Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Trenuri Accelerate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 30 ... 54  Urmatorul
AutorMesaj
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Reputatie : 2872
Data de inscriere : 25/02/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 12:21

dupa parerea mea, cl. 1 pe trenurile de noapte reprezinta un paradox: este mai scump, si mai putin confortabil decat cuseta. Deci recomand clar cuseta, fata de vagoanele clasa (ai o sansa sa dormi aproape "normal", in orice caz macar esti intinsa). In plus, aproape sigur vei prinde un vagon cuseta modernizat. Dezavantajul cusetei de 6 este ca esti oarecum inghesuita intre 2 cusete. De aceea, daca mai ai 13 lei in plus (100 fata de 87), ar merita cuseta de 4. Si mai confortabil ar fi vagonul de dormit cu 2 paturi (de altfel aici cabinele sunt ocupate de persoane de acelasi sex), dar pretul sare la 157 de lei.
In fine, aici nu sunt 100% sigur daca poti sa iei biletul in ultimul moment... Stiu ca de exemplu daca vrei sa iei bilet la cuseta pentru plecarea din Ploiesti, trebuie sa iei inainte de plecarea trenului din Bucuresti. Dar poate din Bucuresti se pot lua bilete si in ultimul moment, pentru ca trenul se formeaza din Bucuresti.. Incearca sa suni la 021/9522 (rezervari telefonice in ziua plecarii - Bucuresti Nord), poate ei stiu mai bine.
Sus In jos
lorry

Numarul mesajelor : 2
Reputatie : 2328
Data de inscriere : 26/07/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 12:46

multumesc mult... si eu ma gandeam la cuseta cu 4 locuri - mi se pare cel mai ok si din punctul de vedere al pretului; voi suna sa aflu daca e in regula sa cumpar biletul din gara, inainte de plecare. Multumesc inca o data
Sus In jos
bogdan

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2330

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 15:06

In mai putin de 2 saptamani voi pleca la Sibiu si am ales deja, ca mijloc de transport, trenul. Am cele 4 variante din imaginea de mai jos. Voi pleca, cel mai probabil, cu cel ce pleaca la 09:50 din Bucuresti. Imi puteti spune daca biletul de clasa 1 ofera ceva in plus, in afara de comoditatea scaunelor ? Caut o calatorie linistita, cu aer conditionat si (sper) fara indivizi dubiosi, cu muzica pe telefon si alte aspecte ce pot deranja (mai ales pentru ca voi calatori cu prietena). In aceste conditii, imi recomandat clasa 1 sau clasa a 2-a.

Cu speranta ca am postat pe topicul potrivit, va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 319
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 2994
Data de inscriere : 27/08/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 15:26

bogdan a scris:
In mai putin de 2 saptamani voi pleca la Sibiu si am ales deja, ca mijloc de transport, trenul. Am cele 4 variante din imaginea de mai jos. Voi pleca, cel mai probabil, cu cel ce pleaca la 09:50 din Bucuresti. Imi puteti spune daca biletul de clasa 1 ofera ceva in plus, in afara de comoditatea scaunelor ? Caut o calatorie linistita, cu aer conditionat si (sper) fara indivizi dubiosi, cu muzica pe telefon si alte aspecte ce pot deranja (mai ales pentru ca voi calatori cu prietena). In aceste conditii, imi recomandat clasa 1 sau clasa a 2-a.

Cu speranta ca am postat pe topicul potrivit, va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

vezi fiecare tren pe unde merge...unele merg pe ruta caracal-ramnicu valcea-sibiu si sunt vagoane desiro
cel care merg prin brasov-sighisoara-copsa mica.. sunt vagoane si locomotiva

Ultima editare efectuata de catre ionutz85 in Lun 26 Iul 2010, 15:28, editata de 1 ori
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 319
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 2994
Data de inscriere : 27/08/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 15:26

lorry a scris:
multumesc mult... si eu ma gandeam la cuseta cu 4 locuri - mi se pare cel mai ok si din punctul de vedere al pretului; voi suna sa aflu daca e in regula sa cumpar biletul din gara, inainte de plecare. Multumesc inca o data
ar fi bine sa mergi mai repede..eu vin frecvent cu acel tren si e destul de full la cuseta si vag de dormit...sunt primele 2 vagoane dupa locomotiva...mergi la cuseta ca in acel tren se urca destul de multi indivizi dubiosi. pana in focsani la cls 1 si cls 2 trebuie sa stai cu ochii in patru..
calatorie placuta
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7920
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12529
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 15:28

Raspuns pentru Bogdan in legatua cu alcatuirea acc 1621:
De regula, acest tren are in compunere vagoane ale seriei 20-49 modernizate, cu priza, aer conditionat care la capete sunt compartimentate, iar pe mijloc au un fel de salon. In compunerea vagoanelor de cls a doua, se mai afla si un vagon de biciclete, saniute si schiuri, ceva mai modern decat 20-49 si de regula este liber, intrucat doar cei care solicita locuri la acest vagon pentru a transporta schiuri, biciclete si saniute primesc locuri in acest vagon. Eventual puteti si voi sa cereti locuri la acest vagon, pentru ca din cate stiu transportul de biciclete, etc este gratuit, deci nu veti plati nimic in plus. Iar vagoanele de cls 1 la aceasta garnitura, ultima oara erau vagoane rosii cu dunga alba, compartimentate, fara aer conditionat, parca 19-54 sau 19-55, care ofereau un confort mai putin placut decat cele de cls a doua, iar pretul mult mai mare. Alt dezavantaj este ca trenul va ajunge la destinatie cu circa 90 de minute intarziere, datorita lucrarilor care se efectueaza intre Campina si Predeal.

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 15:40

A1631 vine de la mare, deci s-ar putea sa fie ceva petrecareti, A1721 cred ca este un automotor de tip Desiro: deci aer conditionat este sigur, dar scaunele nu sunt foarte confortabile. In plus, dupa cum s-a mai spus pe aici pe forum, singura diferenta intre cl. 1 si a 2-a in Desiro este culoarea scaunelor, deci nu merita. R827 are poate cele mai confortabile vagoane, dar fiind rapid, este si mai scump (100 le la cl. 1 fata de 76 lei la A1621), plus ca peisajul intre Campina si Sighisoara si intre Medias si Sibiu este foarte frumos, deci merita sa circuli "pe lumina". Deci si eu as merge pe varianta A1621.

Acum, din cate imi dau seama de pe youtube, la A1621 vagoanele de cl. a 2-a sunt de tip 20-49 modernizate: au aer conditionat, dar cate 4 scaune pe un rand. Vagonul de cl. 1 pare sa fie de tip 19-55 sau 19-56, DAR am un mare dubiu referitor la aerul conditionat: as inclina sa cred ca este inexistent... as ruga pe cineva care se pricepe mai bine sa confirme prezenta sau absenta aerului conditionat pe vagoanele 19-55, 19-56 sau 20-49. Sau ai putea sa dai o fuga pana la gara sa vezi exact ce tipuri de vagoane circula pe acest tren. Aerul conditionat este simbolizat printr-un fulg de zapada destul de mare plasat undeva sub cifra 1 sau 2 (clasa). In orice caz, nimic nu este 100% sigur, pentru ca tipul de vagon se poate schimba de la o zi la alta...

Later edit: vad ca am raspuns in acelasi timp cu Mihail: de fapt vagonul de biciclete din A1621 este de acelasi tip cu vagoanele din R827. Si mi se par mai confortabile decat cele de tip 20-49 (desi nu am mers niciodata), mai ales pentru faptul ca, daca nu ma insel, sunt doar 3 scaune pe un rand (ca la cl. 1). Aer conditionat este, deci intr-adevar poate ar fi o idee buna acest vagon de bicilete. Stie cineva numarul?

Ultima editare efectuata de catre mitzaciobanu in Lun 26 Iul 2010, 15:51, editata de 2 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7920
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12529
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 15:48

Vagoanele 19-54 , 19-55 si 19-56 nu au aer conditionat, sunt facute mai demult, si am si calatorit cu astfel de vagoane. Intr-adevar, vagoanele seriai 19-56 stil salon sunt deosebite si ofera un confort placut, insa sunt foarte putine si nu se stie daca in acea zi vagonul de cls 1 va fi 19-56. Daca este 19-54 sau 19-55, seamana enorm de mult cu 20-54 sau 20-55, atat ca este putin mai lat compartimentul si se gaseste o luminita deasupra fiecarui loc pentru a putea citi calatorul pe timp de noapte fara sa deranjeze colegii din compartiment. Vagoanele 20-49 modernizate au in dotare aer conditionat. Vagoanele 20-49 nemodernizate nu sunt sigur daca au aer conditionat!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
bogdan

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 16:04

Va multumesc pentru raspunsuri.

Cu siguranta voi da o fuga pana la gara intr-o dimineata, saptamana asta. Din cele spuse de voi reiese ca plata suplimentului de clasa 1 presupune si riscul de a calatori fara aer conditionat, chiar daca mai putin inghesuit (3 scaune pe rand in loc de 4), ceea ce, pe caldurile astea, e departe de a fi ok.

Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 16:15

Insa la vagonul de biciclete in A1621 se pare ca ai toate avantajele: vagon mai nou si mai confortabil, aer conditionat, doar 3 scaune pe rand ca la cl. 1 dar pret de clasa a 2-a (pentru ca este vagon de cl. a 2-a). Poti sa mergi la gara si seara la 21:12 (plus ceva intarziere probabil), cand soseste de la Sibiu A1622 (perechea lui A1621).
Sus In jos
bogdan

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 16:54

Suna foarte bine, numai ca pe site-ul CFR Calatori vad ca vagonul pentru biciclete dispare la Brasov. Se poate sa fie intr-adevar asa, sau poate nu stiu sa interpretez simbolurile ?

Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 18:08

Hmmm, pe vremea cand acest accelerat circula pana la Timisoara (cand podul de la Carta era OK), parca avea o grupa de vagoane care se detasau la Brasov. Sa mai fie oare asa? Daca tot dai o fuga pana la gara, vezi ce scrie pe vagon: Bucuresti-Brasov, sau Bucuresti-Sibiu?
Sus In jos
didinul

Numarul mesajelor : 770
Reputatie : 3461
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Lun 26 Iul 2010, 18:53

Vagonul de bicicliști circulă până la Sibiu, stați liniștiți. 1621/1622 au și câte o grupă de Brașov formată din trei vagoane.
Sus In jos
ultras

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 27
Localizare : Husi
Reputatie : 2689
Data de inscriere : 07/11/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Mier 28 Iul 2010, 00:36

oameni buni, ce stiti de acceleratele iasi - timisoara? cat timp sunt anulate?
Sus In jos
PrisecaruFlorin

Numarul mesajelor : 365
Varsta : 29
Localizare : Iasi
Reputatie : 3070
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Mier 28 Iul 2010, 12:02

ultras a scris:
oameni buni, ce stiti de acceleratele iasi - timisoara? cat timp sunt anulate?

Din cate stiu acestea circula in fiecare zi, de unde ai scos-o ca sunt anulate??
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Trenuri Accelerate   Astazi la 16:22

Sus In jos

Trenuri Accelerate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Trenuri Accelerate
» Trenuri EUROCITY (EC)
» Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
» Trenuri InterCity
» 6-7 septembrie -=- Trenuri in noapte pe Magistrala 500
Pagina 6 din 54Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 30 ... 54  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-