Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Întrebări și răspunsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25 ... 32  Urmatorul
AutorMesaj
Luna

Numarul mesajelor : 1985
Reputatie : 4381
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Dum 09 Iul 2017, 17:04

Warrington a scris:
Da' nu contează dacă o duc sau nu o duc bine. Contează că Vodafone și Orange au construit totul de la zero, pe banii lor, în timp ce la construirea Romtelecom-ului au muncit toți românii, timp de zeci de ani, iar nemții au cumpărat-o de-a gata.

Iar după cum vezi, nu Oramge și Vodafone își pun oamenii la agenția de reglementare, ci Telekom. Care Telekom câștigă și licitații pentru licențe Microsoft, deși ei nu sunt Microsoft. Adică România cheltuie bani publici pe care îi încasează nemții. La fel o să fie și cu CFR-ul, am stat destui ani în Germania ca să-i înțeleg pe nemți cum gândesc Very Happy

Pentru DB, CFR-ul o să fie doar una din cele 40-50 de companii feroviare pe care le cumpără. În timp ce pentru România, CFR e singura pe care o are.
Pai uite cam cum o duce telekom Romania: http://www.capital.ro/deutsche-telekom-discuta-iesire-de-pe-piata-din-romania.html

Si cam singurele locuri unde castiga telekom este unde nu au concurenta sau unele contracte cu statul. Infrastructura aia veche de care zici tu ca a fost preluata a ramas in multe cazuri neschimbata/nemodernizata corespunzator anului si erei in care traim. Sper sa nu ajunga asa si CFR.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13781
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16109
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Dum 09 Iul 2017, 17:27

Nu știu ce contracte mai are Telekom cu statul, că sunt instituții prin care doar numerele cu ieșire la mobil și internațional au rămas la (Rom)Telekom, restul s-au preluat cu numere cu tot de Vodafone sau Orange. Totuși, cred că Telekom încă face bani din nimic... eu nu am mai folosit telefonul fix de un an și ceva (cred că nici aparatul telefonic nu mai funcționează), dar abonamentul l-am plătit (vreo 70 lei pe lună). Și cine știe câți or fi ca mine Basketball

Warrington

Numarul mesajelor : 639
Reputatie : 1023
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Dum 09 Iul 2017, 21:15

Luna a scris:
 Si cam singurele locuri unde castiga telekom este unde nu au concurenta sau unele contracte cu statul.

Într-un fel sau altul, se adună 458 de milioane de euro anual. Ei au declarat cifra asta.
Ca să încaseze aproape 40 de milioane de euro pe lună, înseamnă că fac totuși ceva.

Iar dacă vor să vândă activele cu un miliard de euro (încasările pe doi ani) înseamnă că au nevoie de acel miliard de euro. O companie care se extinde oferă de-obicei mai mult decât încasările pe doi ani când cumpără firme mai mici.
Sus In jos
get.

Numarul mesajelor : 127
Reputatie : 2592
Data de inscriere : 24/12/2010

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Dum 09 Iul 2017, 22:53

Poftim ce prostie...

Daca pentru ziua de maine mi-am luat bilet de student de la casierie pentru Chitila cu trenul de la 15:55 (Gr.B), nu am dreptul sa imi fie eliberat un alt bilet tot catre Chitila, dar de la ora 7:55(Gr.B).
Teoretic, studentii au calatorii nelimitate, dar se pare ca practic nu este asa!
Casiera a refuzat sa imi dea bilet pentru ca i-a aparut mesaj pe ecran.

Pot face o reclamatie pentru treaba asta?
@Dr2005, poti expune problema undeva mai sus?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Dum 09 Iul 2017, 23:24

Nu se pot emite bilete care să se suprapună cu cele deja emise. Asta deși, teoretic, cele 2 nu se suprapun... probabil softul a considerat că, de fapt, s-ar dori anticiparea călătoriei deja rezervate (ceea ce probabil e cazul).

Reclamația se poate trimite la CFR Călători - RelPublic.Calatori@cfrcalatori.ro sau prin formularul de sugestii și reclamații: https://app.cfrcalatori.ro/reclamatii/default.aspx

Nu prea am unde să o expun mai sus, pentru că fiecare operator de transport are sistemul propriu de emitere a biletelor.

Luna

Numarul mesajelor : 1985
Reputatie : 4381
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Dum 09 Iul 2017, 23:46

Depinde de unde pana la Chitila. Si eu tot asa stiu ca nu se accepta bilete suprapuse.
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2933
Varsta : 22
Reputatie : 4125
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Mier 12 Iul 2017, 14:28

De ce stă 10641 25 de minute la Dej? Ce se întâmplă acolo cu el?
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Sabik

Numarul mesajelor : 334
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2067
Data de inscriere : 24/12/2012

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Mier 12 Iul 2017, 15:15

mielutu zburator a scris:
De ce stă 10641 25 de minute la Dej? Ce se întâmplă acolo cu el?

Este atasat grupa de Cluj de la 1945.
Sus In jos
CristyanC

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 777
Data de inscriere : 01/01/2016

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Joi 13 Iul 2017, 11:09

As dori sa imi duc bicicleta la Cluj-Napoca din Deva si vroiam sa va intreb: Pot sa o duc cu Regio 2039 Deva-Cluj Napoca si sa o pun la capatul trenului sau cum as putea rezolva problema?
Sus In jos
Sabik

Numarul mesajelor : 334
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2067
Data de inscriere : 24/12/2012

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Joi 13 Iul 2017, 12:20

CristyanC a scris:
As dori sa imi duc bicicleta la Cluj-Napoca din Deva si vroiam sa va intreb: Pot sa o duc cu Regio 2039 Deva-Cluj Napoca si sa o pun la capatul trenului sau cum as putea rezolva problema?

Linistit, daca vrei sa fii cinstit ceri bilet pentru bicicleta, e 5 lei la casa de bilete si atunci siguri nu o sa ai probleme.

Poti incerca si fara, si atunci vezi cum te intelegi cu controlor, poate nu o sa-ti zica nimica sau o dai lui acei 5 lei care nu ai dat pe bilet (o sa explice ceva ca trebuie sa-ti ia bicicleta ca bagaj voluminos, si sa te taxeze la 1.5 lei/kg, si ca bicicleta e 15 kg, cel putin la IR 1837 asa am patit, dar asta e textul standard, si el este om, va intelegeti).

Am adus cu 2039 de la Deva la Cluj bicicleta de cateva ori, dar tot timpul cu bilet de bicicleta.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Joi 13 Iul 2017, 12:23

Încerci să cumperi bilet. Dacă nu ți se dă (sunt mari șansele), discuți cu nașul, că e și el om, în 99% din cazuri acceptă cei 5 lei fără probleme.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14106
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17583
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Joi 13 Iul 2017, 17:38

Bicicleta fara bilet se taxeaza ca 15 kg bucata si se ia 1,5 lei pe kg dupa care e si zona km de tarifat.

595423
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6578
Reputatie : 8763
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Joi 13 Iul 2017, 18:27

Da, da, bagaj voluminos. Și ajunge să dea cu trei lei mai puțin pentru ea decât pentru el. Aberații de genul ăsta doar la low cost mai vezi.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14106
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17583
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Joi 13 Iul 2017, 18:29

Nu este aberatie, asta e legea, iti convine, mergi, nu, stai acasa sau te priveste.

595423
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10252
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13182
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    Joi 13 Iul 2017, 18:43

Kapпaтй a scris:
Nu este aberatie, asta e legea, iti convine, mergi, nu, stai acasa sau te priveste.

Pai nu asa se face intro tara normala la cap
Altii nu stiu cum sa faca sa nu piarda clientii nu sa-i alunge
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Întrebări și răspunsuri    

Sus In jos

Întrebări și răspunsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Întrebări și răspunsuri
Pagina 19 din 32Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25 ... 32  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-