Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

CFM-Moldova

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 30 ... 57, 58, 59  Urmatorul
AutorMesaj
Luna

Numarul mesajelor : 2124
Reputatie : 4640
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Sam 13 Ian 2018, 20:41

Oricum e si varianta cu tren luat din Iasi si schimbat la Ungheni, am vazut ca sunt foarte ieftine biletele asa. Exista risc de probleme insa? Adica sa nu prinzi loc? Bilete imi imaginez ca trebuie cumparate din Ungheni, insa oare accepta plata in lei romanesti? Sau cu cardul? Ori e musai sa detii lei moldovenesti? Limba romana ma gandesc ca o stie toata lumea la casierii si in trenuri. Sau ma pot astepta la surprize sa fie nevoie sa stiu rusa?
Sus In jos
TER200

Numarul mesajelor : 79
Reputatie : 815
Data de inscriere : 13/01/2016

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Sam 13 Ian 2018, 20:53

Am fost eu de cateva ori:
Biletul pe CFR, Iasi Ungheni este aprox 10 roni pe sens.
Din Ungheni sunt legaturi acceptabile spre Chisinau la trenurile care vin din Ro.
Nu se pune problema locurilor. Poate doar la Prietenia sa fie probleme:). In rest, in general, sunt locuri, si la unele trenuri se ataseaza doua vagoane pt trafic regional, la care nu se da bilet cu loc. Deci nu sunt probleme.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14090
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16534
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Sam 13 Ian 2018, 20:58

Luna a scris:
Stie cineva cam cat costa oare un drum de la Bucuresti la Chisinau si retur pentru studenti? Cred ca trenul e gratis pentru studenti doar pe teritoriul romanesc, sau nu? Daca nu e varianta sa mearga cu tren romanesc gratuit pana la Iasi si de acolo cu tren international platit pana la Chisinau.
dan tm a scris:
Pai in Romania pina la granita cred ca se poate aplica tariful intern deci studentii gratis.
Prietenia are vagoanele de dormit închise în trafic intern, așa că nu se aplică nicio facilitate la ele. Cel mult pot merge gratuit la vagonul de clasa a II-a până la Iași și de acolo se mută la dormit, plătind bilet întreg Iași - Chișinău.

dan tm a scris:
Cum este insa cu parcursul intern pe trenul CFM? adica se poate calatori cu el de la Socola la Ungheni Prut?
daca da banii merg la CFM?
E tren închis în trafic intern, teoretic nu ai voie să mergi intern cu el. Pentru asta s-a modificat scriptic stația de frontieră pentru a fi Socola în loc de Ungheni, astfel că acel automotor nu se supune niciunei legi de la noi, nici la partea tehnică, nici la cea legislativă. Așa că CFM nu e obligată să respecte tariful de deservire generală, să aibă personal autorizat de CENAFER, să aibă INDUSI și DSV, să respecte Specificațiile Tehnice de Interoperabilitate, să ofere serviciile minimale pentru categoria de tren, să aibă contract cu AGIFER pentru investigații ș.a..
Revenind la bilete, nașii sunt și ei oameni Basketball Cu siguranță sunt mai șpăgari decât erau ai noștrii în vremurile bune. În schimb, dacă vii cu vreo legitimație internațională valabilă și la el - deci nu trebuie să le mai dai nimic - o să găsească 1000 de motive să nu te primească în tren. Că doar ce o să faci, o să te duci la Varșovia la sediul OSJD cu jalba-n proțap? Basketball

Dacă mergi cu trenul CFR, atunci poți lua bilet intern Iași - Ungheni Prut la tariful național și cu facilitățile de la noi și bilet transfrontalier cu preț întreg Ungheni Prut - Ungheni, dar nu știu cât costă.

Deși nu am ajuns pe acolo, sunt gata să pun pariu că la casa de bilete din Ungheni poți plăti exclusiv cu lei moldovenești, pentru că nici la Ruse, Vadul-Siret sau Lokosahaza nu poți plăti cu lei românești.

TER200

Numarul mesajelor : 79
Reputatie : 815
Data de inscriere : 13/01/2016

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Sam 13 Ian 2018, 21:14

Este casa de schimb chiar langa casa de bilete in Ungheni.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4984
Reputatie : 6385
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Sam 13 Ian 2018, 21:23

Pai ar fi culmea la casa de bilete sa platesti cu orice bani ca la bazar prin Bulgaria.

Partea cu trenul CFM am mai discutat-o pe aici. cred ca la linia incalecata nici nu sint indusi ca nu se pot instala.

Este undeva un raport AFER pe sectia in discutie si acolo scria ca nu se pot monta indusii fiind firele apropiate.

Ma gindesc ca daca se intimpla ceva in Romania tot AGIFER va investiga.

Ca nu dau bilete? se vede ca au redus cursele.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Dum 14 Ian 2018, 15:28

@DR2005  Pai nici nu ma intereseaza la vagoane de dormit, la clasa a 2 a sau a 3 a as vrea sa calatoresc. Incepand din Bucuresti, daca prietenia are vagoane de clasa as merge cu el la clasa a 3 a daca e gratuit pana la granita doar pentru ideea de a merge cu vagoane sovietice/moldovenesti. Nu dau atatia bani pe un vagon de dormit daca nu se poate mai bine merg cu tren romanesc pana la Iasi si de acolo doar cu tren moldovenesc. Sa se dea bilete la vagon de dormit intre Iasi si Chisinau? :O

Daca la prietenia nu se dau bilete gratuite pana la granita atunci clar cea mai buna varianta este ori trenul moldovenesc din Socola ori trenurile cfr pana in ungheni si schimbare de acolo. Cu limba nu cred sa fie probleme, presupun ca toata lumea stie romana acolo macar la nivel minim daca nu mediu. Inteleg ca e normal sa poti plati la Ungheni doar in lei moldovenesti, dar ma gandesc si ca e normal si sa poti plati cu cardul si atunci nu mai conteaza moneda, mai ales vorbind de o statie internationala. Nu ma intereseaza cum si ce e cu nasii, eu as vrea sa circul legal, am constiinta.

E bine daca exista casa de schimb valutar in gara Smile ca in Romania e destul de greu sa gasesti lei moldovenesti.

Edit: Da, stiu m-am dat de gol aici acum ca m-am facut student. Smile
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Dum 14 Ian 2018, 21:01

Luna a scris:
@DR2005  Pai nici nu ma intereseaza la vagoane de dormit, la clasa a 2 a sau a 3 a as vrea sa calatoresc. Incepand din Bucuresti, daca prietenia are vagoane de clasa as merge cu el la clasa a 3 a daca e gratuit pana la granita doar pentru ideea de a merge cu vagoane sovietice/moldovenesti. Nu dau atatia bani pe un vagon de dormit daca nu se poate mai bine merg cu tren romanesc pana la Iasi si de acolo doar cu tren moldovenesc. Sa se dea bilete la vagon de dormit intre Iasi si Chisinau? :O
De la Iași la Ungheni prietenia are doar vagoane cușetă/de dormit CFM. A fost mai demult o propunere să se folosească vagoane CFR trase la Ungheni la peron comun cu automotorul CFM de la Chișinău (ca să nu se mai piardă timp cu transpunerea vagoanelor și nici să nu mai existe posibilitatea de a se dosi țigări prin vagoanele CFM), propunere respinsă de ambele părți din ambițul de a avea tren direct.

Luna a scris:
Inteleg ca e normal sa poti plati la Ungheni doar in lei moldovenesti, dar ma gandesc si ca e normal si sa poti plati cu cardul si atunci nu mai conteaza moneda, mai ales vorbind de o statie internationala. Nu ma intereseaza cum si ce e cu nasii, eu as vrea sa circul legal, am constiinta.
Nici în România nu poți să plătești cu cardul peste tot. Iar casele internaționale s-ar putea să fie și la ei separate de cele naționale. De exemplu, la Giurgiu nu e casă internațională nici la Oraș, nici la Nord, emite nașul bilete la tarif global. Cum CFM e mai săracă decât CFR Călători, nu văd de ce nu ar proceda la fel.

Luna a scris:
ca in Romania e destul de greu sa gasesti lei moldovenesti.
Încearcă la http://www.exchangecentrulvechi.ro/Convertor.php Am găsit aici leva, am găsit franci elvețieni în cupiuri mici (la bănci aveau doar bancnote de 100), ar trebui să aibă și lei moldovenești.

Luna a scris:
Edit: Da, stiu m-am dat de gol aici acum ca m-am facut student. Smile
Oricum de la 26 de ani se termină cu facilitățile.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4984
Reputatie : 6385
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Dum 14 Ian 2018, 21:08

La Giurgiu Nord nici macar nu e casa.Crezi ca seful de tren da bilete internationale? mai ales la intors, scrie si el acolo ceva distante.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 6051
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7363
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Dum 14 Ian 2018, 21:26

Care nas la Giurgiu Nord ? Am mers Videle-Giurgiu.Nord-Ruse pe 4 august cu 461 nu m-a intrebat nimeni nimic de bilet. Nasul verificase biletele intre Bucuresti si Videle, iar eu l-am abordat in privinta saunei din vagonul 21-76. Nici macar nu si-a adus aminte ca eu nu m-am aflat intre cei 50 calatori pe care ii verificase cu cateva minute inainte. Se stie ca in ziua de azi orice urat ajunge sef de tren dar macar au tinere de minte, asta din 4 august habar n-avea de el. La Giurgiu Nord vamesul a luat pasapoartele, la Ruse au blocat trenul nu au lasat pe nimeni sa coboare pana nu au strans toate pasapoartele dar de bilet cum am mai spus nimeni nu ne-a intrebat nimic. Pe parcursul BDŹ nasii bulgari au stat la salonul CFR caci odata ce au cuplat Skoda la tren a venit si curentul in prize si aerul conditionat iar calvarul de la Videle la Ruse cu toata lumea transpirata la peste 38 grade devenise doar un vis urat. Apropo am avut bilet BDŹ de la Ruse la Gorna Oriahovitsa la vagonul BDŹ, am stat la salonul CFR nu a zis nimeni nimic, am filmat si am pozat din primul vagon de fata cu nasul bulgar si iar nu am avut nimic.
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 1588
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3059
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Dum 14 Ian 2018, 23:21

Luna a scris:
Nu dau atatia bani pe un vagon de dormit daca nu se poate mai bine merg cu tren romanesc pana la Iasi si de acolo doar cu tren moldovenesc. Sa se dea bilete la vagon de dormit intre Iasi si Chisinau? :O
E 19 euro biletul la dormit Bucuresti-Chisinau.Microbuzul din Filaret e tot atat Smile , dar avantajul e durata , dezavantajul e confortul. Sunt chiar ok vagoanele rusesti, si la pretul asta e mai mult decat rezonabil, chiar si pentru un student mai sarac...
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Dum 14 Ian 2018, 23:24

Iata la ce traseu m-am gandit:

Bucuresti - Iasi cu 1663 (11:50-18:54) sau 1665 (16:05-22:56)

a doua zi:

Iasi - Ungheni cu 1062 13:10 - 15:05
Ungheni - Chisinau cu 341 15:41 - 18:30
sau daca il pierd din cauza intarzierii: 822b 19:17-21:20

Intoarcerea

Cu 105b - Chisinau - Bucuresti Nord - 16:56 - 22:21 dar neavand vagoane de clasa in Romania sa merg cu el doar pana la Iasi. Alte variante ieftine nu sunt decat daca ma trezesc cu noaptea in cap se pare, nu sunt legaturi de intoarcere.

A doua zi intiarcere cu 1662 in Bucuresti. 14:02 - 21:02

Exista vreo varianta mai buna oare la intoarcere? Pe undeva desi e mai scump as merge cu prietenia pana la Iasi doar pentru a vedea cum e cu vagoanele sovietice.

Aaa, inca ceva important de zis, se pare ca pe http://www.cfm.md sectiunea mersul trenurilor apar si trenurile internationale ce trec prin Moldova, inclusiv cele ce fac legatura intre Moldova si Romania.

marius664 a scris:

E 19 euro biletul la dormit Bucuresti-Chisinau.Microbuzul din Filaret e tot atat Smile , dar avantajul e durata , dezavantajul e confortul. Sunt chiar ok vagoanele rusesti, si la pretul asta e mai mult decat rezonabil, chiar si pentru un student mai sarac...
Cu microbuzul este exclus sa merg, chiar si daca face trenul dublu, fac excursia asta atunci cand imi permite timpul, merg in scop turistic nu in graba. Numa 19 euro sa fie la vagonul de dormit/sens? Eu auzisem de preturi mai mari. Oricum nu ma deranjeaza nici sa schimb trenul in Iasi sau chiar Iasi si Ungheni.
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 1588
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3059
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Ieri la 12:24

Luna a scris:

Cu microbuzul este exclus sa merg, chiar si daca face trenul dublu, fac excursia asta atunci cand imi permite timpul, merg in scop turistic nu in graba. Numa 19 euro sa fie la vagonul de dormit/sens? Eu auzisem de preturi mai mari. Oricum nu ma deranjeaza nici sa schimb trenul in Iasi sau chiar Iasi si Ungheni.

Am inteles ca preferi trenul, faceam doar o comparatie.Una e sa stai lejereanu intins in pat si alta inghesuit pe scaun la aceiasi bani, mai ales daca nu te grabesti Wink
https://cfrcalatori.ro/images/pdf/oferteinternational/SMART_Prietenia_dec2017_RO.pdf
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 6051
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7363
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Ieri la 14:24

Luna cand vrei sa mergi la Chisinau cu trenul? Eu am de ales intre Sofia, Salonic si Chisinau caci la Budapesta nu cred ca mai prind biletele alea la oferta.

Intra pe privat.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Ieri la 15:20

marius664 a scris:

Am inteles ca preferi trenul, faceam doar o comparatie.Una e sa stai lejereanu intins in pat si alta inghesuit pe scaun la aceiasi bani, mai ales daca nu te grabesti  Wink
https://cfrcalatori.ro/images/pdf/oferteinternational/SMART_Prietenia_dec2017_RO.pdf
Mda, e buna oferta, iau in calcul intoarcerea cu el. Desi stau si ma gandesc ca daca il iau numa pana in Iasi ma costa cam 40-45 lei romanesti, pana in Bucuresti ma costa 90 lei romanesti. Nu stiu ce e mai fain sa mai raman o noapte si in Iasi sa mai vizitez Iasiul sau sa vin direct cu vagon sovietic pana in capitala Romaniei. Ca si costuri ies egal.

@Katalyn Ma gandesc in principiu cam peste o luna, nu am datele exacte stabilite inca. Plus ca mai am de rezolvat si alte treburi ca sa pot merge, spre exemplu cu roamingul care e foarte scump pe cartelele romanesti. Nu vad de ce nu ai prinde locuri la Budapesta, si eu sunt interesat si de Budapesta, am inteles ca sunt locuri destule. Cred ca merg intai insa in Moldova, in Budapesta e mai greu ca nu stiu limba.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   Ieri la 16:27

Luna a scris:
Nu vad de ce nu ai prinde locuri la Budapesta, si eu sunt interesat si de Budapesta, am inteles ca sunt locuri destule. Cred ca merg intai insa in Moldova, in Budapesta e mai greu ca nu stiu limba.

Depinde ce vrei să vezi. Dacă vrei să vezi ceva occidental, la Budapesta te descurci și cu engleza, iar automatele de bilete BKK știu și română. Dacă vrei să vezi ceva sovietic, mergi la Chișinău.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   

Sus In jos

CFM-Moldova

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» CFM-Moldova
» Caile ferate din Basarabia
» Saline hc.(501)
» Tablite de circulatie (Firme) ale trenurilor de calatori
» Moldova-Ucraina-Ungaria