Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Tren vs. avion

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Warrington

Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 1413
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Mier 20 Sept 2017, 23:17

vatmanul a scris:
Ryanair nici nu va avea clasa business (...) operatorii low cost nu au clasă business.

(...)Și sincer nu știu ce nevoie ai avea de lux pentru zbor de maxim 2 - 3 ore, cât durează de regulă un zbor mai lung cu low cost. Cine are nevoie de clasă business își ia bilet la o companie care nu e low cost și are clasă business. Dar acolo vorbim deja de alte tarife, ori asta nu se mai încadrează la topic, aici e vorba de comparația dintre tren și companiile low cost din România care leagă orașe românești la prețuri de multe ori mai mici ca la tren.

Din titlul topicului nu rezultă că voiai să te referi doar la România și doar la low-cost. De asta am adus în discuție clasa business de la Eurostar, unii pasageri plătesc între 200 și 320 de lire biletul de la Londra la Paris la clasa business, deși e vorba de un drum de două ore. În medie, compania feroviară taxează mai mult decât dublu pasagerii de la clasa business, dar există cerere.

Și Railjet are clasa business, ăsta fiind de altfel un soi de TGV central-european, mai modest decât cel original. Foarte probabil, România va avea niște trenuri Railjet înainte de a avea TGV sau ICE.

vatmanul a scris:
există deja o companie low cost care leagă Oradea de capitală. E vorba de Blue Air, momentan au un zbor pe zi în zilele de luni, miercuri, vineri și duminică, urmând ca de la 1 noiembrie să zboare în fiecare zi, cu excepția zilei de sâmbătă. Problema la Blue Air e că cererea e foarte mare (..). În august când am zburat de la Oradea la București cu ei, gradul de ocupare al avionului a fost aproape maxim, atât la plecare cât și la întoarcere.

La Iași, Blue Air își făcea reclamă la curse de Oradea cu escală la București, deci avionul ajunge să fie plin combinând practic pasageri cu destinații diferite. În București coboară o parte dintre pasageri, cei pentru Oradea rămân în avion și mai urcă și cei din București. E o idee bună pentru a oferi legături aeriene Iași - Oradea și retur, care altfel nu ar avea destui pasageri ca zboruri directe.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 617
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 2700
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Joi 21 Sept 2017, 21:36

Warrington a scris:
Din titlul topicului nu rezultă că voiai să te referi doar la România și doar la low-cost.

Așa este, nu poți să-ți dai seama din titlu. Ideea de crea acest topic mi-a venit după ce am văzut că în ultima vreme s-a tot discutat despre acest lucru la alte topice. Este adevărat că atunci când am creat topicul m-am gândit să fie unul unde să se discute cu precădere despre comparația dintre tren și companiile low cost care operează în România, dar se poate discuta și despre companii care nu sunt low cost și putem să facem această comparație și cu referire la alte țări. E greșala mea că s-a înțeles greșit.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 6290
Varsta : 28
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7726
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Vin 22 Sept 2017, 22:57

Are legătură cu topicul doar pe partea de avioane. Tocmai am luat dus-întors la Wizz de la Londra Luton la Otopeni cu tot cu locuri la geam 44Ł ( 220 lei ) sunt cele mai mici tarife de pe piața.

Pentru data de 1 septembrie doar Otopeni-Londra.Luton era 1.350 lei acum cu 220 lei e dus-întors.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Sam 23 Sept 2017, 21:24

Cele mai mici tarife de pe piață? Bine, pe mine mă interesează din Oradea, dar oricum, să fi mers până la Cluj și să fi luat de acolo Wizz-ul, tot nu găseam la prețul ăsta, unde mai puneam și drumul până la Cluj. Să zicem că-ți mai iei și un loc la geam, deci hai să fie undeva la 120 lei dus-întors. Și am găsit prețuri bune și către și din București, chiar mai bune decât la Wizz.
Sus In jos
Warrington

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Sam 23 Sept 2017, 21:41

Cel mai șocant mi se pare altceva: dacă în urmă cu 20 de ani mi-ar fi spus cineva că Ryanair o să aibă site în limba română și curse Oradea - Londra Stansted, i-aș fi spus că e nebun Very Happy

Iar prețul nu ar fi fost decât un argument în plus Very Happy
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5071
Reputatie : 6596
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Sam 23 Sept 2017, 22:03

Ei, si tu erai alt om acum 20 de ani. Te miri.

Avioanele astea ieftine vin cu un pret, cit costa sa ajungi de la aeroport in Londra?

Azi mi-a zis cineva ca a mers la Londra si a dat 50 de lire de la aeroport in oras.

plecam o trupa la Bergamo zilele urmatoare cu 9.79 euro din Timisoara.

Azi ne-am uitat pe autobuze, trenuri sau masina de inchiriat pentru a ajunge la/de la aeroport din localitatea unde mergem.

Sus In jos
Warrington

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Sam 23 Sept 2017, 22:14

Avioanele erau aceleași și în urmă cu 20 de ani. Favoritul meu e YR-BAF, un 737 de la Blue Air care în 1989 zbura pentru United Airlines, în State. Are un spațiu imens între toate rândurile de scaune, nici cele mai noi 737 de la Ryanair n-au atâta spațiu. Are scaunele cam scorojite, dar se înclină cât vrei și sunt și mai comode decât scaunele noi de la Ryanair.

Cine a dat 50 de lire de la aeroport la Londra se sparge în figuri, nici de la Manchester sau de la Liverpool nu trebuie să dai neapărat 50 de lire până la Londra. De la Luton până în centru e între 4 și 7 lire autobuzul în mod normal, la tren s-ar putea să fie vreo 10-12 lire. Dar gara e la vreo 1.500 - 1.800 de metri de aeroport, ori mergi pe jos, ori mai dai 1,50 lire și la autobuzul între aeroport și gară, care circulă cam la fiecare 10-15 min. Dar există și bilete de tren la care autobuzul până la gară e inclus în preț.

De la Stansted e mai scump, e vreo 9 lire autobuzul până în centru sau vreo 16 lire trenul, dar în niciun caz 50.

P.S. Am verificat pe Google Maps, la Luton sunt 1,1 mile de la gară la aeroport pe jos.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 00:14

La început de octombrie merg în Londra, tot așa cu un bilet la preț foarte mic. Prietenul cu care mă întâlnesc acolo a luat online biletele de autocar de la aeroport din Stansted până în Londra cu 15 lire dus-întors și sunt vreo 60 km de la Stansted până în Londra, deci 120 km dus-întors, eu zic că e un preț chiar bun. Din anumite motive am șters câteva date de pe bilet.
Sus In jos
Warrington

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 00:21

E un preț foarte OK pentru autocar pentru 2 persoane, National Express are niște Caetano Levante cât se poate de confortabile.

Dar la easyBus sunt uneori bilete și la 5 - 6 lire dacă le iei cu o săptămână - două înainte:

http://www.easybus.com/en/london-stansted

Iar uneori s-ar putea să mergi tot cu autocar de la National Express, chiar dacă biletul e cumpărat de la easyBus la jumătate de preț Very Happy
Ei zic că prețurile încep de la 2 lire, dar eu n-am găsit niciodată mai ieftin de 4 lire pe sens. Doar biletele luate acum pentru decembrie sunt la 1,95 lire de persoană pe fiecare sens.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 01:06

E 15 lire la dus pentru două persoane și încă 13 lire la întors tot pentru două persoane, doar că n-am mai postat și biletul de întors. Ar veni 15+13=28 lire, împărțit la două persoane vine 14 lire de persoană dus-întors de la Stansted la Londra, deci un preț OK zic eu.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 01:28

@vatmanul asta cu 220 lei dus-întors e cel mai mic tarif care l-am prins de când zbor cu avionul mai exact din 28 ianuarie. Pe 1 septembrie Otopeni-Londra.Luton a fost 1.350 lei/om asa ca 2 membri mai îndepărtați din familie au venit cu autocarul de la Ploiești la Northampton fix 47 ore cu 3 ore întârziere și cate 500 lei/om.

Varamiu de la Târgoviște tocmai si-a băgat actele pentru pașaport peste 2 săptămâni o sa vina cu Wizz cu 420 lei sau o săptămână mai târziu cu 680 lei în vreme ce eu am luat dus-întors cu 220 lei pentru prima parte a lunii decembrie cu tot cu locuri la geam.

Cu 3 săptămâni înainte de zbor o sa iau și biletele la Național Express de la Northampton la Luton Airport nu doar pentru reducere ci ca sa ma obișnuiesc cu anticipația  .

Pentru varu de la Târgoviște ori 420 ori 680 lei ca e musai sa vina intr-o zi de sâmbătă ca sa am timp sa ma duc sa-la iau de la aeroport iar de lunea sa înceapă munca. Cu facultate terminata câștiga 1.200 lei/luna îl aduc la regina sa câștige 1.300 Ł/luna ca în România ăștia cu școală nu toți ajung sa sara de 1.700-2.000 lei/lună. Aici e de muncă se fac angajări pe banda rulanta stătea la Târgoviște sa îmbătrânească și cu facultate pe 1.200 lei, noroc ca sta la țară și mănâncă din gradina ca la oraș mai erau și alte cheltuieli.

Toată săptămâna am verificat biletele la Wizz și am zis sa îmi iau concediu câteva zile ca am putina treaba acasă la Ploiești sa dau și o fuga la tata la Moldova și la târgul de Crăciun de la Sibiu la care nu am putut ajunge iarna trecuta. Când am văzut doar 220 lei dus-intors cu tot cu locuri am mers direct la manager i-am spus ca vreau 6 zile de concediu în decembrie, am intrat la calculator în office și în 2 minute deja era aprobata și semnata hârtia de concediu, nu ca în România pai stai sa vedem dacă se poate, mai vedem, mai așteaptă puțin bla bla bla... 2 minute a durat toată treaba iar când am ajuns acasă am și luat biletele. Ca fapt divers de la Aeroportul Henri Coandă la Ploiești o sa merg cu CDY 14 lei nu stau sa chem mașină sa plătesc 80-100 lei cum fac unii. La întoarcere iau 1630 sau 14032 de la Ploiești Vest la București Nord apoi 780-ul pana la Aeroport.

Revenind la avioane...colega mea se apropie de marea ei călătorie din India i-am spus sa îmi pozeze avionul cu care zboară la dus dar și la întors și să-l roage pe viitorul soț sa o ducă la o gara sa vadă trenurile din India dacă sunt exact ca cele care le vedem pe internet claie peste grămadă și pe acoperiș. Nu promite nimic dar o sa încerce sa vina înapoi cu niște poze/filmări în funcție de ce timp va avea și cat de departe va fi o gara acolo unde va merge în India.

Eu deja am început sa strâng informații despre trenurile din tarile Balcanice căci in martie vreau sa ma duc cu Balkan Flexi Pass în Muntenegru, Serbia, Bulgaria, Grecia și Turcia, 5 zile cu doar 400 lei e pomană.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 11:41

Categoric ai prins și tu un preț foarte bun, oricum și Ryanair are prețuri aproape fără concurență. Se știe totuși că prețul unui bilet de avion e influențat de mulți factori: număr de bilete vândute pe un anumit zbor, perioada în care se vând, anticipația, ofertele și cine știe câte altele. În fond, ne bucurăm că au venit aceste companii low cost și că acum putem zbura atât în țară cât și în afară la prețuri enorm de mici. În 2010 am fost din Oradea până în Franța la Montpellier cu autocarul, am făcut vreo 36 de ore și am plătit atunci, în 2010, 700 lei dus-întors, ca azi să merg din Oradea până în Londra cu avionul cu 160 lei dus-întors cu loc la geam. Să nu mai spun că după am coborât din autocar parcă nici nu mai știam sta drept în picioare.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 15:18

Prețurile astea mici trebuie mereu vânate. Sper sa găsesc și pentru martie ceva ieftin cumpărat undeva prin decembrie.

Dacă ar fi și la trenuri o astfel de politica tarifara ce bine ar fi, dar la noi sunt zeci de oferte dacă iei separat pe fiecare oferta în parte nu ai cum sa sari de 25-30% reducere.

Ryanair nu sunt aia care au anulat sau vor anula nu știu cate zboruri din anumite motive ??

Sus In jos
Warrington

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 15:48

Katalyn a scris:
Ryanair nu sunt aia care au anulat sau vor anula nu știu cate zboruri din anumite motive ??

Ryanair are 2.200 de zboruri pe zi și trebuie să anuleze 2.000 de zboruri în 6 - 8 săptămâni, adică mai puțin decât activitatea pe o zi. E din cauza timpului de lucru al piloților, până acum îl calculau raportat la un an considerat din aprilie până în martie, iar acum li s-a cerut să treacă la anul calendaristic (ianuarie - decembrie). Piloții au multe ore de lucru adunate în timpul verii și ajustarea perioadelor de odihnă trebuie făcută până cel mai târziu în decembrie, nu până în martie, cum era până acum. Zborurile anulate sunt cam 2% din activitatea lor.

O soluție ar fi fost angajarea de noi piloți, dar legenda spune că 150 de piloți de la Ryanair au plecat la Norwegian, iar asta a redus marja de manevră. E o criză severă de piloți în aviația europeană, iar în următorii ani va deveni și mai severă.

Pe de altă parte, Norwegian Air International e de fapt o companie irlandeză, așa că fricțiunile cu Ryanair sunt ”ca între frați”, de asta încearcă să-și scoată ochii unii la alții Very Happy

Compania-mamă Norwegian Air Shuttle e într-adevăr norvegiană și are de două ori mai multe avioane decât compania-fiică irlandeză, dar asta nu e decât dovada că ramura irlandeză contează foarte mult pentru Norwegian.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10824
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13990
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 24 Sept 2017, 18:19

Se zice ca vor aduce piloti din Brazilia
Sus In jos
Continut sponsorizat