Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Microbuzele, coșciuge pe roți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Urmatorul
AutorMesaj
ciprian71

Numarul mesajelor : 1055
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 1349
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Microbuzele, coșciuge pe roți   Lun 14 Noi 2016, 08:02

Sus In jos
ets2oltromânia

Numarul mesajelor : 521
Varsta : 18
Localizare : Romania, tara hotilor
Reputatie : 860
Data de inscriere : 15/06/2016

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Sam 19 Noi 2016, 11:43

Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 2042
Reputatie : 4676
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mier 23 Noi 2016, 11:32

Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mier 23 Noi 2016, 12:51

cardinal a scris:

http://www.viata-libera.ro/prima-pagina/83180-patru-morti-dupa-impactul-dintre-un-microbuz-galatean-si-un-tir

4 morti, dupa ce un microbuz s-a cIocnit cu un TIR.
Oare de cati morti avem nevoie ca acesti guvernanti si parlamentari sa se uite si la noi?
Sa ne spuna franc acum in prag de alegeri: 5000, 10000, 50000, sa zica o data.
Daca aduman mortii si ranitii in decurs de 25 de ani, trebuie sa ne tinem bine de scaun sa nu cadem.Ma tem ca sunt mai multi decat intr-un razboi conventional din ziua de azi.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13136
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 15316
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mier 23 Noi 2016, 19:12

Ăla era un autoturism Mercedes Vito... dar pentru jurnaliștii lu' pește prăjit orice mașină mai măricică e microbuz. Mai ales că dă bine să scrii în titlu ,,accident de microbuz".

ciprian71

MesajSubiect: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 24 Noi 2016, 19:21

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9847
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 12630
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 24 Noi 2016, 22:06

Dr2005 a scris:
Ăla era un autoturism Mercedes Vito... dar pentru jurnaliștii lu' pește prăjit orice mașină mai măricică e microbuz. Mai ales că dă bine să scrii în titlu ,,accident de microbuz".

Cred că era Opel Vivaro
Sus In jos
ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 13 Dec 2016, 07:47

Ultima editare efectuata de catre ets2oltromânia in Mar 13 Dec 2016, 08:34, editata de 1 ori (Motiv : Accident)
Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: Microbuzele, coșciuge pe roți   Mar 13 Dec 2016, 19:49

Sus In jos
ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 29 Dec 2016, 13:36

Sus In jos
spiderpc

Numarul mesajelor : 406
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2080
Data de inscriere : 12/10/2012

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 29 Dec 2016, 19:41

Acolo nu exista si nici nu a existat o alternativa la microbuz / autobuz.

Intre Barlad si Podu Turcului, pana la Adjud e doar un drum strategic facut din placi de beton. Poate ar fi fost si tren daca mai traiam in comunism.
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
Katalyn

Numarul mesajelor : 5399
Varsta : 26
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 29 Dec 2016, 19:58

Bucata de la Adjud la Podu Turcului o cunosc ca pe ochii din cap. E asfalt de la Adjud pana la iesire din Lespezi apoi cand incepi sa urci Dealul Munteanului incep placile de beton care tin asa pana la Podu Turcului. Pe ici colo mai sunt cateva petice de asfalt dar aproape ca nu exista. Oricum din ce povesteau ai mei unde e asfalt cica ar fi fost facut de Umbrarescu regele asfaltului din Moldova. Iarna drumul asta Adjud-Podu e in top primele 3 drumuri din Moldova care se inzapezeste.

Daca mai traiam in comunism satul bunicilor din varful dealului era ras si in locul ala se construiau blocuri astea erau planurile lui Ceausescu.

O eventuala cale ferata pe acolo construita atunci, azi ar fi fost data la privat si fara trafic de marfa.

Nu mai zic ca acolo cand ploua cu zilele se inunda tot Podu Turcului.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1571
Varsta : 38
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4763
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 29 Dec 2016, 20:13

Se înzăpezește pentru că clima în Moldova e aspră și, în principal, iarna suflă crivățul de la est care aruncă zăpada pe oriunde. Se mai înzăpezește și pt că perdelele forestiere au ajuns pe foc. O constatare proprie, de regulă se înzăpezește Moldova și Muntenia. După Teleorman, unde mai mereu se închid DN65A, DN51, DN52 sau DN65E, nu prea se mai înâlneste fenomenul de la Olt spre vest. In decembrie am fost ITîn Harghita. Era ninsoare(peste 20 cm) da' toate drumurile erau practicabile, inclusiv DJ-ul spre viaductul Caracau. Și nu sunt perdele forestiere peste tot, a avut grijă drujba lui Dumnezeu, alias Kereștoy. Poate și din cauza harniciei drumarilor. Cât privește titlul topicului, cred că e extrem de subiectiv, azi vina e a TIR-istului.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5399
Varsta : 26
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Joi 29 Dec 2016, 23:17

Perdele nu-mi aduc aminte sa fi vazut dar padurea s-a taiat la greu in zona respectiva. De jos padurile arata bine daca te-ai uita din avion/elicopter e cheala.

Am ramas intr-o iarna inzapezit acolo la Radacinesti am facut 4 ore cu masina pana la Adjud un drum ce vara il faci in 35 minute. Intr-adevar crivatul bate rau de tot acolo in Moldova nici un caine sa nu-l lasi afara atunci cand bate crivatul.
Sus In jos
Warrington

Numarul mesajelor : 316
Reputatie : 553
Data de inscriere : 03/09/2016

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   Vin 30 Dec 2016, 20:53

Katalyn a scris:
Am ramas intr-o iarna inzapezit acolo la Radacinesti am facut 4 ore cu masina pana la Adjud un drum ce vara il faci in 35 minute. Intr-adevar crivatul bate rau de tot acolo in Moldova nici un caine sa nu-l lasi afara atunci cand bate crivatul.

Pe toată valea Siretului e sinistru iarna. În urmă cu 20-25 de ani făceam două drumuri pe săptămână Iași - București, indiferent de vreme, în fiecare săptămână. Nu puteai niciodată să știi cum o să fie drumul până nu treceai de Strunga, iar în multe zile condițiile meteo de pe valea Prutului (din care face parte și zona Iași - Tg.Frumos) sunt total diferite de cele de pe valea Siretului.

La vremea aceea E85 nu era modernizat, stațiile de benzină abia începeau să apară, iar în nopțile de iarnă erai pur și simplu pe cont propriu, ca în Kazahstan. Telefon mobil nu avea nimeni în 1992, abia mai târziu a apărut Telemobil, iar până la Connex și Dialog a mai durat cățiva ani buni. Când trebuia neapărat să suni, sunai de la un public din primul oraș de pe traseu. Iar dacă așteptai și răspuns, sunai din nou din următorul oraș.

Mai apăruse în Iași și nebunia cu firul de la bancnotele de 500 de lei, acelea maro cu Brâncuși, dacă le mai ține minte cineva. Unii scoteau firul din bancnotă ca să se distreze (era prima bancnotă românească având așa ceva) iar alții verificau toate bancnotele și nu le primeau dacă nu aveau firul. De la Bacău încolo nu mai era nicio problemă, nu-i păsa nimănui de firul din bancnote. Dar până și asta era o grijă, verificai bancnotele și aveai grijă ca pe cele cu firul scos să le cheltui între Bacău și București, că în Iași nu le primea aproape nimeni.

În mod normal dura cam 6h - 6h30min un drum Iași - București, dar am făcut frecvent câte 14 - 16 ore pe sens, deși nu era niciun fel de aglomerație, vedeai o mașină la 10 minute. Era doar zăpadă pe jos și un crivăț de nu aveai curaj să cobori din mașină. ”Recordul” a fost 28 de ore, la un drum la care am văzut 10 accidente, din care două întâmplându-se chiar sub ochii mei. Și la un moment dat am ieșit pe câmp 8 mașini deodată, din calea unui TIR turcesc care nu părea dispus să oprească pentru nimic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Microbuzele, coșciuge pe roți   

Sus In jos

Microbuzele, coșciuge pe roți

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Microbuzele, coșciuge pe roți
» 304 : Ploiesti Sud - Maneciu
Pagina 23 din 29Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-