Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

CF din Auschwitz-Birkenau

In jos 
AutorMesaj
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 7015
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: CF din Auschwitz-Birkenau   Lun 07 Sept 2015, 22:36

Calea ferata din lagarul de exterminare Auschwitz 2. Pozele sunt de acum 3 saptamani.
Intrarea in lagar:

Inspre triaj:

In interiorul lagarului, spre zona de selectie, implicit spre camerele de gazare si crematorii:

Intrarea, din interiorul lagarului:

Un model de vagon cu care erau adusi detinutii. Intr-un astfel de vagon erau inghesuiti in jur de 70-80 de persoane:

Capatul caii ferate, unde erau descarcati detinutii si selectati pentru gazare imediata sau munca. In stanga si dreapta pozei erau camerele de gazare si crematoriile 3 si 4:

Vedere spre iesire, iesire de care nu a trecut nimeni viu:

Detalii sina:
Sus In jos
sovidiu

Numarul mesajelor : 98
Reputatie : 1881
Data de inscriere : 13/08/2013

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   Joi 08 Feb 2018, 22:26

Calea ferata de la Auschwitz - filmare vara 2017

Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2384
Reputatie : 5057
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   Joi 08 Feb 2018, 22:53

Faine si interesante pozele. Macazele par a fi manuale, asemanatoare celor de la tramvaie in Romania. Oare foloseau locomotive cu aburi? Ai vazut vreo urma de coloane hidraulice?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5113
Reputatie : 6669
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   Vin 09 Feb 2018, 08:25

omule, pe ce lume esti? sau mai bine zis ai citit ceva in afara de forum si facebook?
Te-ai uita vreodata pe canalele TV stiintifice Discovery, Nat Geo, BBC, Viasat la documentarele despre al II-lea razboi mondial?
sau poate ai doar pachetul de filme in abonament?

cum poti sa vi acuma si sa spui ca macazele par manuale si sa intrebi daca foloseau locomotive cu aburi? esti pe directa sau in abatere sau chiar pe linie moarta?

sau crezi ca evenimentele de la Auschwitz au fost anul trecut si trebuiau sa aiba macazuri electrice, BLA, ii aduceau la crematoriu cu Vectron si Traxx sau cu tramvaiul? din tot muzeul asta trist pe tine te intererseza coloanele de apa.

oare ce mai urmeaza sa intrebi daca o sa vezi poze din interiorul muzeului? ceva despre sistemele de ardere, de evacuare a fumului?

ziceau unii pe alte topicuri ca trolezi, vad ca incepi sa il inlocuiesti pe ldh80

Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   Vin 09 Feb 2018, 09:19

Documentare despre Auschwitz in care sa apara si locomotive nu am vazut. Dealtfel eu am renuntat la tv de multi ani.

Ce anume vrei sa intreb sau sa se discute fiind pe un forum feroviar daca nu despre trenuri? Din tot muzeul trist pe partea feroviara am curiozitatea asta, ce nu tine de feroviar discut pe alte forumuri nu pe forumtrenuri, nu ti se pare normal?

Ziceam ca macazele seamana cu cele de la tramvai gandindu-ma ca la noi in 2018 si pentru oameni ce nu sunt in lagare, merg la scoala sau la serviciu am ajuns sa folosim inca macaze manuale la tramvaie. Trist ca Romania sa fie in urma cu atat de multi ani.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5113
Reputatie : 6669
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   Vin 09 Feb 2018, 11:26

In primul rind ca macazurile manuale mai sint folosite la calea ferata si in Europa.
In al II-lea rind macazurile de la tramvaie nu se schimba cu contragreutate ca la tren.

Asa ca nu se sustine afirmatia ta cu privire la tramvaie ca am fi inapoiati.

In al III-lea rind ai fi putut sa te gindesti ca in al II-lea razboi mondial locomotivele cu abur erau la putere si sa nu intrebi ce locomotive foloseau.

Mai studiaza diverse.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1595
Varsta : 39
Localizare : Alexandria
Reputatie : 5207
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   Sam 10 Feb 2018, 17:43

Luna, esti plecat rau! Interesant e tipul macazurilor sau drama ce s-a petrecut acolo? Am cedat sotiei sa facem in toamna asta o vizita acolo. Multi ani am refuzat! Iar azi pot spune ca a fost o mare greseala ca am cedat sa vizitez acest templu al mortii! Se fac bani frumosi din drama unor oameni! M-a cutremurat ce am vazut acolo! Nu am avut putere sa fac o poza! In schimb, erau destui care isi faceau selfie in camerele de gazare! Asemenea muzee ar trebui inchise, e traumatizanta o vizita acolo pentru cineva ce mai are un dram de umanitate!
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   Dum 11 Feb 2018, 00:26

@kristi kkk  Fiind vorba de un forum feroviar incerc sa ignor dramele petrecute acolo, incercam sa ma gandesc la o comparatie intre situatia cailor ferate din Romania si a celor de acolo. Pastrand tematica feroviara ma gandesc ca daca era in Romania cred ca demult disparea de acolo, la noi se fura si piese de la cai ferate active.

De vizitat nici eu nu as putea vizita asa ceva, (ma refer la interioare nu la calea ferata ce duce acolo). Selfie-ul unora prefer sa nu il comentez, insa sunt sigur ca o vizita acolo e ceva de cosmar mai degraba decat o excursie placuta, as avea nevoie de un timp sa imi revin. Dar totusi, se fac excursii pana si la Cernobal, nu stiu daca ar fi o idee buna interzicerea vizitarilor.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CF din Auschwitz-Birkenau   

Sus In jos

CF din Auschwitz-Birkenau
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: