Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2357
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4708
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 14, 2016 1:31 pm

20. Statia Tutova

*Ultima statie din judetul Vaslui si regionala Iasi

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 14, 2016 1:43 pm

21. HM Ghidigeni

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 14, 2016 1:54 pm

22. Statia Iacomi/Nichiseni

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 14, 2016 2:09 pm

23. HM (fosta statie) Berheci

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 14, 2016 2:21 pm

24. HM (fosta statie) Frunzeasca

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 14, 2016 2:36 pm

25. Tecuci Ram. Frunzeasca

Sus In jos
DAS 2011

Numarul mesajelor : 222
Reputatie : 2132
Data de inscriere : 18/09/2011

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 14, 2016 9:05 pm

Ultima statie de pe Regionala Iasi este Frunzeasca.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Dum Apr 17, 2016 9:01 pm

Vineri, 15 aprilie 2016, destul de intensa activitate feroviara in gara Vaslui! Am observat nu mai putin de 3 garnituri de marfa:

-o garnitura cu vagoane ZAES (Statia de domiciliul Brazi) a GFR-ului

-vagoane-platforma incarcate cu materiale de constructii (paleti de caramida/BCA) tot a GFR-ului

Ambele erau tractate cu locomotiva LDE-Sulzer.

-o garnitura de vagoane de cereale, tractate cu o locomotiva (prima astfel de locomotiva care am vazut-o vreodata in statia Vaslui) Siemens!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 21, 2016 10:54 am

Schita fostei grupe de triere a statiei Vaslui (construita dupa 1968 si desfiintata prin 2010)

*cu negru= linii existente si astazi

*cu verde= linie propusa in cazul dublarii liniei Vaslui- Munteni HM

*cu albastru= linii desfiintate

*cu rosu= ceea ce urma a fi traseul de tramvai spre platforma Rediu

Sus In jos
cfr500

Numarul mesajelor : 1923
Varsta : 25
Reputatie : 3788
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 21, 2016 12:02 pm

Si care e linia unde s-au montat stalpii pentru electrificare ca sa circule tramvaie?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Joi Apr 21, 2016 12:25 pm

Este fosta cale ferata industriala spre platforma Rediu- marcata cu albastru. Mergea paralel cu soseaua spre Bacau pana in fata fostei Intreprinderi de Materiale Izolatoare/Hidrom.

Din acel punct, linia ferata urma sa se desprinda in doua ramuri

-Calea ferata industriala care exista si mergea prin spatele fabricilor pana intr-o antestatie (cu mai multe linii de manevra), de unde se desprindeau cai ferate industriale pentru fiecare fabrica in parte (Izolatoare, IAMC, Mecanica, Intreprinderea de reductoarea si ventilatoare, CFS/Moldosin, Depozite PECO)

-Ceea ce urma a fi linia de tramvai, care, din fata la Izolatoare/Hidrom, urma a se desprinde de calea ferata industriala si a merge pe soseaua spre Bacau, prin fata fabricilor, pana in dreptul CFS/Moldosin.

Recent (am spus mai exact la topicul privind liniile industriale din judetul Vaslui), calea ferata industriala spre fosta platforma Rediu a fost desfiintata si demontata din teren, dar cei cativa stalpi ce au apucat sa fie montati si care urmau sa sustina reteaua de contact pentru tramvaie au ramas ca prin minune!
Sus In jos
neluadi

Numarul mesajelor : 187
Localizare : Timisoara
Reputatie : 425
Data de inscriere : 12/04/2016

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Dum Apr 24, 2016 11:26 am

Prin natura împrejurărilor am circulat foarte recent în două zile consecutive cu IR 1863 (Iași-Galați, de dimineață). Prima zi tronsonul Iași-Bârlad și în ziua următoare Bârlad-Galați, tot cu 1863.
Grad de ocupare peste 90% cu un AM Desiro. O parte din călători erau cap-coadă pentru Iași-Galați, iar cea mai importantă stație pentru urcare/coborâre de calători era într-adevăr Bârladul. În ambele zile au existat călători suficienți care să umple aproape de capacitate rama Desiro, așa că este evident un plus comercial renunțarea la locomotivă și vagoane, pentru o singură ramă.
O trasă profitabilă la CFR Călători, și nu auzită de la alții, ci chiar experimentată personal. Cu Desiro pe Iași-Galați este cea mai favorabilă soluție și pentru călători, iar în acest caz și pentru companie.
E adevărat, AM pe București-Galați și retur a fost inoportun, exact ca și etajatele. Dar pe Iași-Galați este clar viabil și un exemplu pozitiv de material rulant utilizat corespunzător și atingându-și scopul.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8038
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Dum Apr 24, 2016 3:16 pm

Cam mult sa dai 67 de lei ca sa mergi 4 ore si jumatate pe un scaun de naveta. Plus ca are o singura buda in care destui dobitoci arunca diverse, deci sint sanse foarte mari sa se infunde. E bine ca e utilizat eficient materialul rulant, dar nu e ok pentru calatori varianta asta.
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2419
Varsta : 21
Reputatie : 3315
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Dum Apr 24, 2016 3:21 pm

neluadi a scris:
Prin natura împrejurărilor am circulat foarte recent în două zile consecutive cu IR 1863 (Iași-Galați, de dimineață). Prima zi tronsonul Iași-Bârlad și în ziua următoare Bârlad-Galați, tot cu 1863.
Grad de ocupare peste 90% cu un AM Desiro. O parte din călători erau cap-coadă pentru Iași-Galați, iar cea mai importantă stație pentru urcare/coborâre de calători era într-adevăr Bârladul. În ambele zile au existat călători suficienți care să umple aproape de capacitate rama Desiro, așa că este evident un plus comercial renunțarea la locomotivă și vagoane, pentru o singură ramă.
O trasă profitabilă la CFR Călători, și nu auzită de la alții, ci chiar experimentată personal. Cu Desiro pe Iași-Galați este cea mai favorabilă soluție și pentru călători, iar în acest caz și pentru companie.
E adevărat, AM pe București-Galați și retur a fost inoportun, exact ca și etajatele. Dar pe Iași-Galați este clar viabil și un exemplu pozitiv de material rulant utilizat corespunzător și atingându-și scopul.

Îți zic eu că a fost zi cu noroc. M-am uitat destul de des la trenul ăsta, când pleca, și din Galați pleacă gol și sosește deseori gol. Excepții, vinerea și duminica.
Ar trebui aduse 2 sau 3 ADH 11, înviate, făcută instrucția mecanicilor și trimise pe 1863 și retur, respectiv pe 11072 și retur, sunt mult mult mult peste șobolanii Desiro la comfort și fiabilitate, dacă se are grijă de ele.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
DAS 2011

Numarul mesajelor : 222
Reputatie : 2132
Data de inscriere : 18/09/2011

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Dum Apr 24, 2016 4:34 pm

Mai atractiva este perechea IR 1831 / 1832 si pentru studenti si pentru navetisti si pentru pensionarii galateni care merg la Vatra Dornei sau Cluj la tratamente sau rude.
De asemenea mai interesante cred ca ar fi trase TFC pe Galati - Barlad - Iasi si retur, cu mers de R pe Galati - Barlad si mers de IR pe Barlad - Iasi, cu opriri numai in Vaslui, Buhaiesti si Nicolina. Timpii de parcurs ar fi 2ore 40 min - Galati - Barlad + 1 ora 40 - Barlad - Iasi, deci timpi apropiati de 1831 / 1832.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni    Astazi la 7:44 am

Sus In jos

M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» M 600 : Faurei - Tecuci - Vaslui - Iasi - Ungheni
» IR 1961/1962 Iasi-Vaslui-Barbosi-Braila-Tandarei-Constanta
» O sambata de 18 ianuarie in depoul Iasi
» Galati - Braila - Faurei
» M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (1)
Pagina 3 din 10Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 600-