Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 26 ... 49  Urmatorul
AutorMesaj
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 29
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 3479
Data de inscriere : 06/12/2008

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Dum 25 Sept 2011, 14:04

Iata ce locomotiva frumoasa stationa in gara Turnu Magurele:

[img][/img]
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Mircea Condilescu

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 33
Localizare : Alexandria
Reputatie : 2331
Data de inscriere : 25/09/2010

MesajSubiect: Subiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Mar 27 Sept 2011, 08:20

Ai idee pentru ce garnitura se afla in Turnu?

Miercuri, 21 sept am observat in Turnu Magurele Port manevre cu naveta cisterne URAN tractata de doua locomotive CFR Marfa.Ce mi-a atras atentia - viteza de manevra extrem de redusa.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Dum 02 Oct 2011, 13:20

Nu am idee.. Cred ca a ramas maxim 2-3 zile in gara.

Am o rugaminte: ai cumva vreo poza cu gara Turnu Magurele Port? Pana acum nu am ajuns pana acolo, dar curiozitatea mea este foarte mare.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 12 Noi 2011, 13:42

Stie cineva cum arata mersul trenurilor pe linia 908 in noul mers al trenurilor din decembrie, respectiv, cum arata legaturile inspre Bucuresti?
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 26 Noi 2011, 20:03

Este revoltator! In noul mers al trenurilor au scos trenul care pleaca din Rosiori la 8 seara si ajunge la 9 si 20 in Turnu, precum si trenul de la 5 dimineata dinspre Turnu spre Rosiori.

Practic, ultimul tren spre Turnu e la ora 16.25... Nu inteleg de ce s-a scos.. calatori erau.. mai ales studenti..
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Mier 28 Dec 2011, 19:40

Stimate client,
CFR Călători răspunde petenților în conformitate cu prevederile Legii 233/2002 și ale Ordonanței nr. 27/2002 privind reglementarea activității de soluționare a petițiilor, cu modificările și completările ulterioare.

Urmare mesajului dumneavoastră, ne-am adresat direcției de specialitate și vă comunicăm următoarele:

Mersul trenurilor de călători se elaborează anual în funcție de solicitările călătorilor și ale agenților economici interesați și posibilitățile de trasare decise de administratorul infrastructurii feroviare CNCF CFR SA. Cu această ocazie, sunt satisfăcuți curenții de călători existenți, în condiții de eficiență economică, prin acoperirea cheltuielilor de exploatare realizate.

Întrucât trenurile solicitate de dumneavoastră (9046 și 9053) nu puteau fi puse în circulație pe principii tehnico-economice favorabile, nu au mai fost introduse în oferta de servicii.

Regretăm neplăcerile cauzate și vă asigurăm că rămânem în continuare receptivi la sesizările publicului călător, făcute cu bună credință și care ne sunt de mare folos pentru eliminarea aspectelor negative și îmbunătățrea activității SNTFC CFR Călători SA.
Cu stimă,
SNTFC CFR Călători
Biroul Relații cu Publicul
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12504
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15672
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Joi 12 Ian 2012, 00:52

14.01.2012 Circulatia trenurilor de calatori se suspenda !

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
iDorin

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2271
Data de inscriere : 05/11/2010

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Joi 12 Ian 2012, 02:22

karpaty a scris:
14.01.2012 Circulatia trenurilor de calatori se suspenda !
Extraordinar, se inchide si sectia asta ! ! ! ascandal
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 14 Ian 2012, 16:47

Locuitorii satelor teleormănene Salcia, Tudor Vladimirescu, Băneasa, Băduleasa, Caravaneți, Nicolae Bălcescu, Călmățuiu și Crângeni, care se deplasează zilnic sau ocazional la și dinspre municipiile Turnu Măgurele și Roșiorii de Vede, au parte în aceste zile de o surpriză neplăcută din partea Căilor Ferate Române. Printr-un anunț ilizibil, tipărit pe o jumătate de coală A4, lipit pe geamurile stațiilor de călători din municipiile Roșiorii de Vede și Turnu Măgurele sunt anunțați că, începând cu data de 13 ianuarie 2012, se închide circulația trenurilor de călători pe relația Turnu Măgurele – Roșiorii de Vede, ultima cursă fiind trenul personal ce pleacă din Turnu Măgurele la orele 18,05. Un anunț singular, pentru că informații despre acest fapt nu s-au putut afla de pe site-ul CFR Călători, nici de la regionala CFR Craiova.
Luați prin surprindere, oamenii au început să se intereseze de ce se întâmplă acest lucru. Și mare le-a fost mirarea când au aflat de la niște ceferiști că în câteva zilele urmează să se țină încă o “licitație” pentru atribuirea serviciilor de transport pe această relație firmei private Regio Trans, o astfel de licitație nereușită fiind organizată și la finele anului 2011. Cum oamenii nu au nimic împotriva privatizării transportului pe unele linii secundare ale Căilor Ferate Române, deși acolo unde s-a procedat astfel, respectiv pe liniile Alexandria – Zimnicea și Roșiori – Costești condițiile de călătorie sunt la fel de proaste ca și cele oferite de CFR Călători, se întreabă de ce s-a întrerupt circulația, pentru o perioadă care nici măcar nu a fost precizată, atâta vreme cât garniturile de tren vor fi aceleași, schimbându-se doar societatea care va presta transportul de călători. Ei cum vor ajunge în zilele următoare la serviciu, mulți dintre aceștia fiind navetiști la Turnu Măgurele și Roșiorii de Vede ? Zilnic din gara Salcia plecau spre Turnu Măgurele în jur de 50 de elevi, care învață la liceele din Turnu Măgurele, dar și câteva zeci de femei care lucrează la firmele de croitorie din Turnu Măgurele și Roșiorii de Vede, acestora adăugându-li-se alte zeci de călători care se deplasează cu treburi în cele două municipii teleormănene, sau merg spre alte localități din țară, ce au legături de cale ferată cu stația Roșiori Nord.
Dincolo de degringolada care domnește la CFR Călători, societate de stat căpușată de interesele unor politicieni, teleormănenii de pe Valea Călmățuiului care circulă de zeci de ani cu trenurile de călători văd în închiderea, chiar și temporară, a acestei linii de cale ferată o atitudine de sfidare din partea conducerii Căilor Ferate Române, o bătaie de joc din partea celor pentru care interesul public nici nu mai contează.
Și iată cum o cale ferată construită din banii poporului, în urmă cu peste 100 de ani, cade pradă unor interese de grup, subvențiile acordate de stat la transportul de călători urmând să nu mai ajungă la CFR Călători, ci la o firmă privată ! Din toate aceste șmecherii financiare, câștigă doar băieții deștepți, perdanții fiind oamenii de rând, căci doar ei mai apelează la serviciile transportului pe calea ferată, și statul român, pe care unii îl numesc, din interes desigur, a fi “cel mai iubitor gospodar”.

Stire preluata din ziarul ,,Mara'': http://www.ziarulmara.ro/?p=3351
Sus In jos
ATM

Numarul mesajelor : 1358
Varsta : 36
Reputatie : 3718
Data de inscriere : 10/07/2010

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 14 Ian 2012, 16:52

Cam heirupist articolul . Multele alea zeci de calatori intrau ele toate intr-un singur vagon (sau doua)? oare cati aveau bilet, fie el maca 50% cu tarif de elev?
(bine, partea cu capusele e motivata corect).
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1482
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4532
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 14 Ian 2012, 17:30

Bilete? Hai sa fim seriosi. 10% au bilete pe trenurile formate din Rosiori spre Alexandria sau Turnu, Ce spune de regiotrans e un mare jeg, ziarul este al unui traseist politic, ultima oara la PDL, si poate mai e suparat . Regiotransul face treaba buna pe Alexandria - Zimnicea.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 14 Ian 2012, 17:38

Eu am calatorit de 2 ori cu Regiotransul pana acum si am ramas foarte placut impresionat (am mers cu Interregio Brasov-Constanta). Si am vazut ca si automotoarele de Corabia si Zimnicea aratau foarte decent.

Cred ca o sa le fac o intrebare foarte curand celor de la Regiotrans in legatura cu preluarea liniei spre Turnu.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12065
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14103
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 14 Ian 2012, 20:59

Apropo de Regiotrans și de zona aia... am călătorit anul trecut cu un automotor de la Roșiori la Alexadria (a stat și a așteptat personalul de la Basarab, deși doar eu și un prieten am coborât din el și am luat Regiotrans), iar șeful de tren ne-a tăiat bilete și ne-a poftit în secțiunea de clasa întâi că ,,e mai cald și mai confortabil aici", evident fără să ne taxeze de clasa întâi. Că noi l-m refuzat pentru că vroiam să mergem cu capul pe geam e altă mâncare de pește.
La întoarcere am vrut să venim cu CFR... erau niște 20-50 care erau deja jegoase și mai și trebuia să stăm 3 ore până plecau, așa că am dat 4 RON la un Isuzu și am mers până la Roșiori (era ofertă specială... cu bilet 5,5 RON, fără bilet 4 RON... șoferul chiar întreba)... ineresantă experiența, să mergi pe DJ cu 105 la oră în cap (că la atât era limitată șandramaua), cu oameni în picioare (26 pe scaune, 26 în picioare) și frâne de te aruncau prin parbriz la fiecare călător ieșit de după vreun copac.

Revenind la Regiotrans, sper din toată inima să preia secția, condițiile sunt mult mai bune, iar cu subvenția... hai să fim serioși, MT bagă mai mulți bani în locomotive noi și vagoane noi/modernizate, care zac prin revizii degeaba. Acolo se duc banii adevărați și șpăgile mari. Transport privat de călători e doar o ciupeală, a unor bani are oricum s-ar fi dat. Dar, decât să ajungă în fundul CFR Călători, prefer să-i văd dați la Regotrans, TFG sau Regional.

M.I.C.I.

Numarul mesajelor : 537
Reputatie : 2407
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 14 Ian 2012, 21:00

Mai indicat ar fi ca sectia sa fie preluata de Servtrans, si sa circule trenuri directe pe sectia Costesti -Pitesti - Turnu Magurele.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Sam 14 Ian 2012, 21:59

Mi se pare ca in mersul trenurilor 2009-2010 Servtrans figura cu o pereche de trenuri pe Turnu-Rosiori, dar din motive necunoscute s-au retras.
Tin minte: era un tren care pleca pe la 7 fara 25 din Rosiori, facea cruce la Salcia cu trenul de la Turnu, ajungea la Turnu la 7:50, pleca inapoi la 8:10 si revenea la Rosiori la 9:30.

P.S.: Ce vremuri.. la un moment dat era legatura directa de la Curtea de Arges la Turnu Magurele...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   Astazi la 22:18

Sus In jos

908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele
» 909 : Rosiori Nord - Alexandria - Zimnicea
» M900 Sectii secundare
» 907 : Rosiori Nord - Costesti
» M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord
Pagina 4 din 49Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 26 ... 49  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 900-