Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
rockandrei

Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 338
Data de inscriere : 23/11/2016

MesajSubiect: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Mier Noi 23, 2016 12:13 pm

Imi cer scuze daca am gresit locul in forum si pentru otrografia.

Sunt de origine romana dar sunt din Spania (Madrid). Actual locuiesc in Germania si am 23 de ani.

Prietenii mei cei mai buni sunt "maquinistas" en Renfe. Ei au facut cursul in madrid (9 luni) si au facut concursul la stat aproband anul acesta con conditii foarte bune.

Cursul costa 20900€. Am reusit sa gasesc pe situl CENAFER preturi si costa nu mai mult de 1000€.
Eu vorbesc romana bine si inteleg 90% si cred ca merita sa incerc sa ma inscriu in Romania. Am cateva intrebari inainte pentru ca sunt desorientat.
Eu am terminat scoala generala in Madrid avan diplomele correspondiente. Ar fii o problema pentru accesul la curs? rechisitele...

Daca primesc permisul in Romania, e un permis european?
Scopul meu e sa aplic la "oposiciones del estado" concursurile.

Ce alte dificultati pot avea? Am auzit ca administratia poate nu e chiar efectiva.

In Spania, in urmatori 5 ani, se vor pensiona toti veteranii si e momentul perfect sa pot intra.

Daca cineva ma poate ajuta cu ceva date mai concrete...

żExista cursurii de mecanic in Cluj Napoca?

Salutari si va multumesc.

Muchas gracias.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10357
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13317
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Mier Noi 23, 2016 3:45 pm

Cursul si permisul e recunoscut că nu poți practica meseria acolo o vei lua de la zero probabil cursuri noi si de la mecanic de manevră trenuri locale etc si ăcum depinde si cat de bine cunoști limba spaniola
Sus In jos
rockandrei

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Joi Noi 24, 2016 10:00 am

Adrian78 a scris:
Cursul si permisul e recunoscut că nu poți practica meseria acolo o vei lua de la zero probabil cursuri noi si de la mecanic de manevră trenuri locale etc si ăcum depinde si cat de bine cunoști limba spaniola

Multumesc pentru raspuns.

Limba materna e spanola. Am citit pe página Cenafer ca cursurile se incadreaza in contextul european. Evident, voi trebui sa fac un curs de equivalare.

E mult continut teoric in romania?
Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Reputatie : 3134
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Joi Noi 24, 2016 1:44 pm

Foarte multa teorie nu este. Trebuie sa inveti ccca 500 pagini in total. Trebuie sa ai o diploma de BAC.
Sus In jos
rockandrei

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Joi Noi 24, 2016 1:54 pm

laur 133 a scris:
Foarte multa teorie nu este. Trebuie sa inveti ccca 500 pagini in total. Trebuie sa ai o diploma de BAC.

Am diploma mea de Liceu din Spania...e acceptata sau trebuie equivalata?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Joi Noi 24, 2016 1:56 pm

Cred că mai bine ar fi să suni la Cenafer si sa întrebi acolo
Sus In jos
crystynyca

Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 1735
Data de inscriere : 03/02/2013

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Dum Dec 25, 2016 6:58 pm

Daca mai este de actualitate acest subiect:CENAFER =centrul national de instruire si calificare feroviara,organism national specializat al Ministerului Transportului,deci nu international.Iar dupa absolvirea cursurilor nu ramai decat cu un act doveditor ca ai absolvit scoala de mecanici de locomotiva.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13881
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16239
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Dum Dec 25, 2016 7:11 pm

Suntem în UE, permisul de mecanic eliberat într-un stat membru UE este valabil în toate statele membre.

Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Mar Dec 27, 2016 9:41 pm

Dr2005 a scris:
Suntem în UE, permisul de mecanic eliberat într-un stat membru UE este valabil în toate statele membre.

E valabil Dragos dar îți trebuie permise pentru fiecare tip de locomotive și secții de circulație
In Germania la EVG au angajat mecanici din Romania și în Germania au luato de la zero de la atelier 3 ore după care 3 ore de germana și după 6 luni dai examen pentru vorbire limba germana nivel B iar după ajungi mecanic de manevră apoi mecanic pe secții secundare și după pe secții principale
Sus In jos
George CFR

Numarul mesajelor : 77
Varsta : 21
Localizare : Rosiori/Nord
Reputatie : 404
Data de inscriere : 01/12/2016

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Sam Dec 31, 2016 8:44 pm

Cand se vor mai tine cursuri de mecanic de locomotiva la CENAFER Bucuresti ,daca are cineva informatii si ce acte imi trebuie
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13881
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16239
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Dum Ian 01, 2017 5:17 pm

Cursuri se țin când se adună numărul minim de cursanți (25?).

George CFR

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Dum Ian 01, 2017 8:29 pm

Am facut cerere pentru curs de mecanic de locomotiva la CENAFER Craiova prin iunie 2015 si nici acuma nu au sunat. Am fost si la CENAFER Bucuresti pa la sfarsitul luni septembrie si am facut si acolo cerere si a spus secretara ca au 700 de cereri dar na specificat in ce domenii
Sus In jos
theblackstigx

Numarul mesajelor : 51
Varsta : 25
Reputatie : 656
Data de inscriere : 25/02/2016

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Dum Ian 01, 2017 11:42 pm

La fel si la mine. Am trimis cererea de preinscriere la CENAFER in noiembrie pentru mecanic locomotiva si nu am mai auzit nimic de atunci. Si pe site nu se actualizeaza cu lunile. In Octombrie nu a fost afisat nimic la "cursuri care vor incepe" dar pe 24 a inceput cursurile de mecanic locomotiva - si aceasta am aflat uitandu-ma la "cursuri in derulare" . Pacat ca is unii (eu inclusiv) dispusi sa faca o treaba buna din pasiune nu din scarba sau lipsa altor optiuni.
 Poate poate o sa le vina mintea la cap...
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 756
Varsta : 30
Localizare : Iasi
Reputatie : 3722
Data de inscriere : 26/09/2009

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Lun Ian 02, 2017 9:21 am

Sus In jos
George CFR

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Lun Ian 02, 2017 10:52 am

Sunt tot programele de calificare ca in ceilalti anii ,dar oare cand se vor mai tine cursuri ca astept de 1an si jumatate.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   

Sus In jos

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe
» Curs calificare mecanic locomotiva femei organizat de GFR
» Mecanic de Locomotiva
» Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate