Forumul pasionatilor de trenuri din RO
Bine ati venit pe Forumul pasionatilor de trenuri din Romania !!!
Sper ca ceea ce veti gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din RO

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Distribuiti | 

800A : Eforie Nord - Techirghiol

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 2710
Varsta: 25
Localizare: Timišoara
Data de inscriere: 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Mier 18 Aug 2010, 19:17

Am corectat.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

Numarul mesajelor: 6942
Varsta: 42
Localizare: BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Data de inscriere: 06/03/2009

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 21:58

TECHIRGHIOL - EFORIE NORD PAS CU PAS

EPISODUL 1

Totul a inceput din acest punct al Statiunii Techirghiol. Sfarsit de august. Orasul este scaldat in canicula. Turistii si localnicii stau in locuri cat mai racoroase , la camerele din hoteluri sau in locuintele din acest oras. Rar trece cate o masina. Totul pare pustiu.Vanzatoarele din magazinele deschise asteapta clientii care acestia intarzie sa apara. Cate un caine se zareste sub unele autoturisme, sau in unele tufisuri.

Privim spre lacul sarat , si acesta pustiu, te transpune intr-o stare de melancolie, de delir . Nici o ambarcatiune, nici un vaporas, pasarela aceasta era candva un loc de atractie pentru turistii sositi aici. Ne gandim la anii din trecut, la perioada de glorie a statiunii, la vaporasele ce animau lacul, incercam sa visam la momentele din trecut care nu se mai pot intoarce!

Toropeala si starea de moleseala produsa de canicula si de aerul inabusitor si irespirabil, ne trezeste din visarea, din amintirea anilor trecuti, si revenim cu picioarele pe pamant! Privim pasarela pe care acostau candva vaporasele, si ramanem cu un gust amar privind cateva ramasite din ceea ce a fost candva un loc de recreere pentru turistii aflati aici in Techirghiol! Plina de pescarusi, pasarela pare mai incarcata, insa nu se mai pot vedea decat cativa stalpi!

Lasam in urma cu durere in suflet acest peisaj dezolant, aceste picioare pe care candva era suspendata pasarela si plecam .
-Ne spuneti si noua cum putem ajunge la gara? intrebam o femeie care parea a fi din oras!
-Sigur! Luati-o pe drumul asta si tineti-o tot inainte. In capat veti gasi gara!
-Multumim frumos! ii raspundem noi!

O adiere de vant ne imbarbateaza putin, si cu mai multa putere incercam sa sfidam arsita, parjolul si canicula care ne da o stare de oboseala si moleseala. Mergem pe drumul aratat de batranica, si mergem...si mergem! Unul dintre noi se pune pe marginea trotuarului.
-Nu mai pot sa merg! Hai sa o luam inapoi!
Cu greu il putem convinge sa se ridice si sa continuam calatoria. Nici un om! Nu aveam pe cine sa intrebam! Nimeni pe drum! Daca nu acesta era drumul? Batem la o poarta. Iese un domn de vreo 45 de ani.
-O luati inainte, la dreapta si iar dreapta, pe langa cimitir si acolo veti gasi cladirea garii langa un depozit de cherestea.
Mergem 10 minute, si gasim in sfarsit gara, dupa care ca prabusiti cadem pe iarba uscata langa desisul de balarii care acoperisera liniile.
-Mai avem apa?

SFARSITUL EPISODULUI 1

VA URMA!

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 14 Sept 2010, 20:49, editata de 3 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 22:13

EPISODUL NR. 2

Dupa ce bem din apa luata de la Izvorul Sf. Pantelimon din Manastirea Techirghiol, si dupa cateva minute de odihna ne luam rolurile in serios toti 3 si incepem sa analizam mai intai cladirea garii.

Vedere din strada

Vedere dinspre linii

Si alte aspecte

Gara este locuita, departe de centrul statiunii, probabil ca in trecut existau autobuze care preluau calatorii , insa noi nu avem timp de gandit, si incepem sa cautam cele 3 linii, pe care le descoperim tare greu!

Una din linii se distinge mai bine. Poza este facuta spre Eforie

Si in sens invers

Celelalte insa.....

Le putem distinge foarte greu!

SFARSITUL EPISODULUI 2

VA URMA

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 14 Sept 2010, 20:54, editata de 2 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 22:31

EPISODUL 3

Dupa mai bine de 30 de minute, ne pregatim sa luam linia la pas. Lasam in urma gara cu parere de rau, parca am fi vrut sa o luam cu noi, si plecam.

Dar nu se putea merge pe calea ferata din cauza balariilor care crescusera mai inalte decat noi! Asa ca am mers in stanga spre padurice. Acolo am gasit un drum de pamant de masina, pe care am mers o portiune mica din el. In departare se vedea Statiunea Eforie Nord. Ne oprim putin si facem o fotografie.

Si pentru ca nu mai erau balarii pe linie, lasam paduricea si drumul de tara si o luam prin maracini si ciulini pana pe calea ferata. Acum ne simteam in largul nostru.

Incepem sa verificam starea liniei. Este in stare foarte buna, insa nu a mai trecut demult vreun tren pe aici!

Traverse din beton

Cate un arbusti mai astupa din cand in cand linia

Iar paduricea se afla paralel cu linia ferata, in stanga

SFARSITUL EPISODULUI 3

VA URMA

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 14 Sept 2010, 20:56, editata de 2 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 22:38

EPISODUL 4

In dreapta linia este mult mai sus, iar malul este consolidat,asa ca se poate trece fara probleme!

Iarba acopera linia

In partea dreapta a liniei se poate observa Lacul Techirghiol

Starea liniei

Un drum de tara intretaie calea ferata

Si mergem mai departe

SAFRSITUL EPISODULUI 4

VA URMA

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 14 Sept 2010, 20:58, editata de 2 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 22:46

EPISODUL 5

Caldura mare!

Insa pasiunea este si mai mare!

O gramada de gunoi. Porcii sunt prezenti. Dar si unii caini de la o stana au navalit spre noi. Am avut insa pietre destule pe calea ferata!

Trecem cu bine de acest obstacol. Niste geamuri sparte ne tine mai incordati si ne face mai atenti , pentru a calca cu grija

SFARSITUL EPISODULUI 5

VA URMA!!!

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 14 Sept 2010, 21:00, editata de 2 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 23:04

EPISODUL NR. 6

Am parcurs o bucata buna din aceasta sectie, sper ca ati observat ca au inceput sa apara traverse din lemn.

Copacii de pe partea stanga infrumuseteaza peisajul

Dar imediat este innegrit de .... o ...locuinta ...lacustra! Very Happy (se vede mica in partea dreapta a pozei)

Mergem in continuare pe linie

-Asta ce o mai fi?
-Un castron!
-Pai ce cauta pe aici?
-Cred ca aia din fata cocioaba, cazemata, baraca sau ce-o mai fi, este locuita!

Inainte de a privi baraca ...trebuie sa privim mormanul de gunoaie!

Mai fac o poza la linie, in timp ce din cocioaba suntem intampinati de localnicii de aici, indienii talpa iute care ne taie calea:

-Nene da' si mie o tigara!
-Nu am ba ca nu fumez!
-Hai nenea!
-Tu nu pricepi romaneste?
-Ce faci aici nenea?
-Verific starea caii ferate!

SFARSITUL EPISODULUI 6

VA MAI URMA!!!

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 14 Sept 2010, 21:03, editata de 2 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 23:23

EPISODUL CU NUMARUL 7

Dintre toti tiganusii care tabarasera pe noi si nu mai scapam de ei, unul mi s-a parut mai rasarit. Cei doi frati cu care eram se departasera putin, eu insa eram luat la interogatoriu de acel tiganusi. Parea totusi simpatic! Si curios!
-Nenea, ala din mana ta e aparat de fotografiat?
-Da bai! ii spun!
-Nenea, si nu imi faci si mie o poza?
-Cum sa nu iti fac, dar treci pe calea ferata, ca si ea este ruginita, si tu esti negru. In felul asta va asortati!

-Gata nenea?
-Gata! Dar ai iesit prea departat. Hai sa iti mai fac inca una dar cheama-i si pe ceilalti!

Ceilalti nu au vrut sa vina, asa ca am mai facut inca o poza.

-Uite, iti mai fac o poza, dar scoate si tu un zambet, ce stai asa incordat???Te vad astia la televizor si trebuie sa arati si tu mai frumos!!

Tot incordat a stat, iar dupa ce i-am facut poza a doua mi-am continuat calatoria impreuna cu cei 2 frati ai mei

Ne-am apropiat destul de mult de Eforie

In partea stanga, se vedea M800

Boscheti si balarii pe linie

M800 s-a apropiat de noi, asa ca acum 800A mergea paralel cu M800

SFARSITUL EPISODULUI 7

VA ...URMA...

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Vin 03 Sept 2010, 23:57, editata de 1 ori
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 2710
Varsta: 25
Localizare: Timišoara
Data de inscriere: 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Vin 03 Sept 2010, 23:54

Ceva nu e ok, cum de nu a disparut linia ??????? amunca
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
ADMINISTRATOR FORUM

MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   Sam 04 Sept 2010, 00:12

In ce loc? Linia e intacta, a fost candva suspendata pe o portiune de cativa metri din cauza unei inundatii care a maturat pamantul de sub ea, insa a fost refacuta. Asta in urma cu vreo 5 ani daca nu ma insel! Iar in reportajul de mai sus, in locurile in care nu se vede linia, este ori acoperita de pamant ori de balarii!

Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Sam 04 Sept 2010, 16:33, editata de 1 ori
Sus In jos

800A : Eforie Nord - Techirghiol

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 603 : Zorleni - Falciu Nord - Prut
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» 907 : Rosiori Nord - Costesti
» 909 : Rosiori Nord - Alexandria - Zimnicea
» 217 : Timisoara Nord - Periam - Lovrin - Nerau
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum