Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3673
Reputatie : 4664
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mier 08 Iun 2016, 15:00

Oricum e interesant sa vezi o locomotiva pe strazile orasului.
Stiu ca au mai fost poze cu ea la un santier de linie de tramvai prin capitala. A cui este locomotiva si unde e acuma?
Sus In jos
nokia2010

Numarul mesajelor : 361
Varsta : 33
Localizare : București, Republica Hoțitoare România
Reputatie : 2629
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mier 08 Iun 2016, 15:07

Eu am văzut și o L.D.H.? pe linia lui 41 (când se lucra).
Sus In jos
Shinkasen

Numarul mesajelor : 375
Reputatie : 3166
Data de inscriere : 30/04/2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mier 08 Iun 2016, 15:25

Sau poate era trasa acolo spre Hala Obor, ca sa o mute pe linia de tramvai, am vazut asta la Razoare cu un alt utilaj de cale (o masina de profilat), ce a fost mutata mai apoi pe calea de tramvai care era in reabilitare.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12073
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14112
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mier 08 Iun 2016, 16:03

nokia2010 a scris:
Eu am văzut și o L.D.H.? pe linia lui 41 (când se lucra).

Nu ai cum, că nu se încadrează în curbele cu raza de 20m de pe linia 41. Ai văzut în mod sigur o Instalație de Sudură Mobilă, fabricată în URSS, ca cea din pozele de mai sus, poate chiar aceeași.

Cea ajunsă la Obor probabil a fost folosită la linia 21 și doar acolo o puteau pune pe linia de tramvai pentru a o trimite la treabă. Și pe Șos. Progresului au folosit un vehicul similar, probabil adus pe calea ferată până la Răzoare sau chiar până la Fabrica de Ulei Muntenia, unde i se putea face chiar linie provizorie pentru a intra pe linia de tramvai.

nokia2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mier 08 Iun 2016, 16:09

Ce am văzut pe linia lui 41 era ceva cu albastru.
Sus In jos
Shinkasen

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Dum 28 Aug 2016, 22:33

Gangul asta incepe unde se curbeaza putin strada Cerna spre Est, dar nu se mai vad urme ca a fost candva linie de tren pe acolo.
Nu sunt aurlocaci, desi e cam mizerie, au casele de acolo iesire in gang si erau si niste gaini, pe langa care am trecut cat am putut de usor sa nu le deranjez.

Sus In jos
nokia2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Lun 29 Aug 2016, 11:26

Nu a mai răms nici o urmă. Pe acolo nu sunt șine de mult. Mai rămăseră într-o curte și la fosta traversare de pe Str. Județului, dar le-au făcut dispărute și pe alea Mad
Sus In jos
Shinkasen

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Lun 29 Aug 2016, 13:37

In 2002 cand am fost pe acolo erau doua linii ce se uneau si acele unui macaz aproape in dreptul Colegiului Traian.
La un depozit pe strada Masina de Paine nr.50 se mai pot zari niste sine pe Google Earth.
Sus In jos
cata

Numarul mesajelor : 277
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2854
Data de inscriere : 01/02/2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Sam 22 Oct 2016, 15:46

locul unde linia intersecta Soseaua Colentina, sau la bariera Colentina....azi aprox intersectia Ziduri Mosi cu sos Colentina:

Singura imagine pe care o cunosc in care se vede vechiul amplasament al garii Herastrau (imaginea surprinde aerodromul Pipera in anii '20- azi acolo este Muzeul Aviatiei - hangarul din dreapta jos inca exista). De fapt, este si singura fotografie pe care o cunosc in care se poate vedea cum arata cladirea statiei de calatori. Gara se vede in stanga sus. In dreapta jos o magazie provenita dintr-un vagon de mobile, MAV...

Este o cladire in stil national, desen semnat de Petre Antonescu, folosit in cateva locuri din tara. De exemplu Pietrosita, Cotnari...

Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Astazi la 11:52

Sus In jos

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST
» BUCURESTI OBOR-BUCURESTI NORD
» Numerotarea liniilor cf din Romania
» FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA
» IR 14038/14039 Brasov-Ploiesti Vest-Bucuresti Baneasa-Constanta (RT)
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-