Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Anulari si modificarea mersului de tren

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Urmatorul
AutorMesaj
aris86

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 925
Data de inscriere : 26/04/2016

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 13 Feb 2018, 09:00

Dr2005 a scris:
Utilizarea mașinii în România este foarte IEFTINĂ. Degeaba ne plângem că se scumpește benzina... că în afară de benzină, de impozitul anual (care e sub 50 lei pentru un Logan), de RCA și de rovinietă, nu plătim nimic. În Viena parcarea costă 9 euro pe zi. Sau 3 euro pe oră, dacă nu vrei o zi întreagă, dar asta doar în periferii. În Bruxelles parcarea e între 1,5 și 3 euro pe oră sau 15 - 20 euro pe zi. Și asta zilnic. Cum mașinile parcate aiurea se ridică imediat, nici austriacul, nici belgianul nu merg cu mașina la drum scurt decât dacă n-au de ales și au parcare de reședință (în curtea casei sau sub ea, nu pe domeniul public). Pe când la noi lași mașina unde vrei, când vrei și cât vrei, plătești un RCA sub 200 euro pe an (în Belgia media e pe la 700 euro), o vinietă de 130 lei pe an și 50 lei impozit la primărie și gata, restul costurilor sunt doar benzina/motorina/gazu'.

Nu mai face comparatie doar de amorul artei. Pana nu o sa ai si la Bucuresti, trenuri urbane/suburbane si nationale, cu timpi mici de parcurs, normal ca o sa gonesti pe toti de la tren. Si daca ar fi parcarea scumpa, tot s-ar merge cu masina, in final timpul inseamna bani, nu prea isi mai permite nimeni sa doarma pe drum.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14392
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16955
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 13 Feb 2018, 09:16

aris86 a scris:
Si daca ar fi parcarea scumpa, tot s-ar merge cu masina, in final timpul inseamna bani, nu prea isi mai permite nimeni sa doarma pe drum.
Dimpotrivă, toată lumea își permite să doarmă pe drum. Eu dacă merg cu mașina la serviciu fac minim o oră. Și nu am decât 7 km de mers. Aceeași distanță o fac tot într-o oră cu troleul sau în 20 - 25 minute cu bicicleta. Și, totuși, lumea preferă să meargă cu mașina. Dacă ar plăti 5 lei pe oră parcarea și s-ar ridica mașinile lăsate aiurea, probabil s-ar gândi de 2 ori înainte să meargă cu mașina.

Katalyn

Numarul mesajelor : 6290
Varsta : 28
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7725
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 13 Feb 2018, 09:19

Si daca s-ar termina cu gratuitatea bine pentru CFR Calatori tot nu o sa fie, ei au facut abuz cand au dat gratuitatea nelimitat, trebuia sa le dea gratis doar la Regio si maxim 20 calatorii pe an la IR sa aiba timp in vacante sa vada tara. Nu sunt invidios, nu as avea de ce dar eu mi-as dori sa se termine cu aceasta pomana cat mai repede, le-am si spus studentilor din cartier sa bata saua cat e cald ca nu se stie ce aduce ziua de maine.

Ruta nr 1 se mai poate spune asa doar pentru perioada aprilie-octombrie si doar pentru nr mare de biciclisti care merg cu trenul pe ruta asta indiferent ca o fac cu RegioCalatori sau mergand cu nasul cu CFR Calatori.

Operatorii privati din Romania din acest moment nu au puterea sa se extinda pe alte rute, Softrans stiti si voi are doua rame, ATC are 2 garnituri iar automotoarele alea incabnu sunt aprobate, TFC in zilele de duminica circula cu tot parcul, Interregional e ca si cum n-ar fi iar RegioCalatori e singura care mai are automotoare disponibile de atunci de cand le-au retras licenta si care nu au trecut testele.

De unde pleaca CFR Calatori nu mai vine privatul pentru ca nici privatul nu are material rulant disponibil iar vrajelile cu FeroTrans, DB Calatori si altele sunt deja de vreo 2 ani si doar la statiul de vrajeala au ramas. Si daca ar avea MR tot nu s-ar baga nimeni pe niste rute unde soseaua e paralele cu cf, tarifele la fel iar timpii poate chiar mai mari ca la tren.
Sus In jos
aris86

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 31
Reputatie : 925
Data de inscriere : 26/04/2016

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 13 Feb 2018, 09:29

@dr2005 daca ai merge la o ora mai devreme nu ai mai face 1h pe drum. Eu la 5 km, cu masina fac intre 15-25 minute dimineata si cca 10 - 15 minute la intoarcere, plus sunt zone din Bucuresti, care la anumite ore scot un timp mai bun decat metroul, de ratb nici nu mai zic.
Cu bicicleta deobicei fac 25 de minute.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 13 Feb 2018, 12:03

Da, ar fi o soluție să merg cu o oră mai devreme, dar ar însemna să ajung la muncă cu o oră mai devreme Laughing Oră pentru care nu aș fi plătit.
De la 7 - 7:10 începe nebunia. Dacă învârt roata la 7 fix fac 35 minute, dacă o învârt la 7:10 fac o oră pe fix același drum. Păi numai ieșitul dintre blocuri durează vreo 10 minute.

cristy79

Numarul mesajelor : 1515
Varsta : 38
Reputatie : 3467
Data de inscriere : 27/02/2013

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 13 Feb 2018, 20:22

Marți, ministrul Transporturilor, Lucian Șova, referindu-se la eventuala închidere a 100 de rute la CFR Călători, a declarat că se va lua o decizie după evaluare.

Șova a spus că au fost organizate supracontroale, pentru a se constata dacă există flux de călători pe aceste rute. ‘Sunt în reevaluare aceste obiective. Am luat legătura cu autoritățile locale care susțin că nu este oportun să fie închise (rutele- n.r.) din cauza faptului că există o mare cerere din partea publicului călător, care însă nu se reflectă și în casele de bilete ale CFR Călători.

Am organizat supracontroale pentru a vedea exact dacă există flux de călători și eventul doar neplătitori, aceste evaluări le vom face pe perioada cât încă trenurile circulă. În concordanță cu ceea ce vom afla la sfârșitul acestor evaluări vom lua decizii’, a spus Șova la Palatul Parlamentului, întrebat dacă există posibilitatea de a se închide aproximativ 100 de rute la CFR Călători.

El a adăugat că decizia va fi luată în funcție de cât de mulți plătitori de abonamente și bilete sunt pe respectivele rute.

Informație preluata de pe pagina web DCNews

Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2307
Reputatie : 4948
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 13 Feb 2018, 21:42

In sfarsit o veste buna. Acum repede ar trebui lumea din zonele cailor ferate in pericol de inchidere sa inceapa sa faca plimbari multe cu trenul. Daca era aproape vreo linie in pericol de a ramane fara trenuri sau vreun tren in pericol de anulare mergeam si eu la plimbare, dar nu pot merge departe acum ca sunt in sesiune.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 00:05

cristy79 a scris:
Marți, ministrul Transporturilor, Lucian Șova, referindu-se la eventuala închidere a 100 de rute la CFR Călători, a declarat că se va lua o decizie după evaluare.
Dacă nici ministrul nu e informat... bine, nici nu cere informări.

Pitești - Curtea de Argeș
Alexandria - Zimnicea
Simeria - Hunedoara
Șibot - Cugir
Giarmata - Radna

Mie nu îmi ies 100.

Katalyn

Numarul mesajelor : 6290
Varsta : 28
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7725
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 07:08

Am impresia ca unii vorbesc in chineza, ramane sau nu Pietrosita de la 1 martie ?
Sus In jos
cristy79

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 07:16

E vorba de cele aproape 100 de TRENURI care vor fi anulate de la 1 Martie, nu 100 de sectii inchise. Astea vor urma probabil in timp... pana cand vom ajunge sa mai vedem trenuri doar pe Brasov si Constanta sa mearga viitorul tarii la munte si la mare. Nu cred ca e asa greu de inteles.

Vor ramane acele sectii unde vor fi suficient de puternice presiunile politice.
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului

Numarul mesajelor : 2753
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 5805
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 08:15

Deci voi inca mai credeti in cuvintele unui psdist? Le anuleaza direct , ce sa mai! Vorbe goale totusi daca este intrebat nu poate sa zica da, le anulam.  Isi schimba cineva scaunul cald din birou cu iesitul pe teren? Buna gluma, poate se vor uita in sistem si atat. Asa cum s-a anulat 1621 plin se va anula si 1745 apoi ister,1691 etc.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 09:36

cristy79 a scris:
E vorba de cele aproape 100 de TRENURI care vor fi anulate de la 1 Martie, nu 100 de sectii inchise. Astea vor urma probabil in timp... pana cand vom ajunge sa mai vedem trenuri doar pe Brasov si Constanta sa mearga viitorul tarii la munte si la mare. Nu cred ca e asa greu de inteles.
E vorba de vreo 25 de trenuri anulate (adică cele de pe secțiile de mai sus + Pietroșița + câteva alte trenuri). Restul sunt trenuri R care nu vor mai circula sâmbăta și/sau duminica, unele doar pe anumite relații.

---
P.S.: Am omis Pietroșița din lista de mai sus. Mi-a scăpat, se mai întâmplă.

cristy79

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 11:16

Daca nu vor mai circula sambata si duminica - nu se cheama ca in acele zile sunt ANULATE?

Pai fix la Pietrosita ma refeream si eu.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 12:49

E vorba de curse de navetiști... nici prin afară nu circulă toate regio-urile în week-end.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14564
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18284
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 14 Feb 2018, 13:45

Nici nu trebuie CFR sa circule pe secundare, se anuleaza si pa. CFR trebuie sa vada de sectiile principale nu de toate vagaunile, astea daca le ia privatul bine, daca nu iar bine, exista dube, autocare, masinute personale, etc.

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   

Sus In jos

Anulari si modificarea mersului de tren
Sus 
Pagina 15 din 31Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: MERSUL SI COMPUNEREA TRENURILOR-
Mergi direct la: