Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

314A : Oradea Est - Holod

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Urmatorul
AutorMesaj
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 570
Varsta : 30
Localizare : Oradea
Reputatie : 2119
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:32 pm

Trecere la nivel cu un drum care merge din Ceica spre Topesti.

De la trecerea la nivel mai departe spre Ceica. Momentan putem continua pe linie, dar nu dupa mult timp va incepe iar vegetatia care ne va face din nou dificila inaintarea si ne va obliga sa mergem anumite portiuni si pe langa linie.

Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:33 pm

Ajungem la intrarea in Ceica. Practic in Ceica nu se poate intra pe linie. Vegetatia e atat de deasa incat n-ai cum sa mergi tot pe linie pana la intrarea in Ceica. Inainte de intrare am ocolit din nou linia si ajuns la trecerea la nivel cu drumul de Incesti de unde am fotografiat pe linie, dar apoi a trebuit sa mergem din nou pe langa linie, pentru ca, dupa se vede si in fotografie, e imposibil sa inaintezi pe linie.

Trecerea la nivel cu drumul de Incesti, vedere spre Oradea.

Cabina de acar de la intrarea in Ceica. Se poate observa vegetatia care acopera linia si face imposibila inaintarea pe linie.

Ocolim vegetatia si ajungem la linie, unde inaintam spre cladirea garii din Ceica.

Ceica, gara cu 3 linii.

Mai departe spre iesirea din Ceica spre Holod. Vegetatia acopera din nou linia, iar setul de fotografii din gara Ceica il incheiem cu cabina de acar de la iesirea din Ceica spre Holod.

Ultima editare efectuata de catre vatmanul in Lun Mar 21, 2016 12:05 am, editata de 1 ori
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:34 pm

Am terminat cu gara din Ceica, iar de acum incolo urmeaza o zona care cred ca va starni mult curiozitatea celor interesati de aceasta linie, avand in vedere ca (din cate stiu eu) intre Ceica si Rogoz nu a ajuns nimeni pana acum sa fotografieze sau sa aduca vreo informatie. De la Cordau si pana la Ceica s-a mai fotografiat in timp pe anumite portiuni, s-au mai adus informatii, de la Rogoz la Holod, din nou s-a mai fotografiat, dar despre portiunea dintre Ceica si Rogoz nu avem aproape nici o informatie si nici o fotografie. Inainte de a continua din Ceica spre Rogoz, mai trebuie sa aduc cateva precizari: intre aceste doua statii mai avem doua halte, anume Dusesti si Zavoiu Crisana. Din pacate pe toata portiunea pe care am strabatut-o din Ceica si pana la Rogoz, nu am gasit aceste halte. Nu stiu daca au avut vreo cladire sau doar o tabla cu numele statiei. Cert este ca pe unde am mers noi pe linie pana la Rogoz, nu am gasit nici un loc care sa fi parut a fi candva un loc unde sa opreasca trenul. Asadar, cu siguranta am trecut de cele doua halte, dar nu vom putea mentiona mai departe in reportaj locul lor exact pentru ca nu-l stim nici noi. Pentru asta, in continuarea reportajului voi folosi mai mult expresia “mai departe spre Rogoz”, evitand sa folosesc “mai departe spre Dusesti” si “mai departe spre Zavoiu Crisana”, pentru ca nu am gasit haltele si nu pot mentiona unde am trecut de Dusesti si unde am trecut de Zavoiu Crisana. Daca exista totusi cineva care are informatii cu locul in care s-au aflat aceste halte, este binevenit sa aduca aceste informatii. O alta precizare este ca de la iesirea din Ceica spre Rogoz linia este deosebit de mult acoperita de balarii spinoase, motiv pentru care pe toata acesta distanta am mers mai mult pe langa linie. Am urmarit totusi linia cu atentie si in locul unde am putut intra sa facem o fotografie, am facut-o. De mentionat si faptul ca de la Ceica spre Rogoz linia se prezinta intr-o stare destul de buna (cu mici exceptii), cea mai mare problema a ei fiind vegetatia care efectiv o inghite. Asadar, din Ceica spre Rogoz.

Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:35 pm

Apar din nou podete intre Ceica si Rogoz, unele dintre ele mai cu probleme.

Mai trebuie sa mentionez faptul ca la aproximativ 1 km dupa gara din Ceica si pana la iesirea din Zavoiu Crisana linia trece prin padure. Am urmarit si noi linia prin aceasta padure imensa care am crezut ca nu se mai sfarseste. Trecerea liniei prin padurea de care spun se poate vedea si pe harta Google, iar dimensiunile acestei paduri sunt aproximativ egale cu dimensiunile padurii dintre Cordau si Mierlau. Ne-a luat ore bune sa traversam aceasta padure spre Rogoz. Deci, mai departe prin padure.

Din nou un podet cu probleme mai serioase.

Mai departe prin padure spre Rogoz. Ne asteapta o vegetatie foarte deasa, multe zone strabatute pe langa linie, treceri la nivel cu drumuri de padure si multe alte podete.

Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:37 pm

Ne apropiem usor de iesirea din padure. Parca ni se mai ridica si noua moralul. Padurea aceea ne-a terminat. Desi nu mai este padure, linia continua sa fie acoperita de vegetatie, totusi nu chiar atat de mult ca in padure.

Un podet mai interesant.

Mai departe spre Rogoz.

Astfel de resturi de animale am mai gasit in multe alte locuri dupa ce am iesit din padure.

Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:38 pm

Desi vegetatia continua sa acopere linia si dupa ce aceasta iese din padure, ramanem surprinsi sa vedem ca apare o portiune unde linia nu este deloc acoperita de vegetatie. Cu toate acestea, nici o bucata de linie nu este furata, elementele de prindere sunt in mare la locul lor, insa si lipsa vegetatiei poate are un cuvant de spus.

Mult in stanga se afla DN 76 Oradea - Deva. Totusi linia nu merge paralel cu drumul, ea urmand sa o ia spre dreapta spre Rogoz.

Urmeaza o zona cu probleme ceva mai grave.

Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:38 pm

Cat de bine a fost sa mergem tot pe linie! Totusi vegetatia ne incurca din nou planurile. Apare ca un zid in fata noastra si ne obliga sa o luam din nou pe ocolite.

In dreapta, vegetatia care acopera linia.

Continuam spre Rogoz.

Ceea ce intalnim langa linie ne spune ca suntem la un pas de Rogoz.

Ultima editare efectuata de catre vatmanul in Lun Mar 21, 2016 12:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Dum Mar 20, 2016 11:40 pm

Intram in Rogoz. In dreapta linia care vine de la Oradea, iar in stanga linia care vine de la Dobresti. Asa cum se stie, macazul care uneste cele doua linii a fost scos, iar legatura directa este facuta pe linia de Dobresti.

Vedere inapoi spre Oradea (stanga) si spre Dobresti (dreapta).

Cabina de acar la intrare in Rogoz dinspre Oradea.

Se pare ca daca vrem sa mergem mai departe pe linie spre Holod, nu o putem face. Intrarea pe linie in gara Rogoz a fost inchisa si este pazita de vreo 5 caini ciobanesti.

Trecerea la nivel cu calea ferata si bariera din Rogoz, pe drum spre Sambata.

Vedere la intrarea in Rogoz, pe drum.

Desi nu putem intra pe linie in gara la Rogoz, observam ca pe langa linie exista un drum care duce la gara. O luam pe acel drum si se pare ca avem totusi acces in gara. Interesant cum de a fost inchisa intrarea pe linie.

Si in final, Rogoz.

Vedere spre Holod.

Aici se termina a treia parte a reportajului pe 314. Am fi vrut sa facem mai multe fotografii in gara la Rogoz pe peron si vederi spre Holod si Oradea, dar asa cum am spus, intrarea pe linie in Rogoz este inchisa si pazita cu caini, motiv pentru care am facut aceste cateva fotografii garii din Rogoz si doar o singura fotografie spre Holod. Si asa ne-au latrat acei caini si ne-am grabit cu fotogafiatul pentru a nu veni spre noi. Ce-a fost mai interesant la finalul reportajului a fost ca pe cand ne pregateam sa plecam ne-a vazut o doamna mai in varsta si ne-a intrebat pe cine cautam. I-am spus ca nu cautam pe nimeni, ca suntem pasionati feroviari si ca am venit sa vedem linia si gara. A vorbit putin cu noi, iar apoi a mers inauntru sa-l cheme pe sotul ei. Sotul ei s-a bucurat foarte mult sa ne cunoasca, spunandu-ne ca a fost mecanic de locomotiva. Am povestit putin timp cu el, dupa care ne-a invitat la el in casa unde am continuat povestile. Printre ce ne-a spus el a fost ca acele traverse de metal pe care le-am intalnit pe drum au fot montate acolo exeprimental si ca aceasta este singura cale ferata din tara care are traverse de acest gen. Apoi ne-a mai spus ca daca inainte de ’89 spunea cineva ca asa va ajunge calea ferata, acel om putea fi considerat nebun. Au fost foarte draguti cei doi soti acum pensionari. Si ca sa vedeti omenie: noi trebuia din Rogoz sa mergem inca vreo 2 km pe drum pana la Sambata, pe DN 76, iar acolo sa stam la ocazie pentru a lua o masina pana la Dragesti, acolo unde ne-am lasat noi masina. Doar ca la acesti doi soti draguti era acasa baiatul lor care, mergand si el spre Oradea, ne-a luat in masina si ne-a dus din Rogoz pana la Dragesti, fara a ne lua vreun ban, desi am insistat sa faca asta. Ziua noastra lunga si grea s-a terminat intalnind niste oameni minunati.

Si acum, o scurta recapitulare a reportajului:
Oradea - Cordau -> neinclus in reportaj, avand in vedere ca a circulat trenul pe acest tronson.
Cordau - Mierlau -> incepe la pagina 12. Realizat la 22 octombrie 2014 impreuna cu alexpopa.
Mierlau - Dragesti -> incepe la pagina 14. Realizat la 21 februarie 2015 impreuna cu alexpopa.
Dragesti - Rogoz -> incepe la pagina 16. Realizat la 19 martie 2016 impreuna cu tcm.

Ar mai urma ultima portiune din 314, anume Rogoz - Holod, dar avand in vedere ca aceasta portiune a mai fotografiata si prezentata de alti useri, ramane sub semnul intrebarii daca va mai fi realizata. Posibil totusi sa facem si aceasta portiune.

Ultima editare efectuata de catre vatmanul in Lun Mar 21, 2016 1:32 am, editata de 1 ori
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3258
Varsta : 27
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6376
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Lun Mar 21, 2016 12:27 am

Superb, multumim pentru fotografii efortul si timpul depus.
Meritati o statuie, asta inseamna pasiune si devotament Smile
Din pacate situatia nu este prea roz Crying or Very sad
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3662
Reputatie : 4651
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Lun Mar 21, 2016 8:42 am

Asta da pasiune si efort nu sa propui trenuri pe toate liniile si in toate variantele dar de acasa si apoi sa ghibitezi in fel si chip.

Nu stiu daca pe linie s-a mai facut vreo documentare cindva dar asta sigur va ramine.
Podetele acelea cred ca erau pentru drenare , ca un fel de drenuri de suprafata, de unde putem deduce ca pe linga configuratia geologica a zonei si apele freatice au o contributie la alunecarile de teren.

Nu cred ca vom mai vedea linia asta redeschisa.

Interesant ca au demontat macazul in Rogoz dar mai departe linia spre Dobresti este demontata.

Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2419
Varsta : 21
Reputatie : 3315
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Lun Mar 21, 2016 1:07 pm

Felicitări, foarte fain reportajul! Păcat de linia asta, măcar dacă ar desființa-o de tot ca să folosească materialele provenite din recuperări...
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2357
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4708
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Lun Mar 21, 2016 3:22 pm

Intradevar, foarte frumos reportaj si felicitari pentru efortul depus!
Sus In jos
tcm

Numarul mesajelor : 386
Varsta : 21
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 1312
Data de inscriere : 27/06/2014

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Lun Mar 21, 2016 6:10 pm

Va multumim tuturor! Pacat de aceasta linie sunt peisaje superbe. Daca s-ar intampla minunea sa fie redeschisa , eu cred ca s-ar face bani si din navetisti si din turisti.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4666
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Lun Mar 21, 2016 6:47 pm

Excelent reportajul, cred ca v-au "laminat" bine de tot tepii si maracinii.
Mai rar asa o hotarire, multi si-ar fi bagat piciorul dupa prima suta de metri.
PO Dusesti era aici: 46°49'49.56"N/ 22° 9'25.53"E iar PO Zavoiu Crisana aici:  46°48'47.09"N/ 22°10'40.04"E.
Eu le-am gasit pe hartile 1:25.000 de pe situl DTM:
https://portal.geomil.ro/arcgis/home/
Sint foarte detaliate si utile pentru documentare.
Sus In jos
cristi ar

Numarul mesajelor : 467
Varsta : 38
Localizare : Arad
Reputatie : 3247
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Lun Mar 21, 2016 10:59 pm

Felicitari pentru reportaj. Ai facut o treaba extraordinara.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 314A : Oradea Est - Holod   Astazi la 9:48 pm

Sus In jos

314A : Oradea Est - Holod

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 314A : Oradea Est - Holod
» IR 1632: Oradea - Cluj Napoca - Bucuresti Nord - Constanta
» 315 : Rogoz - Dobresti
» Filmare din tren in luna aprilie 2009 pe M300 intre Cluj Napoca si Oradea
» 314B : Holod - Vascau
Pagina 27 din 29Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 300-