Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

ONCF- Morroco

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 413
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 3306
Data de inscriere : 21/05/2009

MesajSubiect: ONCF- Morroco   Sam 09 Ian 2010, 19:44

Salutare...ONCF inseamna Office National des Chemins de Fer du Maroc si, cu ocazia unei calatorii a fratelui meu in aceasta tara, mai precis la Casablanca, doresc sa va prezint cateva poze din aceasta tara...poze cu subiect feroviar, bineinteles...pozele sunt facute special pentru forumul nostru, si sunt, cu acordul fratelui meu, proprietetea mea...

Holul garii Casablanca Port:

Birouri in Casablanca Port:

Tabela electronica din Casablanca Port...clasa 1 se afla in partea din fata a trenului:

Casablanca Port...linia 2 si linia 2bis:

Peron Casablanca Port:

Urmeaza doua poze tot din Casablanca Port:

Vagoane etajate ale ONCF, un fel de "TE" din Romania:

Interior vagoane etajate ONCF:

Aceleasi vagoane etajate, de data asta in Rabat Ville:

Gara Rabat Ville:

Locomotiva electrica E-1300, constuita de Alstom, viteza maxima 160km/h,:

Voi reveni si in zilele uramtoare cu alte cateva astfel de "exotisme"...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7918
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12522
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Sam 09 Ian 2010, 19:47

Deosebite poze! Mai bine ne nasteam acolo decat sa suferim pe aici vazand cum se ruineaza transportul feroviar!!!!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Ionutz
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1449
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 4976
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Sam 09 Ian 2010, 20:18

Codrut1985 a scris:

Ce frumos arata linia in curba intr-o gara...fara nicio denivelare, perfecta...curatenie...te doare inima...si totusi e o tara africana...nu din vestul Europei...

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 29
Localizare : Jimbolia,Timis
Reputatie : 2959
Data de inscriere : 25/08/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Sam 09 Ian 2010, 21:34

Na poftim.....si sa ne mai numim ca suntem o tara europeana,cand o tara africana are asemenea dezvoltare feroviara.Iti multumim ca ne aduci o bucatica din dezvoltarea altor tari,ca ai nostri conducatori putin le pasa.Tot respectul.
Sus In jos
stegaru

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Reputatie : 2920
Data de inscriere : 20/09/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Sam 09 Ian 2010, 22:37

Chiar daca Maroc, Tunisia, Egipt fac parte geografic din continentul Africa, cred ca e corect sa spunem ca din punct de vedere al civilizatiei, infrastructurii, economiei ele tind spre caracteristici europene. Zona de nord a Africii (Maghrebul) este mult peste ce inseamna Africa in general. Asa ca nu ar trebui sa ne mire prea mult ca, spre exemplu, au o infrastructura feroviara peste ce avem noi.
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Sam 09 Ian 2010, 22:59

asa cum am spus, revin cu inca cateva poze...

Marrakech- Rabat Ville, la scurt timp dupa sosire in Rabat...

interior tren Marrakech- Rabat Ville...

mersul trenurilor pe ruta Marrakech- Casablanca- Rabat- Tanger- Fes- Oujda...

tren TNR (Trains Navettes Rapides) Casablanca- Rabat Ville, un fel de "sageata albastra"...(din pacate doar fata Sad )

si interiorul...

gara Aeroport Mohammed al V-lea, Casablanca...

si, ca sa inchei intr-o nota orientala, doua poze cu moscheea Hassan al II-lea, Casablanca, Maroc, (a doua moschee din lume dupa Mecca), precum si intrarea principala...

Sus In jos
Ionutz
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1449
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 4976
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Sam 09 Ian 2010, 23:52

stegaru a scris:
Chiar daca Maroc, Tunisia, Egipt fac parte geografic din continentul Africa, cred ca e corect sa spunem ca din punct de vedere al civilizatiei, infrastructurii, economiei ele tind spre caracteristici europene. Zona de nord a Africii (Maghrebul) este mult peste ce inseamna Africa in general. Asa ca nu ar trebui sa ne mire prea mult ca, spre exemplu, au o infrastructura feroviara peste ce avem noi.

Asa e, aceste tari sunt peste Africa in general...dar am studiat geografia..si stiu ca sunt mult sub europeni ca economie, dezvoltare...Au cateva regiuni urbane mai dezvolate, gen Cairo, Casablanca..dar ca tari in general, stau mult mai slab ca cei din Europa..

Superbe fotografii Codrut...

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 34
Localizare : Tîrgu Lăpuș , Maramureș
Reputatie : 2689
Data de inscriere : 16/09/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Dum 10 Ian 2010, 01:15

Codrut1985 a scris:

Un aspect interesant sunt acest tip de traverse, ce l-am vazut si in Franta..nu se unesc una cu alta....Fiecare sina are cate o traversa mica...cum ramane ecartamentul stabil? Stie cineva ?
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Dum 10 Ian 2010, 12:23

Traversele din imagini fac parte din asa-numita "Cale ferata solida" si se caracterizeaza prin:
- durabilitate;
- viteza;
- confort;
Astfel de sisteme aproape ca nu au nevoie de lucrari de intretinere, ele asigurand stabilitatea durabilă a șinelor și fac față solicitărilor intense a traficului de mare viteză prin înalta sa performanță în calitate, funcționalitate și siguranță...Se caracterizeaza, de asemenea si prin flexibilitate, si anume prin inaltimea de montare incomparabil foarte joasa si posibilitatea de obtinere a unei pozitii optime a caii ferate in pofida inegalitatilor din fundament...
Acest sistem este realizat de catre RAIL.ONE Gmbh, cu sediul in Neumarkt, Germania, avand o filiala in Romania, la Buzau, care poarta denumirea de SC Travertec SRL...
Sus In jos
biokosmy

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : BACAU
Reputatie : 2694
Data de inscriere : 14/09/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Dum 10 Ian 2010, 18:01

o neclaritate/ tinand cont ca cele doua sine nu au traverse comune cum se pastreaza constanta distanta dintre ele in timp?
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Dum 10 Ian 2010, 19:17

http://www.travertec.ro/ro/track-to-the-future/produse/transport-de-lung-parcurs-si-regional/calea-ferata-solida.html
aici gasiti mai multe informatii cu privire la traversele respective si la calea ferata solida...
Sus In jos
discoid21

Numarul mesajelor : 250
Reputatie : 2994
Data de inscriere : 14/07/2009

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Mier 13 Ian 2010, 11:29

Cu așa trenuri ți-ai tot dori să călătorești. M-a impresionat și pe mine curățenia gărilor, trenurile lor moderne și civilizate, dar nu în ultimul rând, infrastructura feroviară bine pusă la punct.
Felicitări pentru poze cheers
Sus In jos
George2210

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 28
Localizare : Craiova
Reputatie : 2467
Data de inscriere : 08/03/2010

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Mar 09 Mar 2010, 22:33

stegaru a scris:
Au mult pana sa se apropie de Europa de Vest si consider ca sunt sub noi in multe privinte.

Am fost de doua ori in Maroc: in 2008 si acum doua saptamani. Au un avantaj fata de noi: sunt o tara turistica, ceea ce Romania nu este. Din punct de vedere al infrastructurii in general cred ca sunt peste noi. Din punct de vedere al infrastructurii feroviare au unele gari mult mai moderne decat ale noastre. Gara din Marrakech este ultra moderna. Dar totusi, reteaua feroviara este limitata. Noi avem de n ori mai multi kilometri de cale ferata decat au ei.
Sus In jos
http://www.george2210.blogspot.com
trenulet

Numarul mesajelor : 22
Reputatie : 1582
Data de inscriere : 29/08/2012

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Mier 29 Aug 2012, 14:49

George2210 a scris:
stegaru a scris:
Au mult pana sa se apropie de Europa de Vest si consider ca sunt sub noi in multe privinte.

Am fost de doua ori in Maroc: in 2008 si acum doua saptamani. Au un avantaj fata de noi: sunt o tara turistica, ceea ce Romania nu este. Din punct de vedere al infrastructurii in general cred ca sunt peste noi. Din punct de vedere al infrastructurii feroviare au unele gari mult mai moderne decat ale noastre. Gara din Marrakech este ultra moderna. Dar totusi, reteaua feroviara este limitata. Noi avem de n ori mai multi kilometri de cale ferata decat au ei.
Ai o mentalitate de sudist nu prea inteligent..auzi, România nu e o țară turistică.Zău?
De Transfăgărășan ai auzit?Dar de Transalpina?Dar de Cheile Bicazului?
Știai că Transfăgărășanul e cel mai frumos drum din lume?Și nu o spun eu,ci englezii,asiaticii..
România e o țară frumoasă, iar în loc s-o iubim,noi ne batem joc de ea.
Văd că tot lauzi Marocul..Păi Marocul e o țară cu adevărat urâtă, hidoasă, aridă..nu aș putea sta o zi în țara aia..e numai deșert, peisaje ioc..Numai snobii își fac vacanțele în Maroc sau Egipt când ar putea foarte bine să își facă vacanțele în România,având în vedere că la noi e și mai frumos.
Clădirile din Maroc sunt urâte,pot spune chiar mai urâte decât blocurile din Ferentari..
Locomotivele din Maroc sunt urâte,în special ONCF E 1350.
În România avem locomotive mult mai frumoase,Mie îmi place mult locomotiva EA 060 , de exemplu.
Sus In jos
George2210

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 28
Localizare : Craiova
Reputatie : 2467
Data de inscriere : 08/03/2010

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Joi 30 Aug 2012, 08:57

trenulet a scris:
George2210 a scris:
stegaru a scris:

Ai o mentalitate de sudist nu prea inteligent..auzi, România nu e o țară turistică.Zău?
De Transfăgărășan ai auzit?Dar de Transalpina?Dar de Cheile Bicazului?
Știai că Transfăgărășanul e cel mai frumos drum din lume?Și nu o spun eu,ci englezii,asiaticii..
România e o țară frumoasă, iar în loc s-o iubim,noi ne batem joc de ea.
Văd că tot lauzi Marocul..Păi Marocul e o țară cu adevărat urâtă, hidoasă, aridă..nu aș putea sta o zi în țara aia..e numai deșert, peisaje ioc..Numai snobii își fac vacanțele în Maroc sau Egipt când ar putea foarte bine să își facă vacanțele în România,având în vedere că la noi e și mai frumos.
Clădirile din Maroc sunt urâte,pot spune chiar mai urâte decât blocurile din Ferentari..
Locomotivele din Maroc sunt urâte,în special ONCF E 1350.
În România avem locomotive mult mai frumoase,Mie îmi place mult locomotiva EA 060 , de exemplu.

Allah, Allah....
Daca vine strainul in Romania si da de unul ca tine, dupa ce se intoarce spune la toata lumea ca in Romania sunt oameni id***ti si toti apropiatii lui vor prefera Marocul.
Sus In jos
http://www.george2210.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ONCF- Morroco   Astazi la 21:51

Sus In jos

ONCF- Morroco

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-