Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

410 : Viseu de Jos - Borsa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Warrington

Numarul mesajelor : 524
Reputatie : 879
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Joi 03 Aug 2017, 20:53

La cei 22 km câți sunt până în Vișeu de Jos, asta e exact genul de linie pe care trebuie tramvai diesel, să meargă din oră în oră. CFR-ul trebuie să se ocupe de trenuri serioase, la scară mare. Tramvaiul ar putea fi administrat de orașele și comunele prin care trece și să circule continuu de la 5:00 dimineața la 11:00 noaptea, ceea ce oricum CFR-ul n-ar face.

Pot fi instalate semafoare rutiere la intersecțiile cu șoseaua, comandate chiar de vatman. Și stații mult mai dese, ca pentru tramvai. Să poată merge oamenii chiar și 1 sau 2 kilometri, dacă doar atât au nevoie.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14016
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17464
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Vin 04 Aug 2017, 04:56

Linia asta e incadrata la linie industriala daca nu ma insel, are si sabot de deraiere la iseire din Viseu de Jos.

Ar fi interesant ca trenurile Sighet-Viseu sa fie Sighet-Borsa plus 2-3 perechi care sa asigure legatura la si de la trenurile de Bucuresti si Timisoara

595423
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2879
Varsta : 22
Reputatie : 4040
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Vin 04 Aug 2017, 13:12

Nu e nevoie de cine știe ce program, un mers cadențat din 2 în 2 ore pentru turiști, gândit astfel încât să prinzi legătura la Vișeu, e tot ce trebuie... ar fi suficient un singur motor Malaxa 700 sau Desiro, asta dacă nu cumva apare prin minune vreo garnitură de Bmot de la unguri sau cehi luată SH.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13613
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 15912
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Dum 06 Aug 2017, 00:17

Mieluțule, când ai fost la Borșa ultima oară? Linia aia poate ar avea succes la navetiști, dar cam atât. Pârtia Știol (,,Borșa") și telescaunul ei se află la 16 km de gara Borșa (că aia e stațiunea Borșa). Baza de tratament se află la 7 km de gară (Băile Borșa). Traseul spre Vf. Pietrosul Rodnei se află la 8 km de gară. Chiar localitatea Borșa se află la vreo 4 km de gară, în zona gării fiind doar câteva depozite și gatere. ,,Orașul" Borșa nu are nimic turistic în el, e ca orice alt orășel industrial rămas fără mare parte din industrie - are un Penny, un Profi, un liceu, vreo 20 de blocuri, o benzinărie și o UM abandonată.
Mă rog, s-au mai făcut câteva pensiuni, dar fără mașină ești mâncat.

Vale_ntin

Numarul mesajelor : 176
Varsta : 37
Localizare : Galati
Reputatie : 2019
Data de inscriere : 11/08/2012

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Lun 07 Aug 2017, 05:23

Eu am fost acum trei ani, există pârtie olimpică pentru schiori la Cavnic, este și la Borșa pârtie, bănuiesc că sunt și trasee montane pentru bicicliști sau family, de mers pe jos. În plin sezon turistic de iarnă, o cameră de două persoane doo stele cu baie în cameră face 50-60 de lei. Poate au nevoie oamenii ăia de un ban în plus chiar și de la români.
Sus In jos
Vale_ntin

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Lun 07 Aug 2017, 05:32

Da, turistul nu caută pe net dube, caută tren prima oară, dacă nu are mașină, sau nu are chef să meargă cu mașina. Iar navetistului/navestistei îi convine să ia abonament să știe că trenul vine la ora Ț, este mai ieftin și mai parctic, numai să ajungă la timp la muncă. Vă dau un exemplu pe Galați-Bârlad și retur, dimineața sunt trenuri care în intervalul 7-9 sunt trei trenuri care ajung în Galați la fel Bârlad. După-amiaza, la fel între 15-19 sunt trei trenuri ce pleacă din Galați, respectiv Bârlad. OK, spui că nu sunt navetiști. Turism este berechet, dar ca să ai un om la muncă nu-l iei cu mașina la 7 dimineața. Iar dacă școala în Năsăud începe la 9 este ok, or fi școli de meșteșuguri. Nici mie nu mi-a plăcut școala de la 7 dimineața.
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 1354
Localizare : Alexandria
Reputatie : 2680
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Lun 07 Aug 2017, 12:03

Vale_ntin a scris:
Nici mie nu mi-a plăcut școala de la 7 dimineața.

Se vede Smile))))))))))))

Vale_ntin a scris:
Vă dau un exemplu pe Galați-Bârlad și retur, dimineața sunt trenuri care în intervalul 7-9 sunt trei trenuri care ajung în Galați la fel Bârlad.
Sus In jos
Vale_ntin

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Joi 10 Aug 2017, 06:13

marius664 a scris:
Vale_ntin a scris:
Nici mie nu mi-a plăcut școala de la 7 dimineața.

Se vede Smile))))))))))))

Vale_ntin a scris:
Vă dau un exemplu pe Galați-Bârlad și retur, dimineața sunt trenuri care în intervalul 7-9 sunt trei trenuri care ajung în Galați la fel Bârlad.
Mi-ar fi plăcut să mă duc cu trenul. De exemplu, acum vreau să ajung la Câmpulung Muscel, la sfârșitul lui septembrie. Din Galați. Caută tu cum merg eu cu trenul acolo.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4603
Reputatie : 5859
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Joi 10 Aug 2017, 09:20

Cauta tu singur cum sa mergi ca ai trenuri.
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 1354
Localizare : Alexandria
Reputatie : 2680
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   Joi 10 Aug 2017, 16:31

Vale_ntin a scris:
De exemplu, acum vreau să ajung la Câmpulung Muscel, la sfârșitul lui septembrie. Din Galați. Caută tu cum merg eu cu trenul acolo.
Si vroiai tren direct intre Galati si Campulung, ca n-am inteles??? Mai citeste o data fraza scrisa de tine si subliniata de mine si spune ce intelegi tu din ea...
Iar ca sa raspund la intrebarea ta ce parere ai de 1570+1783???.Si cu oferta regio la amandoua.Mai bine chiar decat un tren direct Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 410 : Viseu de Jos - Borsa   

Sus In jos

410 : Viseu de Jos - Borsa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 410 : Viseu de Jos - Borsa
» 409 : Salva - Viseu de Jos - Sighetu Marmatiei
» Numerele liniilor din România
» Galeria mea Norbi
» Mocanita de pe Valea Vaserului - Trenul amintirilor
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 400-