitatea principala Motatei. In celelalte doua cazuri, distantele date de tine sunt corecte (poate ceva mai mari, pentru ca le dai de la iesirea drumului spre gara din sat), dar garile sunt in camp, in pustietate. Chiar daca s-ar circula cu 160, oamenii tot la autobuz direct s-ar duce, fiind, desigur, mult mai convenabil decat o 'plimbare' de jumatate de ora-trei sferturi de ora prin coclauri (sau o transbordare incomoda cu autobuzul).
Sus In jos
tuborgtnp

Numarul mesajelor : 166
Varsta : 26
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2355
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: salut   Lun 30 Mai 2011, 18:35

are cineva idee cand se vor termina asa-zisele modernizari ??? din ce am vazut eu intre golenti si calafat...cam lasa de dorit...nu de alta, dar poate ca dupa aia se vor pune trenuri de rang superior...sa avem si noi conditii
Sus In jos
http://pasionatiferoviari.ro
mihaiuc

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Lun 30 Mai 2011, 18:53

tuborgtnp a scris:
are cineva idee cand se vor termina asa-zisele modernizari ??? din ce am vazut eu intre golenti si calafat...cam lasa de dorit...nu de alta, dar poate ca dupa aia se vor pune trenuri de rang superior...sa avem si noi conditii

Conexiunea la pod si modernizarile aferente (care sunt exclusiv legate de pod si de primirea traficului dinspre BG) vor fi puse in uz in momentul in care va fi finalizat podul Calafat-Vidin. Asta depinde de partea bulgara, unde lucrurile se misca exact ca melcul - poate in 2012, daca bulgarii isi fac treaba ok.
NU se vor introduce trenuri de rang superior pe aceasta linie, atat din cauza starii ei, nesuportand nici macar vitezele necesare clasificarii Regio Expres. Probabil se vor prelungi unul-doua trenuri pana la Vidin, si cam atat. Linia Vidin-Sofia este si ea proasta, grea (declivitati mari, curbe serioase cu raze mici), fiind si plina de restrictii, asa ca nu vei vedea probabil nici cine-stie-ce marfa pe linie in viitorul apropiat.
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1123
Varsta : 22
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 3551
Data de inscriere : 03/08/2010

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Lun 30 Mai 2011, 19:47

Am fost prin martie in Calafat si podu era gata pe partea bulgara dar la noi batea vantu rau de tot...nu cred ca au facut ei in 2luni podu ca sa putem circula din iunie pe el Smile)
Sus In jos
andreiutzu

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 2202
Data de inscriere : 05/05/2011

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Lun 30 Mai 2011, 22:18

@sorinucu crede-ma ca stiu ce vorbesc. din halta pana in sat la Maglavit sunt 4 km stiu foarte bine pentru ca multi ani am batut drumul ala! apoi daca gara din Golenti este asa aproape de sat cum spui tu de ce majoritatea celor care stau in Golenti preferau sa se dea jos la Maglavit?
@The Legend de pod se ocupa doar bulgarii pe partea romaneasca doar se fac bretelele si conexiunile si din cate am auzit pe partea romaneasca e mai bine decat la bulgari!
@mihaiuc pai si cu modernizarea si electrificarea caii ferate cum ramane?
Sus In jos
sorinucu

Numarul mesajelor : 315
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 2904
Data de inscriere : 26/01/2010

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Lun 30 Mai 2011, 23:01

Hai nene ca nu am chef sa ma contrazic cu amatori! Nu stiu cum ai bunul-simt sa ma constrazici dupa ce mai multi membrii ai forumului mi-au acordat dreaptate! Dute cu trenul pana la Golenti, da-te jos in gara si pana in sat i-a centimetrul si amsoara!
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/sorinucu
Cosmin5

Numarul mesajelor : 49
Reputatie : 2087
Data de inscriere : 10/05/2011

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Lun 30 Mai 2011, 23:58

@The Legend - 90% din proiect este responsabilitatea partii bulgare, Romania nefiind interesata de acest proiect, deoarece nu aduce avantaje semnificative noua, ci doar bulgarilor - ca au o legatura directa (fara panarama aia de bac) catre occident. Romaniei nu-i revine decat sa conecteze podul propriu zis la sistemele noastre de transport, mai precis la calea ferata si la acel drum. Daca vrei sa vezi cum arata si in ce stadiu se afla cu constructia poti sa te uiti pe site-ul lor sau sa consulti sectiunea "Romanian bridges" de pe forumul skyscrapercity Romania (daca se considera reclama se poate sterge), acolo acesta este subiectul "fierbinte" al momentului.
@tuborgtnp - lucrarile pe partea romaneasca sunt cam gata. Bulgarii insa mai au muuult de tot pana la finalizare, chiar ministra i-a "urecheat". Am vazut acum ceva timp la televizor sau pe net nu mai stiu exact un documentar in care era prezentat pe larg motivul intarzierilor de la acest pod. Mai exact, o persoana sus pusa din Bulgaria are afacerea cu bac-ul si, constienta fiind ca odata cu inaugurarea podului automat acest serviciu de care acum lumea este dependenta va disparea inceaca sa traga de timp si sa puna bete in roate proiectului (adica sa-l intarzie) ca sa pastreze monopolul si evident sa se imbogateasca timp de inca cativa ani.
@mihaiuc - ai dreptate. Nimeni dar absolut nimeni nu ar da sfintele dube care-i ia de la poarta sau din centru pentru un drum prin namol cand ploua sau prin ger si zapada iarna pana la gara. O sansa ca acest lucru sa se intample ar fi ca toate garile sa fie din cladiri cum trebuie, adica incalzite iarna si sa existe microbuze prin satele din aproprierile garilor care sa "culeaga" calatorii de peste tot. Sunt sigur ca o astfel de metoda ar reduce utilizarea masinilor personale cu 60-70%. Dar mai e mult pana departe, sunt interese mari la mijloc iar prioritatea nr1 - transport eficient si convenabil calatorilor este inlocuita de disperarea patronilor de a face bani.
Sus In jos
tuborgtnp

MesajSubiect: salut   Mar 31 Mai 2011, 18:56

ba si noi avem interes...daca nu se vor pune ranguri superiosre, de ce se schimba linia ? doar pentru a se mai fura ceva ?daca linia ar fi de viteza cat de cat, i-ar falimenta pe bulangii cu autobuze.si bulgarii cam intarzie podul din ce am vazut...inca se lucreaza la piloni...de la calafat spre golenti linia capata un nou traseu, sa vedem ce va fi.

@cosmin5: cum partea noastra e aproape gata ? din cate stiu, trebuie sa fim cu calafat - craiova linie noua.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10898
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Mier 01 Iun 2011, 07:07

sorinucu a scris:
Hai nene ca nu am chef sa ma contrazic cu amatori! Nu stiu cum ai bunul-simt sa ma constrazici dupa ce mai multi membrii ai forumului mi-au acordat dreaptate! Dute cu trenul pana la Golenti, da-te jos in gara si pana in sat i-a centimetrul si amsoara!

Nu va mai certati. Ca sa punem punct, va dau eu distantele:
Golenti - Gara Golenti 4,7km
Maglavit - Gara Maglavit 3,8 km
Golenti - Gara Maglavit 6,1 km
Motatei - Gara Motatei 7,7 km
Motatei Gara - Gara Motatei 0,5 km

Sursa: Google Earth. Distantele au fost masurate din centrul comunei (aproximativ) pana in dreptul cladirii de calatori.
Sus In jos
mihaiuc

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Joi 02 Iun 2011, 18:42

tuborgtnp a scris:
ba si noi avem interes...daca nu se vor pune ranguri superiosre, de ce se schimba linia ? doar pentru a se mai fura ceva ?daca linia ar fi de viteza cat de cat, i-ar falimenta pe bulangii cu autobuze.si bulgarii cam intarzie podul din ce am vazut...inca se lucreaza la piloni...de la calafat spre golenti linia capata un nou traseu, sa vedem ce va fi.

@cosmin5: cum partea noastra e aproape gata ? din cate stiu, trebuie sa fim cu calafat - craiova linie noua.

Interesul Romaniei in treaba asta e relativ redus - tranzit intre Grecia sau Turcia si Romania pe respectivul tronson va fi relativ putin, pentru ca drumul prin BG este greu si sinuos (si feroviar si rutier). In plus, interesul RO. era ca traficul de tranzit sa fie cat mai lung pe teritoriul tarii (e avantajos Ruse - Bucuresti - ...), a.i. sa se incaseze cat mai multe venituri (combustibil, restaurante, hoteluri/moteluri etc.) in economia din RO.
De asta, RO a propus dublarea podului Ruse - Giurgiu, dar partea bulgara a refuzat pana la finalizarea constructiei podului Calafat - Vidin, pe care bulgarii au ales sa-l faca ei singuri.
Pentru bulgari e mana cereasca podul - zona Vidin (Severozapadem) e cea mai saraca parte a UE, si din cauza izolarii de polii de dezvoltare (sunt doua alternative de transport acum, una inspre Bor in Serbia, si una inspre Sofia).

Proiectul pentru Romania implica DOAR caile de acces dinspre infrastructura romaneasca existenta pe pod. Refacerea caii ferate intra in alocarile UE pentru CIV, cel mai probabil 2013-2020.
Sus In jos
tuborgtnp

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Joi 02 Iun 2011, 21:49

mihaiuc a scris:
tuborgtnp a scris:

Interesul Romaniei in treaba asta e relativ redus - tranzit intre Grecia sau Turcia si Romania pe respectivul tronson va fi relativ putin, pentru ca drumul prin BG este greu si sinuos (si feroviar si rutier). In plus, interesul RO. era ca traficul de tranzit sa fie cat mai lung pe teritoriul tarii (e avantajos Ruse - Bucuresti - ...), a.i. sa se incaseze cat mai multe venituri (combustibil, restaurante, hoteluri/moteluri etc.) in economia din RO.
De asta, RO a propus dublarea podului Ruse - Giurgiu, dar partea bulgara a refuzat pana la finalizarea constructiei podului Calafat - Vidin, pe care bulgarii au ales sa-l faca ei singuri.
Pentru bulgari e mana cereasca podul - zona Vidin (Severozapadem) e cea mai saraca parte a UE, si din cauza izolarii de polii de dezvoltare (sunt doua alternative de transport acum, una inspre Bor in Serbia, si una inspre Sofia).

Proiectul pentru Romania implica DOAR caile de acces dinspre infrastructura romaneasca existenta pe pod. Refacerea caii ferate intra in alocarile UE pentru CIV, cel mai probabil 2013-2020.

ok.dar trafic este si intern...eu am mers in trenuri full.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9219
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11858
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Mier 29 Iun 2011, 21:34

CE va acorda o prelungire de doi ani pentru construcția podului Calafat-Vidin

Proiectul este finanțat prin programul de fonduri preaderare ISPA și ar fi trebuit finalizat încă din octombrie 2010, dar a fost amânat din cauza dificultăților tehnice, relatează Sofia News Agency.

Miercuri, autoritățile bulgare au anunța că va primi în următoarele săptămâni aprobarea oficială din partea Comisiei Europene pentru prelungirea termenului cu doi ani, până în octombrie 2010.

Potrivit informațiilor oficiale, 63% din lucrările de construcție la pod, care va facilita traficul din Europa Centrală către Grecia, prin România și Bulgaria, ar fi finalizate. De asemenea, 57% din infrastructura adiacentă podului ar fi construită, iar în total, pentru proiect s-ar fi plătit 38 de milioane de euro.

În aprilie, compania spaniolă FCC, care a fost contractată pentru construirea podului, a primit un permis pentru extracția materialelor necesare; lipsa acestui permis a fost unul dintre motivele invocate pentru întârzieri.

http://www.money.ro/ce-va-acorda-o-prelungire-de-doi-ani-pentru-constructia-podului-calafat-vidin_1013566.html
Sus In jos
andreiutzu

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Mier 29 Iun 2011, 23:12

bine bine dar "drumul de fier" cand il vor reabilita?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12504
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15672
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Mier 29 Iun 2011, 23:40

andreiutzu a scris:
bine bine dar "drumul de fier" cand il vor reabilita?

Greu raspuns , poate dupa 2013 sa se gandeasca ce si cum ca cica deabea dupa 2013 ar fi sanse de ceva fonduri pentru acea sectie pana atunci nema , adica daca termina podul la anul trenurile internationale (daca vor fi ) sunt nevoite sa circule cu 40-50 km/h pana la Craiova , cum sa nu fim de rasul curcilor . Ei stau si sug banii poporului iar toata infrastructura se degradeaza de la o zi la alta , ce i intereseaza pe ei , pe ei i intereseaza sa le iasa lor banii sa le creasca veniturile in banci , lasa pe prosti ca pot sa circule si cu 50 km/h daca merge trenu mai tare ametesc .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
andreiutzu

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Joi 30 Iun 2011, 15:52

de la calafat pana la segarcea e limita de viteza 40 km/h dar dupa segarcea se merge ceva mai repede. asta chiar ar fi culmea sa se faca infrastructura si pentru calea ferata si sa nu fie folosita calea ferata! chiar ar fi de rasu curcilor....dar nu imposibil caci in balcani e posibil orice!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin   Astazi la 22:18

Sus In jos

912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 912 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin
» București - Craiova - Timișoara - Budapest
» 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova
» M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord
» Regionala CRAIOVA
Pagina 4 din 33Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 33  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 900-