Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Revista presei

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 63, 64, 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
Vitosa

Numarul mesajelor : 5318
Reputatie : 8341
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei   Dum Aug 27, 2017 10:39 pm

Primaria Capitalei a propus un nou proiect de rectificare bugetara ce urmeaza a fi discutat de Consiliul General al Municipiului Bucuresti pe 30 august. Cele mai importante modificari sunt: se taie 19 milioane lei de la Strapungerea Ciurel - A1, 19 milioane lei de la consolidarea cladirii de pe bd. Elisabeta 29-31, 4 milioane lei de la ASPA, 5,4 milioane lei de la constructia noii sali polivalente si 3,7 milioane lei de la invatamant.
sursa http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21970309-rectificare-bugetara-primaria-capitalei-taie-19-milioane-lei-pasajul-ciurel-dau-15-milioane-lei-statui.htm
Statui ne trebuie noua? Pff...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14397
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16961
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei   Lun Aug 28, 2017 1:00 am

Pasajul Ciurel oricum e o lucrare cvasi-ilegală, iar terenurile dintre Ciurel și A1 sunt deja construite (și vorbesc de case noi, nu dărăpănături de la 1900 toamna). Dar să tai de la învățământ când unele școli arată ca după bombardament? Să tai de la consolidări când ai juma' de oraș cu bulină roșie? Statui ne trebuie nouă?!

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10830
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13996
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei   Lun Aug 28, 2017 11:47 am

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Revista presei   Lun Aug 28, 2017 3:10 pm

Unde sunt banii din creșterea economică? Paradoxul actual al României: în anul în care economia crește peste așteptări iar numărul de salariați a ajuns la un maxim de un deceniu, Guvernul caută în disperare soluții care să taxeze mediul privat pentru a face rost de bani la buget ---> bit.ly 2w9X2QL
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 2365
Reputatie : 5388
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei   Lun Aug 28, 2017 5:56 pm

https://www.viata-libera.ro/prima-pagina/94534-galatenii,-suparati-ca-autobuzele-nu-asteapta-ultimele-trenuri

viata libera a scris:
Gălățenii, supărați că autobuzele nu așteaptă ultimele trenuri.

Haha, eu la Barboși nu am problema asta santa
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2433
Varsta : 36
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 5067
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei   Lun Aug 28, 2017 9:39 pm

http://www.economica.net/cum-au-schimbat-companiile-low-cost-industria-aviatica_142536.html#n

Imi place si sunt de acord cu analiza complexa din articol.

ROMANIA pana in anul 2020 va depasi 20 milioane de pasageri cu avioanele, dar NU cred ca vor merge mai mult de 80 de milioane de romani cu TRENURILE. Cauzele le stim cu toti chiar daca unii nu vor sa accepte starea de fapt negativa din transportul feroviar romanesc.
Sus In jos
Vitosa

MesajSubiect: Re: Revista presei   Lun Aug 28, 2017 9:54 pm

Adrian78 a scris:
Deci in Slovacia se accepta ajutoarele de stat

http://www.railwaygazette.com/news/policy/single-view/view/state-aid-for-slovakian-depots-approved.html
La noi NU se vrea de teama ca primim infringment. Plus ca ai nostrii bravi din minister prefera sa mearga la infinit cu miloaga la Bruxelles sa mai obtinem o derogare, doua, opt, noua, cate se mai pot... Dar sa ceara ajutor, NU. Fir-ar mama ei a dracu de raspundere, ca nu si-o asuma nimeni.
Cat despre vremuri mai bune la CFR eu unul mi-am luat gandul demult.
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 1803
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3400
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: Revista presei   Mar Aug 29, 2017 1:42 am

Trenurile au testat noul pod de la Pasajul Popa Șapcă
https://www.youtube.com/watch?v=GIDwSZMCSx8
Sus In jos
Warrington

Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 1413
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Revista presei   Mar Aug 29, 2017 7:21 am

razvan - trenuri a scris:
http://www.economica.net/cum-au-schimbat-companiile-low-cost-industria-aviatica_142536.html#n

Puștoaica aia care a scris articolul e născută ieri și are impresia că lumea a început când a deschis ea ochii.

Companiile low-cost nu fură pasageri, companiile low-cost oferă destinații pe care companiile flag-carrier nu le-ar fi oferit niciodată. Ar fi introdus vreodată Tarom un zbor Bacău - Liverpool? Că British Airways sigur nu l-ar fi introdus. Într-un aeroport ca Luton, specializat pe curse low-cost, oricine se poate convinge că o mulțime de oameni n-ar fi zburat niciodată cu avionul, dacă n-ar fi existat companiile low-cost.

Zborurile low-cost nu au început nici cu Wizzair, nici cu Ryanair, cum crede ea. Au început cu Southwest Airlines în 1967, care încă înainte de primul zbor a stat 3 ani la sol din cauza proceselor. Și a fost nevoie de o decizie a Curții Supreme din Texas și de încă o decizie a Curții Supreme a Statelor Unite, ca să poată începe zborurile. Astăzi, Southwest Airlines are peste 50 de mii de angajați, cifră la care Ryanair nici nu visează. Iar din cele 3 companii care au dat-o în judecată la început, nici una nu mai există.
Sus In jos
Vitosa

MesajSubiect: Re: Revista presei   Mar Aug 29, 2017 10:02 pm

Daca pana si Israelul raspunde cerintelor actuale nu mai e nimic de spus despre Romania. Ramanem mult si bine tot la nivel de anii 60-70.
http://www.railwaygazette.com/news/traction-rolling-stock/single-view/view/electric-locomotive-arrives-in-israel.html
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2433
Varsta : 36
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 5067
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Revista presei   Mier Aug 30, 2017 12:19 am

Warrington a scris:
razvan - trenuri a scris:

Puștoaica aia care a scris articolul e născută ieri și are impresia că lumea a început când a deschis ea ochii.

Companiile low-cost nu fură pasageri, companiile low-cost oferă destinații pe care companiile flag-carrier nu le-ar fi oferit niciodată. Ar fi introdus vreodată Tarom un zbor Bacău - Liverpool? Că British Airways sigur nu l-ar fi introdus. Într-un aeroport ca Luton, specializat pe curse low-cost, oricine se poate convinge că o mulțime de oameni n-ar fi zburat niciodată cu avionul, dacă n-ar fi existat companiile low-cost.

Zborurile low-cost nu au început nici cu Wizzair, nici cu Ryanair, cum crede ea. Au început cu Southwest Airlines în 1967, care încă înainte de primul zbor a stat 3 ani la sol din cauza proceselor.  Și a fost nevoie de o decizie a Curții Supreme din Texas și de încă o decizie a Curții Supreme a Statelor Unite, ca să poată începe zborurile. Astăzi, Southwest Airlines are peste 50 de mii de angajați, cifră la care Ryanair nici nu visează. Iar din cele 3 companii care au dat-o în judecată la început, nici una nu mai există.

Merita si oamenii cu bani mai putini sa merga cu avionul.

Destui romani NU mai vin in Bucuresti sa plece in EUROPA cu avionul la fel si straini.

Low costurile nu au nevoie sa fie companii "MAMUT" precum sunt companiile flag-carrier, se concentreaza pe profit destul si putini angajati (cu salarii mai mici).

Si eu voi calatori cu low costul pana la ROMA dus-intors platind doar 72 euro. Nu ma intereseaza luxul, dar mi-am luat loc la geam sa pot vedea locurile frumoase din aceasta parte de Europa, desigur daca am noroc sa nu fie nori.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 617
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 2700
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: Revista presei   Mier Aug 30, 2017 10:46 am

Dați-mi voie să continui și eu puțin off-topicul. Adevărul este că deși sunt trecut de 30 ani, până acum zborul cu avionul era pentru un mine doar un vis. Și asta pentru că din Oradea nu puteai pleca numai la București și numai cu Taromul la niște tarife mult prea mari pentru oamenii de rând, iar pentru a zbura către o altă destinație la un preț cât de cât ok, trebuia să merg în orașe precum Cluj Napoca, Timișoara, Debrecen sau Budapesta. Dar, faptul că au apărut și au început să se dezvolte companiile low-cost, zborul cu avionul n-a mai fost pentru mine un vis. Așadar, am zburat pentru prima dată în viață acum 3 luni, de la Cluj la Timișoara, cu 76 lei și am ajuns în 30 de minute. Săptămâna trecută am făcut un drum de București, din Oradea cu Blue Air cu 180 lei dus-întors, deci 90 lei pe segment. Și să nu mai spun ca de la 1 septembrie vine Ryanair la Oradea cu zboruri spre Londra Stansted, pentru care mi-am luat bilet, atentie!, cu 160 lei dus-întors, deci 80 lei pe segment, mai ieftin și ca cel de București. Și atunci da, în condițiile astea mai zboară și omul de rând cu avionul.
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului

Numarul mesajelor : 2755
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 5808
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: Revista presei   Mier Aug 30, 2017 11:15 am

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Revista presei   Mier Aug 30, 2017 1:56 pm

Sus In jos
Warrington

Numarul mesajelor : 787
Reputatie : 1413
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Revista presei   Joi Aug 31, 2017 1:05 pm

Brexit-ul naște monștri: un puști de 21 de ani, născut și crescut în UK, din părinți britanici albi, a fost somat de Home Office (Ministerul lor de Interne) să părăsească țara, altfel va fi amendat și va face închisoare Laughing Laughing

https://uk.yahoo.com/news/shane-ridge-british-citizen-says-160230603.html

Înainte de a fi prim-ministru, Theresa May a condus Home Office, isteria din minister împotriva străinilor a ajuns de legendă.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Revista presei   

Sus In jos

Revista presei
Sus 
Pagina 64 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 63, 64, 65, 66, 67  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: