Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Trenurile in FILME ARTISTICE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3676
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Lun 01 Dec 2014, 19:10

Pe TVR 2 e acuma Expresul de Buftea. E filmat intr-un vagon si are citeva cadre cu un tren cu dubla tractiune electrica.L-am vazut azi. La urma se arata si vagonul care a servit ca platou de filmare.Totul e static desigur.
Sus In jos
mircea.predoni

Numarul mesajelor : 127
Varsta : 40
Localizare : Mihaiesti, judetul Hunedoara
Reputatie : 1374
Data de inscriere : 18/07/2013

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Lun 01 Dec 2014, 19:37

COSTACHE MIHAIL a scris:
Secvente feroviare in filmul artistic muzical ,,O zi in Bucuresti''. Incepand cu minutul 6:50 se pot observa secvente din belsug filmate intr-un vagon seria 11-47. Apoi urmeaza secvente din Gara de Nord din  Bucuresti in care se poate vedea si o locomotiva electrica  iar la minutul 12:33 se aude sunetul ,,Glasul rotilor de tren'' varianta din perioada comunista. Pentru ca si varianta actuala dar si cea de acum 2 ani in care melodia avea o nota falsa sunt diferite fata de sunetul din perioada comunismului. Filmul este realizat in anul 1986.

electrica de la min 12.50 e 060-EA-008, s-a vazut mai clar cand a fost difuzat filmul acum cateva luni !
Sus In jos
mircea.predoni

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Lun 01 Dec 2014, 21:50

Si in "Accident" din 1977 apare la min. 21.20 si 28.40 apare un marfar tras de un DA, iar la min. 73.15 o EA cu un tren de calatori (posibil in Orsova)
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7930
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12541
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Lun 01 Dec 2014, 23:04

Va multumesc pentru informatii! Totusi in filmul ,,Imposibila iubire''  incepand cu minutul 56:36  nu isi da nimeni seama cam pe ce sectie de linie ingusta a fost  facuta filmarea?

Din cate am inteles filmul s-a realizat in mare parte in Jud. Valcea. Poate fi linia de Govora? Nu as crede!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3911
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Mier 03 Dec 2014, 15:58

Mocanita in filmul „Expeditia” (1989) Regia: Mircea Moldovan

Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1859
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Reputatie : 5069
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Joi 04 Dec 2014, 18:21

Sania Albastră(1987, regia: Ioan Cărmăzan), realizat cam pe la începutul anului 1986 în gara Predeal, dar și pe o linie îngustă neidentificată.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
mircea.predoni

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Joi 11 Dec 2014, 22:29

O gramada de trenuri, iar la minutul 85 si 42 sec apare 060-EA-001 !
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Mier 24 Dec 2014, 22:26

Pe la minutul 35 se vede o bariera apoi apare o locomotiva cu aburi parca nr 230xxxx. Filmul se numeste ,,Ora H'' si este realizat in anul 1956. Din cate observ, filmarea este facuta in Bucuresti. Dar nu imi dau seama in ce loc se afla aceasta bariera. Prima oara m-am gandit ca ar fi in zona Lizeanu - Pargari - Lacul Tei, apoi am realizat ca unele detalii nu se potrivesc. Dezlegam misterul pana la urma? In film apar multe secvente din oras.

Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4669
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Mier 24 Dec 2014, 23:09

Cred ca e undeva prin Giulesti. In minutul 36:33 trec peste podul Grant, pe urma sint citeva scene de pe str. Turda apoi se mai invirt si prin fostul cartier Uranus, pe str. Putul cu apa rece. Mi se pare trist filmul; ce s-a ales de orasul nostru...
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Joi 25 Dec 2014, 17:18

Mi-am dat seama ca secventele sunt facute pe sarite, si nu in acelasi loc. Chiar nu eram sigur daca acele strazi in panta sunt prin zona Uranus si nu eram sigur daca acel pod este vechiul Pod Grant(d).

Poate alti pasionati vor mai veni cu argumente. Iar cei care doresc sa vada mai multe poze din Bucurestiul disparut sa urmareasca intreg filmul.

Este intr-adevar trist, mai ales ca in afara de cartiere au disparut si oameni. Sau actori. In film se vede actrita Silvia Popovici , ce tanara si frumoasa era, dar din pacate s-a stins din viata la numai 60 de ani, in anul 1994!

Sus In jos
IonutChircu

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 35
Reputatie : 3271
Data de inscriere : 05/05/2010

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Vin 26 Dec 2014, 15:23

MariusM a scris:
Sania Albastră(1987, regia: Ioan Cărmăzan), realizat cam pe la începutul anului 1986 în gara Predeal, dar și pe o linie îngustă neidentificată.

Cel mai probabil Valea Vaserului...
Sus In jos
http://trainzpremiumroutes.weebly.com
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5683
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7799
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Vin 26 Dec 2014, 20:08

TVlad a scris:
Cred ca e undeva prin Giulesti. In minutul 36:33 trec peste podul Grant, pe urma sint citeva scene de pe str. Turda apoi se mai invirt si prin fostul cartier Uranus, pe str. Putul cu apa rece. Mi se pare trist filmul; ce s-a ales de orasul nostru...

podul Grant clar;Putul cu apa rece la fel.Strada foarte abrupta cu trotuarele in trepte se numea Pelerinilor si era in Uranus;acolo s-a filmat o scena si in filmul "Cu mainile curate". De asemenea, in filmul de care vorbim se vede si primaria din Banu Manta la min. 31. strazile sunt cele dintre cimitirul evreiesc din 1 Mai si Grivita. si acum vreo 2 ani se filma ceva pe aici,poate pentru aerul lor vechi.

Apropo de strada "Putul cu apa rece". Mi-o amintesc destul de bine din primavara lui 1981. De 2 mai (era ziua tineretului),am fost cu scoala la un spectacol al Cenaclului Flacara pe stadionul Republicii.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Reputatie : 4669
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Sam 27 Dec 2014, 19:51

Am revazut ieri filmul si nu stiu de ce am avut impresia ca sint mai multe scene filmate in zona cimitirului evreiesc (1 mai - Grivita), acum mi se confirma.
Totusi, unde era acea trecere la nivel? Linia e (cel putin) dubla, judecind dupa cele doua cruci ale sf. Andrei. Nu o fi pe la Pajura (Bucuresti Triaj)?
Remarcati ce solida era tigla de Ciurea de pe canton? Baiatul fuge fara probleme pe acoperis, nu sfarima nimic sub picioare Smile
Locomotiva pare totusi o Pacifica - 231.xxx - judecind dupa forma bombata a usii de la camera de fum, dupa dispunerea agregatelor aflate deasupra cazanului si a rotilor motoare. La seria 230.000 ultima osie motoare e pusa la o distanta mai mare de celelalte si ajunge mai aproape de marchiza. La Pacifice axele sint egal departate si sub marchiza e osia purtatoare (care nu se vede clar in acest film, din pacate).
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 952
Varsta : 60
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 3594
Data de inscriere : 21/02/2010

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Lun 29 Dec 2014, 10:09

[Iron Road – Drumuri de fier (2008) – filme online
Categorie: DRAMĂ
Aceasta este povestea a trei vieți reunite de părțile înalte ale munților din Vest. Atrași de mitul “Gum San”, muntele de aur unde se puteau îmbogăți , mii de muncitori chinezi disperați părăseasc patria lor cu un vis – acela de a face avere în America de Nord lucrând la o căle ferată prin trecătorile periculoase ale munților. Ei învață că liniile ferate aduc noroc doar la câțiva. Ei învață că punerea unei căi ferate înseamnă explozibil și oțel, pietre și lemn. Fiecare metru este achiziționat prin munca și sudoare. Fiecare kilometru este realizat cu curaj, frică, și moarte. Canadian Pacific Railway a fost finalizată în 1885, și a fost ultimul mare drum construit în America de Nord și a lăsat în urmă o mitologie care trăiește și astăzi, ca parte a patrimoniului nostru.]

Un film deosebit pe care-l puteti vedea in link-ul de mai jos:

Drumul de fier
Sus In jos
IonutChircu

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 35
Reputatie : 3271
Data de inscriere : 05/05/2010

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Lun 29 Dec 2014, 16:46

Nu stiu daca s-au mai postat dar vin si eu cu o lista de filme mai vechi in care apar trenuri (romanesti sau straine) din plin

http://www.imdb.com/title/tt0059885/ Von Ryan's Express (1965)
http://www.imdb.com/title/tt0094381/?ref_=fn_al_tt_1 Trenul de aur (1986)
http://www.imdb.com/title/tt0059825/ The Train (1964)

Sus In jos
http://trainzpremiumroutes.weebly.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Trenurile in FILME ARTISTICE   Astazi la 19:17

Sus In jos

Trenurile in FILME ARTISTICE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Trenurile in FILME ARTISTICE
» Filme si seriale
» Trenuri EUROCITY (EC)
» PLECARI / SOSIRI CLuj Napoca
» Numerele liniilor din România
Pagina 6 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-