Forumul pasionatilor de trenuri din Rom滱ia
Bine ai venit pe Forumul pasionailor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce vei gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Rom滱ia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10896
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Dum 09 Mai 2010, 15:14

Mersul trenurilor pe linia Dornesti - Putna valabil de la 05.05.2010

OBS: P 15303 are stationare 30 min in Radauti
Trenurile cu ordin special opresc in toate statiile, insa nu am aflat decat ora de plecare si sosire in statiile de capat

Am si mersul trenurilor noi pe Suceava - Vicsani daca intereseaza pe cineva...
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3256
Varsta : 27
Localizare : Timi榣ara
Reputatie : 6373
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Dum 09 Mai 2010, 20:23

Multumesc pentru ajutor.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12474
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15640
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Vin 13 Aug 2010, 21:59

In data de 14-15-16 August figureaza trenuri pe ruta Dornesti-Putna ale CFR Calatori
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Vin 20 Aug 2010, 16:43

S-a prelungit circulatia trenurilor pana la 31 August inclusiv.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 13 Oct 2010, 01:54

Sus In jos
Bogdan-CFR

Numarul mesajelor : 106
Varsta : 21
Localizare : Suceava
Reputatie : 2561
Data de inscriere : 27/03/2010

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Joi 14 Oct 2010, 10:21

In a 4-a poza de pe site :shock: :shock: ..un vagon CFR Marfa cu lemn...foarte interesant! De pe vremea buna Smile cand veneau de la Falciu.
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1592
Reputatie : 3836
Data de inscriere : 05/12/2010

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Dum 05 Dec 2010, 22:12

Salutare tuturor!
Sunt nou pe aici, si sunt la primul post. Am vazut acest forum si mi-a placut foarte mult pasionat fiind de feroviara. Ce mi-a atras atentia au fost topicurile facute pentru fiecare magistrala/ruta in parte si aici mi-am gasit si eu pozitia.Din acest motiv m-am gandit sa ma alatur si eu echipei.
Sunt din Radauti si astazi am mers pana la gara sa fac niste poze special pentru voi si pentru primul meu post. Temperatura de -5 grade si soarele de apus nu au fost de partea mea, dar totusi sper sa va placa ce a iesit. Wink

INFORMATIE:

Din 12.11.2010 circula urmatoarele trenuri apartinand celor de la CFR Calatori

18741 Suceava – Radauti 4.10 – 5.34

18743 Suceava – Putna 5.22 – 8.05

5601 Iasi – Suceava – Putna 8.16 (din Suceava) – 11.28

18745 Suceava – Putna 13.55 – 16.38

18747 Suceava – Putna 19.45 – 22.28

18740 Radauti – Suceava 5.49 – 7.14

18742 Putna – Suceava 5.42 – 8.20

18744 Putna – Suceava 8.25 – 11.09

5602 Putna – Suceava – Iasi 13.05 – 15.58 (sosire 螽 Suceava)

18746 Putna – Suceava 16.58 – 19.29

Cum ziceam, astazi am fost la gara si am facut cateva poze:
Exact cand am ajuns in gara a sosit si trenul 18745 Suceava - Putna

Cele 2 vagoane

LDH clasa 89

Plecand spre Putna (soarele e de vina pentru calitatea slaba)

Dupa plecare am mai ramas putin prin gara pentru niste poze:
Intrare calatori la ghiseul de bilete

Vedere de la linia 1

Semnal pitic manevra la intrare in gara dispre Putna(M14 printre putinele care mai functioneaza din 20 si ceva)

Vedere de pe linia X (principala) spre gara din directia Putna

Tot din aceasi directie doar ca de sus

Cele 4 semnale de iesire din gara spre directia Suceava via Dornesti

O incapere abandonata cred ca fosta ACAR (iesire spre Putna)

Un apus "feroviar" spre Putna Smile

Placuta cu istoria garii

Sper ca va placut!
Va astept cu impresii/aprecieri/comentarii/obiectari
Va multumesc pentru vizionare si sper ca primul meu post sa va faca o impresie buna despre mine! Toate cele bune! :adrezina:
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 319
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 2992
Data de inscriere : 27/08/2009

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Lun 06 Dec 2010, 21:35

Bun venit PaulCFR si poze cat mai multe si mai interesante.
Mi-a fost dor de gara Radauti n-am mai fost pe acolo de 10 ani,chiar imi era dor.
cand mai afli noutati din zona sa le postezi te rog.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2353
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4703
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Linia 515   Mier 08 Dec 2010, 16:24

Mai exista vreo speranta privind refacerea cai ferate Gura Putnei- Nisipitu HM ?
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 17:25

ldh80 a scris:
Mai exista vreo speranta privind refacerea cai ferate Gura Putnei- Nisipitu HM ?

Calea FURATA Gura Putnei - Nisipitu....

Calea ferat, mutat pe garduri 槐 螽 pereii anexelor gospod綖e演i
de Florin PAIU
(cite演e alte articole de la acela槐 autor)

姷tins pe nu mai puin de 25 de kilometri, calea ferat Gura Putnei – Nisipitu, 螽chis dup inundaiile din 2008, se descompleteaz vizibil 槐 iremediabil pe zi ce trece. 姷 mai multe r滱duri, 槐nele de cale ferat au fost furate, traversele din lemn au 螽ceput s fie z綖ite prin gardurile unor gospod綖ii, st滎pii de telecomunicaii au fost retezai cu topoarele, toate 螽 condiiile 螽 care sectorul de linie ferat se afl, teoretic, 螽 conservare.

Cum nu prea mai exist nici o speran ca aceast linie s fie ref綷ut 槐 s revin 螽 circuitul feroviar, toat lumea pare s 螽chid ochii la descompletarea ei. Este nevoie doar ca cineva s g綼easc o utilitate pentru una din componentele c緅i ferate. Doar pe cei aproximativ 榮pte kilometri dintre staiile CFR Gura Putnei 槐 Straja urmele l綼ate de natur 槐 apoi de om sunt evidente. Dac zonele 螽 care, 螽 vara lui 2008, inundaiile au rupt p緆滱tul de sub calea ferat 槐 au transformat-o pe aceasta 螽tr-un „acordeon” suspendat, au r緆as 槐 ast罳i la fel, inclusiv cu buc裻ile de copaci 槐 vegetaie aduse de inundaii, nici poriunile sc綯ate de furia apelor nu au r緆as intacte.

Calea ferat, „螽gropat” 螽 pereii unor anexe gospod綖e演i

Pe dou sectoare, aflate 螽 zone mai izolate, calea ferat a fost demontat cu totul. Din informaiile pe care le avem de la oamenii legii de la Serviciul Judeean al Poliiei Transporturi Suceava, 螽tr-un caz ar fi vorba de furt, iar 螽tr-un altul de o demontare a unor 槐ne chiar de c綟re angajai ai CFR, pentru a fi folosite 螽tr-o alt poriune, aflat 螽 circuitul feroviar. De altfel, pe 螽treg sectorul de cale ferat, p滱 la Nisipitu, exist patru zone 螽 care s-au 螽registrat furturi masive de cale ferat, 螽tr-un caz, autorul, un cet裻ean de etnie rom, fiind prins, dup o urm綖ire, cu c綖ua 螽c綖cat cu 槐ne de cale ferat. Polii演ii spun c 槐nele sunt furate pentru a fi utilizate la structura de rezisten a unor construcii, de obicei anexe din gospod綖ii, 槐 nu pentru a fi v滱dute la fier vechi, centrele de colectare refuz滱d s-槐 asume riscul de a primi fier provenit din structura feroviar.

St滎pii de comunicaie, lemne de foc

Revenind la poriunea dintre Gura Putnei 槐 Straja, o alt int a hoilor au fost st滎pii de comunicaie de l滱g linie. 姷 mai multe zone ace演ia au fost retezai cu topoarele, fiind transformai probabil 螽 lemne pentru foc. 波 traverselor de cale ferat le-a fost g綼it o utilitate, ele devenind st滎pi ai gardurilor unor gospod綖ii. Mai multe cazuri de acest gen sunt cunoscute de polii演i, 螽 unele cazuri traversele ajung滱d la proprietari 槐 cu acordul, mai mult sau mai puin legal 槐 avizat, al unor angajai CFR.

Ce era p滱 螽 2008

Cei 25 de kilometri de linie devenii impracticabili cuprind urm綟orul traseu: Gura Putnei – Straja – Falc綦 – Brodina – Nisipitu, punctul terminus al traseului fiind 螽 halta situat chiar 螽 centrul satului ce aparine de comuna Ulma. P滱 c滱d apele au adus dezastrul, aceasta era ultima parte a traseului pe care circula trenul personal care pleca din Suceava, trecea prin Dorne演i 槐 R緂綦i 槐 la Gura Putnei se desp綖ea 螽 dou, o garnitur 螽drept滱du-se spre Putna, iar alta spre Nisipitu.

Inundaiile din vara acestui an au afectat 槐 ele calea ferat, pe mai multe poriuni, astfel c timp de c漮eva luni de zile trenul personal Suceava – Putna nu a circulat deloc. De c漮eva s綯t緆滱i, 螽 urma lucr綖ilor de refacere efectuate, s-au reluat cursele p滱 la Putna.

http://www.monitorulsv.ro/Local/2010-11-23/Calea-ferata-mutata-pe-garduri-si-in-peretii-anexelor-gospodaresti
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5498
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 17:28

din asta se deduce ca nu se va mai putea circula curand pe aceasta linia
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:22

Din cate stiu eu nu va mai fi deschisa ea fiind in "conservare". Nimeni de la CFR nu mai verfica linia macar odata pe luna, iar furturile sunt trecute cu vederea. Pana acum nu sa auzit nimic de refacerea liniei care aducea oricum pierderi si era pe lista neagra a celor de la CFR. Momentan prin Radauti mai trec doar 10 curse dintre care 9 spre Putna una oprindu-se la Radauti. Toate trenurile stationeaza pe linia 2 cu o singura exceptie al unui personal Putna-Iasi care opreste pe linia 3 (cam ruginita), in rest gara arata ca dupa razboi (buruieni, caini, semnale ruginite, sparte unele nefunctionale) si acesta este peisajul. Daca aveti intrebari sau doriti poze cu aceasta gara va stau la dispozitie.
Sus In jos
cont dezactivat .

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:25

inseamna ca pe acolo cam totul este praf
Sus In jos
Balto
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:29

Te referi la gara Radauti sau la ruta Gura Putnei - Nisipitu HM? Gura Putnei - Nisipitu HM nu mai are nevoie de nici o descriere...
Sus In jos
cont dezactivat .

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Mier 08 Dec 2010, 18:30

la gara radauti
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu   Astazi la 04:26

Sus In jos

515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 515 : Dorne演i - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu
» Dorne演i (500)
» Campulung Est - Gura Humorului
» 513 : D綖m緋e演i - Cacica - Gura Humorului
» 221 : Gura Motrului - Turceni - Rovinari - Targu Jiu
Pagina 3 din 40Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din Rom滱ia :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-