Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

UZ-Ucraina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34
AutorMesaj
ciprian71

Numarul mesajelor : 1328
Varsta : 46
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 1838
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: UZ-Ucraina   Mier 09 Aug 2017, 00:16

Va multumesc la toti pentru incurajare.Vreau sa va spun ca nu stiu nimic in limba rusa si ucraineana.Dar daca spuneti ca ma pot descurca cat de cat in romana, am sa cobor in Batewo si am sa caut un tren pana la Teresva.Din pacate site-ul UZ nu ma ajuta in acest sens, deoarece nu imi afiseaza decat cele 4 trenuri de lung parcurs.Poate stie cineva ce trenuri locale sunt intre aceste doua localitati.Ideea este sa ajung cumva in Solotvino pana in ora 20, sa apuc sa trec granita pe lumina.
Sus In jos
Vale_ntin

Numarul mesajelor : 179
Varsta : 37
Localizare : Galati
Reputatie : 2114
Data de inscriere : 11/08/2012

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Joi 10 Aug 2017, 04:16

Poți și să cauți variante de cazare în zonă. Măcar te prefaci că vrei să stai la ei, dar să știi de vreun tren. Very Happy. De încercat. Poate și rămâi o noapte, cine știe? Dacă pe site nu vezi legături, caută să te informezi și altfel.
Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor : 482
Reputatie : 2829
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Dum 13 Aug 2017, 19:03

ciprian71 a scris:
Va multumesc la toti pentru incurajare.Vreau sa va spun ca nu stiu  nimic in limba rusa si ucraineana.Dar daca  spuneti ca  ma pot descurca cat de cat in romana, am sa cobor in Batewo si am sa caut un tren pana la Teresva.Din pacate  site-ul UZ nu ma ajuta in acest sens, deoarece nu imi afiseaza decat cele 4 trenuri de lung parcurs.Poate  stie cineva ce trenuri locale sunt intre aceste doua localitati.Ideea este sa ajung cumva in Solotvino pana in ora 20, sa apuc sa trec granita pe lumina.

uite cum poti gasi  trenurile locale (daca te descurci putin cu alfabetul chirilic)

http://www.uz.gov.ua/en/passengers/suburban_train_schedule/

alegi Lviv Railway

http://railway.lviv.ua/schedule/suburban/

Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: UZ-Ucraina   Dum 13 Aug 2017, 19:17

Multumesc.Vad ca se poate si in varianta in limba engleza.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14295
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17837
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Joi 17 Aug 2017, 16:50

La biletele on-line e suficient ce primesti pe mail, asa zisul bilet? Trebuie tiparit banuiesc?

595423
Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: UZ-Ucraina   Joi 17 Aug 2017, 23:44

Deci, eu pana la urma mi-am luat bilet de la agentie Bucuresti - kiev, cu rezervare loc pana la Vicsani cl.2.Din Vadu Siret am sa-mi iau doar rezervare la dormitor Cernauti - Kiev, dar pentru a doua zi, avand in vedere ca raman peste noapte la Cernauti si pentru avizita orasul pana seara cand voi continua calatoria spre Kiev.Din Cernauti am sa incerc sa-mi iau biletele prin Ucraina mai departe de la Kiev.Ce a ce ma surprinde ca la agentie am intrebat cat ma costa biletul cl. 2 Chop - Debrecen - 166 lei/persoana.Am sa incerc tot din Ucraina cumva sascot biletul mai ieftin.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Vin 18 Aug 2017, 16:29

Eu am luat Cernauti-Kiev cl 2 vag de dormit, 47 lei, mai dau Vadu-Siret-Cernauti la local 2 lei

595423
Sus In jos
Sabik

Numarul mesajelor : 337
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2133
Data de inscriere : 24/12/2012

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Dum 20 Aug 2017, 15:08

Kapпaтй a scris:
La biletele on-line e suficient ce primesti pe mail, asa zisul bilet? Trebuie tiparit banuiesc?

La cumpararea biletului documentul care primesti trebuie sa printezi neaparat. Documentul poate sa fie biletul sau doar ceva ce atesta cumpararea.

1. Daca primesti bording pass (biletul in sine) te duci direct la tren si arati acesta insotitorului.

2. Daca primesti doar un document care atesta ca ai cumparat biletul respectiv, te duci la oricare casa de bilete din ucraina ii arati documentul si primesti biletul de acolo.

Am cumparat mai multe bilete de la UZ pentru iulie, nu stiu care e logica.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Lun 21 Aug 2017, 03:13

Asa am auzit si eu, deci e adevarat. Cica unele trenuri pe rute mai solicitate au insotitori dotati cu scaner pentru scanarea codului de pe bilet si unde nu au asa ceva trebuie sa prezinti doar bilet clasic.
Una peste alta e ok, in Ucraina e frumos sa te plimbi ca e ieftin si la dormitoare chiar nu ai treaba, atat ca sunt foarte aglomerate si pesisajul in mare parte e campie.

595423
Sus In jos
Sabik

Numarul mesajelor : 337
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2133
Data de inscriere : 24/12/2012

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Lun 21 Aug 2017, 15:50

Eu am calatorit la clasa I si a II-a la dormitoare, aceste vagoane pot fi comfortabile chiar si cu toate locurile ocupate; la clasa III-a e deja alta situatie, daca nu stii ucraineana sau rusa, devii izolat in vagon.
Cat despre peisaje, dincolo de Carpati totul e campie; din pacate cand am trecut Carpati era noapte dar din auzite pot sa zic ca linia intre Uzhgorod si Lviv e foarte frumoasa.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   Lun 21 Aug 2017, 16:00

Da, am mers ziua pe acea linie si este frumoasa. Eu am luat la clasa II Cernauti-Kiev 47 de lei pentru dormitor 9 ore e chiar ok. Poate ajung si la Harkow, asa as vrea initial.

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   

Sus In jos

UZ-Ucraina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Cu trenul de la Berlin la Chisinau via Polonia si Ucraina
» Trenurile din Ucraina
» Moldova-Ucraina-Ungaria