Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

703 : Galati - Targu Bujor - Barlad

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 6038
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Dum 12 Dec 2010, 15:59

cum sa castige la licitatie baga mai multe trenuri decat avea CFR Calatori
Sus In jos
ATM

Numarul mesajelor : 1363
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4282
Data de inscriere : 10/07/2010

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Dum 12 Dec 2010, 18:24

Nu bagau ei trenuri suplimentare, de fapt nu se bagau ei deloc pe linie,daca nu aveau sperante s-o faca profitabila.
Nu o sa inteleg niciodata cum la CFR (Desiro, Malaxa, porcusori atomici) trenurile is in pierdere iar la privati , care opereaza cu material similar (Caravelle, DB624) aduc bani. Adica inteleg de ce dar nu inteleg modul de gandire idiotic al conducerii CFR. Si sa tinem cont ca un privat nu isi permite sincope si gauri financiare initiale mari, cum isi permite CFR, pentru ca pur si simplu nu are rulajul necesar.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 898
Varsta : 41
Reputatie : 4203
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 11:56

ATM a scris:
Nu bagau ei trenuri suplimentare, de fapt nu se bagau ei deloc pe linie,daca nu aveau sperante s-o faca profitabila.
Nu o sa inteleg niciodata cum la CFR (Desiro, Malaxa, porcusori atomici) trenurile is in pierdere iar la privati , care opereaza cu material similar (Caravelle, DB624) aduc bani. Adica inteleg de ce dar nu inteleg modul de gandire idiotic al conducerii CFR. Si sa tinem cont ca un privat nu isi permite sincope si gauri financiare initiale mari, cum isi permite CFR, pentru ca pur si simplu nu are rulajul necesar.
Pentru simplul fapt caci la privat nu se face blatul.Iar daca unui angajat i-ar trece asa ceva prin cap si-ar trece la fapte a doua zi zboara cu tot cu fulgi din firma.Ba poate fi si actionat in instanta pentru prejudicierea firmei, etc. Ori la CFR,....e alta politica...Politica: ,,dacanudainai" sau ,,iadeaicisitaci" sau mai pe romaneste ,,nu vezi n-auzi mucles". Poate nu am dreptate dar asta contribuie in mare masura la pierderile inregistrate de CFR.
Sus In jos
PrisecaruFlorin

Numarul mesajelor : 365
Varsta : 31
Localizare : Iasi
Reputatie : 3629
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 13:32

Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
ATM a scris:
Pentru simplul fapt caci la privat nu se face blatul.Iar daca unui angajat i-ar trece asa ceva prin cap si-ar trece la fapte a doua zi zboara cu tot cu fulgi din firma.Ba poate fi si actionat in instanta pentru prejudicierea firmei, etc. Ori la CFR,....e alta politica...Politica: ,,dacanudainai" sau ,,iadeaicisitaci" sau mai pe romaneste ,,nu vezi n-auzi mucles". Poate nu am dreptate dar asta contribuie in mare masura la pierderile inregistrate de CFR.

Domnu meu tind sa te contrazic, chiar si la privat se practica blatu si inca s-a practicat foarte tare... numai ca s-au prins sefii de ce nu erau incasari si au fost vreo doi dati afara!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 13:41

Confirm ca la Regiotrans se face blatul.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10867
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 14061
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 16:13

Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
ATM a scris:

Ai uitat sa mai specifici ca la CFR mai exista in plus depouri ,remize ,revizi tehnice care mai adauga o gramada de personal sa nu mai zis de sistemul ierarhic de birocratie..Un operator privat plateste 15 mil la o revizie la locomotiva cand in bani aia poatre un depou plateste un angajat..Se pare ca pe viitor si CFR va cumpara rame electrice mult mai rentabile si sa adopte mersul cadentat al trenurilor..
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1294
Varsta : 28
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 4736
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 16:58

dan tm a scris:
Confirm ca la Regiotrans se face blatul.

Eu am vazut de 2 ori chestia asta. Odata pe Resita - Timisoara si odata pe Lovrin-Jimbolia, cand femeia care s-a urcat in Grabat , o persoana de culoare ( ca sa nu zic direct tiganca ) i-a bagat banii cu forta in buzunar controlorului si evident ca el nu a ripostat. Mai grav este ca s-a facut blatul pentru 4 persoane odata, femeia fiind insotita de inca 3 persoane :shock: Sa revenim la topic acum.
Sus In jos
Marius Iulian

Numarul mesajelor : 323
Varsta : 29
Localizare : Brasov / Galati
Reputatie : 3936
Data de inscriere : 29/08/2008

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 17:37

În urmă cu o oră automotoarele TFG 2409-2410 respectiv 2411-2412 ocupând liniile 3 și 4 ale stației Galați:
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14621
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18374
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 18:04

Cate moatoare sunt in total pe aceasta sectie ? 2 sau 3 ?

User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 19:48

Revin si eu cu doua fotografii cam nereusite deoarece era aproape intuneric si desi am setat diafragma la maxim deschis si timp de expunere mare....neavand trepiedul la mine am tinut camera pe genunchi. Promit sa fac in curand un calup de fotografii nocturne cu trenurile ce sosesc seara in Galati....si sunt destul de multe!

upload image

myspace image uploader

Micutzule_tgv,....cred ca am trecut unul pe langa altul si nu ne-am observat ....Oricum cand am ajuns in Gara pleca personalul de Constanta cu 3 etajate: EA + 36-16 + 26-16 + 26-16 si imediat dupa asta se gara la linie Rapidul 872 pentru Bucuresti Nord compus din: DA-GM + 19-83 + 20-83 + 20-83 + 20-83
Sus In jos
Marius Iulian

Numarul mesajelor : 323
Varsta : 29
Localizare : Brasov / Galati
Reputatie : 3936
Data de inscriere : 29/08/2008

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 20:36

karpaty a scris:
Cate moatoare sunt in total pe aceasta sectie ? 2 sau 3 ?

Sunt cel putin 3 VT-uri 624, și anume cuplurile următoare:
1). 2409-2410
2). 2411-2412
3). 2415-2416
Și probabil mai au rezervă la Tîrgu Bujor ori un automotor, ori vagoane + loc.

Posibil Sergiu, și încă nu e prima oară, s-a mai întâmplat la Barboși... eu am plecat imediat după Desiro de Iași
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14621
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18374
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 20:49

Super , in Ianuarie ajung in Galati si voi trage o fuga pe 703 numai sa ma plimb cu TFG Very Happy Very Happy Very Happy

Calatori sunt destui banuiesc , ultima data cand am fost anul asta in Mai cu CFR erau destul de multi , acum ca au bagat si mai multe legaturi oamenii vor fi mai multumiti . Smile

User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Lun 13 Dec 2010, 21:14

Sa stiti ca da,...sunt calatori, iar la casa de bilete, modesta dar simpla si cocheta avea destui calatori care asteptau cuminti la rand iar altii priveau afisele cu mersul trenurilor TFG.Iar pe frontispiciul ghiseului se afla montata frumos realizata firma TFG. Dar ceea ce mi-a starnit o mare multumire si liniste este graiul ardelenesc al personalului TFG. Asta aduce ceva a miros de civilizatie si bun simt si mai ales un miros de...Vest! Ce pot sa zic,...Bine ati venit TFG in orasul de la Dunare, Galati! Si speram sa faceti traba excelenta aici!
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Mar 14 Dec 2010, 11:37

Revin cu fotografii mai clare facute azi dimineata!

image upload

upload image

image uploader

myspace image uploader

free image upload
Sus In jos
Ionutz
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1479
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5572
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   Mar 14 Dec 2010, 13:07

Foarte bune poze Gabi! Imi plac foarte mult aceste automotoare, mai ales dupa ce am calatorit si eu cu ele intre Cluj si Oradea, la regim de acc. si pret de personal.

MesajSubiect: Re: 703 : Galati - Targu Bujor - Barlad   

Sus In jos

703 : Galati - Targu Bujor - Barlad
Sus 
Pagina 3 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Inmultirea orhideelor prin seminte
» Despre orhideea Paphiopedilum
» Paeonia-bujor arbustifer
» Bujor ITOH

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 700-
Mergi direct la: