Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Funiculare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 950
Varsta : 60
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 3591
Data de inscriere : 21/02/2010

MesajSubiect: Funiculare   Dum 30 Oct 2016, 11:04

Sunt tot un fel de vehicule feroviare doar ca sunt actionate prin cabluri.

Top 10 funiculare in Europa
Sus In jos
sp59

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2148
Data de inscriere : 13/03/2011

MesajSubiect: Re: Funiculare   Dum 30 Oct 2016, 13:27

Si la cetatea Devei e un funicular (denumit gresit telegondola) superb, avand o panta foarte abrupta.
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Dum 30 Oct 2016, 14:26

Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Dum 30 Oct 2016, 14:30

Unii ii spun telegondola altii telecabina altii lift......

Funicular pe plan inclinat cetatea Deva
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Dum 30 Oct 2016, 14:40

Dar acesta nu e singurul in Romania. A mai aparut unul la Cetatea Rasnov:

Funicular Cetatea Rasnov

Si un filmulet de ...vara
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Lun 07 Noi 2016, 11:50

Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5683
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7798
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Funiculare   Lun 07 Noi 2016, 11:57

cel de la Rasnov e mai degraba un lift ,desi ei ii spun telegondola(care e un mijloc de transport pe cablu)
si macaralele se deplaseaza pe sine,dar nu inseamna ca sunt vehicule feroviare....
Sus In jos
neluadi

Numarul mesajelor : 195
Localizare : Timisoara
Reputatie : 435
Data de inscriere : 12/04/2016

MesajSubiect: Re: Funiculare   Lun 07 Noi 2016, 13:46

Cu ani în urmă am urcat cu un funicular foarte pitoresc, pe un versant muntos împădurit al stațiunii poloneze Zakopane.
Acesta asigură urcarea spre un vârf aflat vis-a-vis de Masivul Tatra, care domină localitatea. Deci, peisajul e asigurat.

http://www.gubalowka.polturizm.eu/en.html

http://zakopane.miasto.it/index.php?strona,doc,en,atrakcje,1977,1,1647
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Lun 07 Noi 2016, 14:36

LanceR a scris:
cel de la Rasnov e mai degraba un lift ,desi ei ii spun telegondola(care e un mijloc de transport pe cablu)
si macaralele se deplaseaza pe sine,dar nu inseamna ca sunt vehicule feroviare....

Cele de la noi (Deva si Rasnov) sunt vehicule pe plan inclinat, care au roti metalice ce ruleaza pe sine, actionate printr-un cablu de tractiune, care daca ne gandim, au acelasi principiu cu vagoanele de carat lemn pe plan inclinat de la Comandau. Nu cred ca le putem pune in aceeasi categorie cu telescaunele, telegondolele si telecabinele sau funicularele pentru lemn carbune sau alte materiale care sunt si suspendate pe un cablu pe care ruleaza. Eu cred ca aceste funiculare pe plan inclinat se apropie mai mult de vehicule feroviare. Asemanarea cu cele suspendate este ca sunt montate in preajma obiectivelor turistice pentru a facilita accesul si persoanelor mai "putin sportive'". Cred ca asemanarea acestora cu un lift este cam fortata.Nu vreau sa supar pe nimeni si in nici un caz pe Lancer, dar astai parerea mea. Smile
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5683
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7798
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Funiculare   Lun 07 Noi 2016, 14:49

nu am de ce sa ma supar;e corect ce spuneti
eu chiar m-am simtit ca intr-un lift la Rasnov,poate si datorita inclinatiei foarte mari
intr-adevar l-au pus bine acolo,ca eram rupt de oboseala dupa prapastiile Zarnestilor si nu mai am 19 ani,cand marsaluiam uneori
40 km intr-o zi ,cu arma si echipamentul pe noi
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Lun 07 Noi 2016, 15:15

Iata ce spune si wikipedia:

"Calea ferată este o cale de comunicație și reprezintă mijlocul de transport terestru, destinat circulației vehiculelor prin rulare pe șine sau cabluri.[1] Aceasta constă dintr-un ansamblu de construcții și instalații cu ajutorul cărora se asigură circulația materialului rulant (tren, vagoane) în vederea efectuării transporturilor de călători și bunuri materiale. Calea ferată este una din cele mai complexe lucrări inginerești, avându-se în vedere caracterul extrem de variat al construcțiilor și instalațiilor ce o compun pe de o parte, volumul și răspândirea lor pe de altă parte."

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Cale_ferat%C4%83
Sus In jos
neluadi

Numarul mesajelor : 195
Localizare : Timisoara
Reputatie : 435
Data de inscriere : 12/04/2016

MesajSubiect: Re: Funiculare   Lun 07 Noi 2016, 16:09

Funicular la Torino, cu urcarea spre colina Superga. De fapt un ... tramvai cu cremalieră.

https://www.youtube.com/watch?v=_LfXPQC6onI
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Mier 09 Noi 2016, 10:43

Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Funiculare   Mier 16 Noi 2016, 18:24

Peak Tram-Hong Kong
Peak Tram (China) – construit in 1888, este un funicular pe plan inclinat situat in Hong Kong, care face legatura intre zona centrala si varful Victoria. Acest mijloc de transport care asigura cea mai directa ruta, ofera locuitorilor si turistilor, una din cele mai frumoase privelisti asupra portului si – zgaraie –norilor – din Hong Kong.
Peak Tram- apartine si este exploatata de grupul Hongkong and Shanghai Hotels (HSH), totodata si proprietarul a numeroase domenii si a celebrului hotel –Peninsula Hong-Kong.
Atat linia funicularului cat si centrul de agreement Peak Tower, aflat in partea de sus sunt promovate printr-un singur brand numit – The Peak.
Prima amenajare
In 1883, populatia Hong Kong-ului ajunsese la 173 475 locuitori iar treizeci-patruzeci de familii, isi facusera deja, pe varful Victoria, resedinta lor.
Cu toate ca Peak Hotel, deschis in 1873, atragea o clientela entuziasta , ascensiunea pe varf era dependenta de utilizarea unor scaune purtate de oameni sau animale.
In mai 1881, antreprenorul scotian Alexander Smith Findlay, pune la cale un plan pentru a accelera dezvoltarea de noi case in cartierele de pe colina, prin introducerea unui nou sistem de tramvai care va conecta Murray Barracks cu Victoria Gap.
In 1882, a fost acordata aprobarea, luand astfel nastere – Hong Kong High Level Tramways Company.
Odata cu punerea in functiune a acestei linii la 30 mai 1888, - Peak Tram – devine primul funicular tras de cablu din Asia, pe un traseu de 1365 m, care conecteaza intre ele 5 statii. Diferenta de nivel dintre statia de jos – Garden Road- si cea de sus, -The Peak – este de 368 m. Ecartamentul liniei este de 1520 mm, capacitatea de transport este de 120 de pasageri pe fiecare rama de tren, durata calatoriei fiind de 4.9 minute.
Sursa: https://fr.wikipedia.org/wiki/Peak_Tram  si https://en.wikipedia.org/wiki/Peak_Tram
Cateva imagini:

Hong Kong -Victoria Peak 1

Hong Kong Victoria Peak 2
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 414
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 561
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Funiculare   Joi 17 Noi 2016, 18:20

Poate ma ajuta cineva.Din Caransebes intentionez sa merg spre Barlova.Apoi pe un drum forestier pana la un telescaun ce urca pe Muntele Mic.Acolo se afla un schit.Intrebarea este daca mai functioneaza.Stiu ca este cel mai lung traseu de telescaun din Romania.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Funiculare   Astazi la 01:56

Sus In jos

Funiculare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Primele funiculare in Romania
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-