Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Atelier Liceu CFR

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1173
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4153
Data de inscriere : 06/10/2009

MesajSubiect: Atelier Liceu CFR   Vin Dec 04, 2009 2:35 pm

xxxxxx

xxxxx

xxxxx

xxxxx

xxxx

xxxxx

xxxx

xxxxx

xxxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxx

xxxxx

xxxxx
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12525
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Vin Dec 04, 2009 2:38 pm

Te felicit pentru pozele tale vrabieionut! Si acum regret ca am picat in anul 1986 cand am dat examen la acest liceu!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Vin Dec 04, 2009 2:48 pm

COSTACHE MIHAIL a scris:
Te felicit pentru pozele tale vrabieionut! Si acum regret ca am picat in anul 1986 cand am dat examen la acest liceu!

era cu admitere pe timpu ala nu? am inteles ca se intra cam greu la liceu cfr
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12525
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Vin Dec 04, 2009 2:55 pm

Da ionut! Am picat la examen in cls a noua si am fost repartizat la alt liceu, la Pipera, actualul Constantin Brancusi. Dar ma bucur pentru tine pentru ca esti la acest liceu de al carui profil esti pasionat. Imi dau seama cu ce placere te duci la liceu , cu cata nerabdare astepti orele de practica, cata satisfactie ai pe perioada orelor da curs si de practica, si cat de bucuros te intorci acasa! Te felicit, si iti multumesc ca prin intermediul acestui forum, ne impartasesti si noua din atmosfera din acest liceu prin pozele tale care le-ai postat! Cel putin machetele sunt de nota 10. Sper sa ne incanti si cu alta ocazie prin postare de fotografii pe forum, cel putin eu, daca nu am avut ocazia sa strabat atelierele de practica ale acestui liceu, acum am ocazia sa vad ce se afla in atelier, datorita pozelor tale! Pana acum vreo 10 ani, in curtea liceului se afla si un automotor din seria 77 , insa a fost taiat.

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Vin Dec 04, 2009 3:39 pm

COSTACHE MIHAIL a scris:
Da ionut! Am picat la examen in cls a noua si am fost repartizat la alt liceu, la Pipera, actualul Constantin Brancusi. Dar ma bucur pentru tine pentru ca esti la acest liceu de al carui profil esti pasionat. Imi dau seama cu ce placere te duci la liceu , cu cata nerabdare astepti orele de practica, cata satisfactie ai pe perioada orelor da curs si de practica, si cat de bucuros te intorci acasa! Te felicit, si iti multumesc ca prin intermediul acestui forum, ne impartasesti si noua din atmosfera din acest liceu prin pozele tale care le-ai postat! Cel putin machetele sunt de nota 10. Sper sa ne incanti si cu alta ocazie prin postare de fotografii pe forum, cel putin eu, daca nu am avut ocazia sa strabat atelierele de practica ale acestui liceu, acum am ocazia sa vad ce se afla in atelier, datorita pozelor tale! Pana acum vreo 10 ani, in curtea liceului se afla si un automotor din seria 77 , insa a fost taiat.

asta nu-i nimic e un atelier mai vechi,avem in liceu simulator Locomotiva,cand ne punem casca pe cap char crezi ca manevrezi o locomotiva,machetele alea erau facute de cei care terminau liceul cfr,daca nu faceau un vagon sau o locomotiva nu treceau clasa
Sus In jos
knd

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 20
Localizare : Crevedia DB
Reputatie : 2437
Data de inscriere : 16/05/2010

MesajSubiect: ce liceu?   Dum Mai 16, 2010 12:24 am

care este liceul din bucuresti pe care il termini sa poti deveni mecanic de locomotiva? :study:
Sus In jos
Silver
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 709
Reputatie : 3151
Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 12:50 am

Grivita?
Sus In jos
knd

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 1:02 am

nu stiu care liceu trebuie sa termini cel din calea grivitei (colegiu tehnic fost 11), cel din giulesti sau cel din pajura?
care este modul de a intra la liceu respectiv.......
imi doresc foarte mult sa devin mecanic de locomotiva.....
:study:
Sus In jos
knd

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 1:04 am

in lista liceelor cfr nu spun
Sus In jos
knd

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 1:08 am

s-au ce trebuie exact sa fac sa devin mecanic de locomotiva, sa pot conduce un tren...
Sus In jos
didi

Numarul mesajelor : 632
Varsta : 29
Reputatie : 3652
Data de inscriere : 28/09/2009

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 2:19 am

Ca sa devi mecanic de locomotiva trebuie sa urmezi un curs de mecanici de locomotiva un an de zile( la bucuresti e in jur de 4500 roni maxim).Trebuie sa ai bacalaureatu dat conditia minima.Inscrierile se fac in toamna iar perioada de teorie tine 8 luni iar practica 4 luni.Nici un liceu din tara nu te poate forma ca mecanic de locomotiva deoarece aceasta meserie necesita multa atentie distributiva , foarte multa chiar, niste nervi de otel si sa ramai cu capul pe umeri in situatie de criza.Sper ca te am pus macar putin in tema
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 7:55 am

Silver a scris:
Grivita?

nu este liceul 11, este fostul liceu 12, fostul Transporturi cai ferate si acum se numeste colegiul tehnic Feroviar Mihai I este situa in giulestit la capatul bucurestiului la intersectia cu bulevardul constructorilor are intrare la revizia de vagoane grivita,chiar langa podul carpati
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 7:59 am

knd a scris:
care este liceul din bucuresti pe care il termini sa poti deveni mecanic de locomotiva? :study:

inainte pe timpul lui Ceausescu scolariza si pentru mecanic de locomotiva,acum trebuie sa faci scoala la CENAFER asa cum a spus didi
Sus In jos
knd

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 1:36 pm

daca fac unul din liceele cfr cu ce ma aleg dupa 12 clasa?
deci pot sa urmez un liceu cat mai aproape de casa, indiferent de profil si dupa ce il termin ma inscriu la cursurile de mecanici de locomotiva.
eu va multumesc foarte mult pentru detaliile oferite
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 764
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 3480
Data de inscriere : 20/08/2009

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Dum Mai 16, 2010 1:44 pm

In contextul actual, economic vorbind, daca vrei sa te faci mecanic de locmotiva, te faci pe banii tai (inainte iti platea CFR-ul scoala sau compania care recruta, cu conditia sa ramai la ei 5 ani de zile). Si eu am vrut sa ma fac mecanic de locomotiva, dar am intampinat mai multe obstacole. Daca nu aparea criza ma faceam dupa ce terminam facultatea, dar asa sunt in dilema sa arunc 4500 lei pe scoala si dupa aia sa stau sa ma uit la diploma... Oricum a fi mecanic e hardwork. Din afara totul pare simplu si ok...dar nu mai ei stiu ce trag si in ce conditii lucreaza. Plus ca poti sa mai ai parte si de incidente neplacute, care iti raman intiparite in minte. Teoretic CFR-ul ar avea nevoie de mecanici de locomotiva, pt ca o buna parte din ei sunt in pragul pensionarii, dar practic ei tot dau afara, si raman sefii care pana la urma dau societatea la remat, si cu banii luati se muta in Bora Bora unde cred ei ca vor trai viata lipsita de griji.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Atelier Liceu CFR   Astazi la 4:11 pm

Sus In jos

Atelier Liceu CFR

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Atelier Liceu CFR
» Practica studenteasca la Grivita Bucuresti [2009]
» Istoricul vagoanelor de calatori din Romania
» 608: Dorohoi - Dângeni - Lețcani - Iași
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-