Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Discutii generale despre transport II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12062
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14100
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Sam 14 Noi 2015, 15:59

Nu s-a renuntat la nimic, la tramvaie a fost contract-cadru  de minim 3 (parca 3), maxim 12.
La trolee nu s-a facut nimic in regie proprie, conversia s-a facut la Astra Bus Arad. Acum, Astra Bus a fost cumparata de AVCA.

Ultima editare efectuata de catre Dr2005 in Sam 14 Noi 2015, 19:43, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6147
Reputatie : 8043
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Sam 14 Noi 2015, 17:14

M-am exprimat gresit in privinta tramvaielor. Asa e.

In privinta troleelor asa s-au laudat in presa. Daca ei au mintit mint si eu.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6147
Reputatie : 8043
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 15 Noi 2015, 20:05

Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5674
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7788
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 15 Noi 2015, 20:47

Un articol extrem de interesant. Termenul de firobuz s-a pastrat mult timp.Eu,in armata,am auzit de el,cu oarecare mirare(deoarece in Bucuresti s-a numit mereu troleibuz) de la un coleg din Timisoara,un maghiar de treaba
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12062
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14100
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 15 Noi 2015, 23:02

Termenul de ,,firobuz" vine de la ,,filobus". Probabil nu au vrut să folosească termenul de ,,troleibuz", fie pentru că ungurii îi ziceau ,,trolibusz", fie pentru că s-au vrut mai cu moț (la ora aia deja existau troleibuze la Cernăuți, deci pică argumentul că e primul sistem din România și așa au vrut ei să îi spună). Restul sistemelor de troleibuz, mai ales că Bucureștiul a beneficiat și de troleibuze sovietice (троллейбус = trolleibus) au mers pe denumirea de troleibuz.

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9218
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11857
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Lun 16 Noi 2015, 09:23

Dr2005 a scris:
Termenul de ,,firobuz" vine de la ,,filobus". Probabil nu au vrut să folosească termenul de ,,troleibuz", fie pentru că ungurii îi ziceau ,,trolibusz", fie pentru că s-au vrut mai cu moț (la ora aia deja existau troleibuze la Cernăuți, deci pică argumentul că e primul sistem din România și așa au vrut ei să îi spună). Restul sistemelor de troleibuz, mai ales că Bucureștiul a beneficiat și de troleibuze sovietice (троллейбус = trolleibus) au mers pe denumirea de troleibuz.

Termenul de firobus vine de la moldovenii care au ajuns in Banat pentru ca merge pe fire
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5674
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7788
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Lun 16 Noi 2015, 12:10

un ghid al transportului in comun bucurestean,in anul 1954

http://calatorii.myfreeforum.ro/t1700-linii-de-transport-in-comun-bucuresti-1954
Sus In jos
19jimmy84
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2422
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4911
Data de inscriere : 05/06/2010

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Mar 17 Noi 2015, 12:23

Stie careva de ce circula tramvaiul 1 asa de prost?! Dimineata e super ok, dar dupa-amiaza e dezastru. Nu stiu cum se face, dar am prins cateva zile cand a venit dupa 30-40 min. Evil or Very Mad Cel care circula pe Sos. Viilor e pasare rara. Neutral
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/19Jimmy84
alliens

Numarul mesajelor : 257
Reputatie : 2252
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Sam 21 Noi 2015, 01:07

19jimmy84 a scris:
Stie careva de ce circula tramvaiul 1 asa de prost?! Dimineata e super ok, dar dupa-amiaza e dezastru. Nu stiu cum se face, dar am prins cateva zile cand a venit dupa 30-40 min. Evil or Very Mad Cel care circula pe Sos. Viilor e pasare rara. Neutral

pai cred ca motivul principal este ca (din fericire) fostul primar si-a cam batut joc de RATB si parcul circulant s-a redus continuu in cei 7 ani de mandat ai sai...si al doilea motiv este ca (din fericire) fostul primar a mintit cu seninatate pretinzand ca sustine transportul public dar in relaitatea facand totul pentru a-l descuraja si a incuraja transportul individual, astfel ca sunt portiuni intregi unde masinile circula pe linia de tramvai si se deregleaza de tot circulatia acestora
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12499
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15667
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 22 Noi 2015, 13:53

Stie cineva ce model de autocar este la cursa FANY Bucuresti-Cluj, cel ce vine de la Mangalia? Pleaca la 2 noaptea din Bucuresti.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
TudorVD

Numarul mesajelor : 53
Varsta : 22
Localizare : Iernut
Reputatie : 571
Data de inscriere : 10/07/2015

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 22 Noi 2015, 16:00

Karpaty a scris:
Stie cineva ce model de autocar este la cursa FANY Bucuresti-Cluj, cel ce vine de la Mangalia? Pleaca la 2 noaptea din Bucuresti.

Ceva de genul asta
Sus In jos
https://www.wattpad.com/user/VlassaTudorDan
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1003
Reputatie : 2639
Data de inscriere : 23/07/2012

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 22 Noi 2015, 16:03

Am mers o data cu el, fix acum un an. Nu pot sa-ti zic ce model de autocar era, dar a fost un drum destul de comod (am dormit de la Ploiesti pana la Sighisoara). Iti recomand sa-ti faci rezervare ca e destul de plin.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 22 Noi 2015, 16:21

Am mai folosit Fany de la Sibiu la Bucuresti(trenuri nu sunt pe timpul noptii dar autocare sunt) si pe relatia Bucuresti-Cluj-Bucuresti nu mai folosesc trenul de multi ani, autocarele sunt mult mai rapide si chiar multtt mai ieftine, am prins la Dacos oferta cu 30 de lei Bucuresti-Cluj sau 42 Cluj-Bucuresti, iar acum as avea nevoie de autocaru asta de la 2 noaptea din Bucuresti la Cluj, bine, luna viitoare dar sa stiu din timp cam cu ce este facut.

Multumesc Tudor si Nicu, am sa fac si rezervare cu o saptamana inainte, iar ca pret e undeva pe la 80 de lei? Astia nu au oferte de anticipatie cum are Dacos, dar nu merg cu Dacos ca mie imi trebuie strict acest interval orar, sa ajung in Cluj pana in pranz(12) si Fany e singura optiune.

595423
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1003
Reputatie : 2639
Data de inscriere : 23/07/2012

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 22 Noi 2015, 18:48

Fany avea reduceri doar pentru pensionari si persoane cu handicap, dar chiar si asa era ieftin (Bucuresti-Mures am dat 65 de lei parca).
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Dum 22 Noi 2015, 21:35

Mersi Nicu, cand am mers cu ei de la Sibiu la Bucuresti aveau oferta cu 30 indiferent daca faceai rezervare sau nu tot atat era biletul.

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Discutii generale despre transport II   Astazi la 14:30

Sus In jos

Discutii generale despre transport II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Discutii generale despre transport II
» Cateva detalii generale despre locomotive