Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Vagoane postale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ldh.ro

Numarul mesajelor : 116
Varsta : 39
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 1021
Data de inscriere : 24/06/2014

MesajSubiect: Vagoane postale   Joi 09 Iul 2015, 09:25

In 2015 mai exista trenuri in Romania care sa aiba in componenta vagoane postale operabile ? Se mai trimite posta pe calea ferata ?
Sus In jos
florin.lifticariu

Numarul mesajelor : 759
Reputatie : 2243
Data de inscriere : 09/11/2012

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Joi 09 Iul 2015, 16:48

Din cite stiu ... nu.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15626
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Joi 09 Iul 2015, 18:07

ldh.ro a scris:
In 2015 mai exista trenuri in Romania care sa aiba in componenta vagoane postale operabile ? Se mai trimite posta pe calea ferata ?

Nu, C.N.P.R are sistemul sau propriu de transport format din camioane/dubite si masini mici destinate special pentru transportul coletelor si diferitelor trimiteri postale. Posta a renuntat la trasnportul pe calea ferata ca era sub orice critica. Wink

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
florin.lifticariu

Numarul mesajelor : 759
Reputatie : 2243
Data de inscriere : 09/11/2012

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Joi 09 Iul 2015, 19:19

Parca serviciul de transport posta/mesagerie pe calea ferata a fost privatizat, acum multi ani, unui arab....
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6140
Reputatie : 8032
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Vin 10 Iul 2015, 04:14

Karpaty, o fi fost sub orice critica transportul pe calea ferata (eu cred ca au renuntat din cauza costurilor mai repede decat din cauza calitatii), dar in ultima zi in care se putea depune hartia pentru directionarea celor 2% din impozit am fost la Posta sa trimit plicul cu "cartia". Dupa o jumatate de ora sau mai mult de stat la coada in sauna in Oficiu mi-a spus doamna sa ma duc la o librarie, ca Posta nu mai vinde plicuri (!!!!!!). Si asa am reusit sa nu mai virez niste lei in contul Prietenilor mocanitei. Nu zic, ca peste tot si la Posta sint si destui oameni de calitate, dar si Posta e la fel de praf ca CFR-ul, daca nu mai pulbere.

Un alt motiv pentru care au disparut ar fi si aparitia serviciilor de curier rapid.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15626
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Vin 10 Iul 2015, 04:53

Cu trenul un colet din Est in Vest ajungea in 4 zile cu trenul cel mai repede din lipsa de legaturi, durata calatoriei foarte mare, normal ca s-au lipsit de serviciile CFR, au zis ca nu mai stau dupa nimeni si au propriul parc de distributie astfel ca acum din Est in Vest un colet ajunge si in 3 zile deci totusi s-a castigat ceva.

Doamna aia de la oficiu dupa ce ca lucreaza cu publicul care e cel mai nasol lucru posibil ca intri in contact cu toti nebunii/bolnavii/papagalii si alte categorii de iti vine sa ii strangi de gat are si salariul de 1000 de lei daca e nou angajata sau 1400 daca are vechime de 25 ani, deci pentru banii astia de ce sa iti bati capul? Nu merita. Wink
Cat mai simplu, ca tot banii aia ii iei, eu chiar ii inteleg pe acesti oameni care muncesc pe nimic si zilnic pleaca acasa cu capul patrat, dupa cateva zile de genu chiar nu iti mai arde de nimic, te duci la munca sa ai un servici si nu prea ai de ales dar atat si nimic mai mult.

Ca fapt divers eu unu nu folosesc serviciile postei romane, nu ai de ce atata timp cat exista firme de curierat mult mai prompte, vrei sa trimiti un colet suni si vine curierul acasa, ia coletul si pleaca, tot curierul il livreaza la destinatar, pentru ce sa ma trambalez eu la posta cu coletul in spinare? Nu tata, lumea evolueaza si e in continua schimbare.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12025
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14059
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Vin 10 Iul 2015, 09:02

Poșta Română trăiește fix din contractele cu statul... alocații pentru copii, pensii, ajutoare sociale, tot felul de taxe de timbru, timbre fiscale, timbre judiciare...
O colegă a vrut să trimită niște bani cu Poșta Română, de la București la Pitești. O sumă mică, direct în contul beneficiarului (ceva taxă la o primărie). După 2 săptămâni tot dădea telefoane că nu intraseră banii.

Acum vreo câteva săptămâni a trebuit să îmi scot un certificat de cazier judiciar. Mă uit pe site-ul Poliției, scria acolo cât costă și că se poate plăti și prin transfer bancar. Deci simplu, civilizat... da' îmi trebuia un timbru fiscal de 2 lei. Pe care nu puteam să îl cumpăr DECÂT DE LA POȘTĂ! Deci, vrând nevrând, îmi trebuia drum la poștă. Caut pe net cea mai apropiată poștă, mă uit că deschide la 8:30 și ziua următoare pe la 8:35 sunt la ea. Ei bine, coadă de pensionari (cică era zi de pensie) și doar 2 funcționare prezente, din care una la pensii și recomandate și una la pensii, recomandate și mandate poștale, unde trebuia să merg eu. Completez un mandat poștal, mă pun la coadă... în fața mea numai pensionari care se certau că nu le-a venit pensia... degeaba li se spunea că e de-abia 9 (că se făcuse 9 între timp) și că poștașul nici nu avea cum să ajungă la ele și să și vină înapoi cu banii când el începe programul la 8 (da, nu venise poștașul la 8 fix și ele au dat fuguța la poștă la 8:30). ,,Da' de ce nu a venit de ieri, că luna trecută a venit cu o zi mai devreme" ,,Nu știu, vorbiți cu el, dar ziua de pensie când o aveți?" ,,Azi" ,,Păi atunci de ce să vină ieri?" După care pensionarii făceau coadă la biroul diriginetelui de poștă, să se certe și cu ăla.
În fața mea o doamnă pe la vreo 65 ani cu un teanc de bani în mână... care voia să trimită bani. Mă gândesc că o să meargă repede (dă banii, i se dă chitanța și asta e). Ei bine, femeia avea de trimis bani la vreo 30 de persoane, pe care le avea trecute pe o listă. Toate datele sunt introduse manual de către funcționară, apoi se emite câte o chitanță pentru fiecare pe imprimanta cu ace (da, la Poșta Română se lucrează cu imprimante cu ace și soft care lucrează doar sub MS-DOS!). Vreo 15 minute cu totul. Ajung și eu la ghișeu, plătesc cei 10 lei taxă de cazier, 2 lei timbrul și 5 (CINCI) lei taxă poștală (!!) pentru ăia 10 lei depuși! În puii mei, la transfer bancar era maxim 2 lei comisionul! Și fără stat la coadă. Dar pentru acel timbru fiscal de 2 lei, tot trebuia să vin să stau la coadă 45 minute.

apmatei

Numarul mesajelor : 116
Reputatie : 1377
Data de inscriere : 25/06/2013

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Sam 11 Iul 2015, 13:40

Se mai trimite posta pe calea ferata.

Armata foloseste trenurile pentru trimiterea corespondentei.

In fiecare dimineata in Gara de Nord vezi soldati + masinuta alergand ba la trenul de Iasi, ba la ala de Satu-Mare, ba la Timisoara, ca sa ridice sacii de posta.

In trenurile astea, Armata are o cuseta in care stau 2 soldati + sacii de posta.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3641
Reputatie : 4627
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Sam 11 Iul 2015, 13:52

Curieri SRI asa sint notate cusetele retinute daca o sa te uiti in gari pe foile alea cu compunerea trenurilor.

Despre Posta Romana la fel ca si CEC-ul se stie ca au ramas in alte vremuri.De fapt si CFR a ramas tot acolo.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12025
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14059
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Sam 11 Iul 2015, 18:39

Aia e Poșta Specială (poșta militară cum e poreclită pe la noi), se duc documente între ministere, prefecturi și primării.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Vagoane postale   Astazi la 08:48

Sus In jos

Vagoane postale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Vagoane postale
» Vagoane seria 89-76 BAR-BISTRO
» Vagoane seria 11-31 si 21-31
» Vagoane seria 19-54 si 19-55
» Vagoane marfa