Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

SZ-Slovenia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4850
Reputatie : 6196
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: SZ-Slovenia   Dum 12 Iun 2016, 12:25

Au modernizat si ei o linie.

http://www.elok2016.si/en/
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 4185
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Dum 12 Iun 2016, 18:10

dan tm a scris:
Au modernizat si ei o linie.

http://www.elok2016.si/en/

De 160km/h si care duce la granita cu Ungaria(coridor Trieste). Si din nou sunt incantat de calitatea finisajelor, a se vedea lucrarile de arta, pana si panourile fonoabsorbante... Deci cam 4 mil E/km linie simpla.
Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor : 482
Reputatie : 2827
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Sam 18 Iun 2016, 21:13

Sa vedem cu cat scad timpii pe Budapesta - Ljubljana..
Oricum si ungurii au in plan lucrari de modernizare pe acest coridor
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14286
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17826
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Mier 06 Iul 2016, 13:06

Ljubljana

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Joi 07 Iul 2016, 21:37

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Joi 07 Iul 2016, 21:40

595423
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2969
Varsta : 22
Reputatie : 4222
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Joi 01 Sept 2016, 01:40

Zona gării Ljubljana - foarte multe grafuri date peste tot, dar e curat pe jos și relativ sigur dacă nu te prinde noaptea pe-aici.

Ex-franțuzoaică; face serviciu la trenurile de marfă în Slovenia. Stătea așteptând ora de plecare din gara Ljubljana.

Vagoane 39-70 neclimatizate, așteptând manevra pentru a forma un IC către Serbia.

Vagon 20-70...

Un 59-80 (cușetă) sârbesc.

Și un 20-70 sârbesc climatizat.

Cimitir pentru rame electrice scoate din uz.

Și un mic vagon istoric...

Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2969
Varsta : 22
Reputatie : 4222
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Joi 01 Sept 2016, 01:50

Locomotive diesel în așteptare după peroanele gării Ljubljana.

Șobolan electric, care urma să plece ca tren suburban spre un orășel din zona metropolitană a Ljubljanei.

Boghiu motor

Boghiu purtător

Ăsta urma să meargă ceva mai mult, vreo oră și ceva până într-un orășel vecin.

Ca impresii generale:
1) gara este mult mai curată, îngrijită și sigură ca marea majoritate a gărilor din România (dacă nu cumva ca toate, excepție Galați unde au adus 6-7 polițiști care stau non stop în ea).
2) trenuri muuulte, multe rău; cam la fiecare 5 minute trecea ceva, marfă sau călători
3) nu prea se omoară cu mersul cadențat - aviz Dr2005
4) pe-afară, trenurile sunt pline de grafitti dar înăuntru sunt ok, și geamurile sunt curățate.
5) liniile din gară sunt praf, cam la fel de chinuite și exfoliate ca cele de la Făurei - Buzău, doar că în gara asta toate intrările se fac în abatere deci oricum nu contează, cu excepția IC-urilor sau trenurilor de viteză.

Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1259
Varsta : 27
Localizare : Frankfurt am Main- Germany
Reputatie : 4494
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Lun 21 Aug 2017, 15:02

Dupa aproape 1 an de pauza la acest topic, a venit timpul pentru un update What a Face . Am fost acum 10 zile in Slovenia si am facut ceva poze prin Ljubljana. Nu am apucat sa vad chiar cat mi-am dorit, de aceea planuiesc sa ma reintorc curand.

Gara Centrala Ljubljana

Cateva Regio-uri

Marfa

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Lun 21 Aug 2017, 15:32

Pacat ca trenul Ljubljana-Beograd si retur de noapte nu circula tot anul cum circula anul trecut, am vrut sa fac un drum in fosta Yugoslavie dar ma lovesc de lipsa acestui tren de noapte, circula doar acum in sezon, Iulia-August si in Septembrie dispare, nu am avut timpul necesar acum in sezon plus faptul ca trenurile Romania-Serbia au disparut apoi se adauga si legatura Beograd-Sofia de noapte care nici aia nu mai este, sa vin Beograd-Sofia-Bucuresti iar e anevoios ca seara din Sofia spre Romania nu este nimic, era bun Bulgaria Exp. chiar minunat dar nu mai este, nici ala de 23 Sofia-Budapesta care te aducea in Craiova nu mai e, foarte prost la legaturile feroviare prin Balcani.
Ar mai fi o varianta faina Bucuresti-Brusseles-Ljubljana cu avionul dar trebuie sa stai in Brusseles 23 de ore iar ca pret poti prinde ceva frumos, Brusseles-Ljubljana cu Wizz e 10 euro. Pe partea feroviara Budapesta-Zagreb au aparut oferte cu 10 euro, Zagreb-Ljublaja e 10 euro, Ljublaja-Rijeka 10 euro, deci nu e chiar mult dar lipsesc legaturile. Nu mai zic ca Zagreb-Sarajevo a disparut, sa ajungi in Bosnia e aproape imposibil.

595423
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Lun 21 Aug 2017, 15:43

Karpaty, din pacate pe aceste rute transportul feroviar nu mai poate tine piept celui rutier. Am stat vreo 2 ore in fata garii din Ljubljana ca sa astept autocarul care venea de la Zagreb si trebuia sa ma duca in Frankfurt si am vazut autocare gen Beograd-Ljubljana, Nič-Ljubljana, Saravejo-Ljubljana -(Italia), Sofia-Ljubljana-(Italia) + multe alte combinatii gen Zagreb-Roma etc. Din pacate lumea a plecat de la tren pe aceste rute si nici cu oferte nu cred ca ii mai poti aduce cumva inapoi. Am calatorit pe intern in Slovenia cu EC Frankfurt-Zagreb, dar majoritatea calatorilor erau cu InterRail, adica clienti ocazionali. Concurenta transportului rutier a devenit foarte foarte ridicata.
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Lun 21 Aug 2017, 15:48

Diesel pentru manevre

Electrice pentru marfa

Desiro electrice pentru trenuri Regio

EC 212 ``MIMARA`` Zagreb-Ljubljana-Villach-Frankfurt am Main HBF

Bled Jesero (cea mai apropiata gara de lacul Bled) + Regio Jesenice-Nova Gorica (recomand linia asta cap-coada, se numeste Bohinj Railway - Transalpina si este o linie foarte frumoasa, plina de tunele si viaducte: https://en.wikipedia.org/wiki/Bohinj_Railway )

Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   Lun 21 Aug 2017, 16:04

~ultima parte~

Continuam cu poze din Bled si Ljubljana.
Se circula decent, frecventa trenurilor este destul de buna, avand in vedere ca este o tara foarte mica, trenurile sunt foarte curate, la fel si garile, plus toata lumea, inclusiv personalul de tren foarte foarte amabila.

Bled

ICS Pendolino Ljubljana-Maribor

Bilete: 1. Ljubljana-Bled Jesero / 2. Bled Jesero-Ljubljana + supliment pentru EC

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: SZ-Slovenia   

Sus In jos

SZ-Slovenia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Trenuri internaționale
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-