Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Automotoare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
Razvan

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 30
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 3067
Data de inscriere : 14/04/2010

MesajSubiect: Re: Automotoare   Mier Aug 17, 2011 9:34 am

Banuiesc ca e vb de interiorul unui tren TFG...ai uitat sa precizezi........
Sus In jos
ovivi

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 19
Localizare : Sibiu
Reputatie : 2012
Data de inscriere : 11/07/2011

MesajSubiect: Re: Automotoare   Mier Aug 17, 2011 9:45 am

Este vorba de un automotor clasa 76 al CFR!
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9226
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11868
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Automotoare   Mier Aug 17, 2011 6:56 pm

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10225
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Automotoare   Mier Aug 17, 2011 7:11 pm

Felicitari pentru poze Desiro .. foarte ok la interior automotorul Smile din ce se vede.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5878
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Automotoare   Mier Aug 17, 2011 8:23 pm

Pacat de el, postul de conducere deja e plin de jeg, ar merge de minune 2 bucati pe Slanic sau pe rutele unde personalele de la CFR inca mai au calatori platitori, merg foarte bine si iarna pe M800. Pe rute gen Oltenita as desfinta trenurile de calatori si as lasa doar marfa.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1467
Reputatie : 3573
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Automotoare   Mier Aug 24, 2011 11:24 pm

Exista sau au existat automotoare compartimentate ? Nu salon. Dar exista macar ca si prototip vreun automotor cu prize pentru laptopuri/telefoane ?
Sus In jos
Desiro256
Fotograful anului
Fotograful anului

Numarul mesajelor : 1044
Varsta : 22
Localizare : Sibiu
Reputatie : 3415
Data de inscriere : 19/09/2010

MesajSubiect: Re: Automotoare   Joi Aug 25, 2011 8:53 am

AlexD a scris:
Pacat de el, postul de conducere deja e plin de jeg, ar merge de minune 2 bucati pe Slanic sau pe rutele unde personalele de la CFR inca mai au calatori platitori, merg foarte bine si iarna pe M800. Pe rute gen Oltenita as desfinta trenurile de calatori si as lasa doar marfa.

E plin de jeg din cauza celor de la Remar Cluj, deoarece l-au murdărit atunci când a fost trimis înapoi la ei ca să-i monteze niște piese lipsă. Când îl vor trimite înapoi la Cluj ca să-i monteze fusta vor curăța și acel jeg. Smile Din spusele unor mecanici, am aflat că aceste ADH 11-uri nu vor fi decât la Cluj și Sibiu. Wink
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/Desiro256
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Automotoare   Joi Aug 25, 2011 11:05 am

Desiro256 a scris:
am aflat că aceste ADH 11-uri nu vor fi decât la Cluj și Sibiu. Wink

Daca pe aceste rute exista calatori care platesc si sunt civilizati sau ni-e greu sa cred, controlori care isi fac treaba si in felul asta se justifica investitia acucand chiar profit e nemaipomenita treaba.
Apropo, stie cineva cat consuma o dracie d'asta, l/100km?
Sus In jos
mihaiuc

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2615
Data de inscriere : 14/07/2010

MesajSubiect: Re: Automotoare   Joi Aug 25, 2011 12:40 pm

AlexD a scris:
Desiro256 a scris:
am aflat că aceste ADH 11-uri nu vor fi decât la Cluj și Sibiu. Wink

Daca pe aceste rute exista calatori care platesc si sunt civilizati sau ni-e greu sa cred, controlori care isi fac treaba si in felul asta se justifica investitia acucand chiar profit e nemaipomenita treaba.
Apropo, stie cineva cat consuma o dracie d'asta, l/100km?

Consuma 82.0 L/h la puterea maxima (315 KW). Mai departe, trebuie calculat, pentru ca aproape sigur, AM nu va avea nevoie de mai mult de 50-60% din puterea maxima in mers normal.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Automotoare   Joi Aug 25, 2011 12:53 pm

Aha, deci undeva pe la 50l/100km inseamna cam 250lei/100km(500lei daca au 2 motoare) daca mai au si calatori dunt destul de profitabile, poate chiar mai proftabile decat Desirourile, daca au capacitate de calatori mai mare. Acum nu mai ramane decat sa vedem cat de fiabile sunt.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1859
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Reputatie : 5070
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Automotoare   Vin Aug 26, 2011 1:24 am

Luna a scris:
Exista sau au existat automotoare compartimentate ? Nu salon. Dar exista macar ca si prototip vreun automotor cu prize pentru laptopuri/telefoane ?

1. Există un automotor parțial-compartimentat: seria 76-2400(TFG), la partea de clasa 1.
2. Există un automotor care conține priză de laptop/telefon - Desiro(din păcate, doar una, în zona cu strapontine).
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2524
Varsta : 23
Localizare : Bistrita
Reputatie : 5653
Data de inscriere : 19/04/2009

MesajSubiect: Re: Automotoare   Vin Aug 26, 2011 6:11 am

MariusM a scris:
Luna a scris:

1. Există un automotor parțial-compartimentat: seria 76-2400(TFG), la partea de clasa 1.
2. Există un automotor care conține priză de laptop/telefon - Desiro(din păcate, doar una, în zona cu strapontine).

Automotoare partial-compartimentate sunt toate automotoarele VT 614, VT 624, la partea de clasa 1 a celor de la TFG si CFR Calatori.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Automotoare   Vin Aug 26, 2011 12:43 pm

De prize in zona toaletei la Desiro stiam, insa intrebam daca exista vreun automotor care sa aiba prize la scaune, si eventual si mese. Oricum aceste lipsuri ma fac sa cred ca automotoarele au minusuri de confort fata de vagoanele modernizate recent.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Automotoare   Vin Aug 26, 2011 1:22 pm

Si de cand a inceput sa tina confortul de o banala priza? Mie mi se pare penibil cand aud fraza de genul " super confort, am avut priza la scaun" in alte tari poate e normal sa existe prize la fiecare scaun dar nu inteleg ce treaba are priza asta cu confortul? Trenul este facut sa ii duca pe calatori din punctul A in punctul B (sa stam cat mai confortabil pe scaun sa nu ne doara spalele dupa 8 ore de stat jos, sa avem loc de picioare iar daca mai are si clima e minunat, asta inteleg eu prin confort) nu stiam ca trebuie sa ii bage si in priza.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Automotoare   Vin Aug 26, 2011 2:02 pm

Pentru mine e important sa aibe priza, deseori as platii in plus doar sa am priza cand sunt intr-un vagon fara prize sau cand acestea nu functioneaza. Oricum daca bine vezi, mai sus am adus in discutie si compartimentarea, un alt element destul de important al confortului as zice.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Automotoare   Astazi la 12:18 am

Sus In jos

Automotoare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Automotoare DESIRO
» Automotoare EN-57
» ALTE TIPURI DE AUTOMOTOARE
» Automotoare clasa 77 Malaxa
» Automotoare RegioTrans (2)
Pagina 5 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: AUTOMOTOARE SI RAME ELECTRICE-