Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
FeroFan97

Numarul mesajelor : 390
Varsta : 19
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 2905
Data de inscriere : 06/02/2010

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 06:59

stegaru a scris:
Daca in mersul trenurilor este specificat ca trenul are in compunere numai vagoane de clasa a II-a, dar in realitate are si vagoane de clasa I, poti merge in vagonul de clasa I cu bilet de clasa a II-a. Inseamna ca au bagat vagonul de clasa I pur si simplu pentru ca nu se gaseau vagoane de clasa a II-a disponibile, sau din alte motive.
Asta vroiam sa intreb,dar scuzati,ca nu am fost clar...
Si multumesc ptr. raspuns Wink
Sus In jos
ultras

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 27
Localizare : Husi
Reputatie : 2685
Data de inscriere : 07/11/2009

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 15:47

Cred ca un drept al calatorului este si sa primeasca raspunsuri la petitii Laughing
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 16:11

ultras a scris:
Cred ca un drept al calatorului este si sa primeasca raspunsuri la petitii Laughing

Ce sa mai zic? Aceeasi petitie ai trimis-o si tu, am trimis-o si eu! Nici un raspuns!!!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6480
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 16:14

Au ei ceva de ascuns. Razz
Sus In jos
Amiralul

Numarul mesajelor : 720
Reputatie : 3488
Data de inscriere : 12/06/2009

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 21:28

la noi e un personal cu 3 vagoane clasa 1 Very Happy
Resita - Caransebes
Sus In jos
FeroFan97

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 21:30

Amiralul a scris:
la noi e un personal cu 3 vagoane clasa 1 Very Happy
Resita - Caransebes
Si pe mersul cum e afisat Very Happy :?:
Sus In jos
Amiralul

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 21:33

Asta nu mai stiu,l-am vazut astazi cind a plecat cu vagoanele de Bucuresti si Mangalia,am ramas masca.
Sus In jos
FeroFan97

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 21:35

Amiralul a scris:
Asta nu mai stiu,l-am vazut astazi cind a plecat cu vagoanele de Bucuresti si Mangalia,am ramas masca.
Numarul stii?
Sus In jos
Amiralul

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 21:37

9162
Sus In jos
FeroFan97

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 21:39

Amiralul a scris:
9162
la CFR e afisat 1,si 2
Sus In jos
Amiralul

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 16 Iul 2010, 21:46

Avea 3 vagoane 19-47+5-6pentru celelalte destinatii, vagon de dormit 2 locomotive ...tot tacimul,ce mai!
Sus In jos
Caravelle_Zg
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 858
Varsta : 25
Localizare : Arad, România
Reputatie : 3656
Data de inscriere : 05/09/2009

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Dum 18 Iul 2010, 00:41

Amiralul a scris:
Avea 3 vagoane 19-47+5-6pentru celelalte destinatii, vagon de dormit 2 locomotive ...tot tacimul,ce mai!
Celelalte 5 sau 6 vagoane sunt duse de la Reșița Sud la Caransebeș pentru curățenie și revizia tehnică.
Sus In jos
Caravelle_Zg
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 858
Varsta : 25
Localizare : Arad, România
Reputatie : 3656
Data de inscriere : 05/09/2009

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 06 Aug 2010, 21:44

Printre drepturile călătorilor se află și acela de a ne alege locul dorit. Însă dacă nu dorim să cumpărăm biletul de la o agenție de voiaj sau casă de bilete, și vrem să facem rezervarea de loc online, nu ar fi bine să știm care sunt locurile de la geam? Aș propune să facem o statistică cu fiecare vagon și locurile la geam, sau dacă există posibilitatea de a posta niște scheme (desene grafice).
Sus In jos
FeroFan97

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Vin 06 Aug 2010, 21:52

Caravelle_Zg a scris:
Printre drepturile călătorilor se află și acela de a ne alege locul dorit. Însă dacă nu dorim să cumpărăm biletul de la o agenție de voiaj sau casă de bilete, și vrem să facem rezervarea de loc online, nu ar fi bine să știm care sunt locurile de la geam? Aș propune să facem o statistică cu fiecare vagon și locurile la geam, sau dacă există posibilitatea de a posta niște scheme (desene grafice).

Sa facem asta:
Sa deschidem un site gratuit,pe care punem datele toatele vagonaelor,automotoarelor si locomotivelor,si compunterea trenurilor.Daca ungurii pot,si noi putem,nu? Wink
www.vonatosszeallitas.hu
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1065
Varsta : 27
Localizare : Pisa - Italia
Reputatie : 3944
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Sam 07 Aug 2010, 00:03

Locurile la geam sunt atribuite numerelor care se termina in ``5`` si ``6`` in cazul vagoanelor compartimentate. La cele de tip salon se termina in : ``1`` , ``2``, ``5`` si ``6``. Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport   Astazi la 15:41

Sus In jos

Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Drepturile călătorilor care aleg trenul ca mijloc de transport
» Cel mai lung drum cu trenul
» STATIUNI TURISTICE SI BALNEOCLIMATERICE IN CARE SE POATE AJUNGE CU TRENUL
» Puțin prin străinătate (cu trenul și pe jos)...
» Calatoriile lui Eminescu cu trenul
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-