Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Urmatorul
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15625
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Dum 20 Dec 2015, 16:49

R 2023 in Pietrele Albe

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului

Numarul mesajelor : 2473
Localizare : Targu Mures
Reputatie : 4990
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Dum 27 Dec 2015, 14:30

V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3636
Reputatie : 4619
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Vin 15 Apr 2016, 15:16

Citeva poze de pe linie

trenul nu a oprit in Bungetel.

La Floresti trenul opreste chiar in pasaj, iar cladirea e aproape deci nu o pot poza bine, interesant insa ca lumea isi ia bilet. O femeie a dat biletul la seful de tren si am intrebat daca se mai dau de mina, raspunsul a fost ca,, un privat aici vinde bilete" Nu stiu daca se vind la barul care e acolo la pasaj sau este casier CFR, cert este ca biletul a fost pentru o statie, Floresti-Gilort.

Statia Carbunesti are un turn interesant, model pe care l-am mai vazut in Tirgu Jiu si in Coslariu(astea imi vin in minte acum)
linia de Seciuri este ruginita si imburuienata.Liniile statiei sint goale.Iesim cu indicatia de directie P

Copacioasa, iesim pe firul din stinga, nu imi dau seama care este logica dublarii acestei portiuni pe o cale asa ocolita.

La Budieni se vede linia dubla situata mai sus, ma gindesc de nevoie exista si acolo un peron.

Apoi linia dubla ni se alatura, dar nu pentru mult timp

trenul opreste peste macaze in Lunca Budieni

Ne apropiem de Tirgu Jiu, am vazut ca se lucreaa la o sosea de centura dar nu am pozat.
Racordul spre Amaradia este imburuienat

linia 221

in Tirgu Jiu un sir de vagoane

Soseste 1824

In Tintareni este un depozit petrolier care are un LDH nu am reusit sa il pozez, statiile din parcurs au cite o linie ocupata cu epave de vagoane Ucs(cimentare) R si K (platforme cu tepuse) si parca L. Cam toate sint devastate si descompletate.

In Barbatesti este un depozit Conpet cu 2 LDH -uri.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 40
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 4366
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Sam 04 Iun 2016, 00:48

M202, zona Batiz-Călan-Băi, aprilie 2016...

Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2412
Varsta : 21
Reputatie : 3304
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mier 31 Aug 2016, 01:53

Câteva fotografii de pe linia 202. Din păcate, câteva au fost compromise de geamul foarte murdar și/sau de condițiile de lumină.

Un tunel... din multele astfel de structuri traversate de linia 202.

Curbele sunt foarte strânse și este interesant să observi contrașina, element prezent în marea majoritate a curbelor de pe 202.

Km. 59+9...

Clădirea unei Hm, nu mi-am notat numele și l-am uitat. (Bănița?)

Semnalele de intrare ale stației anterioare.

Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
mielutu zburator

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mier 31 Aug 2016, 02:11

Livezeni...

Linia devine cu adevărat impresionantă după Livezeni - seamănă mult cu Bar - Belgrad, atâta doar că are 1/12 din lungimea celeilalte și că se află la o altitudine mai mică, în munți împăduriți iar nu stâncoși precum sora ei iugoslavă.

Foarte multe traverse ale căii ferate sunt din lemn.

Nu suntem foarte sus față de nivelul solului - în cele mai înalte puncte ale sale, calea ferată Bar - Kolașin - Belgrad se află la câteva sute bune de metri deasupra râului.

Sus In jos
mielutu zburator

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mier 31 Aug 2016, 02:26

... Continuăm printr-o serie de tuneluri și poduri...

Urcăm puțin printr-un peisaj superb, care face ca lucrarea și așa impresionantă să pară și mai măreață.

Ajungem și la Meri, singura stație din România care are un cap situat în întregime în tunel.

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9190
Reputatie : 11824
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mier 31 Aug 2016, 09:43

Mielutu statia e Merișor între Crivadia si Baniță
Ai uitat să spui de restrictiile numeroase mai ales între Pietrele Albe si Lainici unde aproape se circulă cu 30 km/h
Sus In jos
mielutu zburator

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mier 31 Aug 2016, 12:56

Continuăm spre Târgu Jiu; aici, se remarcă faptul că și linia 202 e construită oarecum pe versant, iar nu pe vale cum este situația magistralei 300 între Câmpina și Predeal.

Intrăm din nou într-un tunel...

...și continuăm să ne deplasăm, printr-un peisaj superb și unic.

Și, la final, o cruce cu un tren R tras de EA1 860.

Precum spunea și colegul Adrian78, linia este praf și pulbere, plină de restricții de 30 de km/h (de fapt, cam pe toată porțiunea Bumbești - Livezeni, viteza e de 30 km/h). Starea proastă a liniei se deduce ușor și din mișcările foarte violente ale garniturii la trecerea peste joantele din curbe, peste anumite aparate de cale sau pe liniile de pe poduri. Structural, linia se poate compara cu Belgrad - Bar, deoarece este oarecum similară - o lucrare inginerească uriașă, care constă într-o succesiune de poduri, tuneluri și viaducte impresionante.
Diferențele între linia 202 și calea ferată Bar - Belgrad este la viteză și la comfortul deplasării - dacă la ei se circulă cu minim 50 km/h, aici din păcate viteza nu depășește 30 de km/h pe lungi porțiuni. La ei, mersul este unitar (adică se merge cu aceeași viteză în general, excepție câteva limitări și semnalele defecte unde se încetinește), la noi ba se merge cu 30, ba cu 50 pe câteva sute de metri, apoi iar 30, apoi iar 50 și tot așa, deci avem consum mare de energie și uzură inutilă. Vitezele sunt net superioare la ei, și liniile sunt în mare parte sudate, și nu vorbim aici de faptul că linia noastră are o lungime dificilă de 40 de km, în timp ce la ei, 400 de km din 476 sunt aproape exclusiv prin munți și dealuri înalte. Noi avem avantajul BLA-ului, în timp ce la ei se circulă la cale liberă. În rest ne-au întrecut la toate capitolele.
Linia merită reabilitată de urgență deoarece chiar cred că prezintă pericol de deraieri. Ori, o deraiere într-un astfel de relief... nu sună deloc bine.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mier 31 Aug 2016, 15:46

mielutu teoretic sunt 25 de km de defileu de la Livezeni la Valea Sadului si e păcat că linia a ajuns praf din cauza traficului de marfă și proastă intretinere
Sus In jos
mielutu zburator

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Joi 01 Sept 2016, 00:31

Eu am pus 40 de km că mai sunt și înainte niște curbe și poduri și na, am zis să fie și rotund.
Da, din păcate linia e praf. Și la sârbi sau muntenegrini e trafic de marfă dar nu e atât de praf linia, să mergi cu 30 km/h pe mare parte din ea... Păcat, linia are importanță strategică, economică și socială dar...
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 388
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 529
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mar 20 Sept 2016, 20:02

Sus In jos
delly

Numarul mesajelor : 15
Reputatie : 1749
Data de inscriere : 04/03/2012

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mar 25 Oct 2016, 01:43

Aici cînd vor schimba catenara? Atîtea EA-uri s-au prăjit între Tg. Jiu și Petroșani! Ăia nu văd o legătură între poluarea datorată arderilor de cărbune inferior și supraîncălzirea conductorilor?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Mar 25 Oct 2016, 10:24

delly a scris:
Aici cînd vor schimba catenara? Atîtea EA-uri s-au prăjit între Tg. Jiu și Petroșani! Ăia nu văd o legătură între poluarea datorată arderilor de cărbune inferior și supraîncălzirea conductorilor?

Câte s-au prăjit?Pe defileu copacii afectează LC mai ales iarna când se îngreunează din cauza zăpezii..
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Joi 27 Oct 2016, 13:39

Păna în 11 noiembrie e închidere totală Petrosani-Baru Mare între 9 si 15
2704 limitat la Baru Mare dar 1836 circulă cu diesel Pui-Petrosani
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria   Astazi la 19:59

Sus In jos

202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria
» Plecari / Sosiri Targu Jiu
» Simeria - Petrosani
» IR 1821/1822 : Arad-Simeria-Craiova-Bucuresti Nord-Constanta-Mangalia
» 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile
Pagina 28 din 29Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-