Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7930
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12543
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt   Vin 29 Iul 2016, 14:05

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Jhonyla

Numarul mesajelor : 1299
Reputatie : 3485
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt   Sam 24 Sept 2016, 13:52

Sus In jos
florin94

Numarul mesajelor : 108
Localizare : Braila-Sibiu
Reputatie : 454
Data de inscriere : 02/01/2016

MesajSubiect: Re: 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt   Sam 29 Oct 2016, 21:01

Am mers astazi cu 2070 pana la Ramnicu Valcea. Am vazut un lucru foarte interesant: in zona haltei Pausa. pe firul 2, erau pe peronul garii traverse din beton iar terasamentul liniei era deranjat. Cele mai multe dintre traversele ce se aflau prinse sub linii, care erau din lemn, aveau inscriptionate pe mijloc cu galben si cu majuscule "SB". De mentionat este faptul ca traversele de lemn aratau foarte bine. Erau vizibile urme de rugina pe sectia Cozia-Calimanesti semn ca aceast fir este inchis de ceva vreme ca si firul 2 Selimbar-Talmaciu. Ma gandesc sa le ia oare pe cele din lemn de la Pausa si sa se continue schimbarea cu ele la Selimbar? Oricum in Pausa cat tine curba este restrictie de 30 km/h si opresc toate trenurile. Traversele din beton nu erau nici ele noi. Un cunoscator al acestor aspecte ar putea sa ne lumineze care este mersul lucrurilor.
Sus In jos
alex.barac.5

Numarul mesajelor : 243
Varsta : 28
Localizare : Sibiu
Reputatie : 1543
Data de inscriere : 21/05/2013

MesajSubiect: Re: 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt   Lun 31 Oct 2016, 11:55

florin94 a scris:
[...]Ma gandesc sa le ia oare pe cele din lemn de la Pausa si sa se continue schimbarea cu ele la Selimbar? Oricum in Pausa cat tine curba este restrictie de 30 km/h si opresc toate trenurile. [...]

La Selimbar am vazut in gara depozitate traverse noi, iar pe teren tot traverse noi am vazut. Semibunele vazute de tine se vor duce probabil in alta parte, eventual pe abatutele de pe 200
Sus In jos
florin94

Numarul mesajelor : 108
Localizare : Braila-Sibiu
Reputatie : 454
Data de inscriere : 02/01/2016

MesajSubiect: Re: 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt   Lun 31 Oct 2016, 19:25

Citat :
La Selimbar am vazut in gara depozitate traverse noi, iar pe teren tot traverse noi am vazut. Semibunele vazute de tine se vor duce probabil in alta parte, eventual pe abatutele de pe 200
Asa sa fie cum zici tu. Ar cam trebui sa se carpeasca si abatutele de pe M 200. Din HM-urile pe care le stiu eu nici una nu tine mai mult de 10-15 km/h. A intrat o data Dacia pe abătută in Vladeni Ardeal cand am mers si la intrare si iesire nu a avut mai mult de 5 km/h. Jenant. Se pierd minute bune cu garniturile lungi.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9226
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11869
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt   Lun 31 Oct 2016, 22:24

florin94 a scris:
Citat :
Asa sa fie cum zici tu. Ar cam trebui sa se carpeasca si abatutele de pe M 200. Din HM-urile pe care le stiu eu nici una nu tine mai mult de 10-15 km/h. A intrat o data Dacia pe abătută  in Vladeni Ardeal cand am mers si la intrare si iesire nu a avut mai mult de 5 km/h. Jenant. Se pierd minute bune cu garniturile lungi.

În Vladeni linia 3 abătuta e cu 15 km/h în rest in celelalte statii sunt cu 10 km/h până la Voila
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt   Astazi la 11:58

Sus In jos

201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 201 : Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Podu Olt
» Ramnicu Valcea - Piatra Olt 25.08.2009
» Excursie Ramnicu Valcea - Blidari (pe calea ferata Valcea - Valcele)
» 219 : Valcele - Ramnicu Valcea
» Plecari/sosiri Ramnicu Valcea
Pagina 36 din 36Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-