Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13997
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16389
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Dum 31 Ian 2016, 13:24

După Mogoșoaia următoarea stație pe Centură e Otopeni. După care ai Voluntari, București Sud, Glina (probabil Post Aj. M., că clădirea e în paragină; am impresia că asta era Ram. Abator pe vremuri), Popești Leordeni, Berceni, Jilava, Vârteju, Bariera Domnești h., București Vest, Chiajna, Chitila, P. Mac. R1 Buciumeni și ajungi iar la Mogoșoaia.

IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4195
Reputatie : 7454
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Dum 31 Ian 2016, 13:30

Dr2005 a scris:
După Mogoșoaia următoarea stație pe Centură e Otopeni. După care ai Voluntari, București Sud, Glina (probabil Post Aj. M., că clădirea e în paragină; am impresia că asta era Ram. Abator pe vremuri), Popești Leordeni, Berceni, Jilava, Vârteju, Bariera Domnești h., București Vest, Chiajna, Chitila, P. Mac. R1 Buciumeni și ajungi iar la Mogoșoaia.

Mogosoaia, Otopeni Hm. (inchisa), Voluntari Hm., București Sud Grupa Tehnica, Ramificatie Abator Post Aj. Macaz, Popești Leordeni Post Aj. Macaz, Berceni Hm., Jilava, Vârteju Hm., București Vest, Chiajna, Chitila, P. Mac. R1 Buciumeni... Mogosoaia.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4853
Reputatie : 6202
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Dum 31 Ian 2016, 14:40

Statia Constantin David este acuma Voluntari?
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4195
Reputatie : 7454
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Dum 31 Ian 2016, 15:05

dan tm a scris:
Statia Constantin David este acuma Voluntari?

Voluntari HM = Constantin David
Bucuresti Sud Gr. Tehnica = Dudesti Gr. Tehnica
Bucuresti Vest = Ciorogârla
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1585
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 3779
Data de inscriere : 30/12/2011

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 11:43

Katalyn a scris:
Cam dezastru infrastructura sectiei M700 intre Buc.Nord si Balotesti iar curba aia stransa la stanga inainte de Mogosoaia de ocoleste acel "munte" ingradit cu gard de sarma ce pare a fi o fost rampa de gunoi are toate sansele ca un pahar de apa sa-l rastoarne fara probleme daca sta pe una din masutele vagoanelor. Si cu bagajele sus pe suporti ar trebui sa aveti grija s-ar putea ca la acea curba sa se deplaseze si sa sa pice depinde cum sunt puse. Am zis ca e cutremur ieri cand am trecut cu 8121 in 19-80 si 1774 in 84-83, e nenorocita rau acea curba.

Cat despre restul infrastructuri e cam jale mare bai taticule sa citez asa pe un coleg 40 minute pe 28 km cu foarte multe bucati de drum cu maxim 30 km/h.

Si nu in ultimul rand cand se termina lucrarile la linia principala a M700, adica cand se preconizeaza a circula trenurile pe directa M700 fara sa mai treaca prin Chitila - Buciumeni ?

Dupa Ram Buciumeni actualul traseu se face la dreapta spre Mogosoaia se uneste cu racordul Buftea-Mogosoaia dupa care dispare electrificarea apoi reapare iar inainte de Mogosoaia iar dupa aceasta statie linile electrificate se duc din nou in dreapta. E cumva linia de Centura ? Spre statia Constantin David pe unde se ajunge ?

De la Balotesti la Urziceni tot asa prost se merge, ma refer la viteza si la trepidati/zdruncinaturi ? Sau poate ca s-a obisnuit corpul meu cu linia sudata-modernizata de pe M1000, Pl.Vest-Predeal si M800.

Poi asa se intampla cu cei care sunt limitati doar la Valea Prahovei si COnstanta , se mai sperie cand intra pe linie clasica , mai umblati prin tara si apoi sa va exprimati despre situatia infrastructurii , e valabil pentru toti.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/servtrans888
Katalyn

Numarul mesajelor : 5958
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7218
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 11:55

Unde vezi ca am zis eu ca m-am speriat ? Se vede ca nu prea ai dat pe la scoala. Doi la mana am fost si pe lini nemodernizate si iti insir aici doar cateva exemple din ultimile 14 luni poate intelegi si tu ca una e sa te sperii cand vezi ursul in padure si nu sti ce sa faci si alta e sa mergi cu trenul in curba aia si sa-ti rastoarne paharul cu apa de pe masuta compartimentului din vagonul 84-83.

Uite linile nemodernizate pe care am mers in ultimile 14 luni :

1. Bucuresti - Chitila - Titu - Pitesti - Slatina - Piatra.Olt - Craiova ( de la Slatina la Craiova am mers cu malaxa 77 )
2. Craiova - Rosiori.Nord - Videle - Buc.Nord
3. Ploiesti Sud - Urziceni si retur cu malaxa 77.
4. Ploiesti Vest - I.L.Caragiale - Targoviste
5. Targoviste - Pucioasa - Fieni Pietrosita
6. Constanta - Mangalia si cu vagoane si cu malaxa 78.
7. Ploiesti Sud - Buzau
8. Ploiesti Sud - Slanic
9. Ploiesti Sud - Maneciu
10. Predeal - Brasov
11. Brasov - Intorsura Buzaului

Sa-ti mai zic ? In plus fiecare se duce unde vrea cu scop sau doar sa se plimbe, fiecare merge unde doreste in functie de bugetul care il are si de timpul liber, crezi ca daca ma iau acuma la intrecere cu alti care au mers mii de kilometri in tara cel putin pe 25 de secti castig ceva ? Sau ca au trecut granita cu trenul si eu nu ? Nu taticu fiecare e liber sa faca ce vrea atata timp cat are un program si un buget.

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3118
Varsta : 35
Localizare : Pascani
Reputatie : 5839
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:09

Deocamdata, din cate stiu, VS ar fi de 80 km/h intre Bucuresti Nord- Mogosoaia si 100 km/h intre Mogosoaia- Faurei.

Daca s-ar putea intocmi un proiect cu finantare europeana, iar intreaga linia ferata Bucuresti- Faurei- Tecuci- Iasi sa fie inclusa intr-un coridor european, sau sa poata fi reabilitata si modernizata cu bani europeni, s-ar putea realiza urmatoarele

-Aducerea infrastructurii liniei la o VS constanta (si eliminarea tuturor restrictiilor si limitarilor) de 160 km/h de la Bucuresti la Grajduri (via Faurei) si bineinteles electrificarea ei.
De la Grajduri la iasi, datorita celebrei pante si rampe de acolo, VS nu poate depasi (pe portiuni) 90, 95 si 100 km/h.

-Echiparea cu BLA pe toata distanta Bucuresti- Iasi (via Faurei)

-Dublarea in intregime a liniei de la Tecuci Ram. Frunzeasca la Iasi.
Sectorul Bucuresti- Faurei- Tecuci- Tecuci RAM. FRunzeasca nu necesita dublare, traficul nefiind foarte intens.

Stiu ca probabil pare un scenariu fantezist acesta, dar este realizabil (cu finantare europeana) si reprezinta cea mai buna solutie pentru a oferi zonei Moldovei o legatura feroviara eficienta, rapida si scurta cu zona Dobrogei, Munteniei si cu Capitala.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:12

ldh80 a scris:
Deocamdata, din cate stiu, VS ar fi de 80 km/h intre Bucuresti Nord- Mogosoaia si 100 km/h intre Mogosoaia- Faurei.

80 km/h poate doar pentru cativa kilometri.
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:16

Katalyn a scris:
Unde vezi ca am zis eu ca m-am speriat ? Se vede ca nu prea ai dat pe la scoala. Doi la mana am fost si pe lini nemodernizate si iti insir aici doar cateva exemple din ultimile 14 luni poate intelegi si tu ca una e sa te sperii cand vezi ursul in padure si nu sti ce sa faci si alta e sa mergi cu trenul in curba aia si sa-ti rastoarne paharul cu apa de pe masuta compartimentului din vagonul 84-83.

Uite linile nemodernizate pe care am mers in ultimile 14 luni :

1. Bucuresti - Chitila - Titu - Pitesti - Slatina - Piatra.Olt - Craiova ( de la Slatina la Craiova am mers cu malaxa 77 )
2. Craiova - Rosiori.Nord - Videle - Buc.Nord
3. Ploiesti Sud - Urziceni si retur cu malaxa 77.
4. Ploiesti Vest - I.L.Caragiale - Targoviste
5. Targoviste - Pucioasa - Fieni Pietrosita
6. Constanta - Mangalia si cu vagoane si cu malaxa 78.
7. Ploiesti Sud - Buzau
8. Ploiesti Sud - Slanic
9. Ploiesti Sud - Maneciu
10. Predeal - Brasov
11. Brasov - Intorsura Buzaului

Sa-ti mai zic ? In plus fiecare se duce unde vrea cu scop sau doar sa se plimbe, fiecare merge unde doreste in functie de bugetul care il are si de timpul liber, crezi ca daca ma iau acuma la intrecere cu alti care au mers mii de kilometri in tara cel putin pe 25 de secti castig ceva ? Sau ca au trecut granita cu trenul si eu nu ? Nu taticu fiecare e liber sa faca ce vrea atata timp cat are un program si un buget.

Sa-ti insir si eu pe unde am fost si pe unde merg chiar saptamana viitoare :
1) Cluj -Sighetu Marmatiei
2)SUceava-Ilva Mica
3)Dej -Baia Mare-Satu MAre
4)Oradea-Cluj
5)M. Ciuc-Marasesti
Sectii de valoare  nu asa in jurul cozii  ca si eu sunt satul de M700 , M704 si M702. Poi dupa buget coane Fanica dar nu va mai exprimati daca nu aveti km practici si o viziune mai buna despre CFR .Si fara sicane pe aici de acum orice zici la compuneri de trenuri te rog fotografii sa ne convingem , ok?!
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:21

Lauda-te in alta parte unde ai fost, nu ma intereseaza pe mine pe unde te plimbi tu sau alti. Eu doar ti-am raspuns ca ai zis ca sunt limitat doar la Valea Prahovei si Constanta. Ce facem aici circ ca asa vor unii ca tine ? Stai in banca ta, intelege ca poti sa te duci si cu Transiberianul crezi ca imi pasa mie ce faci tu si pe unde te duci ?

Ce intelegi tu prin jurul corzi ? Ti se pare ca orasul Craiova e atat de aproape de Ploiesti sau Mangalia ? Se vede cat de des ai fost pe la scoala din moment ce nu ai cunostinte de geografie de clasa 4-a si faptul ca te lauzi singur.

Sti cum e mai nou aici si nu doar aici ci si pe Facebook ? Du-te tu Gheorghe si cu Vasile prin toata tara bagati banii in bilete, mancare si baterii ca apoi noi o sa ne bucuram gratis de munca voastra Wink

Ai castigat ceva ca ai fost in toata tara, sau alti au castigat ceva de pe urma la pasiunea asta pentru trenuri/fiare si pozatul lor ? Calatorii placute si fara defectari iti doresc !

L.E : Bai omule du-te si cauta sa te vindeci daca ai probleme. Ia uita-te la topicurile "Trenuri Regio" si "Trenuri Interregio" cate probe mai vrei ? Stai in banca ta ca vorbesti in plus, cum o faci de fiecare data. Ce mama naibi compunere vrei sa-ti pun cu dovezi la alte trenuri care au zilnic aceeasi compunere si pe care le mai vad si alti ? Crezi ca daca as fi gresit nu s-ar fi gasit unul sa zica vezi ca am gresit ? Pentru ultima oara iti zic stai in banca ta si vezi-ti de treaba ta nu mai vorbi aiurea si in plus, ai scapat de x si ti-a casunat pe mine ? Si vezi ca nu esti tu in masura sa-mi spui mie ce viziune am eu despre CFR ? Ok ? Cauta pe altul care are timp de stat la povesti pe forum, cu mine nu-ti merge cu practici dastea mizerabile.

Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Lun 01 Feb 2016, 12:29, editata de 1 ori
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:28

Katalyn a scris:
Lauda-te in alta parte unde ai fost, nu ma intereseaza pe mine pe unde te plimbi tu sau alti. Eu doar ti-am raspuns ca ai zis ca sunt limitat doar la Valea Prahovei si Constanta. Ce facem aici circ ca asa vor unii ca tine ? Stai in banca ta, intelege ca poti sa te duci si cu Transiberianul crezi ca imi pasa mie ce faci tu si pe unde te duci ?

Ce intelegi tu prin jurul corzi ? Ti se pare ca orasul Craiova e atat de aproape de Ploiesti sau Mangalia ? Se vede cat de des ai fost pe la scoala din moment ce nu ai cunostinte de geografie de clasa 4-a si faptul ca te lauzi singur.

Sti cum e mai nou aici si nu doar aici ci si pe Facebook ? Du-te tu Gheorghe si cu Vasile prin toata tara bagati banii in bilete, mancare si baterii ca apoi noi o sa ne bucuram gratis de munca voastra Wink

Ai castigat ceva ca ai fost in toata tara, sau alti au castigat ceva de pe urma la pasiunea asta pentru trenuri/fiare si pozatul lor ? Calatorii placute si fara defectari iti doresc !

NU stiu care dintre noi are doar 4 clase de geografie sau care investete aiurea in calatorii frumoase si spre delectarea pasiunii noastre , si stiu ca sunt unii comozi care-si bat joc de munca noastra nu doar se bucura de munca noastra si chair aduc comentarii neadecvate fotografiilor noastre chiar din fata PCului . Hai sa ne vedem fiecare competentele si limitele . Viata asat nu inseamna doar iesiri la o bere cu prietenii , serviciu casa somn munca , viata e un lucru mult mai complex si pasiunea pentru trenuri nu prea se potriveste oricui ....
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:35

Pretenash ti-am zis de mai multe ori sa iti vezi de treaba ta acum te retragi cu fruntea sus ? Nu ma intereseaza omule ce faci tu pe unde te duci eu am zis adevarul la general 99% iau informatile si pozele gratis de pe tot internetul pe munca la alti, ce e atat de greu de inteles ? Du-te in China fa poze si tinele doar pentru tine, cat timp crezi ca rezisti fara sa le pui pe un forum sau pe FB, sau pagina de FB ? Wink

Nu cred ca esti in masura sa te iei cu mine la intrecere la Geografia Romaniei s-ar putea sa pierzi din primele fraze.

Fiecare isi face viata cum doreste, dupa posibilitati, dupa timp etc... Pot sa stau zilnic la bere cu cei din cartier cum de altfel o si faceam pana anul trecut nu e problema ta ce fac eu sau alti. Daca nu ai altceva de facut decat sa te plimbi aiurea prin tara e problema ta, ce ar trebui sa facem noi ceilalti acuma sa plecam de pe forum ca nu aveam atata timp liber ca x si ca z care n-au ce face decat sa se laude ca au fost prin toata tara ? Crezi ca daca faci turul Romaniei de 3 ori pe an sti mai multe despre CFR decat mine ? Te inseli amarnic ar trebui sa te iei de mana cu celalalt moldovean care sta zilnic pe forum cu sticla de vin la bot si posteaza o gramada de aberatii pe la multe topicuri.

Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Lun 01 Feb 2016, 12:41, editata de 1 ori
Sus In jos
adrian rosca

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 704
Data de inscriere : 05/01/2016

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:37

@Katalin4653: daca ajungi pe linia 409, am rugamintea sa pozezi sau poate chiar sa filmezi lucrarile de reabilitare a tunelului Runcu dintre Bistra si Valea Viseului. Ultimele stiri despre acest tunel gasite pe net sunt de prin 2014. Multumesc.

Ultima editare efectuata de catre adrian rosca in Lun 01 Feb 2016, 12:44, editata de 1 ori
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14295
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17838
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:40

adrian rosca a scris:
@Katalin4653: daca ajungi pe linia 409, am rugamintea sa pozezi sau poate chiar sa filmezi lucrarile de reabilitare a tunelului Runcu dintre Petrova si Valea Viseului. Ultimele stiri despre acest tunel gasite pe net sunt de prin 2014. Multumesc.

O sa ajung si eu pe acolo peste 2 saptamani, dar noaptea cu 4110/4111, deci doar asa slab daca pot sa vad ceva, in schimb poze sau filmare nu pot face noaptea.

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14295
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17838
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   Lun 01 Feb 2016, 12:42

Katalyn a scris:
celalalt moldovean care sta zilnic pe forum cu sticla de vin la bot si posteaza o gramada de aberatii pe la multe topicuri.

Respectivul, crede ca se dau premii daca citeste de pe net anumite chestii si le insira aici fara un rost anume, sta si cauta copite de cai morti care nu intereseaza pe nimeni, linii care nu mai exista, fabrici care sunt rase de pe fata pamantului dar le insira aici, ce rost au, doar el stie.

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)   

Sus In jos

M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (1)
» M 700 : Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Galati (2)
» Bucuresti Nord
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» IR 1985: Bucuresti Nord - Constanta - Mangalia
Pagina 6 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 700-