Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Anulari si modificarea mersului de tren

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
cristi ar

Numarul mesajelor : 638
Varsta : 39
Localizare : Arad
Reputatie : 3860
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Lun 29 Ian 2018, 22:41

Daca tot e vorba cat de largi sunt timpii, IR 1744 a plecat dimineata din Baia Mare cu +78 min. si a ajuns la Timisoara cu +25 min. A recuperat aproape o ora.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4343
Reputatie : 7694
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Lun 29 Ian 2018, 23:04

cristi ar a scris:
Daca tot e vorba cat de largi sunt timpii, IR 1744 a plecat dimineata din Baia Mare cu +78 min. si a ajuns la Timisoara cu +25 min. A recuperat aproape o ora.

Exact ce spuneam... la 370 km are 60 min in plus pe livret Smile Stimati domni de la CFR Infrastructura, viata e prea scurta ca sa o irosim aiurea prin trenuri... No
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 1671
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3178
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Lun 29 Ian 2018, 23:10

Luna e ok sa ai timpi largi, dar cu noul mers prea s-a exagerat.Adica recuperari de 40-50 minute deja e prea mult Si nici atunci nu se forteaza prea rau.Uita-te ce se intampla pe M900,s-a mai carpit pe ici pe colea si s-au mai scos din restrictii, dar in schimb s-au marit timpii.Crezi ca e ok sa stai cate 10 minute prin Videle, Caracal ori Baile Herculane??? Pai sunt 30 minute numai stationarile timpurii , si se mai merge si sub VS ca sa nu ajunga si mai devreme...
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2230
Reputatie : 4782
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Lun 29 Ian 2018, 23:26

Dar cand sunt intarzieri peste 40 de minute nu sunt buni timpii? Am calatorit destul de mult pe m900 portiunea dintre Bucuresti si Filiasi si am prins intarzieri destule. Intrebarea intrebatoare insa e cum este mai bine, odata la ceva timp sa aiba intarzieri de sa piarda lumea timp si bani foarte mult sau zilnic sa fie timpul de calatorie mai mare cu 30-50 de minute? Care e raul mai mic? Daca va intra in vigoare legea despagubirilor obligatorii in caz ca intarzie trenul cred ca nu ar fi tren ce sa nu aiba timpii de mers bine umflati, gen Bucuresti - Ploiesti o ora cel mai rapid, Bucuresti - Constanta 3 ore, etc. pentru a fi siguri ca nu au de plata despagubiri. Chiar aici s-a zis ca au recuperat intarzieri trenurile, fapt ce eu il consider pozitiv pentru omul de rand. Ca eu din pasiune pentru calatorii cand nu am legatura cu timpi scurti sau sunt destule trenuri in caz ca pierd legatura prefer sa fie intarzieri mari ca sa lungesc calatoria aia e altceva, insa calatorul de rand nu vrea sa aiba parte de intarzieri, de nici o culoare.

Vitosa a scris:
@Luna si trenul ala suplimentar din ce sa-l compuna ad-hoc? Apoi birocratia de la Stat... In fine nu mai zic nimic ca iar sunt certat.
In general iti dai cu parerea si te aventurezi in niste discutii ce efectiv te depasesc. S-au dus vremurile cand exista suficient material rulant cat sa-si permita si trenuri suplimentare.

Referitor la discutiile precedente arunc o bomba. In viitorul apropiat un OTF privat va prelua si traficul  sectiilor Marasesti-Galati, respectiv Tandarei-Slobozia-Calarasi.
Daca citeai atent ai fi vazut ca am scris ca altceva decat umflarea timpilor de mers pentru a prevenii intarzierile si pierderea legaturilor nu vad cum se poate face usor.

Daca vin privatii e bine, rau e unde nu va mai fi trafic deloc sau prea putine trenuri.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10623
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13699
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Lun 29 Ian 2018, 23:51

E aberant am venit cu 1822 si am zis ca ma urc pe pereti pentru ca s-a ajuns sa faca IR 3h10 min din care vreo 25-30 min sttaionare aiurea prin gari cand in 2012 se scotea si 1h55min
Sus In jos
cristi ar

Numarul mesajelor : 638
Varsta : 39
Localizare : Arad
Reputatie : 3860
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Lun 29 Ian 2018, 23:58

Unde sunt lucrari gen Arad-Simeria-Coslariu-Sighisoara-Brasov e de inteles dar in rest ai timpii suplimentari pentru restrictii inclusi in livret (cateva minute) si atat.
Sus In jos
cristy79

Numarul mesajelor : 1475
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3338
Data de inscriere : 27/02/2013

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 00:50

Luna, inteleg ca ne explici ca intarzierile si statul aiurea in gari cu zecile de minute sunt un fapt pozitiv. Ca si continua crestere a duratelor combinata cu preturile aberante ce alunga oamenii direct la dube, autocare etc. Pe unele rute se merge asa de prost ca pana si gratuitatile ocolesc trenul. Ce zici - sa nu se mearga cu trenul nici moca, buna treaba nu?

Pana una alta vezi ca au inceput sa apara pe site anularile care ziceai ca nu vor fi niciodata si ca sunt zvonuri. Deocamdata apare anulat Constanta-Iasi din 28.02.2018 si IR 1745 limitat la Cluj Napoca tot din 28.02.2018 dar fara niciun tren de legatura spre Baia Mare. Poate va fi bagat ulterior in sistem...

Sunt curios insa daca tot au anulat Iasi-Constanta  - nu ar trebui sa apara IR 1540/1 ? Asta daca va mai circula vreodata...
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 2314
Reputatie : 5247
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 01:20

E trist când dispare un tren cu tradiție Sad
Mă refer la Constanța Iași.
Nu s-ar fi putut muta prin Barboși ?
Și Suceava să vină la Tecuci.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2230
Reputatie : 4782
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 05:57

cristy79 a scris:
Luna, inteleg ca ne explici ca intarzierile si statul aiurea in gari cu zecile de minute sunt un fapt pozitiv. Ca si continua crestere a duratelor combinata cu preturile aberante ce alunga oamenii direct la dube, autocare etc. Pe unele rute se merge asa de prost ca pana si gratuitatile ocolesc trenul. Ce zici - sa nu se mearga cu trenul nici moca, buna treaba nu?

Pana una alta vezi ca au inceput sa apara pe site anularile care ziceai ca nu vor fi niciodata si ca sunt zvonuri. Deocamdata apare anulat Constanta-Iasi din 28.02.2018 si IR 1745 limitat la Cluj Napoca tot din 28.02.2018 dar fara niciun tren de legatura spre Baia Mare. Poate va fi bagat ulterior in sistem...

Sunt curios insa daca tot au anulat Iasi-Constanta  - nu ar trebui sa apara IR 1540/1 ? Asta daca va mai circula vreodata...
Vezi tu, nicicum nu e bine. Tot oamnii aia ce merg la dube si autocare ca vad ca face trenul 3 ore si autocarul 2, in caz ca vin la tren totusi si are intarziere o ora si 15 minute fac gura, nu le convine, zic la tot neamu ca nu e de mers cu trenu, etc. mai ales daca pierd si o legatura din cauza asta. Crede-ma ca nici eu nu as sti ce decezie sa iau daca as fi la conducerea cfr calatori, sa pun timpi mici in mers dar sa zic calatorilor: stiti in caz de orice incident vom face intarziere care va fi cam imposibil de recuperat sau sa pun timpi de mers umflati ca sa pot recupara multe din intarzieri si sa castige oamenii incredere in tren. Aaahh, nu pot sa cred ca ai scris si tu deci recunoscut ca pe unele rute si gratuitatile ocolesc trenul.

Huh, arunc o privire orele urmatoare in mers pe mai multe relatii. Totusi insa oare sa nu se razgandeasca, sa se anuleze asa multe trenuri intr-o luna? Nu cred ca a mai fost asa ceva decat poate pe timp de razboi.

Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 764
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2896
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 08:43

Tipic Lunei, cand este incoltit in propriile lui dume, in loc sa-si bage o soseta in gura se face in continuare ca ploua postand prin tehnica "omului de paie".
In termeni si mai informali, ne trolleaza opiniile de prea mult timp (mie chiar imi dedica mesaje de luat in ras la asa-zise topic-uri dedicate) si nu prea multi membri ai forumului realizeaza ca isi bate joc de inteligenta noastra. Gresim dandu-i apa la moara.
Este prea bulversat fiindca gratuitatile (si multe alte fantezii daunatoare) n-au functionat asa cum se astepta cu ideile lui putine si fixe.
Ca sa citez pe cineva care refuza sa mearga pana acasa la el la Sibiu cu trenul pentru ca n-ar fi direct: "Ghinion!"
Eu zic sa ne oprim aici. E limpede ca individul nu intelege ce se intampla la calea ferata, dar are obrazul prea gros.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5727
Reputatie : 9050
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 09:15

Luna a scris:
Vezi tu, nicicum nu e bine. Tot oamnii aia ce merg la dube si autocare ca vad ca face trenul 3 ore si autocarul 2, in caz ca vin la tren totusi si are intarziere o ora si 15 minute fac gura, nu le convine, zic la tot neamu ca nu e de mers cu trenu, etc. mai ales daca pierd si o legatura din cauza asta. Crede-ma ca nici eu nu as sti ce decezie sa iau daca as fi la conducerea cfr calatori, sa pun timpi mici in mers dar sa zic calatorilor: stiti in caz de orice incident vom face intarziere care va fi cam imposibil de recuperat sau sa pun timpi de mers umflati ca sa pot recupara multe din intarzieri si sa castige oamenii incredere in tren. Aaahh, nu pot sa cred ca ai scris si tu deci recunoscut ca pe unele rute si gratuitatile ocolesc trenul.

Eu știu ce decizie aș lua dacă aș fi la conducerea CFR Călători: să scurtez timpii de mers pentru a aduce mai mulți oameni la tren. Accidentele nu se întâmplă zilnic. Mai bine întârzie trenul de două ori pe lună decât să ajungă restul de 28 de zile mai repede prin stații.
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 09:43

Pai daca acumuleaza de doua ori pe luna intarziere si toti cer banii inapoi, ca asa vrea UE... nu baga CFR ul in faliment ?
Sus In jos
bobi

Numarul mesajelor : 553
Localizare : Iasi
Reputatie : 1981
Data de inscriere : 06/05/2014

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 10:04

cardinal a scris:
E trist când dispare un tren cu tradiție Sad
Mă refer la Constanța Iași.
Nu s-ar fi putut muta prin Barboși ?
Și Suceava să vină la Tecuci.

Macar ar fi trebuit prelungit la Constanta, in extrasezon, Iasi-Galati de dimineata.
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 10:46

Sageata Iasi Galati ?
Ar fi trebuit si sa plece mai devreme din Iasi, ca sa ajunga decent la Constanta.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14143
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16617
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 10:59

Andrey_tm a scris:
Eu știu ce decizie aș lua dacă aș fi la conducerea CFR Călători: să scurtez timpii de mers pentru a aduce mai mulți oameni la tren. Accidentele nu se întâmplă zilnic. Mai bine întârzie trenul de două ori pe lună decât să ajungă restul de 28 de zile mai repede prin stații.
Și s-ar lovi de lipsa de flexibilitate a celor de la CFR S.A., care pun minute în mers ca pe vremea aburoaselor, care pun mereu procentul de masă frânată minim doar pentru că R trebuie să fie mai lent decât IR (Desiro București - Videle la IR procent 120%, la R procent 80%, ambele fără oprire). Bine, are și CFR Călători bubele lui, că probabil că ei cer tonaj maxim 350t la tren cu DA și 2 vagoane, doar să fie acoperiți dacă de Paște trebuie 7 vagoane.

cardinal a scris:
Pai daca acumuleaza de doua ori pe luna intarziere si toti cer banii inapoi, ca asa vrea UE... nu baga CFR ul in faliment ?
Stai liniștit, că n-o să se ajungă la asta. Nici măcar Germania nu aplică acel regulament. Motivul e simplu - regulamentul e o tâmpenie, pentru că pune toate întârzierile în seama operatorilor de transport. Pentru comparație, la avion ești despăgubit doar dacă se strică avionul din vina operatorului. Dacă fac grevă controlorii de trafic, e aeroportul aglomerat, e vreme rea sau intră unul cu scara în aripa avionului... ghinion și atât. Da, în general companiile caută să te redirecționeze la alt zbor, dar mai mult nu. La nivelul UE se lucrează la modificarea regulamentului pentru transportul feroviar, pentru a fi asemănător cu cel de la aviație. Așa că despăgubiri o să dea CFR Călători doar dacă i s-a stricat locomotiva fără alte influențe (gen a lovit o mașină sau a căzut un copac pe ea).

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   

Sus In jos

Anulari si modificarea mersului de tren
Sus 
Pagina 5 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Poze trenuri
» Trenuri blindate si militare
» Cupla automata
» 603 : Zorleni - Falciu Nord - Prut
» valabilitate ligitimatie/cupoane accelerat studenti an terminal

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: MERSUL SI COMPUNEREA TRENURILOR-
Mergi direct la: