Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Un pic de ajutor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Catalin-Stefan Neculai

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 381
Data de inscriere : 01/12/2015

MesajSubiect: Un pic de ajutor   Mar 08 Dec 2015, 18:55

Salutare tuturor.

In primul rand felicitari pentru forum, e plin de informatii interesante si e foarte tare sa vezi atat de multi oameni pasionati de trenuri.

E prima data cand postez un subiect nou, sper sa imi iasa partea cu imaginile uploadate. Sa trec deci la subiect:

De mai multi ani, de cand am vazut filmulete si poze pe net, mi-am dorit sa imi construiesc si eu propria drezina. Ca sa fie cat mai clar, atasez cateva imagini:

Ideea e ca vreau sa atasez ulterior si un motor, insa pana una alta tractiunea cu pedale mi se pare o idee buna. Problema e ca in Romania nu am gasit absolut nicio informatie despre asa ceva. Ceea ce imi doresc este sa ma plimb cu ea pe liniile abandonate (sau putin folosite) de mocanita - de ex Sibiu - Agnita, Covasna, Comandau, Moldovita si alte astfel de destinatii, in functie de cum decurge dialogul cu cei care se ocupa de aceste linii.

Cum aceasta initiativa vine din pasiune, vreau sa imi construiesc ceva care sa fie si practic, astfel incat sa poata fi luat pentru un weekend si transportat cu masina. De aceea, am realizat si o schita a proiectului, care arata cam asa:

Am doua intrebari la care sper sa imi poata raspunde cineva:
1. Cunoasteti vreun atelier / mester care sa ma poata ajuta cu realizarea cadrului + toate accesoriile (sistem de transmisie, posturi de conducere, franare - preferabil pe butuc ca la bicicletele Pegas, etc)

2. Stiti cumva un furnizor de roti? Eu am gasit cateva variante de speciale pentru calea ferata (cu inclinatia de 3 grade, flansa, etc) care sunt fie din poliamida (intre 135 eur + TVA / bucata sau varianta din SUA, care ajunge si mai scump), otel cam la acelasi pret sau fonta, la aprox 200 si ceva de lei /bucata.

Recomandarea pe care am primit-o cel mai des pentru roti a fost CFI.ro, insa dupa 2 mailuri si 3 telefoane, rezultatul a fost acelasi: "da, da, am primit mailul, stiu ca am mai vorbit, va vom raspunde cu siguranta". A trecut cam o luna jumate si tot nimic.

Asadar, astept sugestii, comentarii, intrebari Very Happy

Merci
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12505
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15674
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Mar 08 Dec 2015, 20:30

Mergi la o exploatare miniera, cinstesti pe acolo pe cineva si ai facut rost de 4 roti de la vagoneti, mai departe trebuie sa mergi la cineva care are aparat de sudura si se rezolva, daca ii pui schita in fata cred ca orice sudor se descurca sa faca.
Si eu as vrea o chestie de genul asta sa pot face expeditii pe sectiile fara trafic dar asta inseamna sa am o remorca pentru masina ceea ce nu am, plus carlig de instalat la masina. Very Happy

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Catalin-Stefan Neculai

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Mier 09 Dec 2015, 11:23

Cu asta te pot ajuta eu, in functie de ce masina ai.

Daca te uiti pe schita pe care am pus-o, vei vedea ca inaltimea cadrului nu depaseste 35-40 cm. Ambele posturi precum si eventuale accesorii (bara din fata) sunt demontabile, TOCMAI pentru a putea fi bagata in portbagaj. Latimea de 760 + aprox 10 cm pt roti e destul de accesibila pt orice masina.

Lungimea poate fi o problema, pt ca la mine e de 2 locuri. Dar daca o faci monopost si/sau ai banchete rabatabile, ar trebui sa-ti intre lejer. Asta e si ideea mea, pt ca nu am carlig si mai ales remorca.

Masa celor 4 roti (intrebat la furnizori) e de 5 kg x 4 + cadrul, deci mai putin de 50 kg, ceea ce o face si usor de manevrat.

Recomand axul pe teava vs bara, pt ca e mai usor si mai rezistent. Deci se poate face. Problema mea e ca eu am nevoie de cineva care sa-mi construiasca si sa-mi monteze toate piesele, inclusiv butuci, transmisie, etc. pt ca eu am 2 maini stangi amunca

Cat despre exploatarile miniere - ai sau are cineva idee cam ce diametru au rotile de vagonet si ce masa (greutate) are o roata? Ma gandesc ca aici am cele mai mari sanse sa stie cineva raspunsul.

In concluzie, daca vrei, poti sa iti construiesti si un cart care sa incapa in masina Very Happy
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12505
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15674
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Mier 09 Dec 2015, 11:45

Vad ca stai in Bucuresti, cea mai apropiata exploatare miniera este la Slanic, poti merge pana acolo si sigur mai gasesti un vagonet ceva, acum nu se mai folosesc ca mina actuala de unde se exploateaza se lucreaza cu mijloace auto, doar in mina veche care acum este spatiu de vizitat se foloseau vagoneti dar tot mai gasesti un vagonet ceva si iti poti face idee.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12073
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14112
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Mier 09 Dec 2015, 14:36

Poți să încerci și la centrele de fier vechi, există o mulțime de agregate pe roți (transformatoare mari, poduri rulante etc.) de la care se pot ,,recolta" câteva roți.

Catalin-Stefan Neculai

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Mier 09 Dec 2015, 17:42

Salut. Merci pentru raspuns. Totusi, eu voiam (la recomandarea celor de la Mocanita din Sibiu) sa gasesc roti pentru sine, cu inclinatie. Ei au o drezina de genul asta pentru agrement, dar e facuta de un "mester", fara inclinatie si spun ei ca nu prea sta bine pe sine. Adica ingreuneaza mult inaintarea flansele alea. Sau te refereai la ceva anume care are in compunere astfel de roti?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Mier 09 Dec 2015, 18:23

Înclinarea se poate face la strung după aia, există multicele societăți de reparat material rulant în București (Service Faur, REC, Grivița + Metrorex și RATB au și ele propriile echipamente), pentru calea ferată de la noi îți trebuie o înclinare de 1:20 și un profil conic. Doar că, fiind roata mai mică, îți trebuie o buză mai groasă.

Vagonul cu roțile astea
a fost revizuit la Atelierele CFR Grivița, deci ăia sigur pot să profileze roata corespunzător.

Catalin-Stefan Neculai

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Joi 10 Dec 2015, 10:53

Ok. Pai stai asa. Atunci care e diferenta dintre ele? Adica eu stiam ca "inclinarea" e exact faptul ca profilul e conic. Adica unghiul fata de ax. La ce te referi prin "inclinare de 1:20" vs "profil conic" ?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9221
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11861
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Joi 10 Dec 2015, 11:02

Cauta-l pe deputatu de Cluj Gurzau taicasau se ocupa de ceva aburoasa si niste drezine cu pedale
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Joi 10 Dec 2015, 11:15

Profilul conic are o înclinare de 1:20, cel puțin așa are cel pentru liniile noastre.
Dar poți avea și profil de uzură, care are altă formă. Aici sunt profilurile aprobate de AFER: http://www.afer.ro/legislatie_nationala/Ordin%20nr.%201406%20din%202006%20-%20include%20anexele.pdf

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3673
Reputatie : 4664
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Joi 10 Dec 2015, 11:24

Prin multe gari unde sint districte de linii exista osii cu roti mici de la utilajele care se pot scoate de pe linie cu bratele. De acolo se pot lua, ca or fi si casate unele.

Pe forum la utilaje si la drezine sint destule carucioare de sina si platforme cu rori asa de mici.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Un pic de ajutor   Astazi la 13:55

Sus In jos

Un pic de ajutor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ajutor in ingrijirea cymbidium
» Nemtii de la DB Schenker Rail Romania cauta mecanici de locomotiva
» Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate
» Ajutor! Floricica mea!