Forumul pasionatilor de trenuri din RO
Bine ati venit pe Forumul pasionatilor de trenuri din Romania !!!
Sper ca ceea ce veti gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din RO

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Distribuiti | 

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 29 ... 54, 55, 56 ... 64 ... 74  Urmatorul
AutorMesaj
IonutCFR2009
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor: 2671
Varsta: 37
Localizare: Braila
Data de inscriere: 09/07/2009

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Mar 16 Iul 2013, 12:51

Conform CFR SA. - Declaratia retelei din martie 2013, linia Faurei - Tecuci este cu activitate suspendata in zilele de sambata si duminica de la ora 00:00 la 24:00. Prin urmare, trenul IR Iasi-Mangalia si retur nu poate circula altfel decat pe actualul traseu.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 7156
Varsta: 27
Localizare: Cluj-Napoca
Data de inscriere: 08/04/2009

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Mar 16 Iul 2013, 12:58

Eu cred că suspendarea e datorată faptului că nu e trasat nici un tren de călători pe această linie și nu invers.
Mutarea sezonierului pe această linie nu cred că se mai face acum, eventual în decembrie când se schimbă mersul trenurilor.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Mar 16 Iul 2013, 13:36

Lipsa asta de flexibilitate a adus calea ferata unde este acuma.

Degeaba striga sindicalistii, ca s-au complacut in situatie.

e atit de greu ca avind o linie, sa o folosesc? aaaaaa o tin suspendata pina la iarna.
dar cum se traseaza trenuri noi in timpul mersului in uz? cum li se scurteaza trasa? cum si se schimba orele de circulatie? dar pentru astea nu se poate.

cum s-a dispus sistarea circulatiei pe Motru, pe Negru Voda, pe Slobozia asa tam -nisam peste noapte?

In scurt timp o sa isi doreasca ei pasagerii pe care ii pierd acuma.

Si o sa ramina aceeasi ceferisti pe ruta Rosiori Nord -Bucuresti Nord cu 5 lei la nas ca nu le da prin cap sa traseze trenurile de lunhg parcurs fara oprire pe ruta Craiova -Bucuresti de exemplu si cite si mai cite exemple s-au dat aici.

fac sapte ore si 25 de minute de la Iasi la Tandarei, 375 de km si acolo ma trezesc ca opreste trenul si pentru navetisti in Platonesti.

Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 7156
Varsta: 27
Localizare: Cluj-Napoca
Data de inscriere: 08/04/2009

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Mar 16 Iul 2013, 13:55

E mai ușor să anulezi un tren decât să bagi unul nou sau să îi modifici trasa.
Lenea și nepăsarea e mare la CFR.

Ei așa gândesc. Decât să schimbi mersul la trenul de Iași, și implicit la cel de Suceava, să modifici turnusul locomotivelor și turele mecanicilor, să plătești mai mult impiegații de pe 601 (că suspendarea înseamnă și ore mai puține la IDM deci bani mai puțini) mai bine ții trenul pe unde a mers și până acum că și așa călătorul s-a obișnuit cu orarul ăsta. De ce atâta osteneală?

Eu, sincer, nu mă aștept ca acest tren să fie mutat pe 601 nici de la mersul nou din decembrie...
Sus In jos
DAS 2011

Numarul mesajelor: 136
Data de inscriere: 18/09/2011

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Mier 17 Iul 2013, 11:24

Inca o Mare Cretinatate a CFR Calatori de a devia trenul Iasi - Mangalia si implicit de a lungi timpul de parcurs. Ei nu circula decat pe infrastructura statului ca nu platesc nimic, au datorii la TUI din 2008, la GFR trebuiau sa platesca. Dar sa presupunem ca se plateste TUI-ul pe Tecuci - Faurei ( chiar si la GFR ) 90 km x 9 RON / tren*km = 810 RON o trasa, echivalentul a 8-9 bilete Iasi - Constanta, insa pierderile provocate de plecarea la auto a potentialilor calatori este mult mai mare !!!
PS - o alta porcarie marca CFR Calatori - perechea IR 1662 / 1663 Iasi-Bucuresti-Iasi operata cu o garnitura TE Acvila, de stau oamenii ca sardelele, fara loc de bagaje, JALNIC.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Mier 17 Iul 2013, 12:55

Cum ar fi daca trenul de mangalia ar pleca din Iasi cu opriri in Vaslui, Birlad Tecuci.

trenul de la Suceava ar pleca cu opririle stabilite,nu ma bag.

grupa de Bucuresti Nord ramine in Adjud si combina cu grupa de la Comanesti.

Din Adjud grupa de Mangalia continua fara oprire pina la Tecuci.

Aici combina cu grupa de la Iasi si continua spre faurei cu locomotiva DA de la Iasi.

In Faurei rebruseaza si continua cu electrica spre Constanta fara opriri.

(daca lungimea trenului permite de la Iasi  o grupa de Bucuresti Nord continua cu locomotiva DA spre Bucuresti Nord cu oprire doar la Aeroport)

calatorii de la Iasi pentru Buzau si Ploiesti au imediat legatura in Faurei la un tren de la Galati spre Ploiesti.

(daca e posibil un tren din Galati se descompune in Faurei si continua cu electrica spre Ploiesti Brasov grupa ramasa este cuplata la grupa de la Iasi, daca lungimea de la Iasi nu permite, grupa de Bucuresti de la Galati e preluata de DA sosit de la Iasi)

Ca in tarile civilizate calatorii se pot muta in 10-12 minute in trenurile de legatura.

casierele sa stie legaturile si sa emita bilete , sa indrume calatorii spre aceste rute chiar si cu schimbare.

Stiti cum e omul se uita in gara tren spre Bucuresti, nu vede si pleaca la autobuz, dar sa fie informat ca are cu schimb in Faurei.

Cred ca am fost destul de explicit.
Sus In jos
ATM

Numarul mesajelor: 1135
Varsta: 34
Localizare: Bucuresti
Data de inscriere: 10/07/2010

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Joi 18 Iul 2013, 01:40

Adica, o comasare a sezonierului de Suceava cu trenul clasic de noapte Suceava (Botosani)-Bucuresti, parca 753 ii zice.
Ar fi o treaba buna ce zici tu, daca ar sincroniza trasele. O miscare asemanatoare mi se pare ca se facea si prin anii 60.

Dar e prea complicat cu legaturile astea, ti se va zice. N-avem vagoane, n-avem locomotive, n-avem oameni. Dar nu va ingrijorati, in ritmul asta nici calatori n-o sa mai avem.

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor: 1017
Varsta: 32
Localizare: Husi
Data de inscriere: 03/11/2010

MesajSubiect: Linia 600   Joi 18 Iul 2013, 07:58

Mai simplu solutia ar fi:

Iasi-Mangalia sa mearga pe Tecuci- Faurei (mai mult de 5 vagoane nu cred ca ar fi necesare la cati calatori sunt din Iasi, Vaslui, Husi, Barlad sau Tecuci pentru Constanta- Mangalia), iar in Faurei sa ataseze o grupa sezoniera de Suceava-Mangalia (care in Buzau pentru a evita rebrusarea sa circule prin Buzau Sud- si aici si un acord incheiat cu ""Transbus"" Buzau pentru ca la aceea ora tarzie in noapte sa existe autobuz urban pana in statia Buzau Sud, care e cam la marginea orasului) si o alta grupa Galati- Mangalia.

In acest fel, cu cele 3 "parti"", din Faurei cred ca s-ar aduna un 10-12 vagoane, care sa justifice CAT DE CAT folosirea unei locomotive EA.

Bineinteles ca acele grupe Suceava- Mangalia si Galati- Mangalia (care mai mult de 4 vagoane fiecare nu cred ca s-ar umple) sa fie tractate pana in Faurei cu EC.

Oricum, daca vreodata se va face un RK complet si ca lumea la M600, acesta trebuie facut si la M700 (macar pe portiunea Faurei- Bucuresti), pentru ca traseul prin Faurei (dublat complet de la Iasi la Barlad si cu BLA pe tot traseul), sa fie o alternativa la M500, fie si cu tractiune diesel, dar care sa permita o viteza acceptabila pentru acest tip de tractiune de 120 km/h, fara restrictii de la Grajduri la Bucuresti Nord. Astfel vor exista premisele pentru un timp de parcurs Bucuresti-Iasi (prin Faurei) de 5 h si 30 minute, oricum mai putin si deci mai atractiv decat fac microbuzele.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Vin 19 Iul 2013, 08:42

E buna si varianta prin Buzau desi nu cred ca trebuie insistat atita pe stilul vechi de mers si nici cu transbus pentru ca Buzaul are oricum mai multe legaturi cu marea.

Si nu trebuie uitat ca propunem aici opriri mai putine pentru a cistiga timp.

Interesanta propunerea cu inca o grupa de la Galati, dar nu trebuie neglijata la plecare din Suceava posibilitatea ca de la Botosani sa fie doritori. (nu sint insa adeptul unei legaturi directe, ci cu schimbare in Veresti)
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 6508
Localizare: Hunedoara
Data de inscriere: 05/10/2010

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni   Vin 19 Iul 2013, 08:56

Varianta Iasi-Tecuci-Faurei ar fi buna atata timp cat ar avea e viteza medie de cel putin 80km/h iar din Faurei spre Bucuresti trenurile sa treaca pe sub aeroport sa fie statie acolo
In rest avantaje nu are nu trece prin orase mari

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
» M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati
» 604 : Crasna - Husi
» 605 : Roman - Buhaiesti
» Locomotive clasa 63 si 65 (Vol. I)
Pagina 55 din 74Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 29 ... 54, 55, 56 ... 64 ... 74  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din RO ::  :: -