Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Trenuri sezoniere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12474
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15639
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Mier 16 Sept - 12:53

Cine crezi ca sta dupa tren intre Timisoara si Baia Mare mai ales cu schimbare prin Oradea si cu Desiro? Nu sta nimeni, exista autocar cu conditii de nota 10, 3 perechi pe zi, Timisoara-Oradea-Baia Mare-Sighet si retur, in acest sens tu cu schimbare si cu Desiro nu vei atrage niciodata calatorii de asta si 1743/1744 a fost limitat la Satu Mare din primavara si la Baia Mare circula doar vineri si duminica cand sunt 5-10 calatori pentru Baia Mare si aia rataciti care nu au prins loc la autocar. Pe aceasta ruta lumea merge cu www.autogarajan.ro/index.htm, poate doar noi pasionatii mai stam dupa tren si schimbam trenuri dar lumea care nu are masina personala si vrea sa ajunga din A in B alege mijlocul cel mai rapid, direct si fara schimbari.

Hai sa fim seriosi si sa nu mai batem campii aiurea, oricine a mers cu trenu pe timp de noapte a dormit in tren sau colegi de pe aici care fac trasee de 2-3-5 zile la fel dorm prin tren ca pasiunea e pasiune si merita sacrificiu dar e usor de vorbit de acasa din fotoliu in fata calculatorului si de aruncat cu noroi in cei ce chiar se zbat sa realizeze ceva si sa dezvolte pasiunea lor nu sa stea doar in fata calculatorului si sa comenteze.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
lifetec

Numarul mesajelor : 289
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1787
Data de inscriere : 01/11/2012

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Mier 16 Sept - 13:12

Nu poti compara transportul feroviar cu cel rutier. Clar cel rutier iese in avantaj oriunde. Nu transbordarile sunt problema ci conditiile din trenuri. Mizerie, nesiguranta.
Sus In jos
bobi

Numarul mesajelor : 374
Reputatie : 1356
Data de inscriere : 06/05/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Mier 16 Sept - 14:12

Karpaty a scris:
dan tm a scris:
Eu nu cred ca cineva din Timisoara simte lipsa unui tren de Constanta in extrasezon.
Se mai uita si aia la miscarile demografice, multa lume din Moldova are rude, copii, frati , surori care si-au facut un rost in Dobrogea deci exista tren spre Constanta.

Asta e gandirea tipic romaneasca, romanul se multumeste cu ce primeste, cu putin, nu cere mai mult. Ce primeste zice multumesc pentru atat si ca e bine si aia, ca daca nu era nici aia, ce ne facem, cam asa gandeste romanul, nu tipa, nu face scandal, nu urla sa ceara mai mult, nu, el tace si se resemneaza.
Romanul nu tinde spre evolutie, spre dezvoltare, sa aibe mai multe legaturi, spre diferite zone, o varietate de trenuri in cazul nostru, sa ii fie mai bine, nu, nu cere nimic, zice mersi si pentru alea 2-3 ce le are.
In cazul asta sa nu ne miram de ce aia de sus fac ce vor si populatia tace si inghite, accepta si nu are pretentii de mai bine, de mai mult. De asta suntem si ca tara unde suntem ca ne multumim cu ce avem si nu vrem sa evoluam sa tindem spre progres spre dezvoltare.

Foarte corect spus!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12033
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14068
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Mier 16 Sept - 14:39

E și problemă de costuri. Alea 3 autobuze luate la un loc cară vreo 150 călători maxim. Un Desiro are 123 locuri (110 scaune și 13 strapontine), deja un Desiro e aproape cât toate cele 3 autobuze la un loc. La capitolul condiții, nu știu cum poate fi mai confortabil un autocar de la noi, nu am văzut încă pe șoselele patriei, la transport regulat, autocare cu ecrane LCD la fiecare scaun, cu prize și Wi-Fi, cum sunt prin țările nordice. Da, acelea sunt peste Desiro, dar cele de la noi... puțin probabil.

Bun, să zicem că ar dispărea autocarele și ar circula 3 Desiro în loc. Ar bate vântul prin ele, plus că de la Baia Mare la Sighet pe calea ferată ocolești sute de km.

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9196
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11832
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Mier 16 Sept - 20:19

Cred ca mai degraba s-ar gasi musterii pentru Galati Craiova un tren direct sau legatura din Moldova spre Oltenia
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12474
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15639
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Mier 16 Sept - 21:06

Adrian78 a scris:
Cred ca mai degraba s-ar gasi musterii pentru Galati Craiova un tren direct sau legatura din Moldova spre Oltenia

Bun ar fi si asta dar cu plecare din Craiova dupa 22 de exemplu pentru a ajunge dimineata in Galati si invers la fel din Galati dupa 21 sa ajunga dimineata in Craiova, in prezent din Galati dupa ora 19:30 nu ai cu ce sa mai iesi din zona aia pana dimineata la 4:30, acolo intepenesti, nu ai un tren macar la Buzau pe la 23 cum era pe vremuri, nu ai nimic.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8036
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Joi 17 Sept - 0:37

Dr2005 a scris:
La capitolul condiții, nu știu cum poate fi mai confortabil un autocar de la noi, nu am văzut încă pe șoselele patriei, la transport regulat, autocare cu ecrane LCD la fiecare scaun, cu prize și Wi-Fi, cum sunt prin țările nordice. Da, acelea sunt peste Desiro, dar cele de la noi... puțin probabil..

Autocar vs Desiro

La autocar ai spatiu la picioare, masuta si iti poti da scaunul in fata. Teoretic se poate da scaunul sin spre culoar mai spre hol. Dar asta daca se poate. Ca multe sint stricate. La fel si in cazul cotierelor dinspre culoar. Unele nu stau ridicate.

Desiro-urile au scaunele fixe, nu pre ai loc la picioare daca e cineva in fata. In schimb sint o idee mai late ca cele din autocar. Da' si in cazul vehiculelor auto, de multe ori scaunele sint defecte si nu stau in pozitia in care vrei. Plus ca in cazul in care dai de unul care are impresia ca ii mananci din suflet daca iti dai spatarul un pic pe spate te-ai scos!

Si un mare minus, din punctul meu de vedere, in cazul autocarelor: mizeria de muzica de la radio.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Joi 17 Sept - 1:21

Muzica e discutabilă... nu e permisă fără plata unei taxe destul de mari către ORDA (de aia și marile magazine au renunțat la radio sau au playlist-uri proprii, având înțelegerile lor cu casele de discuri). În fapt, orice muzică într-un spațiu în care se desfășoară activități profesionale sau comerciale (fie că e vorba de un birou cu un funcționar, fie că e vorba de un autobuz cu 50 de călători) e interzisă fără plata acestei nenorocite de taxe (practic, e o formă de supra-taxare, pentru că radioul oricum plătește taxe către artiști și ORDA).

Făcând abstracție de aspectul legal, fiecare are gusturile lui. Pe mine mă enervează cel mai mult muzica comercială, pompată la greu de posturi gen KissFM sau Zu. Pe lângă faptul că e de calitate slabă (când aud unele piese îmi vine să sparg radioul), e repetată și de 2 ori pe oră în unele cazuri (că ăia plătesc pentru ,,hard rotation"). Sincer, decât s-aud taxi du-mă unde vrei de 2 ori pe oră, prefer să-l ascult pe Guță!
Ca să împaci și capra și varza și să nu cazi în extreme (deci să nu dai doar Alex Velea, dar nici să nu dai doar Elvis), cel mai bine mi se pare să alegi un post de ,,adult", ceva gen Magic FM sau Smart FM sau unul generalist, ca Europa FM sau Radio România Actualități. În niciun caz radiouri de ,,hituri" (Kiss, Zu, ProFM), dar nici radio-uri de nișă centrate doar pe anumite genuri muzicale (da, știu, și mie îmi place să ascult RockFM în autobuz, dar nu știu dacă celorlalți călători le place).

Katalyn

Numarul mesajelor : 4723
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5619
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Joi 17 Sept - 8:59

La Mondotrans Targoviste azi Holding Atlassib Mondotrans Targoviste era un sofer la vreo 40 ani slabutz cu parul carunt cand il prindeam pe Targoviste-Sinaia-Brasov numai casete cu Antique sau muzica greceasca punea, nu scoteau un sunet iar cand urcai spuneai unde mergi si iti dadea bilet si rest dar nu scotea un sunet, la un moment dat la varsta pe care o aveam atunci incepusem sa cred ca e grec, acum am gasit unul care pune Enigma si te ia somnul daca esti putin obosit ca au si autocare silentioase.

Am fost cu duba de la Brasov la Sfantul Gheorghe, cea mai mare greseala pe care am facut-o de cand merg cu duba, frig rau in ajuns de Craciun si dupa ce am trecut de Harman a intrat un post de radio unguresc, nimic nu intelegeam din muzica si stirile lor. In duba la fel ca si in BMC-urile transportului in comun din Sfantul Gheorghe toti vorbeau maghiara.

Adjud-Podul.Turcului cu duba plina ochii, evaziune fiscala la greu ca soferul e angajat si patronul se plimba cu duba ca nu are incredere in el, cand i-am cerut bilet pentru decont s-a uitat ca la felul 14 ( sa nu mai zic de tarife in noiembrie 2012 am platit 8 lei pentru 25 km ) dar cu muzica Guta tata tot drumul numai Guta si manele au cantat la difuzoarele dubei dar lumea e multumita dupa atatia ani de seceta ca au cu ce ajunge de 3 ori pe zi la Adjud ca au fost ani cand 3 comune din zona respectiva nu aveau cu sa ajunga la Adjud, la Tecuci un autobuz pe zi si cam atat noroc cu traditionalele curse Transbus Codreanu care pleaca din capitala Moldovei spre Husi sau Bacau.

Revenind la subiect cat de curand o sa bag si eu o cursa dus-intors cu Desiro pe Buc.Nord-Targoviste cu Regio ca prea se vaita lumea de aceste automotoare sa vad si eu pe viu daca chiar asa dezastre au ajuns sau ne plangem ca asa ne sta in fire.

Despre radio daca si-ar face Digi24 post de radio cred ca s-ar duce la fund acestea gen Zu, Kiss Fm iar cand ajung in Bucuresti bag direct 21, Vibe sau Dance Fm. La munca ascult Prahova pe timp de zi si noaptea doar National FM cu muzica romaneasca si populara sau Romania Actualitati pentru stiri dar pe dube si autocare Kiss Fm e baza din ce am vazut eu.
Sus In jos
bobi

Numarul mesajelor : 374
Reputatie : 1356
Data de inscriere : 06/05/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Joi 17 Sept - 10:00

Karpaty a scris:
Adrian78 a scris:

Bun ar fi si asta dar cu plecare din Craiova dupa 22 de exemplu pentru a ajunge dimineata in Galati si invers la fel din Galati dupa 21 sa ajunga dimineata in Craiova, in prezent din Galati dupa ora 19:30 nu ai cu ce sa mai iesi din zona aia pana dimineata la 4:30, acolo intepenesti, nu ai un tren macar la Buzau pe la 23 cum era pe vremuri, nu ai nimic.

Un tren gen Iasi-Tecuci-Focsani-Buzau ( grupa de la Galati)-Ploiesti Sud-Sinaia-Brasov-Sibiu-Valcea-Craiova.
A mai circulat si pe vremuri(fara grupa de la Galati) cand era inchisa linia prin Saline-Ciceu.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Joi 17 Sept - 10:36

kerpeten ali a scris:
Despre radio daca si-ar face Digi24 post de radio cred ca s-ar duce la fund acestea gen Zu, Kiss Fm iar cand ajung in Bucuresti bag direct 21, Vibe sau Dance Fm. La munca ascult Prahova pe timp de zi si noaptea doar National FM cu muzica romaneasca si populara sau Romania Actualitati pentru stiri dar pe dube si autocare Kiss Fm e baza din ce am vazut eu.

RDS are deja post de radio mainstream... ProFM, cumpărat de la Adrian Sârbu împreună cu InfoPro (dare o să devină Digi24 FM). InfoPro oricum nu mai emitea de câțiva ani (deși era un post bunicel), se auzea tot ProFM pe frecvența lui.

Aud din ce în ce mai des ProFM prin locurile publice (magazine mici, taxiuri sau din mașinile care stau la stop), deși e fix aceeași treabă ca Zu și Kiss dpdv al muzicii.

decward
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 19
Localizare : Bükreș
Reputatie : 5062
Data de inscriere : 15/08/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Vin 18 Sept - 0:36

IR1932/1931 ( Ex: „Bihor”) Oradea-Mangalia în Eforie Nord, 09.09.2015
IR1932(3)
-
IR1932(4)
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Vin 18 Sept - 0:54

IR10802 Craiova-Mangalia oprind în Neptun Gară și fotografiat din R8806 Mangalia-Constanța.
IR10802 Craiova-Mangalia (1)
-
IR10802 Craiova-Mangalia (2)
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Vin 18 Sept - 1:02

IR-1687 în Eforie Sud , pe 09.09.2015
IR1687 Sibiu-Mangalia (4)
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2351
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4700
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Lun 14 Mar - 12:46

Care vor fi si ce orare vor aveea trenurile sezoniere care vor circula pe M800, in sezonul estival 2016 ?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Trenuri sezoniere   Astazi la 16:10

Sus In jos

Trenuri sezoniere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Trenuri sezoniere
» Trenuri sezoniere din Budapesta-Split,Koper si Bar
» Trenuri EUROCITY (EC)
» Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
» Trenuri InterCity
Pagina 22 din 25Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-