Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

ZSSK Slovacia

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
alliens

Numarul mesajelor : 506
Reputatie : 3033
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: ZSSK Slovacia   Sam 03 Dec 2016, 19:15

Tatra Electric Railways este o cale ferata cu ecartament de 1 000 mm, care se gaseste in Slovacia, in zona muntilor Tatra:
- Poprad - Stary Smokovec - Strbsko Pleso
- Tatranska Lomnica - Stary Smokovec
- Strbsko Pleso - Strba - inie cu cremaliera

[img][/img]

Pe sectiunile Poprad - Stary Smokovec -strbsko Pleso si Tatranska Lomnica - Stary Smokovec sunt utilizate unn numar de 15 rame EMU produse de Stadler

Stary Smokovec, vedere spre Novy Smokovec - Strbsko Pleso

[img][/img]

[img][/img]

Stary Smokovec, la peron sunt trenurile de pe ruta Poprad - Strbsko Pleso

[img][/img]

Interior
[img][/img]

Stary Smokovec

[img][/img]

Tatranska Lomnica

[img][/img]

Sus In jos
delfinson

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 1242
Data de inscriere : 24/12/2015

MesajSubiect: Casovia   Mier 22 Feb 2017, 00:52

- gara Casovia/Kosice

- gara Casovia/Kosice
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6815
Reputatie : 9243
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: ZSSK Slovacia   Joi 27 Iul 2017, 22:32

Am luat azi bilete pe ruta Bratislava - Praga si retur. Pentru peste o luna si jumatate.

Cand le-am zis unor colegi, la pranz, ca am luat bilete cu 12 euro pentru 400 de kilometri facuti in 4 ore unul isi aduna falca de pe masa. Asta dupa cele 5 secunde de liniste.

Poate intr-o zi cu oare o sa vedem oferte de genul asta si la CFR. Zic si eu.

PS1: La retur 17,5 euro, dar distanta parcursa in vreo 6 ore. Cu Metropol.
PS2: Deci cu 100 si cativa lei de caciula ajungem la Praga. Cam cu aceeasi bani, dar intr-un timp mai scurt decat pe Cluj - Bucuresti.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: ZSSK Slovacia   Sam 10 Mar 2018, 21:37

http://www.railwaygazette.com/news/traction-rolling-stock/single-view/view/zssk-awards-emu-contract.html

SLOVAKIA: National passenger operator ZSSK has awarded a consortium of ©koda Vagónka and źOS Trnava a €160m contract to supply 25 dual-voltage electric multiple-units for use on regional services around źilina. Stadler had also bid for the contract.

The EMUs will be based on ©koda’s RegioPanter family. The order covers 13 three-car units with 247 seats, and 12 four-car sets with 343 seats. The partly low-floor 3 kV DC/25 kV 50 Hz air-conditioned EMUs will have an entry floor height of 550 mm, multi-functional areas with tip-up seats and space for bicycles or prams, wheelchair-accessible toilets, audio-visual information systems, LED lighting, 230 V power sockets and free wi-fi. Maximum speed will be 160 km/h.

©koda will be responsible for delivery and approval of the first two trainsets, while źOS Trnava will assemble the remaining units using bodyshells, bogies and traction packages supplied by ©koda. Delivery is scheduled within 24 months.

The order is the largest single contract to be awarded by ZSSK since it was formed in January 2005, and will be co-funded from the EU’s Integrated Operational Programme 2014-20. ZSSK had called bids in April 2017, following an unsuccessful tender which was revoked in December 2016 on the recommendation of the European Commission because of problems with the planned allocation of EU funding.

Rame cumparate cu fonduri UE. Stiti vreun operator de transport feroviar de stat care nu a reusit sa faca la fel?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14413
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16980
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: ZSSK Slovacia   Dum 11 Mar 2018, 00:31

Ce nu spune articolul e cât la sută din preț e dat de UE. Eu aș zice 85% din costul eligibil (atenție - TVA nu este eligibil). Deci ZSSK trebuie cumva să vină cu restul. În plus, UE decontează la final, deci ZSSK va trebui să plătească din proproiul buget ramele și apoi să primească banii europeni.

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: ZSSK Slovacia   Dum 11 Mar 2018, 00:41

Daaaa... Ce nasol ar fi sa faca si CFR Calatori la fel, nu? Smile
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14577
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18301
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: ZSSK Slovacia   Dum 11 Mar 2018, 14:36

Usor de vorbit din fotoliu de acasa "de ce nu face de ce nu plateste de ce nu drege" pentru ca CFR nu are bani sa treaca strada in primul rand, nici de salarii nu prea are bani in zilele de salariu si voi vreti bani de investitii.

MesajSubiect: Re: ZSSK Slovacia   

Sus In jos

ZSSK Slovacia
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: