Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine aşi venit pe Forumul pasionaşilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veşi gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Locomotivele electrice vechi din Oradea...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 413
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 3312
Data de inscriere : 21/05/2009

MesajSubiect: Locomotivele electrice vechi din Oradea...   Vin Iul 16, 2010 11:13 pm

Poate ca in avalansa de EA-uri, EC-uri, Siemens-uri si alte locomotive electrice, lumea a uitat de unele dintre cele mai vechi(daca nu chiar cele mai vechi) locomotive electrice de la noi din tara...poate ca unii dintre voi stiti de ele, poate ca ati auzit sau chiar le-ati vazut, dar sunt de parere ca merita un topic micut la noi pe forum...
Sa rezum in cateva cuvinte...
Locomotivele au fost construite la inceputul secolului XX si au circulat in Oradea pana in anul 1994...reteaua de transport in comun era legata direct cu calea ferata pentru a putea face aprovizionarea orasului...una din cele doua astfel de conexiuni se realiza in statia Velenta (actuala Oradea Est), cealalta in zona Iosia...Doua locomotive pe doua osii fiecare si-au inceput serviciul la 01 august 1906, avand numerele 1 si 2...in anul 1925 a mai fost cumparata inca o locomotiva electrica, avand numarul 3...in anii 70, 1 si 2 au fost renumerotate ca 4 si 5, locomotiva cu numarul 3 ramanand neschimbata...in total, au circulat la Oradea 5 astfel de locomotive, in prezent doar trei dintre ele se afla la depoul de tramvaie Oradea...

Cateva din datele tehnice ale locomotivei nr 3: (construita la fabrica Katharinenhütte din Rohrbach/Pfalz in 1905)
- greutate: 17 tone;
- putere: 25 CP;
- numar de motoare: 2;
- pantografe: 2;
- voltaj: 600V;

Locomotiva cu nr. 4: (construita in 1906 la fabrica Weitzer János, la Arad)
- greutate: 19 tone;
- putere: 45 CP;
- numar de motoare: 2;
- pantografe: 2;
- voltaj: 600V;

acum doua poze in care sunt aceste 2 locomotive, 3 si 4...imi cer scuze pentru claritate, sunt facute prin gard, cu telefonul Embarassed ...cea din plan indepartat este locomotiva cu numarul 3...

Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
didi

Numarul mesajelor : 632
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3656
Data de inscriere : 28/09/2009

MesajSubiect: Re: Locomotivele electrice vechi din Oradea...   Vin Iul 16, 2010 11:16 pm

Felicitari Codrut pentru descoperire.Acest tip de locomotive stiu ca mai exista la fabrica de hirtie din busteni .Stiu ca erau pentru caile ferate inguste electrificate.Superba descoperire
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 413
Varsta : 31
Reputatie : 3312
Data de inscriere : 21/05/2009

MesajSubiect: Re: Locomotivele electrice vechi din Oradea...   Vin Iul 16, 2010 11:18 pm

didi a scris:
Felicitari Codrut pentru descoperire.Acest tip de locomotive stiu ca mai exista la fabrica de hirtie din busteni .Stiu ca erau pentru caile ferate inguste electrificate.Superba descoperire

Mersi frumos...Acestea sunt de cale normala...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Locomotivele electrice vechi din Oradea...   Lun Iul 19, 2010 10:26 am

Acelasi tip de locomotiva a fost folosit si in Timisoara pentru transportul vagoanelor la fabrica de bere si la alte fabrici din zona pe liniile de tramvai.
Linia de racordare in Timisoara Est macazul si semnalul de manevra in functiune mai sint si acum in gara.
O locomotiva este expusa in curtea fabricii de bere.
Asemanarea cu locomotiva fabricii de hirtie din Busteni e intimplatoare.

Aici mai multe informatii despre locomotivele din Oradea

http://www.eminescu.rdsor.ro/istvan/english/loco.htm
http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=222
Sus In jos
discoid21

Numarul mesajelor : 250
Reputatie : 3000
Data de inscriere : 14/07/2009

MesajSubiect: Re: Locomotivele electrice vechi din Oradea...   Sam Mar 05, 2011 1:47 pm

Felicitari Codrut pentru descoperire.
Intr-una din stiri am aflat ca autoritatile oradene doresc sa expuna in centrul Civic al orasului una din locomotivele acelea. Sper sa o vad cat de curand expusa publicului.
Sus In jos
discoid21

Numarul mesajelor : 250
Reputatie : 3000
Data de inscriere : 14/07/2009

MesajSubiect: Re: Locomotivele electrice vechi din Oradea...   Vin Iun 17, 2011 7:17 pm

Locomotiva descoperita de Codrut a fost deja expusa cheers
Locomotiva e expusa de cel putin doua luni:

In acest moment, Oradea se poate mandri cu doua locomotive vechi expuse ca monument: locomotiva cu aburi din gara si locomotiva electrica din centrul civic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Locomotivele electrice vechi din Oradea...   Astazi la 11:51 am

Sus In jos

Locomotivele electrice vechi din Oradea...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 060-EA-001
» IR 1632: Oradea - Cluj Napoca - Bucuresti Nord - Constanta
» Filmare din tren in luna aprilie 2009 pe M300 intre Cluj Napoca si Oradea
» Sosiri/Plecari Oradea
» Locomotive electrice transferate de la BC la Medgidia
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: LOCOMOTIVE-