Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Microbuzele, coșciuge pe roți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Numarul mesajelor : 5211
Varsta : 26
Localizare : Adjud
Reputatie : 6186
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 30 Dec 2016, 21:34

In toamna lui 2000 am avut primul telefon un SonnyErikson A2628 cumparat la mana a doua cu 800.000 lei vechi care erau bani atunci cu 4$ aveam vreo 20 minute in Conex acum cu 5€ ai nelimitat si o gramada de GB de net iar telefoanele de azi sunt BMw Seria7 pe langa Logan fata de telefoanele de atunci.

Iarna ca iarna dar imi aduc aminte imaginile din 2005 din zona podurilor M500 si E85 la intrare in Adjud pe raul Trotus, la inundatile din acel an, a avut Trotusul atunci latime de 1 km in zona aia.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1554
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4680
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 30 Dec 2016, 21:52

In anii 97-98, după ce am luat permis categoria C+E, transportam în vacanțe cartofi de la Suceava cu Saviem-ul lui frate-miu. Primul mobil l-am cumpărat în noiembrie '97 după ce nu m-am înțeles cu un agricultor din din Milișăuți unde să ne întâlnim. Primul viscol moldovenesc l-am suportat între Focșani și Mărășești, am zăcut o jumătate de zi la Garoafa în februarie 1998.
Sus In jos
Warrington

Numarul mesajelor : 235
Reputatie : 406
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 30 Dec 2016, 21:58

Bani de telefon mobil n-aveam, dar am făcut o ”afacere” în primăvara lui 1999 și m-am ales cu un Nokia 1610 și o cartelă prepay, primite cadou de la un mic distribuitor Connex. Lumea își făcea abonamente, dar telefoanele erau turbat de scumpe și trebuia neapărat să oferi telefoane ieftine, ca să atragi clienți pentru abonamente. Iar el găsise vreo 50 de telefoane SH în Anglia, dar nu le putea primi în România, că vama era mai mult decât costul telefoanelor. Însă eu aveam o adresă în Germania și o viză Schengen pe 3 luni în pașaport, așa că micul distributor Connex mi-a plătit drumul cu autocarul dus-întors, tipul din Anglia a trimis telefoanele în Germania, iar eu le-am adus în România.

De sunat, nu prea aveam curaj să sun, că era 40 sau chiar 60 de cenți minutul, în funcție de destinație, iar cartela o încărcam cu 10 dolari cam o dată la 6 luni. În vara lui 2001 încă aveam acel Nokia 1610, dar prietena mea avea de-acum un 5110 incredibil de mic pentru vremurile acelea (dar butucănos azi) și care mai avea și ceas! 1610 nu avea așa ceva, era model vechi.
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 725
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 951
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Microbuzele, coșciuge pe roți Vezi subiectul anterior Vezi subiectul u   Joi 12 Ian 2017, 18:22

A trecut ceva timp pana s-a mai intamplat un accident.De data asta cu o cursa regulata de persoane.
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjblK-Ogb3RAhVDrxoKHeJQD9QQqOcBCC0wBA&url=http%3A%2F%2Fadevarul.ro%2Flocale%2Fhunedoara%2Faccident-rutier-opt-raniti-provocat-soferul-unui-microbuz-masina-ajuns-sant-derapat-1_5873ed075ab6550cb8483fa1%2F&usg=AFQjCNGZ8X9ZQgII39qbtB4rENOgJMj6_g
Bineinteles, in sant.
Sa vedem cati morti si raniti vom avea si pe 2017 in cadrul trasportului de persoane cu cosciugul, pardon cu microbuzul.
Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 431
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Reputatie : 2888
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 12 Ian 2017, 19:29

CFR marfa , regionala Craiova are contract cu o firma Transgrig , catre care plateste o suma considerabila . In 2016 microbuzul care transporta mecanicii de locomotiva de la Craiova la Motru a facut un accident , iar un ocupant din spatele microbuzului s-a lovit cu capul de tavanul microbuzului , si a ramas paralizat. Nu am vazut nimic in presa, probabil pt a nu se descoperi contractul pagubos cu Transgrig.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9512
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 12229
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 12 Ian 2017, 21:14

laur 133 a scris:
CFR marfa , regionala Craiova are contract cu o firma Transgrig , catre care plateste o suma considerabila . In 2016 microbuzul care transporta mecanicii de locomotiva de la Craiova la Motru a facut un accident , iar un ocupant din spatele microbuzului s-a lovit cu capul de tavanul microbuzului , si a ramas paralizat. Nu am vazut nimic in presa, probabil pt a  nu se descoperi contractul pagubos cu Transgrig.

Ii aduceau si la Turceni prin 2015.Bine că pentru șefi au cumpărat limuzine dar bani pentru microbuz nu au gasit
Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 431
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Reputatie : 2888
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 13 Ian 2017, 13:34

Adrian78 a scris:
laur 133 a scris:
CFR marfa , regionala Craiova are contract cu o firma Transgrig , catre care plateste o suma considerabila . In 2016 microbuzul care transporta mecanicii de locomotiva de la Craiova la Motru a facut un accident , iar un ocupant din spatele microbuzului s-a lovit cu capul de tavanul microbuzului , si a ramas paralizat. Nu am vazut nimic in presa, probabil pt a  nu se descoperi contractul pagubos cu Transgrig.

Ii aduceau si la Turceni prin 2015.Bine că pentru șefi au cumpărat limuzine dar bani pentru microbuz nu au gasit
Este aceeasi firma. Un microbuz este pt Craiova-Turceni- Dragotesti , si celalalt pt Motru.
Cu banii pe care ii plateste pe doua luni, CFR putea cumpara 1 microbuz sh mai bun decat cele de la Transgrig , care probabil sunt microbuze de marfa la care li s-aa adaugat scaune. Era imposibil sa nu dai cu capul de tavan la un hop mare. Deasemenea o Toyota care transporta mecanicii de la Turceni la Dragotesti a accidentat si bagat in coma o tanara. Inainte mecanicii faceau navate cu trenul , insa trebuia sa castige cineva niste bani, nu conteaza ca este risc. In prezent totusi ar fi mult mai ieftin pt CFR ca mecanicii sa faca naveta la Motru cu Softrans( daca CFR ar deconta biletele) , fiind si mai sigur.
Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: Microbuzele, coșciuge pe roți   Dum 15 Ian 2017, 10:28

Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: Microbuzele, coșciuge pe roți Vezi subiectul anterior Vezi subiectul u   Vin 03 Feb 2017, 08:23

Sus In jos
alex.barac.5

Numarul mesajelor : 264
Varsta : 28
Localizare : Sibiu
Reputatie : 1636
Data de inscriere : 21/05/2013

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 03 Feb 2017, 10:12

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13198
Localizare : Бухарест
Reputatie : 16458
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 03 Feb 2017, 11:15

Cand am mers ultima data intre Cluj si Dej cu trenul spre Sighet cu 4110, pe la Jucu ne intrece un autocar cu ceva tineri in el, radeau aia de se prapadeau la ce dezastru merge trenul si aratau niste semne celor din tren, autocarul dus a fost, trenul tot ca melcul mergea. Pe langa tren intre Cluj si Dej au trecut la autocare si dube de nu le mai stiu numarul, cu trenul nu se mai face naveta cum se facea pe vremuri cand faceai 50 de minute acum faci 1:30 cu trenul si asta daca ai noroc asa ca timpul costa si lumea alege ce e mai rapid.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6294
Reputatie : 8266
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 03 Feb 2017, 11:23

Ai duba la douaj' de minute ziua si la juma' de ora seara: http://www.autogari.ro/curse?pid=15794&did=200&zi=2017-02-06&pas=1-0-0-0-0

O colega de la fostul loc de munca e din Gherla si face naveta. Vine la lucru cu microbuzul si se intorcea cu Corona. Dupa care mai si statea anul trecut, ca tot intarzia. Nu stiu acum cum se intoarce acasa, dar uite ca se poate face naveta cu duba de la Gherla la Cluj. CFR (cu totul, nu sint de vina doar cei de la Calatori) au pierdut de multa vreme clientii astia.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13198
Localizare : Бухарест
Reputatie : 16458
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 03 Feb 2017, 11:29

Pe vremuri Cluj-Dej e cum este Bucuresti-Ploiesti, zbura trenul, acum taca-paca, langa-balanga, asa de groaznic merge pe acolo. Pai cand te grabesti la munca nu stai prin tren si dupa tren dublu cat ai sta in duba/autocar pentru ca timpul ala pierdut pe claea ferata poti face alte lucruri.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 03 Feb 2017, 11:45

Daca erau 16 raniti in trenul R.4111 toate televiziunile sareau.Asa, a devenit banal sa auzim de morti si raniti pe sosele.Miroase a combinatie cu netrebnicii din guvern.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6294
Reputatie : 8266
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 03 Feb 2017, 11:47

Aici nu e vorba doar de timpii de mers. Nu ca aia nu ar fi importanti. Dar ia sa fi bagat CFR Calatori bani in DMU sau EMU sa ai trenuri la ora din Cluj la Dej/Gherla, Huedin, Campia. La fel si pentru celelalte orase importante: Bucuresti, Brasov, Iasi, Timisoara, Craiova. Constanta. Dar astea sint povesti...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   

Sus In jos

Microbuzele, coșciuge pe roți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Microbuzele, coșciuge pe roți
» 304 : Ploiesti Sud - Maneciu
Pagina 24 din 25Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum