Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

904 : Titu - Targoviste - Pietrosita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Numarul mesajelor : 4746
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5645
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Dum 01 Mai 2016, 02:18

Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Dum 01 Mai 2016, 02:21

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3670
Reputatie : 4660
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Mar 03 Mai 2016, 16:52

Ma uitam la pozele cu doi operatori si brusc apare al treilea, cel de ingusta.
 Tot UTZ este operator feroviar pentru fabrica de ciment?
Interesante pozele cu vaca pascind intre linii, asa arhaic pe linga un Desiro modern.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Lun 09 Mai 2016, 09:22

Tot UTZ face treaba pe ingusta si cara piatra de la Moroieni la Fieni. Am fost in sambata mare au comenzi de au lucrat si in ziua aia, merge fabrica de ciment de la Fieni de regula programul era pana vineri pe la 14-15 iar in week-end nu mergea trenul.

Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Joi 12 Mai 2016, 09:17

Multi dintre voi deja ati vazut filmarea, e facuta de colegul DPS, vizionare placuta !!

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12504
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15672
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Vin 27 Mai 2016, 13:19

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12065
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14103
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Vin 27 Mai 2016, 13:47

Au tupeu, nu glumă...
IR-uri cu mers de R, mai rămâne să pună și rezervare obligatorie... o să fie de râsul cailor să plătești mai mult să mergi cu un VT624 sau un DH2 neclimatizat (și vara se face cam cald prin Câmpia Română), în loc să mergi cu un Desiro climatizat, pentru care nu-ți trebuie cursuri de alpinism ca să urci în el.

Dar nu mă miră, și pe București - Ploiești mai sunt masochiști care preferă TFC-ul, deși există IR-uri de CFR Călători, taxate la rang de R, cu condiții mult mai bune.

Pe de altă parte, trenurile astea erau oricum prinse în Contractul de servicii publice al TFC, dar nu credeam că le vor mai pune în circulație.

Katalyn

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Vin 27 Mai 2016, 16:43

Nu ma mai mira nimic la TFC am tot spus ce am avut de spus la adresa lor bine ca nu merg cu ei decat pe 302, 304, 306 si 904 pe magistrala 500 sau 1000 o sa merg cu ei cand o zbura porci.

Deci in primul rand mi se pare aiurea rangul de IR cu mers de R cu ce conditi vin la pretul de IR ? Poate au modernizat vreun DH2 si nu stim noi. Un lucru e sigur VT nu va fi tot cu DH2 se va merge deci nimic nou in peisaj, orarul e aiurea dar nici asta nu ma intereseaza totusi puteau face ceva cu cap :

IR 15098 Targoviste - Bucuresti Nord pleaca la 15:40 cu 4 minute inainte sa vina R 15168 de la Pietrosita, bravo baieti ati facut treaba.

Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 3835
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Vin 27 Mai 2016, 21:16

Katalyn a scris:

Deci in primul rand mi se pare aiurea rangul de IR cu mers de R cu ce conditi vin la pretul de IR ?

La TFC tarifele de IR nu sunt exact aceleasi ca cele de regio? E cam 11RON biletul pe 80km, cam la fel e si la CFR, ca au oferta regio, diferenta consta practic in cele cateva opriri in plus , confort si faptul ca ajung cu cca 10' mai tarziu decat trenurile CFR-ului.

Acum , daca analizam trasele, vedem ca TFC , cu exceptia cursei de la 17.22 din Targoviste, se cam completeaza cu CFR-ul din punct de vedere al programarii. Un fel de bara-bara pe fata, cu complicitatea celor care ofera trase neconcurentiale.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Vin 27 Mai 2016, 21:24

Sa fie pe capul lor de neseriosi si necalificati nici privatul si nici statul nu vrea sa dezmorteasca deloc sectia Targoviste - Pucioasa - Pietrosita practic ar trebui sa multumeasca subventiei.

Aici CFR putea sa traseze IR-urile pana la Pietrosita cu opriri obligatori la Pucioasa, Fieni si inca 2 opriri mai importante IR cu oferta nu cu schimbare la Targoviste si distanta mare intre trenuri. La fel si TFC putea sa bage direct Pietrosita-Bucuresti R cu 70% opriri nu glume dastea de incepatori cu IR cu mers de R la pret intre ele.

Nu se face treaba asa pana in toamna nu era tren la Pietrosita acum se inghesuie statul cu 4 perechi si privatul cu 8 in fiecare zi pentru 20 calatori media/tren, explicatile lui Dr2005 cu angajati de la cf cu autorizati/permise sunt egale fix cu zero si mai pot pacali doar copii care habar nu au de cum merg treburile in realitate.
Sus In jos
cristy79

Numarul mesajelor : 1250
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2672
Data de inscriere : 27/02/2013

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Vin 27 Mai 2016, 21:47

Ba orarul nu e aiurea deloc.

Ei s-au strecurat in intervalele de timp neacoperite de CFR si cred ca vor avea in timp destui calatori. Sa nu uitam ca toate trenurile de pe Bucuresti-Targoviste sunt tarifate Regio acum indiferent de rang... asa cum e si normal pe 80 de km. Cred ca este cea mai favorabila situatie si cele mai multe trenuri ieftine si civilizate pe aceasta ruta din ultimii ani buni.

Trenul lor de 18.15 din Bucuresti e foarte bun, ca si cel de dimineata din Targoviste catre Capitala de la 7.44, tinand cont ca intre 6.22 si 10.22 nu era nimic de la CFR Calatori catre Buc Nord.

Se simte insa lipsa unui tren cu plecare in jur de ora 19.00 din Targoviste catre Bucuresti...

Ai dreptate insa cu necorelarea de 4 minute cu trenul de la Pietrosita, sa speram ca se poate corecta...trenul de la Pietrosita poate sa soseasca mai devreme in Targoviste sa nu se piarda aceasta legatura - ar fi ridicol tinand cont ca ambele sunt trenurile lor.

Iar cu rezervarea locului chiar nu cred ca e asa mare tragedie... La CFR e optionala - desi chiar daca nu am specificat nimic nu mi s-a dat niciodata cu loc pe Targoviste, ar fi si aberant pentru ca locul de 3.9 lei este aproape jumatate din pretul biletului. Se poate merge si la TFC pe varianta asta.

Eu salut orice schimbare in avantajul calatorului care il atrage catre tren (desi recunosc nu sunt mare fan DH2 - dar cred ca sunt cele mai potrivite pe aceasta ruta scurta). Si acum chiar ca trenurile au ajuns aici aproape mai dese ca dubele What a Face What a Face What a Face

De acord cu Pietrosita = acolo se petrece ceva de-a dreptul caraghios... pentru care nu exista inca o explicatie logica (poate ca e ceva care ne scapa sau nu stim noi de ce se calca pe picioare CFR si TFC si trenurile sunt atat de necorelate, fara nicio legatura normala directa cu Bucurestiul etc etc
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Vin 27 Mai 2016, 21:53

Pe Targoviste - Pietrosita se bat 2 operatori cu 12 trase pe zi dus-intors pentru o medie de maxim 20 calatori/tren deci aer nene nu stiu ce succes vor avea cu glumele astea 2 care e si mai scump decat la CFR, e totusi cred ca au modernizat 2 automotare DH2 cu care vor inaugura si ruta asta noua abc
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2420
Varsta : 21
Reputatie : 3317
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Sam 28 Mai 2016, 01:30

VT 624 e mult peste Desiro, chit că n-are climă, dar e mai silențios, mai comod și mai plăcut la mers, mai ales că la Desiro moare clima vara și faci saună, cu 3 gemulețe minuscule nu-l aerisești ca lumea. Dacă bagă DH2 în schimb, cred că și-au dat foc la valiză degeaba, că n-o să meargă nici Twisted Evil cu alea în defavoarea șobolanilor, care, oricum ar fi de bătuți și chinuiți, rămân net superiori DH2-ului.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
cristy79

Numarul mesajelor : 1250
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2672
Data de inscriere : 27/02/2013

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Sam 28 Mai 2016, 06:20

Eu cred ca o sa aveti o surpriza. Lumea va veni. Si va spun si de ce.

In Romania nu exista pic de cultura feroviara (nu mai zic de alte feluri). De aia isi permite (inca) CFR Calatori sa practice asemenea tarife la asemenea conditii si la viteze de calatorie de secol XIX - fraieri se gasesc mereu sa puna botul. Atata timp cat aud in Bucuresti in Gara de Nord in anul 2016 - "Hai sa mergem cu Sageata ca merge repede" nu mai avem ce discuta... si "Sageata" se taraie cu 45-50 de km/H intre Chitila si Ghergani. Nu e de mirare ca exista amatori de a plati tarife IR cu Desiro 7 ore Timisoara-Baia Mare, sau pe Iasi-Galati etc si ca mosii si babele cu pomeni se inghesuie la "sageata" de Pausa la tarife IR ca la Arsenie Boca. Nu e de mirare ca atata timp si-au permis sa bage Desiro pe trenuri de noapte, ba chiar intr-un timp erau IC - pentru ca merge la tara si fraierii pun botul mereu la asa ceva.

De ce nu ar merge asadar oamenii cu DH2 la ora 18.15 din Bucuresti cand nu exista nimic catre Targoviste in intervalul 17.30 si 19.36 ? E o ora de varf si acest tren sigur va avea calatori. DH2 nu e decat un autobuz pe sine - dar pentru ruta asta scurta e ideal ca si material rulant dupa parerea mea ca nici pretentiile nu sunt mari. Sunt navetisti, multi cu un nivel redus de asteptari sau cultura (nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e ), nu oameni cu 7 facultati sau care sa fi mers pe afara sa vada cum e. Pentru ei sageata inca e a opta minune a lumii. Deci - nu va fi nicio problema DH2-ul dupa parerea mea.

Plus ca asa s-ar mai degreva unele trenuri de la CFR care au ajuns atata de pline ca stau oamenii ca sardelele ca nasurile lipite de geam. Ieri IR 1897 de la 17.30 avea 3*Desiro supraaglomerate, erau foarte multi la usi in picioare si inauntru temperatura crestea ametitor, lumea era deja leoarca de sudoare si nu era inca asa de cald afara. Grupa de Targoviste avea 2*AM si era jale acolo, zeci de oameni in picioare. Bine ca e o ruta scurta totusi. La DH2 macar se pot deschide geamurile pentru o minima ventilatie.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Sam 28 Mai 2016, 08:10

Domnule da mai du-te si in cursul saptamani sa-l vezi pe 1897 nu doar vinerea cand pleaca studenti acasa si lumea la tara.

Doi la mana nu inteleg ce are DH2 si nu are Desiro sau invers eu am mers cu DH2 in toate anotimpurile si cu Desiro la fel nu mi se pare mai stralucit DH2 decat Desiro, cel putin sageata cu 74 de fotolii e cu mult peste DH2. Ce-mi place la DH2 e acel gemulet mic care poti sa-l deschizi si acele automotoare cu cate 24 strapontine ( cate 12 la fiecare post ) unde iti intra destule biciclete, trolere sau bagaje.

La ce mers are mai degraba i se potriveste rangul de R si nu IR practic e jaf la drumul mare cu acei 2,5 lei/loc cerut cu japca.

Daca era IR ar fi trebuit sa opreasca in punctele cele mai importante cu trafic de calatori catigi mai multi calatori daca ai o durata mai mica decat sa opresti aproape peste tot in speranta ca mai ciupesti 2-3 insi.

La ce conditi are DH2 plus 2,5 lei locul ar fi trebuit sa aibe maxim 5 opriri de la Tgv la Buc la Nucet si Titu obligatoriu dar cine stie poate ca au gresit rangul si o sa modifice din IR in R ramane de vazut.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita   Astazi la 22:18

Sus In jos

904 : Titu - Targoviste - Pietrosita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 904 : Titu - Targoviste - Pietrosita
» 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova
» Metrou Usor la Targoviste
» LINIA DE MOCANITA FIENI-PIETROSITA-MOROENI
» AITT Targoviste
Pagina 46 din 48Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 24 ... 45, 46, 47, 48  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 900-