Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Am gasit pe net

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 26 ... 48, 49, 50
AutorMesaj
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3118
Varsta : 35
Localizare : Pascani
Reputatie : 5838
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Joi Mar 30, 2017 9:58 pm

Dr2005 a scris:
ciprian71 a scris:
Sa nu confundam perioadele.Intre anii 1964 - 1982  a fost cea mai buna perioada pe care a cunoscut-o Romania vreodata.Magazinele erau pline cu detoate exact ca acum cu diferenta ca 90% din produsele vremii erau autohtone.

Foarte bună perioadă, mai puțin când venea hârtia că în 2 - 3 zile trebuie să te muți că se ,,sistematizează" strada ta.

Cu sistematizarea, sunt multe de spus, si s-au facut si lucruri bune, dar si gresite!

Este cert faptul ca acele blocuri si locuinte trebuiau construite, drept dovada ca ne sunt utile si astazi. Exodul masiv de populatie din mediul rural in cel urban, dezvoltarea industriei, necesitatea de forta de munca la orase, au justificat constructia blocurilor.

Insa, in planurile de sistematizare a oraselor, s-au facut si unele greseli si erori:

-Nepastrarea unei distante suficiente intre blocuri, pe motvul de "a nu se lua din terenul agricol prin extinderea prea mare a perimetrelor oraselor".

Astfel, au fost construite blocuri mult prea apropiate unul de altul, fapt care a facut difcila sau uneori imposibila amenajarea de spatii verzi, parcuri, locuri de joaca pentru copii, intre blocuri.

-In unele situatii, calitatea instalatiilor interioare (sanitare, electrice, termice, lifturi, etc) din blocuri nu a fost corespunzatoarea, chiar si conform STAS-urilor de atunci din constructii.

Acest fapt se datora modului de salarizare a muncitorilor din constructii- asa-numitul "accord global", prin care muncitorii erau platiti in functie de volumul de lucrari efectuat intr-un anumit interval de timp. Astfel, muncitorii in constructii aveau interesul sa faca in volum cat mai mare de lucrari intr-un anumit interval de timp, facand uneori (din graba) rabat la calitatea lucrarilor executate.

Astfel, in multe blocuri construite in anii 70, instalatiile electrice interioare au fost realizate din conductor de aluminiu tip inteng, de multe ori ingropat direct sub tencuiala (fara a fi introdus in tub de protectie), la majoritatea prizelor (cu exceptia celor de la bucatatie si a unei prize de pe hol) nu a fost tras conductor de nul de protectie, tevile instalatiilor de canalizare menajera din subsolurile blocurilor au fost executate din fonta (desi existau si atunci tevi de PVC pentru canalizari) (si sa vedeti ce "bucurie" cand se sparge vreo teava de canalizare menajera pe la subsol), etc!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13996
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16387
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Joi Mar 30, 2017 10:17 pm

ldh80 a scris:
Acest fapt se datora modului de salarizare a muncitorilor din constructii- asa-numitul "accord global", prin care muncitorii erau platiti in functie de volumul de lucrari efectuat intr-un anumit interval de timp. Astfel, muncitorii in constructii aveau interesul sa faca in volum cat mai mare de lucrari intr-un anumit interval de timp, facand uneori (din graba) rabat la calitatea lucrarilor executate.
Nu știu dacă din grabă lucrau prost. În mod sigur furau mult din materiale, mai ales că mare parte din muncitori erau aduși de la țară, unde încă existau case care aveau nevoie de reparații. La mine la bloc am găsit Scânteia la sifonul de pardoseală al vecinului de mai sus, dar și la al meu, că nu s-au chinuit să prindă cum trebuie sifonul după ce a fost livrat, ci l-au prins ușor pe lateral și sub el au băgat ziar și tencuială, bine că nu a căzut prin podea.

Citat :
Astfel, in multe blocuri construite in anii 70, instalatiile electrice interioare au fost realizate din conductor de aluminiu tip inteng, de multe ori ingropat direct sub tencuiala (fara a fi introdus in tub de protectie), la majoritatea prizelor (cu exceptia celor de la bucatatie si a unei prize de pe hol) nu a fost tras conductor de nul de protectie,  tevile instalatiilor de canalizare menajera din subsolurile blocurilor au fost executate din fonta  (desi existau si atunci tevi de PVC pentru canalizari) (si sa vedeti ce "bucurie" cand se sparge vreo teava de canalizare menajera pe la subsol), etc!
Țevi de scurgere de plumb (cu excepția colectorului, care era din plastic), linoleum pânzat doar în camere (nu și în bucătărie și pe holuri), prize cu împământare doar în bucătărie și pe holul de lângă baie, pereți strâmbi, calorifere din fontă cu câți elemenți au avut chef să pună, conductorii de aluminiu de la instalația electrică (că cuprul era scump) cu contorul ,,recondiționat" fabricat în 1965 (la bloc dat în folosință în 1975 și instalat în 1984, că după ce s-au mutat foștii proprietari a venit IDEB-ul și a luat contorul existent)...

Jhonyla

Numarul mesajelor : 1445
Reputatie : 3987
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Lun Mai 08, 2017 10:36 pm

Sus In jos
Jhonyla

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Mar Mai 23, 2017 10:09 am

Sus In jos
Jhonyla

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Mar Iul 18, 2017 7:05 pm

Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1110
Varsta : 61
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 4112
Data de inscriere : 21/02/2010

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Dum Iul 30, 2017 4:06 pm

Sus In jos
Vale_ntin

Numarul mesajelor : 179
Varsta : 37
Localizare : Galati
Reputatie : 2114
Data de inscriere : 11/08/2012

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Mar Aug 01, 2017 2:15 am

Cred că nu văd bine: în dreapta sus este sigla televiziunii germane Das Erste? Adică ăștia au transmis 5 ore de traseu feroviar din Grecia? amunca

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4853
Reputatie : 6201
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Mar Aug 01, 2017 8:21 am

Da au transmis, intr-o vreme si eu urmaream transmisiunile astea.Erau noaptea sau spre dimineata cind nu era audienta.Poate mai au si acuma insa eu nu mai am antena de satelit.Nu doar imagini din locomotive ci si din tramvaie in diverse orase.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 5121
Reputatie : 7969
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   Mar Noi 07, 2017 10:33 am

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Am gasit pe net   

Sus In jos

Am gasit pe net

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus