Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Microbuzele, coșciuge pe roți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Urmatorul
AutorMesaj
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10215
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 01 Noi 2011, 00:24

Mai bine luau 346.. RIP..
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12033
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14068
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 01 Noi 2011, 04:08

Cu 346 e biletul dus-întors vreo 250 RON de la București la Szeged (cu schimb la Beckecsaba) și vreo 300 până la Budapesta. Cam scump...

În accident nu a fost implicat un microbuz, ci un autoturism de 8+1 locuri și 3,5 tone modificat ilegal pentru a căra 15 locuri. Un asemenea vehicul nu avea ce să caute pe drum, nu poate primi ITP și clar nu poate fi condus cu permis categoria B, cum avea respectivul șofer. În plus, el nu poate fi verificat de ARR, pentru că apare în acte ca autoturism, nu ca vehicul comercial. Deci... o modificare chiar mai grosolană decât dubele de marfă, 100% ilegal, condus de un șofer care nu avea dreptul să îl conducă (cu B-ul nu ai voie să conduci vehicule cu mai mult de 8+1 locuri). Oare pe tot drumul lui, a condus atât de bine încât nu l-a oprit nimeni? Oare cei de la vamă de la noi (când a ieșit) nu au văzut că are 15 oameni în el și pe talon are doar 8+1 locuri? Aici deja miroase a șapagă și dezinteresare. Nu mai zic că mașina aia avea ITP, RCA și rovinietă, deci cineva clar s-a făcut că nu vede ce se petrece acolo.

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Reputatie : 11831
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 01 Noi 2011, 09:28

Baietii calm duba aia venea din Spania de la Valencia nu mai discutati de R346 de Budapesta..Problema e la noi ca ARR-ul ii doare la basca nu controleaza dubele si microbuzele care merg peste capacitate vama nu are nici o treaba ca aia circula 10 in loc de 8 locuri..Asta e daca platesti 80 de euro sa vi 2 zile pe autostrada ca sardinele in loc sa dai 100 de euro la un lowcost care face 3 ore numai la noi se poate asa ceva..
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 01 Noi 2011, 11:46

Este ARR ul pe strada crede-ma ca merg zilnic la Arad si ii opresc pe astia cu tirurile,cine stie cum a scapat ala ... si mai ales la granita cum a trecut pentru ca acolo se face cat de cat un control la talon si la buletin/permis si/sau pasaport.
Referitor la 346 mergi pana la Viena si apoi cobori in jos via Zurich->Barcelona sau f. de destinatie... ,dar biletul il iei dupa nu pana la Szeged,de altfel multa lume cand veneam mergea pana la austrieci cu 346 si la clasa a 2'a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 01 Noi 2011, 11:58

aia erau vai mama lor dadusera 80 de euro de la Valencia pana unde mergeau la Alexandria si Clejani poate unii dintrei nici nu au mers cu trenu in tara ce sa se descurce cu atatea legaturi plus ca e cel putin 300 de euro biletu la tren pana in Spania
ARR opreste in general numai autovehicule special pentru transport de persoane dar poate de acuma se desteapta si ei..
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 01 Noi 2011, 12:07

Pai si atunci de ce te mai intrebi ca speriem Vestul ?
Sus In jos
Nk11

Numarul mesajelor : 294
Varsta : 20
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2476
Data de inscriere : 28/12/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Sam 26 Noi 2011, 13:17

Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 1847
Reputatie : 4336
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Lun 19 Dec 2011, 01:07

S-au scumpit si microbuzele/dubele
45 de lei, de la 40 , Bucuresti Galati
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2304
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4402
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Lun 19 Dec 2011, 01:25

cardinal a scris:
S-au scumpit si microbuzele/dubele
45 de lei, de la 40 , Bucuresti Galati

Da. Oricum cu trenul spre Braila si Galati si retur circula aproximativ un numar dublu de persoane fata de microbuz/autocar.

Am fost in gara Galati si au sosit multe sute de calatori cu trenul in data de 16.12.2011.

Oricum diferenta de tarife este destul de semnificativa intre tren si autocare (dezavantaj pret tren, avantaj la calitate pentru tren).

Very Happy
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Lun 30 Ian 2012, 22:06

eu nu inteleg pasiunea taranilor pentru afurisitele de dube. in afara de pret, desigur.
eu as avea impresia ca ma duc la capsuni in Spania sau Italia, sa merg mai mult de 1 ora cu autocarul.
am o ruda mai de la tara, si m-am rugat de ea sa mearga cu trenul, de la Galati la Bucuresti,
i-am spus ca ii dau eu diferenta 45 lei vs, 58 lei, ca o ajut sa mearga la gara, altfel sa isi care singura bagajele Twisted Evil
cica in dube se poate pune bagajul jos, la racoare, si nu se strica carnea.
pana la urma, a plecat cu IR 1732/1578 .

sau poate noi, pasionatii, nu intelegem frumusetea mersului cu duba/microbuzul/autocarul Razz
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12033
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14068
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Lun 30 Ian 2012, 23:03

cardinal a scris:
eu nu inteleg pasiunea taranilor pentru afurisitele de dube. in afara de pret,
Preț, program de circulație mai bun, timpi de parcurs mai mici... și, în funcție de situație, te poate lua din fața casei, fără să mai mergi 2km pe jos până la gară.
CFR Călători ar trebui să lucreze la primele 3 aspecte. Sunt rute pe care ar putea avea avantaj.

Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Lun 30 Ian 2012, 23:06

Nu te lasa astia sa faci o ciupercarie cu fonduri UE ca le strici lor retea de import si distributie apai sa le strici masinutele lor...
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Lun 30 Ian 2012, 23:37

apropo de UE, stiu ca ar fi un topic numai bun la discutii generale, dar numai rele ne-au adus.
in Galati, intr-adevar, autobuzul de Bucuresti te lasa prin oras, dar de luat, te ia doar din autogara.
in privinta timpului, tot 4 ore face, ca si trenul.
dar am intalnit si 'intelectuali' care urau pur si simplu CFR ul, cica nu trebuie sa le dai banii alora, ca sunt de stat.
si i-am replicat : dar sa dai banii unor dubari, cum este ?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 31 Ian 2012, 09:06

cum spunea un var de-al meu : eu nu ai inteleg toti maxi-taxi, dar nush de ce ca trenul e mult mai lejer decat maxi-taxi, si atunci i-am spus ca asta cu dubele e o moda aiurea tipic romaneasca, cum e cu cea mai tare melodie la ora actuala in Romania toata lumea sa o aiba asa e si cu dubele astea si in special la tara se foloseste cuvantul maxi-taxi cum sunt femeile batrane duminica la biserica.

O alta chestie legata de tarifele dubelor pe anumite trasee din tara in unele zone mergi 60 km cu aceasii banii pe care ai dai in alta zona ptr 110 km exepmplu Fieni-Bucuresti si Ploiesti-Bucuresti.

Ploiesti-Movila.Vulpii aprx 10 km = 3 lei
Targoviste-Viisoara-Rancaciov = aprx 15 km = 3 lei.
Targoviste-Dragomiresti-Rancaciov = apr 15 km = 3,5 lei.
Targoviste-Fieni aprx 28 km = 6 lei.
Targoviste-Ploiesti aprx 48 km = 10 lei.
Targoviste-Sinaia aprx 65 km = 14 lei.
Targoviste-Busteni aprx 73 km = 16 lei.
Targoviste-Brasov aprx 112 km = 25 lei.
Fieni-Bucuresti aprx 105 km = 15 lei.
Ploiesti-Valeni aprx 30 km = 6 lei.
Ploiesti-Azuga aprx 80 km = 11 lei.
Ploiesti-Bucuresti aprx 60 km = 14 lei.
Azuga-Brasov aprx 32 km = 5 lei.
Ploiesti-Maneciu aprx 55 km = 10 lei.

cardinal a scris:

sau poate noi, pasionatii, nu intelegem frumusetea mersului cu duba/microbuzul/autocarul Razz

eu nu folosesc duba decat 1-2-3 ori pe an pe ruta Adjud-Ochesesti in rest trenul, pe PL-TGV merg cu rechinii, Targoviste-Pietrosita, Pietrosita-Sinaia cu ATLASSIB MONDOTRANS care au niste conditii de lux fata de javrele de la ATYC.

Vineri seara la 18:15 am mers cu un ISUZU TURQUOISE a firmei GRUP ATYC pe relatia TGV-FIENI-RUNCU si am facut turturi si era plin, sambata dimineata la 11:20 din Pietrosita la Fieni in cursa ATLASSIB MONDOTRANS BRASOV-TARGOVISTE muream de cald si tot Turquoaise era la unii se poate la unii nu.

Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2304
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4402
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 31 Ian 2012, 13:17

Oricum firmele de autocare si microbuze in ultimul an au pierdut mai mult de jumatate din calatori pe rutele magistralei 800. La fel se va intampla si pe ruta Bucuresti - Brasov, in special Ploiesti - Sinaia - Brasov. Mai mult trenurile pe ultima ruta mentionata este avantajos pentru trenuri ca nu este autostrada si sunt mereu cozi de masini.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Astazi la 12:12

Sus In jos

Microbuzele, coșciuge pe roți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Microbuzele, coșciuge pe roți
» 304 : Ploiesti Sud - Maneciu
Pagina 4 din 23Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum