Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuişi | 

Accidente si Incidente CFR

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 32 ... 59, 60, 61
AutorMesaj
marius664

Numarul mesajelor : 1664
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3169
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 12:09

Si banuiesc ca cei prinsi in neregula nu sunt batuti sau muscati de caini sau alti pasageri Smile
Sus In jos
ets2oltromânia

Numarul mesajelor : 673
Varsta : 18
Localizare : Romania, tara hotilor
Reputatie : 1317
Data de inscriere : 15/06/2016

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 14:03

offtopic Nu te contrazic,am fost si eu in Bruxelles anul trecut si am avut card de mergea si la metrou si in transporul in comun si la tren in Burxelles(cred ca la personale mergea)
Am fost la muzeul acela de trenuri si la dus nu a venit NIMENI sa ne verifice si la intors a venit controlorul si i-am dat cardul
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCM474g-YL1k68HE0K1_f9_A
Katalyn

Numarul mesajelor : 6120
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7464
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 14:34

Incaseaza ca sunt baieti destepti la noi cine sa aplice amenzile si cine sa incaseze banii ?

Am mers cu tramvaiul in Londra de la un capat la celalalt vreo 55 minute a venit controlul de 2 ori. Au veste roz opreste tramvaiul in statie coboara calatorii urca ei si incepe sa controleze, pe romaneste spus daca stai langa usa si ii vezi in statie poti cobori ca nu te intreaba nimeni nimic. La cele 2 controale nu s-au gasit calatori fraudulosi, amenda e de vreo £80 ( 400 RON ) dar la tramvai nu e ca la tren cu turnicheti acum esti pe strada acum esti in statie si in tramvai. Totusi trebuie sa fi foarte atent sa pui cartela si la coborare.

Am avut niste moldoveni prosti, daia din Republica se duc si ei la Amsterdam, unul dintre ei nu a vrut sa ma asculte a zis ca el e destept cum de altfel se cred toti astia de peste Prut asa ca l-a costat in plus taxiul pana la aeroport £60 ( 300 RON ) si a avut noroc ca a mai gasit un alt ratacit altfel platea singur £120 ( 600 RON ) si toata chestia doar pentru ca nu a vrut sa asculte un sfat de 15 secunde. La Amsterdam ei smeherii i-au prins controlul au platit cate 50€ de om. E bine ca la mine in oras autobuzele au o singura usa toti blatisti si smecherii din Romania care faceau blatul pe mijloacele de transport in comun aici platesc bilete sau abonamente care abonamente la urcare in autobuz le prezinta soferului.

In Romania toti se apara si da vina unii pe alti in vreme ce se merge pe blat oriunde si oricand mai ales pe trenuri.

Va aduceti aminte de cate ori va povesteam cum vecini mei se duceau la Capitala cu Regiotrans cu bilete iar la intoarcere veneau cu 472, 1643 sau 1741 venea nasul spunea ca nu au bani ca au probleme si ca trebuie sa ajunga acasa la Brasov, nasul ii dadea jos la prima statie, ei ii "multumeau" si spuneau ca mai departe o sa ia alt tren dar de fapt ei mergeau decat pana la prima.

"Baieti nu vreau sa avem probleme coborati va rog frumos la prima la Ploiesti si luati alt tren"

"Sefu va multumim frumos o sa luam alt tren, bine ca ne-ati luat si pana la Ploiesti, sa va dea Dumnezeu sanatate" si ei se tavaleau pe jos de ras dupa ce pleca nasul. Ia sa fi sunat la TF sa-i coboare la Peris sau Crivina dar ce TF ca deja vorbesc de alte planete.

In Romania doar cu cagule/masti mai poti face treaba. Am avut acel incident in februarie 2016 cu bilet dus-intors la Regio m-am urcat in IR 1559 cu oferta tarif-Regio dupa ce 2 proaste de casiere m-au aburit ca e valabil, seful de tren buzoian/galatean mai avea un pic si chema TF-ul la Ploiesti Sud deja cautam nr de telefon de la 2 politisti TF din Ploiesti sa ma scape, dar pana la urma totul s-a terminat cu bine am dato la pace cu nasul fara sa-i dau nimic si fara sa imi cer scuze, iar urmatoarea data cand m-am gasit cu el i-am strans mana si l-am salutat si-a adus aminte de mine, radea am vrut sa il cinstesc si a refuzat. Acel nas v-am mai povestit pe aici e cel care a taiat bilete la tarif in tren pe R 5007 la toti blatisti si era singur singurel nu avea supracontrol cu el. Problema e ca daca avea tableta sa nu mai completeze biletele de mana ii taxa si pe smecherii care au coborat la Peris, Scrovistea si Crivina ca sa stai sa scrii vreo 40 bilete sa iei bani sa dai rest plus sa ii convingi ca trebuie sa plateaca biletul la tarif in tren iti ia ceva timp.

Poate ca ar trebui premiati sefii de tren cu bilete tarif in tren dar probabil ca in ochii conducerii CFR Calatori tocmai acesti oameni sunt vazuti mai prost decat smecherii laudati aproape zi de zi pe FB de catre aceeasi conducere.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2228
Reputatie : 4778
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 21:34

Clar ar trebui premiati. La privati cred ca sunt.

Katalyn a scris:
Incaseaza ca sunt baieti destepti la noi cine sa aplice amenzile si cine sa incaseze banii ?
Am avut niste moldoveni prosti, daia din Republica se duc si ei la Amsterdam, unul dintre ei nu a vrut sa ma asculte a zis ca el e destept cum de altfel se cred toti astia de peste Prut asa ca l-a costat in plus taxiul pana la aeroport £60 ( 300 RON ) si a avut noroc ca a mai gasit un alt ratacit altfel platea singur £120 ( 600 RON ) si toata chestia doar pentru ca nu a vrut sa asculte un sfat de 15 secunde. La Amsterdam ei smeherii i-au prins controlul au platit cate 50€ de om. E bine ca la mine in oras autobuzele au o singura usa toti blatisti si smecherii din Romania care faceau blatul pe mijloacele de transport in comun aici platesc bilete sau abonamente care abonamente la urcare in autobuz le prezinta soferului.
Adica cum, au mers cu taxiul nu cu transportul in comun dar au platit amenda pentru mers fara bilet?

Oricum cu bataie sau alte sanctiuni deastea nu sunt de acord celor care nu au bilet, oricui i se poate intampla sa piarda biletul spre exemplu sau sa ajunga in ultimul moment la gara. Ajunge bilet la tarif in tren si/sau amenda, eventual la mai mult de o fapta la 2-3 ani amenzile sa fie dublate.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   

Sus In jos

Accidente si Incidente CFR
Sus 
Pagina 61 din 61Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 32 ... 59, 60, 61

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: