Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Brăila (700)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
stefan_br
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 516
Localizare : Braila/Bucuresti
Reputatie : 3028
Data de inscriere : 23/05/2010

MesajSubiect: Brăila (700)   Dum 23 Mai 2010, 16:24

Gara Braila a fost pe vremuri o gara frumoasa....

Acum daca ne uitam la peronul spart si lasat in voia sortii... poate, poate se mai impiedica cineva si isi mai rupe o mana, un picior spre bucuria unora ce scot bani din asa ceva.Inca din P-ta Garii cand coboram din autobuz sau masina personala vedem multe taximetre, persoane care de care mai dubioase,dube si alte aspecte negative.In interiorul garii iarna este frig iar oamenii fara adapost au gasit aici casa ideala.Ca sa astepti trenul iarna ai de ales intre a sta in frig sau sala de asteptari, unde v-om observa ca timpul s-a oprit prin anii '80.Gara Braila si imprejurimile ei arata cam urat iar cand vin rude sau prieteni din alte orase cu trenul imi este rusine de propria gara care in urma cu 10 ani arata foarte frumos, fiind o mandrie locala.Cladirea garii era varuita si cat de cat curata, peronul era reparat si ingrijit, gardul viu ce se intinde intre gara si Autogara Braila era tuns si ingrijit iar acum....totul s-a naruit.

Incep prezentarea cu P-ta Garii Braila:

Acum cladirea si imprejurimile:

Ultima editare efectuata de catre stefan_br in Lun 24 Mai 2010, 07:47, editata de 1 ori
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 898
Varsta : 40
Reputatie : 3727
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Lun 24 Mai 2010, 00:13

Superbe poze Stefan! Doar un singur lucru,....ai postat doua poze identice: pozele 5 si 6 !!! In rest sunt foarte frumoase!
Sus In jos
stefan_br
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Lun 24 Mai 2010, 07:50

Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
Doar un singur lucru,....ai postat doua poze identice: pozele 5 si 6 !!!

Multumesc de atentionare, am rezolvat problema! Smile
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 898
Varsta : 40
Reputatie : 3727
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Lun 24 Mai 2010, 10:31

Si sa stii Stefan,...Gara Braila nu mi se pare trista! Ba chiar imi place foarte mult zona.Doar cele cateva specii de ,,porumbei albi"(sic!) care mai bantuie pe acolo strica peisajul, dar in rest imi place! Chiar forma cladirii Garii este foarte frumoasa si bine desenata!
Sus In jos
stefan_br
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Sam 24 Iul 2010, 19:47

Gara Braila, o parte din locul unde se descarcau pe vremuri marfarele, acum doar o parte din acest loc mai este "viu" in rest dupa cum vedeti totul este in paragina.

Crying or Very sad
Sus In jos
stefan_br
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Vin 11 Mar 2011, 19:47

Braila va avea o locomotiva cu aburi Pacific expusa in zona garii, la fel ca la Brasov,Predeal, Sinaia..etc.

Citat :
Locomotivă cu aburi în Gara Brăila

Va fi adusă dintr-un depou de la Tecuci, va fi renovată și apoi expusă în fața gării CFR. Inițiativa aparține unui club feroviar local și este susținută de autoritățile locale. Primarul Aurel Simionescu crede că va fi o atracție pentru turiști și pentrii copiii din oraș

Membrii unui club de modelism feroviar au venit cu o propunere interesantă. Asemeni altor municipii din țară, ei vor să aducă la Brăila și să expună în fața stației CFR o veche locomotivă cu aburi.

Mai mult, au și găsit o astfel de locomotivă la depoul Tecuci, care poate fi restaurată și expusă pe un suport în fața gării CFR.

A remorcat trenul Pullman Dunărea Express

"Este vorba de o locomotivă Pacific cu formula osiilor 231. Era o locomotivă de mare viteză, atingea 126 de kilometri pe oră, fiind cea mai rapidă locomotivă cu abur, nedepășită ca viteză decât odată cu apariția locomotivelor electrice de 5100kw. Ar putea fi reprezentativă pentru Brăila, pentru că acest tip de locomotivă a remorcat celebrul tren Pullman Dunărea Express, unul dintre cele trei trenuri Pullman care au funcționat în țara noastră. Din păcate, nu am mai găsit niciun vagon Pullman care să poată fi restaurat", ne-a declarat Alexandru Savin. membru al clubului feroviar local.

Sprijin de la municipalitate

Inițiativa, aflată încă în stadiul incipient, a găsit sprijin la primarul municipiului Brăila, Aurel Simionescu, care și-a arătat disponibilitatea de a găsi o locație potrivită în zona Gării CFR.

"O locomotivă cu abur poate reprezenta o atracție pentru turiști, sau pentru copii, care vor vedea astfel cu ce circulau bunicii. Pentru un tehnician sistemul de bielă manivelă al acestor locomotive va reprezenta întotdeauna o atracție aparte", ne-a declarat primarul.

Deoarece locomotivele de acest tip erau reparate la Uzina Progresul și la atelierele Depoului Brăila, entuziaștii care au pus pe picioare inițiativa cred că pot găsi încă meseriași capabili să renoveze o astfel de locomotivă

sursa: http://www.adevarul.ro/locale/bra...mionescu-turisti_0_441555895.html
Sus In jos
Amiralul

Numarul mesajelor : 735
Reputatie : 3590
Data de inscriere : 12/06/2009

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Sam 12 Mar 2011, 10:06

Mai,eu nu stiu de nici un Pacific la Tecuci,mai sint 2.unul la Dej si 231.050 si unul la Brasov 231.065.Dar bine ar fi sa puna orice locomotiva,ar mai scapa una de rugina sau taiere ...
Sus In jos
cata

Numarul mesajelor : 277
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2936
Data de inscriere : 01/02/2010

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Sam 12 Mar 2011, 19:48

La Tecuci mai exista o singura locomotiva cu abur, un 230 care este, din pacate, intr-o stare mai mult decat tragica. Locomotiva nu are nici o legatura cu Pacificul, Pullman Express sau mai stiu eu ce...
Da, nu mai sunt decat 2 Pacificuri si daca vreuna ajunge exponat de gara, ar fi mare pacat. 231.050 este la Dej, proaspat restaurata si bine ingrijita, cea de a doua 231.065 este la Brasov, a fost activa pana de curand si acum zace...pentru ca a fost folosita fara sa i se mai faca reviziile de rigoare si acum zace parasita.

Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1581
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 3505
Data de inscriere : 30/12/2011

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Mier 21 Mar 2012, 23:10

Statia CFR Braila intrata recent in reabilitare, las fotografii;le sa vorbeasca:

Regio 8214 la linia 4:

R8214 intra prin cap Y pe linia 4.(scuzati calitatea pozei a fost facuta in graba caci voiam sa ajung la peronul 3)In aceasta poza LDH-u avea vagoanele cu linii noi ce fusesera descarcate in gara.

Sus In jos
http://www.youtube.com/user/servtrans888
stefan_br
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Lun 09 Apr 2012, 13:58

8-04-2012

Sus In jos
Kriszti219

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 20
Reputatie : 2222
Data de inscriere : 29/02/2012

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Lun 09 Apr 2012, 20:28

E fain ca se modernizeaza Smile
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Mier 18 Iul 2012, 17:36

Lucrarile avanseaza repede si la liniii , gara cat si la pasajul subteran ce va facilita trecerea la liniile 2 si 3 ,acum se grabesc cu asezarea terasamentului si terminarea peronului de la linia 3 deoarece pina in octombrie au de dat la gata liniile 1 si 2 pentru finalizarea si celei de-a 3.In continuare las fotografiile sa vorbeasca:

Si de curand a aparut limitare de 30km/h in zona santierului pasajului si de aceea s-a decis ca toate trenurile sa vina pe linia 4 mai putin marfarele dar si acelea cred ca vor fi deviate pe linia 4 datorita surparii terasamentului si formarii unei diferente de nivel al liniei cam de 30 de cm.

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9579
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 12303
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Mier 18 Iul 2012, 17:56

Cred ca e singura statie care merita aceasta modernizare cu pasaj subteran de fiecare data am vazut peroanele pline este situata pe o magistrala M700 iar Braila este al noualea oras ca populatie dupa ultimul recensamant!!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6307
Reputatie : 8286
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Joi 19 Iul 2012, 11:35

Mi se pare un criteriu mai important numarul de trenuri care trec prin respectiva statie si orele la care tranziteaza statia, decat numarul de locuitori ai localitatii. Statiile pentru care se are in vedere realizarea de pasaje sunt: Ramnicu-Valcea, Sfantu Gheorghe, Tg. Mures, Zalau, Bistrita, Botosani, Vaslui, Braila, Calarasi si Slobozia. Daca aveti rabdarea sa cautati in MT situatia trenurilor din aceste statii nu cred ca veti gasi mai mult de 10 situatii in care doua trenuri sa stationeze simultan in statii, adica situatii care sa justifice realizarea acelor pasaje pe sub liniile de cale ferata... Altfel spus, bani aruncati degeaba. Smile
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   Sam 28 Iul 2012, 19:12

Si iata lucrarile se afla in toi la gara din Braila , care incepe sa prinda culoare pe unde a fost reabilitarea terminata in proportie de 90%!

Si acum lucrarile CFR de eliminarea primului macaz de intrare in abatere pe linia 1 macaz ce de nu era eliminat urma a fi restrictionat cu 30km/h:

Si iesirea in fir direct spre Faurei si macazele aferente:

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Brăila (700)   

Sus In jos

Brăila (700)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: STATII DE CALE FERATA DIN ROMANIA :: STAȚII ȘI HALTE (A, B, C)-