Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Poze de-ale mele...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6485
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Mar 21 Iun 2011, 23:34

Vagoane parasite in Berghia
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Lun 11 Iul 2011, 02:14

Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 796
Varsta : 27
Reputatie : 3395
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Mier 13 Iul 2011, 23:54

Foarte smechere pozele! Niciodata n-am putut sa sufar HDR-urile, dar tre' sa recunosc, ale tale arata foarte bine. Mai ales cele cu zone industriale, stalpi de inalta tensiune sau transformatoare! Thanks for sharing! Wink
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Joi 14 Iul 2011, 00:30

Mersi frumos. Smile
Sa stii ca si eu am avut ceva cu HDR-urile... si inca am, cu cele prea exagerate... dar am inceput sa privesc partea frumoasa a lor, si anume culorile vibrante si bogatia detaliilor. Ma bucur ca iti plac cele industriale, fiindca nu multora le plac, desi instalatiile respective stau la baza societatii moderne. Smile
Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Joi 14 Iul 2011, 01:11

cortexedge a scris:
Ma bucur ca iti plac cele industriale, fiindca nu multora le plac

Cele industriale mi-au placut din totdeauna, la fel si cele care bat usor spre urbanism: blocuri, pasarele, pana la stalpi de iluminat si antene parabolice. Le-am asociat mereu cu muzica electronica, nu stiu de ce. Ma refer la zona ambient-techno, pana la dubtech, sa zicem, daca "asisti" la invartirea unui motor de mari dimensiuni, deplasarea unei benzi cu minereu spre furnal, samd. Nu stiu cat de coerent am fost, dar prinzi tu ideea.
Uite aici un exemplu la baietii din Berlin, pe ceva ambient:
http://www.cuvis.de/movie-archive/lomovs_gone.mov

Sau asta, care surprinde existenta naturii, sub forma firelor de iarba, printre placile de beton ale orasului sufocat.
http://www.cuvis.de/movie-archive/stadt_gruen.mov
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Joi 14 Iul 2011, 02:12

Da, interesanta asocierea ta. Denota pasiunea pentru muzica. Very Happy
Eu nu corelez chestiile industriale cu ceva. Pur si simplu imi plac... sunetul motoarelor electrice, de la cel mai mic, la cele ce antreneaza pompele de racire din centralele nucleare, stresul electrodinamic(bazaitul de 50Hz), purjari de diferite presiuni, instalatii complexe, reactoare nucleare... imi place la nebunie simetria/asimetria instalatiilor chimice, respectiv procesele tehnologice ce stau la baza industriei. Ceva de genul experimentelor din timpul scolii, dar la o scara absolut gigantica si totodata automatizate.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Joi 14 Iul 2011, 02:17

Un exemplu graitor al ingeniozitatii omului, la inceputul erei electronice:
dubla tetroda folosita la preamplificare intr-un vechi televizor alb negru. Pentru indicarea prezentei oxigenului in interiorul globului de sticla, in interiorul unei cupe de metal era presarata o anumita cantitate de saruri de bariu, iar dupa evacuarea aerului prin mijloace mecanice, se aplica tensiune cupei care se incalzea si provoca evaporarea sarurilor respective. Acestea absorbeau eventualele molecule de oxigen ramase, iar in cazul spargerii globului, partea globului acoperita de sarurile de bariu evaporate se albea.
Sus In jos
sp59

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2148
Data de inscriere : 13/03/2011

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Vin 15 Iul 2011, 20:55

Superb, fara cuvinte, felicitari! In afara de faptul ca esti foarte priceput in ale fotografiei(unghiuri de fotografiat, unghiuri de cadere a luminii, timpi de expunere), ai si un aparat foarte performant! M-am uitat siderat minute in sir la toate pozele. Inca o data, bravo!
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Vin 15 Iul 2011, 21:27

Salut. Mersi fain. Car despre priceput si aparat, prefer sa ma consider un amator care vrea sa surprinda o scena intr-o compozitie cat mai buna cu un aparat modest care are 3 ani vechime deja. Smile
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Dum 24 Iul 2011, 19:03

Centrala termoelectrica Iernut-Ludus. Putere instalata de 800MW, impartita in doua grupuri turbogeneratoare de cate 200MW si 4 grupuri turbogeneratoare de cate 100MW. Fiecare agregat turbogenerator este echpat cu cate o turbina reactiva cu condensatie si prize intermediare, cu supraincalzire regenerativa si generator sincron racit cu hidrogen. Tensiunea la bornele generatoarelor este de 10.2kV care este ridicata treptat la nivelele de 110kV, 220kV si 400kV de cate un transformator bloc. Statia de transformare este conectata la SEN si alimenteaza cu energie electrica orasele adiacente, linia de 400kV transportand energia electrica in judetul Cluj.
Centrala a fost construita in perioada 1960-1963 si a fost prima centrala electrica din Romania echipata cu linii electrice de 220 respectiv 400kV.

Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Lun 01 Aug 2011, 14:48

Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Mar 02 Aug 2011, 02:34

Se potrivea de minune si "Shape Shifter", la cum arata norii aia. Laughing
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Mar 02 Aug 2011, 15:50

Da... in ultimele zile doar nori din astia au fost. Ciudata vara asta.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Joi 04 Aug 2011, 01:07

Recent am construit un Vu metru din PAL si sticla sablata de 4 mm, doar fiindca ador luminile si muzica, asa ca m-am gandit sa postez aici niste poze cu el din diferite ipostaze si schema electronica. Electronica e construita pe baza circuitului integrat logaritmic LM3916 si mai contine un detector de varf, compus din tranzistor, dioda si condensatorul de 100nano de la intrare.
Aici in faza de proba, in care am pozitionat barele de LED-uri la distantele corespunzatoare intre ele, si anume 80 mm. Tin sa precizez ca proiectul imi apartine, modelat in 3D. Cine e interesat de el, sa ma anunte.

--
Placa electronica si LED-urile asezate in cutie. Barele de leduri le-am fixat pe o bucata de parchet melaminat de 8mm cu niste "urechi" metalice si suruburi si piulite de 4mm.

--
Vedere inauntru, cu sticla montata:

--
Partea de control, alimentare si intrare audio. Alimentarea se face la 12V, potentiometrul are rolul reglarii sensibilitatii, iar un intrerupator deschide si inchide alimentarea, in timp ce celalalt schimba modul afisarii(bar/dot)

--
Aici in faza finala:

--
Prima testare, cu deranjul aferent:

---

Pentru final, un clip scurt cu vu-metrul in actiune:

---
Schema electronica se gaseste aici:
http://wiredworld.tripod.com/tronics/audio_level_ckt.png
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2565
Varsta : 19
Localizare : Bükreș
Reputatie : 5066
Data de inscriere : 15/08/2010

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Joi 04 Aug 2011, 02:43

Interesant ! Mă bucur că ai răbdare să faci așa ceva ! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Poze de-ale mele...   Astazi la 07:58

Sus In jos

Poze de-ale mele...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Poze de-ale mele...
» Poze cu noi !!
» Poze cu apusul si rasaritul soarelui
» Poze cu trenulete, diorame, machete
» poze corbi de stana
Pagina 5 din 19Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: GALERII FOTO PERSONALE-