Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7257
Varsta : 30
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 11223
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Dum 09 Mai 2010, 15:14

Mersul trenurilor pe linia Dornesti - Putna valabil de la 05.05.2010

OBS: P 15303 are stationare 30 min in Radauti
Trenurile cu ordin special opresc in toate statiile, insa nu am aflat decat ora de plecare si sosire in statiile de capat

Am si mersul trenurilor noi pe Suceava - Vicsani daca intereseaza pe cineva...
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3365
Varsta : 28
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6801
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Dum 09 Mai 2010, 20:23

Multumesc pentru ajutor.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14187
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17692
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Vin 13 Aug 2010, 21:59

In data de 14-15-16 August figureaza trenuri pe ruta Dornesti-Putna ale CFR Calatori
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Vin 20 Aug 2010, 16:43

S-a prelungit circulatia trenurilor pana la 31 August inclusiv.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 13 Oct 2010, 01:54

Sus In jos
Bogdan-CFR

Numarul mesajelor : 106
Varsta : 22
Localizare : Suceava
Reputatie : 2878
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Joi 14 Oct 2010, 10:21

In a 4-a poza de pe site :shock: :shock: ..un vagon CFR Marfa cu lemn...foarte interesant! De pe vremea buna Smile cand veneau de la Falciu.
Sus In jos
Balto

Numarul mesajelor : 1612
Reputatie : 4173
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Dum 05 Dec 2010, 22:12

Salutare tuturor!
Sunt nou pe aici, si sunt la primul post. Am vazut acest forum si mi-a placut foarte mult pasionat fiind de feroviara. Ce mi-a atras atentia au fost topicurile facute pentru fiecare magistrala/ruta in parte si aici mi-am gasit si eu pozitia.Din acest motiv m-am gandit sa ma alatur si eu echipei.
Sunt din Radauti si astazi am mers pana la gara sa fac niste poze special pentru voi si pentru primul meu post. Temperatura de -5 grade si soarele de apus nu au fost de partea mea, dar totusi sper sa va placa ce a iesit. Wink

INFORMATIE:

Din 12.11.2010 circula urmatoarele trenuri apartinand celor de la CFR Calatori

18741 Suceava – Radauti 4.10 – 5.34

18743 Suceava – Putna 5.22 – 8.05

5601 Iasi – Suceava – Putna 8.16 (din Suceava) – 11.28

18745 Suceava – Putna 13.55 – 16.38

18747 Suceava – Putna 19.45 – 22.28

18740 Radauti – Suceava 5.49 – 7.14

18742 Putna – Suceava 5.42 – 8.20

18744 Putna – Suceava 8.25 – 11.09

5602 Putna – Suceava – Iasi 13.05 – 15.58 (sosire în Suceava)

18746 Putna – Suceava 16.58 – 19.29

Cum ziceam, astazi am fost la gara si am facut cateva poze:
Exact cand am ajuns in gara a sosit si trenul 18745 Suceava - Putna

Cele 2 vagoane

LDH clasa 89

Plecand spre Putna (soarele e de vina pentru calitatea slaba)

Dupa plecare am mai ramas putin prin gara pentru niste poze:
Intrare calatori la ghiseul de bilete

Vedere de la linia 1

Semnal pitic manevra la intrare in gara dispre Putna(M14 printre putinele care mai functioneaza din 20 si ceva)

Vedere de pe linia X (principala) spre gara din directia Putna

Tot din aceasi directie doar ca de sus

Cele 4 semnale de iesire din gara spre directia Suceava via Dornesti

O incapere abandonata cred ca fosta ACAR (iesire spre Putna)

Un apus "feroviar" spre Putna Smile

Placuta cu istoria garii

Sper ca va placut!
Va astept cu impresii/aprecieri/comentarii/obiectari
Va multumesc pentru vizionare si sper ca primul meu post sa va faca o impresie buna despre mine! Toate cele bune! :adrezina:
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 319
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 3309
Data de inscriere : 27/08/2009

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Lun 06 Dec 2010, 21:35

Bun venit PaulCFR si poze cat mai multe si mai interesante.
Mi-a fost dor de gara Radauti n-am mai fost pe acolo de 10 ani,chiar imi era dor.
cand mai afli noutati din zona sa le postezi te rog.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3111
Varsta : 35
Localizare : Pascani
Reputatie : 5794
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Linia 515   Mier 08 Dec 2010, 16:24

Mai exista vreo speranta privind refacerea cai ferate Gura Putnei- Nisipitu HM ?
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 17:25

ldh80 a scris:
Mai exista vreo speranta privind refacerea cai ferate Gura Putnei- Nisipitu HM ?

Calea FURATA Gura Putnei - Nisipitu....

Calea ferată, mutată pe garduri și în pereții anexelor gospodărești
de Florin PAIU
(citește alte articole de la același autor)

Întinsă pe nu mai puțin de 25 de kilometri, calea ferată Gura Putnei – Nisipitu, închisă după inundațiile din 2008, se descompletează vizibil și iremediabil pe zi ce trece. În mai multe rânduri, șinele de cale ferată au fost furate, traversele din lemn au început să fie zărite prin gardurile unor gospodării, stâlpii de telecomunicații au fost retezați cu topoarele, toate în condițiile în care sectorul de linie ferată se află, teoretic, în conservare.

Cum nu prea mai există nici o speranță ca această linie să fie refăcută și să revină în circuitul feroviar, toată lumea pare să închidă ochii la descompletarea ei. Este nevoie doar ca cineva să găsească o utilitate pentru una din componentele căii ferate. Doar pe cei aproximativ șapte kilometri dintre stațiile CFR Gura Putnei și Straja urmele lăsate de natură și apoi de om sunt evidente. Dacă zonele în care, în vara lui 2008,  inundațiile au rupt pământul de sub calea ferată și au transformat-o pe aceasta într-un „acordeon” suspendat, au rămas și astăzi la fel, inclusiv cu bucățile de copaci și vegetație aduse de inundații, nici porțiunile scăpate de furia apelor nu au rămas intacte.    

Calea ferată, „îngropată” în pereții unor anexe gospodărești

Pe două sectoare, aflate în zone mai izolate, calea ferată a fost demontată cu totul. Din informațiile pe care le avem de la oamenii legii de la Serviciul Județean al Poliției Transporturi Suceava, într-un caz ar fi vorba de furt, iar într-un altul de o demontare a unor șine chiar de către angajați ai CFR, pentru a fi folosite într-o altă porțiune, aflată în circuitul feroviar. De altfel, pe întreg sectorul de cale ferată, până la Nisipitu, există patru zone în care s-au înregistrat furturi masive de cale ferată, într-un caz, autorul, un cetățean de etnie romă, fiind prins, după o urmărire, cu căruța încărcată cu șine de cale ferată. Polițiștii spun că șinele sunt furate pentru a fi utilizate la structura de rezistență a unor construcții, de obicei anexe din gospodării, și nu pentru a fi vândute la fier vechi, centrele de colectare refuzând să-și asume riscul de a primi fier provenit din structura feroviară.

Stâlpii de comunicație, lemne de foc  

Revenind la porțiunea dintre Gura Putnei și Straja, o altă țintă a hoților au fost stâlpii de comunicație de lângă linie. În mai multe zone aceștia au fost retezați cu topoarele, fiind transformați probabil în lemne pentru foc. Și traverselor de cale ferată le-a fost găsită o utilitate, ele devenind stâlpi ai gardurilor unor gospodării. Mai multe cazuri de acest gen sunt cunoscute de polițiști, în unele cazuri traversele ajungând la proprietari și cu acordul, mai mult sau mai puțin legal și avizat, al unor angajați CFR.

Ce era până în 2008

Cei 25 de kilometri de linie deveniți impracticabili cuprind următorul traseu: Gura Putnei – Straja – Falcău – Brodina – Nisipitu, punctul terminus al traseului fiind în halta situată chiar în centrul satului ce aparține de comuna Ulma. Până când apele au adus dezastrul, aceasta era ultima parte a traseului pe care circula trenul personal care pleca din Suceava, trecea prin Dornești și Rădăuți și la Gura Putnei se despărțea în două, o garnitură îndreptându-se spre Putna, iar alta spre Nisipitu.

Inundațiile din vara acestui an au afectat și ele calea ferată, pe mai multe porțiuni, astfel că timp de câteva luni de zile trenul personal Suceava – Putna nu a circulat deloc. De câteva săptămâni, în urma lucrărilor de refacere efectuate, s-au reluat cursele până la Putna.  

http://www.monitorulsv.ro/Local/2010-11-23/Calea-ferata-mutata-pe-garduri-si-in-peretii-anexelor-gospodaresti
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5815
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 17:28

din asta se deduce ca nu se va mai putea circula curand pe aceasta linia
Sus In jos
Balto

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:22

Din cate stiu eu nu va mai fi deschisa ea fiind in "conservare". Nimeni de la CFR nu mai verfica linia macar odata pe luna, iar furturile sunt trecute cu vederea. Pana acum nu sa auzit nimic de refacerea liniei care aducea oricum pierderi si era pe lista neagra a celor de la CFR. Momentan prin Radauti mai trec doar 10 curse dintre care 9 spre Putna una oprindu-se la Radauti. Toate trenurile stationeaza pe linia 2 cu o singura exceptie al unui personal Putna-Iasi care opreste pe linia 3 (cam ruginita), in rest gara arata ca dupa razboi (buruieni, caini, semnale ruginite, sparte unele nefunctionale) si acesta este peisajul. Daca aveti intrebari sau doriti poze cu aceasta gara va stau la dispozitie.
Sus In jos
cont dezactivat .

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:25

inseamna ca pe acolo cam totul este praf
Sus In jos
Balto

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:29

Te referi la gara Radauti sau la ruta Gura Putnei - Nisipitu HM? Gura Putnei - Nisipitu HM nu mai are nevoie de nici o descriere...
Sus In jos
cont dezactivat .

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:30

la gara radauti
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   

Sus In jos

515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 515 : Dornești - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu
» Dornești (500)
» Campulung Est - Gura Humorului
» 221 : Gura Motrului - Turceni - Rovinari - Targu Jiu
» Putna (515)
Pagina 3 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 42  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-