Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

907 : Rosiori Nord - Costesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1585
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4892
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Joi 29 Dec 2016, 13:03

Aspectul cel mai important al calatorului feroviar teleormanean e ca a capatat trasaturile unui pomanagiu, ca in viata reala unde e obisnuit cu o galeatosag, fainosag sau uleiosag electoral. Cand era CFR pe toate liniile se mergea la greu cu nasul. Cand a venit RT o vreme au incercat sa se tocmeasca insa nu au avut cu cine, nasii pana atunci spagari la CFR au inteles ca daca continua si la patron cu aceleasi metehne raman fara serviciu. Iar elevi din astia care dau ultimii bani pe tigari sau pacanele cunosc destui, pe urma se milogesc ca nu au cu ce sa plateasca biletul. Probabil au invatat o lectie.
P.S. "RegioTomberon" a salvat, o vreme, niste linii in TR, CFR ce face azi?
Sus In jos
George CFR

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 21
Localizare : Rosiori/Nord
Reputatie : 340
Data de inscriere : 01/12/2016

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Joi 29 Dec 2016, 13:22

Regiotomberon a salvat niste lini secundare din TR pa timpul cand primea subventi de la stat mai mari decat primea CFR Calatori si in felul asta capusa compania de stat bineinteles oameni din minister care au facut mersul trenurilor favorabil privatului si punand trenurile CFR-ului la ore aiurea
Au avut trenuri de mediu si lung parcurs gen Craiova -Bucuresti puse cu 15 minute inaintea trenului CFR-ului si luau tot fluxul de calatori.
CFR Calatori a revenit pa niste lini abandonate dar a intodus pachetul minim .
Regiotomberon a ales sa renunte la linile astea.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13605
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 15901
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Joi 29 Dec 2016, 14:07

George CFR a scris:
Au avut trenuri de mediu si  lung parcurs gen Craiova -Bucuresti puse cu 15 minute inaintea trenului CFR-ului si luau tot fluxul de calatori.
Invers, CFR Călători a venit cu perechea de trenuri regio 2021/2022 (acum IR cu preț de R) puse la 15 minute după Regiotrans când au văzut că Regiotrans are clienți. De altfel, toate trenurile private de pe liniile interoperabile au fost puse pe trase noi, nefolosite până atunci de CFR Călători, indiferent cât kăcat mănâncă ZiuaNews.

Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 688
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2744
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Joi 29 Dec 2016, 14:17

George de cate ori ai mers cu Regiotransul?

Eu de f multe ori pe Bucuresti - Brasov si de vreo 3-4 ori pe Rosiori - Turnu Magurele.

Pe Turnu nu am avut niciodata probleme cu nasii, au fost f ok, foarte sociabili.
In schimb unii calatori pareau destul de dubiosi.

Iti convine cum arata personalele Cfr Calatori pe anumite trasee din Oltenia sau zona Fetesti ?!?

Nu te obliga nimeni sa urci intr-un mijloc de transport daca nu ai bani de calatorie.
Te ia cineva gratis la microbuz?
Eu unul m-am saturat de dubiosi si tigani prin trenuri care nu isi platesc calatoria ca "sunt si ei oameni"

de ce lucrurile astea nu se intampla pe Valea Prahovei sau in Transilvania ci doar pe anumite trasee din Muntenia, Oltenia?

Uite ca oamenii platesc 35 de lei la microbuz de la Turnu la Bucuresti si nu mai mor. Si nu se dau nici macar reduceri pentru studenti. Studentii nu mai merg cu trenul cat timp in tren sunt persoane dubioase si nu au legaturi din Rosiori. Trenul pentru studenti e doar 19 lei. Prin 2000 gara din Rosiori era plina de studenti din Turnu

Cristi are perfecta dreptate in ceea ce spune.

Eu unul sunt satul de toti blatistii din Teleorman care nu au bani de bilet dar fumeaza non stop
Sus In jos
George CFR

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Joi 29 Dec 2016, 14:53

Am mers cu regiotrans da cateva ori mai ales iarna .La clasa I te asezai pe un scaun si te duceai pa spate cu el .
Iarna chiar daca sa umple cu calatori partea de la motor in remorca tot nu sa datea caldura spunand ca le consuma motorina.
Dar una lume nu au dupa ce bea apa in partea de sud sunt si niste orase care se afla in moarte clinica nu sunt locuri de munca .Si asta ar fi paguba la privat daca ingaduie cateva cazuri de oameni care chiar pur si simplu nu au .Dar chiar si la microbuz cate un sofer te mai ia pa distante scurte fara bani .Si nici mie nu imi convine de oameni care fumeaza non-stop si consuma bauturi alcoolice si spun ca nau bani de bilet ,dar ce sa le facem acesti oameni exista oriunde in lume.Si unele trenuri din Oltenia si Muntenia au ajuns in halul ala din cauza calatorilor care distrug scaunele ,rup tetierile si le arunca pa geam dar nu numai vina calatorilor este si a directorilor care au fost si au desfiintat revizile de vagoane
Dar sa ne amintim da Necolaiciuc ca jaful de 11 milioane da euro cu achiziti frauduloase care nu folosesc la nimic.
Sus In jos
riciu

Numarul mesajelor : 731
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3367
Data de inscriere : 27/06/2010

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 10:03

N-as blama foarte mult privatii pentru ca de bine de rau, asigura un transport la care CFR a renuntat. Nu-s fan privati, dar uite ca la CFR lumea e blatista, la privati nu.

Am facut sectia Tarnaveni - Blaj, si desi nu-s rasist de fel, pe satra aia iti venea sa o arunci din tren. S-a certat controlorul cu ei, si de ciuda o femeie din satra... a inceput sa dea cu propriul ei copil de scaun, cum ca de ce vrea controlorul sa-i taie bilet, gen s-o lase in pace de mila copilului. Mi s-a intors stomacul pe dos!
Sus In jos
George CFR

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 10:50

Nici mie nu mi-a convenit cand un jeg da nasi de la regiotomberon pa timpul cand eram elev mi-a cerut 8 lei pa nici 10 km ca daca nu ii dau opreste "trenu" in camp .
Si altcineva a spus ca are abonament dar el nici macar nu avea .
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5721
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 6881
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 13:17

Nu credeam ca in 2017 o sa mai vad tomberoane de oameni care spun regiotomberon.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1585
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4892
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 13:25

George CFR a scris:
Nici mie nu mi-a convenit cand un jeg da nasi de la regiotomberon pa timpul cand eram elev mi-a cerut 8 lei pa nici 10 km  ca daca nu ii dau opreste "trenu" in camp .
Si altcineva a spus ca are abonament dar el nici macar nu avea .
Ai vrut o pomană? De ce nu ai luat de la casă pt a beneficia de reducere sau de ce nu te-ai dus imediat când te-ai urcat în tren la naș? Cunosc eu destui din ăstia care vor numai moca!
P.S. Ai carente grave la scriere, în loc să jignești mai bine pune mâna pe o carte.
Sus In jos
George CFR

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 14:08

Pot sa va dau n exemple dar nu mai vreau sa continui discutia asta cum ca as vrea pomana de la regiotrans.Cand m-am urcat in tren eram in halta Troian care nu are casa de bilete seful da tren era langa mine cand am urcat si am cerut bilet.
Mai bine vedeti cum a lasat rc-cf trans linile cand le-a predat la CFR SA ca nu au fost in stare sa ridice niste restricti la niste podete si a desfiintat o gramada de treceri la nivel cu calea ferata prevazute cu bariere manuale care pa urma au montat sisteme acustice si sonore care cateodata nici nu functionau. Si la unele treceri au bagat restricti da viteza da 5 km/h

Ultima editare efectuata de catre George CFR in Vin 30 Dec 2016, 15:00, editata de 1 ori
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13605
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 15901
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 14:48

RC-CF Trans a predat liniile în stare mai bună decât le-a luat. Când s-a semnat contractul, s-a trecut pe el că la expirare linia trebuie să fie cel puțin la fel cum a fost la încheierea contractului. Numai că angajații CFR S.A. au avut grijă să ia cu ei chiar și tâmplăria de la clădiri și cablurile de la bariere și semnale. Evident, RC-CF Trans a trebuit să le pună de la el.

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10128
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13026
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 21:49

Dr2005 a scris:
RC-CF Trans a predat liniile în stare mai bună decât le-a luat. Când s-a semnat contractul, s-a trecut pe el că la expirare linia trebuie să fie cel puțin la fel cum a fost la încheierea contractului. Numai că angajații CFR S.A. au avut grijă să ia cu ei chiar și tâmplăria de la clădiri și cablurile de la bariere și semnale. Evident, RC-CF Trans a trebuit să le pună de la el.

Nu generaliza Dragos pe M207 dupa ce a intrat RCCF in 2 luni nu au mai mers semnalele de intrare din Barcea Mica spre Hunedoara doar cu chemare la fel si semnalul de parcurs si iesire spre Hunedoara la Barcea au renuntat la postul de la bariera si multi altii
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3350
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6728
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 22:24

Nu era vina lor ca in zona se fura componente si calburi ca in codru.
Orice societate comerciala are ca scop obtinerea de profit, prin urmare cauta solutii de optimizare a costurilor de exploatare, tine cont ca platesc o chirie pe sectii.
CFR SA nu plateste nimic statului avand reteaua concesionata pe 90 de ani fara plata redeventei, iar in privinta datoriilor nu isi fac griji , cred ca intelegi ce vreau sa zic.  afro

Daca ar fi dupa mine as schimba legislatia, aceste sectii sa fie concesionate gratuit pe minim 10 ani iar desemnarea gestionarului sa se faca prin concurs de dosare, gestionarul interesat va depune un plan de investitii pe cei 10 ani iar oferta cea mai buna va fi declarata castigatoare.
Nu mai continui ca deviem de la subiect.

http://tren.transira.ro/ Trainspo Panoramio http://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4593
Reputatie : 5846
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 22:29

Azi am dat o tura pina la Resita.
Am vazut pe sectia luata de RGT bariere automate montate la citeva treceri la nivel si atunci desigur si semnalele de avarie la pasaj, noi, montate de RGT ca acolo totul e mecanic(unde mai exista ceva).

Deci nu zic ca doar au distrus.

pe de alta parte cred ca nu au preluat chiar tot patrimoniul sectiilor in special cladirile.
Unele prea se demoleaza si altele prea se vind si devin locuinte, deci e posibil ca alea sa fie in administrarea CFR SA, chiar daca linia e luata de RGT.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3350
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6728
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   Vin 30 Dec 2016, 22:36

Prin contracte s-a preluat infrastructura si cladirile, spatiile necesare desfasurarii activitatii, restul sunt proprietatea CFR SA Patrimoniu, SAAF sau persoane fizice.

http://tren.transira.ro/ Trainspo Panoramio http://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 907 : Rosiori Nord - Costesti   

Sus In jos

907 : Rosiori Nord - Costesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 907 : Rosiori Nord - Costesti
» M900 Sectii secundare
» 908 : Rosiori Nord - Turnu Magurele
» M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord
» 909 : Rosiori Nord - Alexandria - Zimnicea
Pagina 12 din 18Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 900-