Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Tren vs. avion

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Luna

Numarul mesajelor : 2230
Reputatie : 4782
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Joi 14 Sept 2017, 10:02

Salut si eu prezenta avionelor low-cost, chiar as calatori cu ele unde sunt mai ieftine decat trenul, insa e problema de bagaje. Din pacate la toate companiile low cost deseori costa transportul bagajelor mai mult decat al persoanelor. Sa nu mai zic si de obiecte interzise.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6718
Reputatie : 9053
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Joi 14 Sept 2017, 10:24

Am ajuns ieri în Praga din Bratislava. 400 de kilometri în 4 ore și un pic cu 12 euro. Când o să avem și noi așa ceva va avea sens discuția asta. De condițiile din tren nu mai vorbesc. Deci 6 ore Cluj - București din centru până în centru față de 3 și ceva spre 4 cu avionul. Ăsta ar fi echivalentul la noi. Abia atunci poți pune în balanță cele două variante.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10623
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13699
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Joi 14 Sept 2017, 10:43

Adirmvl a scris:
Am ajuns ieri în Praga din Bratislava. 400 de kilometri în 4 ore și un pic cu 12 euro. Când o să avem și noi așa ceva va avea sens discuția asta. De condițiile din tren nu mai vorbesc. Deci 6 ore Cluj - București din centru până în centru față de 3 și ceva spre 4 cu avionul. Ăsta ar fi echivalentul la noi. Abia atunci poți pune în balanță cele două variante.

Probabil la noi nu se vrea asa ceva interesul pe moment primeaza transportul auto sa castige acolo se invart spagi bani pentru politica ce interes sa fie sa investim bani sa ajunga oamenii cu trenul mai repede sau mai confortabil
In Cehia viteza medie e undeva la 83 km/h pe unele tronsoane ajunge la 100km/h
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 6129
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7475
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Joi 14 Sept 2017, 18:07

Luna a scris:
Salut si eu prezenta avionelor low-cost, chiar as calatori cu ele unde sunt mai ieftine decat trenul, insa e problema de bagaje. Din pacate la toate companiile low cost deseori costa transportul bagajelor mai mult decat al persoanelor. Sa nu mai zic si de obiecte interzise.

Cu bagajele e cu dus și întors. Când am venit cu Wizz de la Londra la Bucureștia sfârșitul lunii iulie oprise 2 persoane pentru plata suplimentara la bagajul ala mic care ai dreptul gratuit la 8 kg. Erau negrii de supărare ca ii oprise doar pe ei. Eu am o geanta sport de mana luata din Auchan cu 40 lei intra în ea destule e cam la limita ca dimensiune dar la greutate nu bag peste 8 kg.

La bagajele de cala deja e teroare la ce tarife sunt, am colegii de munca care prefera sa vina cu autocarul în România ca ai 40 kg incluse în bilet iar biletul e tot timpul intre 80 și 100Ł pe când la avion trebuie sa îl iei din timp.

Despre control nu am ce sa zic, în fata mea oprise pe unul cu o servieta la maxim 35 ani avea numai antichități în ea ceas vechi de pe vremea lui bunica chiar a ras cel de la control.

Fratemiu a trecut cu o sticla de apa de 0.5 l și 4 napolitane fara sa-și dea seama uitase sa le arunce deși stătea cu ele în mana înainte de control. Eu am trecut cu cureaua prin sistemul antitero și nu a tiut sunt și minusuri la acest capitol poate de aia s-au strecurat teroriști acum 16 ani.

Colega mea din Botoșani va zbura luna viitoare de la Birmingham la New Delhi în India 11 ore cu avion de linie adevărat. Pentru familia ei 3 persoane cu escala de la Roma la New Delhi a plătit 2.000€ dus-întors eu zic ca e pomana la bani ăștia când te gândești ca mergi în celalalt capăt al lumii.

Habibi ( 55 ani ) din Libia si-a luat ieri și alaltăieri 2 zile de concendiu sa se ducă la Heatrow sa-și aștepte soția și cei 5 copii dar nu s-a mai dus ca nevastă-sa ( 28 ani ) singura cu cei 5 copii a reușit performanta de a pierde avionul. Vor veni vinerea viitoare cu TunisAir dar pentru asta a mai scos din buzunar 770 Ł.

Revenid la trenuri uitați-vă ce avem noi în 2017 malaxa 900 adevărate căruțe cu roți de lemn și ce avioane pe sine au alți din Vestul Europei.

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6718
Reputatie : 9053
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Joi 14 Sept 2017, 18:58

Cătălin, nu puteți trimite bagajele cu autocarul?

Pentru Cluj e o firmă care face curierat în Italia, la adresă. Cred că dai 15-20 de euro pentru un geamantan măricel, da' nu bag mâna în foc pt tarife.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 6129
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7475
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Joi 14 Sept 2017, 19:06

Mie nu-mi trebuie bagaje am geanta aia în care îmi intra 3 perechi de blugi, 4-5 tricouri, o bluza de trening și 2-3 perechi de încălțăminte pe lângă mărunțișuri ce altceva sa îmi iau la mine sau ce altceva as putea sa trimit pe autocar când e 5 lei/kg ?? Când ii vad pe alții ca ia dulciuri de la Aldi și trimite pe rutier pai odată bani dați pe dulciuri și a doua oara 5 lei/kg ajungi la aceeași bani din țară.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10623
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13699
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Vin 15 Sept 2017, 12:06

Let’s see an airline do this: As recently as 2008, the clear majority of people traveling between Barcelona and Madrid went by plane. Now #Railigent has helped Renfe reverse this trend with a ratio of rail to air passengers of 60:40. Using smart data analysis for #PredictiveMaintenance means the Spanish operator achieves 99.9% availability. Which translates into only one departure more than 15 minutes late out of 2,300 journeys. See how you, too, can win over customers: http://sie.ag/2xmOUNN

Sus In jos
Warrington

Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 1323
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Vin 15 Sept 2017, 15:15

Da, da' asta cu material rulant nou și pe infrastructură nouă.

Ca să atingă asemenea rezultate, România ar trebui să procedeze la fel ca în urmă cu 140-150 de ani, să concesioneze atât construirea de căi ferate noi, cât și exploatarea lor.

O cale ferată simplă, veche de 100 de ani, care trece prin toate satele și intersectează la nivel toate drumurile comunale e bună doar pentru navetiști, nu pentru trenuri de lung parcurs sau internaționale.
Sus In jos
Warrington

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Sam 16 Sept 2017, 16:12

O dispută pe aeroportul din Frankfurt. Așa ceva, cu siguranță n-o să vedem niciodată la tren Laughing

A Lufthansa pilot in FRA calls the tower and makes a request in German. The tower replies to the pilot that he needs to call back and repeat his request in English. The Lufthansa pilot says "Look, I am a German, flying a German aircraft, for a German airline, in Germany! Why can't I speak German?"

In a crisp, cool British accent, an unknown pilot chimes in, "Because you lost the bloody war..."
Laughing Laughing
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14143
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16617
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Sam 16 Sept 2017, 20:21

Warrington a scris:
Ca să atingă asemenea rezultate, România ar trebui să procedeze la fel ca în urmă cu 140-150 de ani, să concesioneze atât construirea de căi ferate noi, cât și exploatarea lor.
Ca acum 140 de ani? Păi au fost niște scandaluri atunci... nu cred că de asta avem nevoie. Singurele linii private care au avut succes au fost cele pentru navetă (Ploiești - Văleni, Ploiești - Măneciu, Buzău - Nehoiașu), acei investitori le-au exploatat bine până le-a cumpărat CFR-ul.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Afacerea_Strousberg

Desigur, cine uită istoria riscă să o repete, ținând cont că ultima gară rămasă de pe vremea aia, monument istoric, a fost demolată fără milă acum câțiva ani (Pitești).

marius664

Numarul mesajelor : 1671
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3178
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Sam 16 Sept 2017, 23:25

Sa presupune ca putem invata din greselile din trecut, dar mai ales ca suntem mai evoluati decat acum 140 de ani.
Pana una alta se pare ca Ryanair are probleme cu punctualitate si se pare ca a si gasit o solutie...

http://www.bbc.com/news/business-41291483
Sus In jos
Warrington

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 17 Sept 2017, 02:07

Dr2005 a scris:
Ca acum 140 de ani? Păi au fost niște scandaluri atunci...

Scandaluri au fost în Muntenia, care era la fel de coruptă atunci ca și acum. În Moldova nu au fost niciun fel de scandaluri, calea ferată au construit-o austriecii, la fel de cinstit cum le construiseră și pe cele din Galiția și Bucovina.

În esență, a fost la fel ca în cazul Bechtel, corupția de la București a creat situația respectivă.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14143
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16617
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 17 Sept 2017, 15:50

Warrington a scris:
În Moldova nu au fost niciun fel de scandaluri, calea ferată au construit-o austriecii, la fel de cinstit cum le construiseră și pe cele din Galiția și Bucovina.

În esență, a fost la fel ca în cazul Bechtel, corupția de la București a creat situația respectivă.
Austriecii au construit calea ferată din Bucovina... care Bucovină fusese anexată Austro-Ungariei. Că altfel nu mai erau austriecii așa interesați de căile ferate de acolo.

Warrington

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Dum 17 Sept 2017, 21:21

Meștere, documentează-te despre cine a construit calea ferată de la Suceava la Roman și calea ferată de la Pașcani la Iași. Ele erau legate de Viena prin Cernăuți și Lemberg, fără nicio treabă cu Bucureștiul.

La momentul acela cele două principate încă nu erau integrate, iar șmenurile tale clocite la București s-au oprit la Roman. De altfel, Roman a avut două gări din cauza asta. Pe o parte a căii ferate era cea construtiă de austrieci, pe linia dinspre Suceava și Cernăuți, iar pe partea cealaltă era gara construită de șmenarii bucureșteni.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 615
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 2608
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   Mier 20 Sept 2017, 20:27

Warrington a scris:
Ryanair nu are deloc clasa business.

Ryanair nici nu va avea clasa business pentru că până la urmă e un operator low cost, ori din câte știu eu, operatorii low cost nu au clasă business. Și sincer nu știu ce nevoie ai avea de lux pentru zbor de maxim 2 - 3 ore, cât durează de regulă un zbor mai lung cu low cost. Cine are nevoie de clasă business își ia bilet la o companie care nu e low cost și are clasă business. Dar acolo vorbim deja de alte tarife, ori asta nu se mai încadrează la topic, aici e vorba de comparația dintre tren și companiile low cost din România care leagă orașe românești la prețuri de multe ori mai mici ca la tren.

Cum am mai spus, am fost, sunt și rămân un pasionat al trenurilor, dar în situația în care găsesc un bilet de 2 ori mai ieftin ca la tren din orașul X în orașul Y la mine în țară, normal că tendința e să merg la avion. În martie 2010 am fost în Franța și am călătorit de la Montpellier la Paris cu TGV-ul. Ce să spun, aproape 700 km în mai puțin de 3 ore, iar pe toată distanța n-a avut decât două opriri de două minute în ceva orașe mai mari, nu-mi mai aduc acum aminte care au fost acelea. Când am să fac și eu 3 ore de la Oradea la București cu trenul, atunci probabil că n-am să mai pun problema avionului.

Kapпaтй a scris:
Ar fi minunat sa apara ceva curse si Bucuresti-Oradea la Ryan sau Satu Mare mai ales ca la Oradea deja opereaza pe international. Si gratis daca ai trenul iar timp nu prea este atunci preferi sa platesti 5-8 euro la avion si ajungi in 3 ore acasa.

M-aș bucura și eu dacă Ryanair ar aduce câteva curse de la Oradea la București, însă nu știu dacă se va întâmpla acest lucru din moment ce există deja o companie low cost care leagă Oradea de capitală. E vorba de Blue Air, momentan au un zbor pe zi în zilele de luni, miercuri, vineri și duminică, urmând ca de la 1 noiembrie să zboare în fiecare zi, cu excepția zilei de sâmbătă. Problema la Blue Air e că cererea e foarte mare și având în vedere că există doar un zbor pe zi, trebuie să-ți iei bilet mai din timp pentru a găsi un preț chiar bun. În august când am zburat de la Oradea la București cu ei, gradul de ocupare al avionului a fost aproape maxim, atât la plecare cât și la întoarcere.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tren vs. avion   

Sus In jos

Tren vs. avion
Sus 
Pagina 3 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Poze trenuri
» Trenuri blindate si militare
» Cupla automata