Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Accidente si Incidente CFR

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 32 ... 60, 61, 62  Urmatorul
AutorMesaj
marius664

Numarul mesajelor : 1761
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 3326
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 12:09

Si banuiesc ca cei prinsi in neregula nu sunt batuti sau muscati de caini sau alti pasageri Smile
Sus In jos
ets2oltromânia

Numarul mesajelor : 680
Varsta : 19
Localizare : Romania, tara hotilor
Reputatie : 1384
Data de inscriere : 15/06/2016

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 14:03

offtopic Nu te contrazic,am fost si eu in Bruxelles anul trecut si am avut card de mergea si la metrou si in transporul in comun si la tren in Burxelles(cred ca la personale mergea)
Am fost la muzeul acela de trenuri si la dus nu a venit NIMENI sa ne verifice si la intors a venit controlorul si i-am dat cardul
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCM474g-YL1k68HE0K1_f9_A
Katalyn

Numarul mesajelor : 6251
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7655
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 14:34

Incaseaza ca sunt baieti destepti la noi cine sa aplice amenzile si cine sa incaseze banii ?

Am mers cu tramvaiul in Londra de la un capat la celalalt vreo 55 minute a venit controlul de 2 ori. Au veste roz opreste tramvaiul in statie coboara calatorii urca ei si incepe sa controleze, pe romaneste spus daca stai langa usa si ii vezi in statie poti cobori ca nu te intreaba nimeni nimic. La cele 2 controale nu s-au gasit calatori fraudulosi, amenda e de vreo Ł80 ( 400 RON ) dar la tramvai nu e ca la tren cu turnicheti acum esti pe strada acum esti in statie si in tramvai. Totusi trebuie sa fi foarte atent sa pui cartela si la coborare.

Am avut niste moldoveni prosti, daia din Republica se duc si ei la Amsterdam, unul dintre ei nu a vrut sa ma asculte a zis ca el e destept cum de altfel se cred toti astia de peste Prut asa ca l-a costat in plus taxiul pana la aeroport Ł60 ( 300 RON ) si a avut noroc ca a mai gasit un alt ratacit altfel platea singur Ł120 ( 600 RON ) si toata chestia doar pentru ca nu a vrut sa asculte un sfat de 15 secunde. La Amsterdam ei smeherii i-au prins controlul au platit cate 50€ de om. E bine ca la mine in oras autobuzele au o singura usa toti blatisti si smecherii din Romania care faceau blatul pe mijloacele de transport in comun aici platesc bilete sau abonamente care abonamente la urcare in autobuz le prezinta soferului.

In Romania toti se apara si da vina unii pe alti in vreme ce se merge pe blat oriunde si oricand mai ales pe trenuri.

Va aduceti aminte de cate ori va povesteam cum vecini mei se duceau la Capitala cu Regiotrans cu bilete iar la intoarcere veneau cu 472, 1643 sau 1741 venea nasul spunea ca nu au bani ca au probleme si ca trebuie sa ajunga acasa la Brasov, nasul ii dadea jos la prima statie, ei ii "multumeau" si spuneau ca mai departe o sa ia alt tren dar de fapt ei mergeau decat pana la prima.

"Baieti nu vreau sa avem probleme coborati va rog frumos la prima la Ploiesti si luati alt tren"

"Sefu va multumim frumos o sa luam alt tren, bine ca ne-ati luat si pana la Ploiesti, sa va dea Dumnezeu sanatate" si ei se tavaleau pe jos de ras dupa ce pleca nasul. Ia sa fi sunat la TF sa-i coboare la Peris sau Crivina dar ce TF ca deja vorbesc de alte planete.

In Romania doar cu cagule/masti mai poti face treaba. Am avut acel incident in februarie 2016 cu bilet dus-intors la Regio m-am urcat in IR 1559 cu oferta tarif-Regio dupa ce 2 proaste de casiere m-au aburit ca e valabil, seful de tren buzoian/galatean mai avea un pic si chema TF-ul la Ploiesti Sud deja cautam nr de telefon de la 2 politisti TF din Ploiesti sa ma scape, dar pana la urma totul s-a terminat cu bine am dato la pace cu nasul fara sa-i dau nimic si fara sa imi cer scuze, iar urmatoarea data cand m-am gasit cu el i-am strans mana si l-am salutat si-a adus aminte de mine, radea am vrut sa il cinstesc si a refuzat. Acel nas v-am mai povestit pe aici e cel care a taiat bilete la tarif in tren pe R 5007 la toti blatisti si era singur singurel nu avea supracontrol cu el. Problema e ca daca avea tableta sa nu mai completeze biletele de mana ii taxa si pe smecherii care au coborat la Peris, Scrovistea si Crivina ca sa stai sa scrii vreo 40 bilete sa iei bani sa dai rest plus sa ii convingi ca trebuie sa plateaca biletul la tarif in tren iti ia ceva timp.

Poate ca ar trebui premiati sefii de tren cu bilete tarif in tren dar probabil ca in ochii conducerii CFR Calatori tocmai acesti oameni sunt vazuti mai prost decat smecherii laudati aproape zi de zi pe FB de catre aceeasi conducere.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2295
Reputatie : 4905
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 13 Feb 2018, 21:34

Clar ar trebui premiati. La privati cred ca sunt.

Katalyn a scris:
Incaseaza ca sunt baieti destepti la noi cine sa aplice amenzile si cine sa incaseze banii ?
Am avut niste moldoveni prosti, daia din Republica se duc si ei la Amsterdam, unul dintre ei nu a vrut sa ma asculte a zis ca el e destept cum de altfel se cred toti astia de peste Prut asa ca l-a costat in plus taxiul pana la aeroport Ł60 ( 300 RON ) si a avut noroc ca a mai gasit un alt ratacit altfel platea singur Ł120 ( 600 RON ) si toata chestia doar pentru ca nu a vrut sa asculte un sfat de 15 secunde. La Amsterdam ei smeherii i-au prins controlul au platit cate 50€ de om. E bine ca la mine in oras autobuzele au o singura usa toti blatisti si smecherii din Romania care faceau blatul pe mijloacele de transport in comun aici platesc bilete sau abonamente care abonamente la urcare in autobuz le prezinta soferului.
Adica cum, au mers cu taxiul nu cu transportul in comun dar au platit amenda pentru mers fara bilet?

Oricum cu bataie sau alte sanctiuni deastea nu sunt de acord celor care nu au bilet, oricui i se poate intampla sa piarda biletul spre exemplu sau sa ajunga in ultimul moment la gara. Ajunge bilet la tarif in tren si/sau amenda, eventual la mai mult de o fapta la 2-3 ani amenzile sa fie dublate.
Sus In jos
Amiralul

Numarul mesajelor : 768
Reputatie : 4039
Data de inscriere : 12/06/2009

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Sam 17 Mar 2018, 13:44

Sus In jos
ets2oltromânia

Numarul mesajelor : 680
Varsta : 19
Localizare : Romania, tara hotilor
Reputatie : 1384
Data de inscriere : 15/06/2016

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Dum 18 Mar 2018, 14:06

Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCM474g-YL1k68HE0K1_f9_A
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4513
Localizare : Braila
Reputatie : 7924
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Dum 18 Mar 2018, 15:31

Trenul de marfa 89965 Palas - Capul Midia, apartinand operatorului Tehnotrans, cu DA 1562 si 21 vagoane cisterna, incarcate cu combustibil de la Euroest.
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 2346
Reputatie : 5337
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 20 Mar 2018, 11:50

http://obiectivbr.ro/content/tragedie-pe-calea-ferat%C4%83-la-bariera-lacu-dulce-doi-mor%C5%A3i-trafic-blocat
Accident cu doi morti la bariera Lacu Dulce Braila.
Trenul Constanta Galati, tras de 43 100

Sus In jos
marius664

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mar 20 Mar 2018, 12:23

@Cardinal: Accidentul asta a avut loc in data de 16.03, a mai fost postat.Oricum ciudate procedurile politiei de a testa mecanicul cu etilotestul, in schimb aceiasi politie a stabilit un perimetru in care ziaristii au filmat in voie tot ce au vrut, inclusiv scoaterea cadravelor din masina.Asa ceva nu ar trebui permis, oare cum s-ar simti acel reporter daca si-ar vedea familia sfartecata de tren ?!?... offtopic
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mier 21 Mar 2018, 07:04

Articolul meu e mai bogat, are poze, youtube, interviuri, inclusiv cu mecanicul de loco.
Ceva ciudat totusi, am vazut ca politista i-a pus etilotestul mecanicului, ce s-ar fi intamplat daca prin absurd ar fi iesit ceva ? Poate mecanicul sa fie vinovat in cazul asta ?
Altceva care suna ciudat, mecanicul spunand "am incercat sa evit" de parca ar fi tras de volan :p
Sus In jos
marius664

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mier 21 Mar 2018, 12:17

No offence but...puteam trai si fara sa vedem acele imagini...eu unul am oprit videoul in momentul cand au scos corpurile celor din masina...dar sunt sigur ca adeptii stirilor de la ora 5 l-au vazut de cateva ori Sad .
O zi buna, fara accidente!!!
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mier 21 Mar 2018, 12:28

Nici eu nu am vazut faza de care zici.
Cand am spus de imagini, ma refeream la cele cu locomotiva, trenul, mecanic.
Dar iti dau dreptate, fiecare are dreptul la imagine, dar probabil ca la noi merge pe principiul mortu-i mort, nu-l mai doare, e de vina, nu are drepturi.
Sus In jos
crystynyca

Numarul mesajelor : 17
Reputatie : 1919
Data de inscriere : 03/02/2013

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mier 21 Mar 2018, 12:46

cardinal a scris:
Articolul meu e mai bogat, are poze, youtube, interviuri, inclusiv cu mecanicul de loco.
Ceva ciudat totusi, am vazut ca politista i-a pus etilotestul mecanicului, ce s-ar fi intamplat daca prin absurd ar fi iesit ceva ? Poate mecanicul sa fie vinovat in cazul asta ?
Altceva care suna ciudat, mecanicul spunand "am incercat sa evit" de parca ar fi tras de volan :p

Dupa cum a fost de hotarat soferul acesta sa treaca peste calea ferata,nu avea nici o sansa sa fie evitat.Mecanicul,probabil din cauza emotiilor a spus ca a incercat sa evite.Poate doar actionand fluierul lucru pe care sigur l-a facut.Referitor la fiola,ori de emotii a suflat,ori din nestiinta,ca din partea politistei sigur a fost nestiinta.Mecanicul nu trebuie sa sufle in fiola organelor MI,nu se subordoneaza lor,nu este anchetat de ei.In acest caz,mecanicul avizeaza prin statia radio statia cfr cea mai apropiata ca la km...locomotiva trenului...a lovit un autoturism.IDM care a primit apelul radio anunta seful statiei de care apartine linia curenta in acea zona.Intre timp mecanicul evalueaza cf,locomotiva si constata daca sunt victime.Daca nu sunt victime ,nu este afectata infrastructura sau locomotiva si exista gabarit de libera trecere,pleaca mai departe cu trenul.Daca sunt victime si nu este afectata locomotiva sau infrastructura,asteapta sosirea sefului statiei,acesta testeaza cu fiola alcoolscop mecanicul de locomotiva,rupe sigiliul la vitezometru si fara a scoate banda aplica stampila statiei,dupa care aplica sigiliul statiei,primeste raportul de eveniment de la mecanic,intocmeste raport preliminar,anunta OIFR si ASFR despre accident si urmarile accidentului pt ca acestia sa intruneasaca comisia de investigare si isi da acceptul ca tr sa plece mai departe.Daca nu exista gabarit,dupa procedurile enumerate se asteapta eliberarea cf,iar daca este afectata locomotiva,se cere locomotiva de ajutor.Pe timpul desfasurarii investigatiei,organele autoritatilor publice nu au acces la declaratii sau alte date referitoare la investigare.Dupa finalizarea investigatiei,prin cerere scrisa a celor interesati:organe judiciare,urmasi ai victimelor,organe de cercetare,ASFR elibereaza copii ale pv de investigare.In situatia de fata mecanicul nu pateste nimic.Daca trecerea era fara bariere,cu limitare de viteza la trecere si tr lovea o masina al carei sofer nu s-a asigurat si se constata la investigatie ca viteza in acea zona a fost depasita,mecanicul era sanctionat.Sanctiunea se aplica de catre OTF sau OMF unde mecanicul este angajat.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14320
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16852
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Mier 21 Mar 2018, 23:54

Lovirea de vehicule sau persoane pe trecerea la nivel este considerată accident rutier, iar accidentele rutiere se investighează de către Poliția Rutieră, așa că e absolult normal ca mecanicul să fie testat cu etilotestul. Toate părțile implicate într-un accident sunt testate, e procedura standard. Astfel de evenimente nici măcar nu sunt raportate și luate în evidentă de către AGIFER.

Singurele cazuri în care AGIFER efectuează investigații în astfel de cazuri sunt cele în care vehiculul feroviar deraiază sau Poliția și Procuratura solicită sprijinul AGIFER. De altfel, la câți angajați are AGIFER, probabil ar sta locomotivele câte o săptămâna la locul accidentului dacă s-ar investiga fiecare lovire la trecerile la nivel.

IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4513
Localizare : Braila
Reputatie : 7924
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   Joi 22 Mar 2018, 00:00

Ia, poate se ocupa de acesta AGIFER...

-La data de 20.03.2018 ora 22.50 la iesirea din statia Turceni a trenului de marfa nr. 23623, format din 39 de vagoane goale, peste diagonala 18/24 s-a produs deraierea a doua vagoane, al 4-lea de ambele boghiuri, al 5-lea de prima osie. Circulatia prin statia Turceni a fost inchisa de la ora 22.50 la ora 04.50.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Accidente si Incidente CFR   

Sus In jos

Accidente si Incidente CFR
Sus 
Pagina 61 din 62Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 32 ... 60, 61, 62  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: