Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia
Bine aži venit pe Forumul pasionažilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veži gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 19 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
myster2008
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 34
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 4067
Data de inscriere : 15/08/2008

MesajSubiect: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Vin Aug 15, 2008 8:24 pm

Aici veti posta tot ce este legat de aceasta ruta. Tot ce este off-topic va fi sters!
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Sept 03, 2008 6:06 pm

Am sa va descriu in continuare drumul meu de la Bucuresti la Timisoara cu IC 593. Incepem cu cateva poze din Bucuresti:

~~~~

~~~~~~

~~~~~~

~~~~~~

~~~~~~~~

~~~~~~

~~~~~~~

~~~~~~~~

~~~~~~~~~

Trenul cu care m-am deplasat catre Timisoara

~~~~~~

Poze din Rosiori Nord....

~~~~~~~

~~~~~~~

~~~~~~~

~~~~~~~~

~~~~~~~~

Draganesti Olt....

Podul peste Olt si Stoenesti....

~~~~~~~

Inainte de Caracal.....

Inainte de Craiova ...se vede in partea dreapta racordul catre Calafat....

Craiova....

~~~~~~~

~~~~~~

~~~~~~~

~~~~~~

~~~~~~~~

~~~~~

~~~

~~~~~~~

~~~~~~~~~~

~~~~~~~~

~~~~~~~~~

~~

~~~~~~~~

~~~~~~~~

Uzinele Electroputere Craiova in departare....

Craiova Triaj....

~~~~~

Cernele....

Podul peste raul Jiu.....

~~~~~~

~~~~~~~

Cam atat....a inceput sa se intunece si nu prea mai se vedea pe geam...
Vreau sa imi cer scuze pentru calitatea multor poze dar au fost facute prin geam din mers....
Sad
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Joi Sept 04, 2008 8:07 pm

Cateva poze din Lugoj....

~~~~~~~

~~~~~~

Si cateva din Gavojdia....

~~~~~~

Fosta cladire a liniei inguste Gavojdia-Nadrag:

Toate pozele de mai sus apartin d-lui dantm
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Gara Timisoara Est   Dum Oct 12, 2008 11:05 pm

Iata cateva poze din Timisoara Est:

~~~~

45-0335-5 a trecut in mare viteza tragand dupa ea IC catre Bucuresti

~~~~~
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Joi Feb 12, 2009 9:18 pm

Poze recente, Timisoara Est :

Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Joi Feb 19, 2009 8:13 pm

POZE DIN CARANSEBES

Catre Orsova :

Din gara:

Vedere spre depoul de locomotive:

Sus In jos
Stratan-Tttggvv
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 26
Localizare : Constanta
Reputatie : 2842
Data de inscriere : 23/02/2009

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mar Feb 24, 2009 11:10 am

Sus In jos
marius_m

Numarul mesajelor : 26
Reputatie : 2676
Data de inscriere : 01/06/2009

MesajSubiect: magistrala 900   Lun Iun 01, 2009 7:25 pm

Cunoscuta ca magistrala 100 pana in 1996, linia Bucuresti-Rosiori-Craiova a fost inaugurata in 1947. Inainte au fost inaugurate segmentele Craiova-Varciorova 1875, Varciorova-Orsova 1879, Orsova-Caransebes 1878 si Caransebes-Timisoara in 1876, deci in 1879 se putea circula de la Bucuresti la Timisoara via Pitesti. Aceasta a fost si prima ruta folosita de Orient Express din 1883 in drumul sau spre Istanbul; magistrala 900 are 533 km pana la Timisoara prin Rosiori si 572 km prin Pitesti.
Cel mai rapid tren pe magistrala 900 a circulat in 1995: IC Bucuresti-Timisoara parcurgea distanta in 6h 25 min !!!! Astazi un timp super-decent e in jurul a 7h 30 min si unul normal de 8h cu IC/R.
Oare se va mai ajunge la Timisoara cu IC in 6h 25 min? Eu sper ca da...
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Aug 05, 2009 8:19 pm

Vreau sa va prezint cateva poze facute de mine intre Timisoara Est si Timisoara Nord :

Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Joi Apr 15, 2010 6:27 pm

05.04.2010 intre Craiova si Filiasi :

Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Joi Apr 15, 2010 6:29 pm

continuare.......

Sus In jos
Gabry Gabriel
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 476
Varsta : 38
Localizare : Peciu Nou.Jud Timis
Reputatie : 3205
Data de inscriere : 06/04/2009

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mar Mai 18, 2010 9:15 pm

Am fost anul trecut de la Craiova spre Timisoara imediat dupa Craiova pot sa spun ca trenul avea o viteza mai rar am intilnit prin Romania dar bineinteles pe scurte portiuni acum nu pot preciza exact cat avea trenul dar cand vagonul dadea intr-o ''groapa'' trebuia sa imi tin mana pe cap sa nu imi cada sapca cand stateam pe bancheta...
Sus In jos
Cito

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Timisoara
Reputatie : 2462
Data de inscriere : 13/05/2010

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mar Mai 18, 2010 9:18 pm

Poate ai resimtit viteza mai mare din cauza ca pana la Craiova ai mers cu o viteza mai mica si din cauza liniei, viteza maxima de la Craiova la Prunisor este 120 km/h, cu destul de multe limitari.
Cu mai mult de ata sigur nu ai mers.
Sus In jos
jionutz

Numarul mesajelor : 614
Varsta : 33
Localizare : Sat Calacea judetul Timis
Reputatie : 2984
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: SIMC Timisoara   Mar Mai 18, 2010 9:39 pm

Multumesc. Dar ma mira faptul asta pt ca, chiar ei se ocupa de intretinerea liniei si ar trebui sa stie exact cei pe teren. Ce am inteles toate datele sunt furnizate lor de la cei din Bucuresti . Ma gandesc ca acei oameni habar nu au ce este pe teren ce au in intretinere si este foarte grav avand in vedere ca circulatia in siguranta a trenurilor depinde in mare masura de ei
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Mai 19, 2010 2:19 pm

Am fost la Bucuresti chiar cu garnitura care a deraiat.De fapt la intoarcere eu am sosit dimineata in Timisoara si seara garnitura a deraiat.

Am spus prietenilor din Bucuresti ca dupa ce am plecat din Craiova(spre Bucuresti) au fost zmucituri foarte mari incit era imposibil sa nu te lovesti daca nu te tineai bine.
Nu stiu daca arcurile se comprimau la maxim dar zmuciturile erau in toate directiile.
Sus In jos
avram

Numarul mesajelor : 40
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2575
Data de inscriere : 30/09/2009

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Mai 19, 2010 2:24 pm

Onofrei, cred ca Gabry Mafia a vrut si sa foloseasca o expresie sugestiva, dar nu cred ca s-a referit mot-a-mot la ce a spus...l-ai luat cam tare... Neutral

Adevarul e ca, mai ales noaptea se simt acele zmācituri destul de tare pe anumite tronsoane...Nu asa incat "sa te tii de sapca" dar oricum te zgaltaie bine...mai ales vagoanele 19-57 20-47.. de astea..
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 899
Varsta : 39
Reputatie : 3544
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Mai 19, 2010 2:29 pm

Dane, acum 3 zile am fost la Resita in interes de servici. Am mers peste acele declinitati.Hai,...lasa-ma ca daca tu in vagon de calatori care e stiut ca are suspensii elastice te ,,azvarle" in toate partile daca nu te tii bine,...atunci vin eu si va intreb ce face mecanicul de locomotiva in cazul asta daca se afla la postul unei locomotive de tip Bo-Bo Iugoslave???? Dar bagajele??? Ai idee??? Am mers in cabinele locomotivelor ani la rand pe diferite rute, pe sectoare diferite si viteze mari acolo da,..poti sa afirmi ca esti ,,azvarlit" in toate partile daca nu te tii de ceva, dar intr-un vagon de calatori,...e prea exagerat. Ganditi-va ca daca ar fi asa,...ce s-ar intampla cu bagajele oamenilor????Ar fi primele care sar de la locul lor!!! Nu am mers de ieri cu trenul si mai ales ca - repet- am origini in Banie vin des si merg des cu trenul pe acolo...!!!!
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Mai 19, 2010 2:34 pm

Iar ca sa explic viteza maxima de 120 km/h!!! Niciun vagon pe boghiuri Minden-Deutz nu va rula cu viteza maxima trecuta pe vagon: 120km/h!!! Ci va rula cu maxim 100-110km/h. Si Dacia mea are 180km/h in bord dar mai mult de 140km/h nu am mers.Sau orice alta masina oricat de ,,fitzoasa" ar fi nu ruleaza cu viteza maxima din bord!!! Asta e clar!
Deci ca sa lamurim! Trenul nu rula cu viteza mai mare de110 km/h. Sapca omului era prea larga comparartiv cu circumferinta capului, banchetele erau prea dure!!!
Smile
Si hai sa mai zic una! Am mers in vagon de dormit frate,...oare ce s-ar fi intamplat cu cei care dormeau in acel timp??? Si sincer,..intr-un vagon de dormit simti mai bine linia si declinitatile decat intr-un vagon compartimentat. Explicatia???Paturile sunt muuult mai rigide ca banchetele!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Mai 19, 2010 2:42 pm

Acuma firesc ar fi sa nu ne aprindem foarte tare, poate ca amindoi am simtit prea brusc zmuciturile trenului.

Pe de alta parte il rog pe Jono sa mai filtreze informatiile obtinute, poate ca pe foile lui sint vitezele maxime admise sau atinse pe acele sectoare.
Sus In jos
jionutz

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Mai 19, 2010 3:30 pm

Sunt vitezele max admise pe acele foi Dan dar fara limitarile care sunt pe teren. Pentru limitari in fiecare luna de la Bucuresti le vine un fel de buletin cu toate restrictiile de pe linii distanta lor + cum sunt ele semnalizate pe teren. Cat despre acele zgaltaieli Smile depinde de boghiu eu am mers cu o matisa pe timisoara nord ronat triaj grupa d alaturi de echipa de lucru doar sa vad si eu cum este cum se lucra . Va spun sincer erai ca in tractor le am si spus nu mai merg niciodata cu o matisa Smile Am avut parte si de o surpriza la santier unde trebuia sa bureze matisa so defectat un electromagnet asa ca ne am retras in atelier la simc . Deci Dan imi pare rau ca poate dau informatii eronate dar asa sunt ele trecute in acea carte Informatii mai precise sunt in acele buletine de lucru care apar lunar dar deocamdata nu am acces la ele.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Mier Mai 19, 2010 3:56 pm

Corect Dane,..nu ne aprindem pentru atata lucru,...dar crede-ma,...mi se pare hilar sa se balangane in asa hal un vagon de tren de calatori incat sa cada de pe cap o sapca. Da,...poate sari,...dar in acest caz numai circuland in cabinele locomotivelor electrice in special cele de tip Bo-Bo!! Acolo da,..poti sa zici ca la 120km/h peste declinitati, macaze, abateri, incrucisari, treceri peste poduri,etc.este o adevarata virtuozitate sa te mentii in echilibru! Si exista niste ,,salturi" destul de periculoase chiar in zona in care a deraiat acel tren accelerat. Cum si azi exista un tangaj destul de periculos al locomotivelor la trecerea peste macazul de la Valea-Calugareasca, macaz ce a provocat tragedia de acum 3 ani! Am si un film postat cu acest tangaj pe Youtube ( http://www.youtube.com/watch?v=n_sxzGhRP2c ).
Sus In jos
jionutz

MesajSubiect: Modificari in perioada iunie septembrie   Joi Mai 20, 2010 10:40 am

De la 01.06.2010 intre valisoara si slatina timis se vor executa lucrari rk se vor produce niste schimbari in mersul trenurilor va tine pana in septembrie voi reveni cu detalii odata ce le voi avea
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1045
Varsta : 26
Localizare : Pisa - Italia
Reputatie : 3827
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Vin Mai 21, 2010 8:55 am

Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
Iar ca sa explic viteza maxima de 120 km/h!!! Niciun vagon pe boghiuri Minden-Deutz nu va rula cu viteza maxima trecuta pe vagon: 120km/h!!! Ci va rula cu maxim 100-110km/h.

Viteza maxima trecuta pe vagon este de 140 km/h.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Vin Mai 21, 2010 11:14 am

alex.alexus.tm a scris:
Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
Iar ca sa explic viteza maxima de 120 km/h!!! Niciun vagon pe boghiuri Minden-Deutz nu va rula cu viteza maxima trecuta pe vagon: 120km/h!!! Ci va rula cu maxim 100-110km/h.

Viteza maxima trecuta pe vagon este de 140 km/h.

Eu am luat in calcul un vagon IVA vechi pe boghiuri Minden-Deutz nemodernizate si unde viteza trecuta nu este 140 km/h ci 120 km/h,...scuze e vina mea ca nu am specificat!!!
Sus In jos
EA1clony106

Numarul mesajelor : 436
Reputatie : 2783
Data de inscriere : 20/05/2010

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Vin Mai 21, 2010 1:57 pm

Cito a scris:
Uitandu-ma la posturile lui Jono mai vad niste lucruri interesante:
- de la Mehadia la Domasnea Cornea si de la Poarta la Slatina Timis viteza in livret este 65 km/h (nu 60);
- la iesire din Caransebes catre Zagujeni este viteza stabilita 120 km/h (nu 90);
- de la Timisoara Est la Timisora Nord viteza este 85 km/h (nu 80).
Acestea sunt cele care depasesc limita scrisa in acele foi. Sunt cazuri cand viteza de circulatie este mai mica decat cea maxima ce apare ai aceste foi (Balta Sarata-Caransebes, Topolovat- Remetea).

sunt mai multe greseli .. un exemplu care e foarte important...-intre Topolovat si Remetea Mare viteza maxima este de 100 km/h .. Timisoara Est-Nord 85Km/h si altele ..poate este un livret mai vechi
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   Astazi la 9:48 am

Sus In jos

M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord
» 217 : Timisoara Nord - Periam - Lovrin - Nerau
» Prin Timisoara Nord
» 213 : Radna - Timisoara Nord
» 218 : Timisoara Nord - Biled - Lovrin - Cenad
Pagina 1 din 38Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 19 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 900-