Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
nokia2010

Numarul mesajelor : 361
Varsta : 33
Localizare : București, Republica Hoțitoare România
Reputatie : 2629
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Sam Oct 01, 2011 9:10 am

Acum 1 zi am avut un vis legat de această linie! :shock:
Când eram mic (înainte de 1989) am văzut un tren format din 2 vagoane frgigorifice garat pe una dintre cele 2 linii de la hale. Parcă trenul avea și o locmotivă (un L.D.H.).
E posibil ca în anii '90 să fi văzut și unul sau 2 G-uri garate pe linia din părculeț
:TTT:
http://www.railfaneurope.net/pix/ro/car/freight/G/00-PREVIEWS/GAGS_freight_car.jpg.jpg

Acum linia e parțial acoperită cu asflat... Deaba aștept ziua în care să transporți marfă cu trenul va fi mai ieftin decât să transporți marfă cu mașina.
Sus In jos
nokia2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Vin Oct 28, 2011 9:58 am

Cică traficul de călători între linia de Constanța și Titan via Gara de Est (Obor) s-a desființat la 1 aug. 1959:
http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=167&t=640&start=14
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Vin Oct 28, 2011 2:04 pm

Dar o poza cu un tren pe liniile astea urbane, este undeva?? :shock:
Sus In jos
nokia2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Vin Oct 28, 2011 4:00 pm

Dacă te uitai la pagina 2...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Lun Oct 31, 2011 10:20 am

Poza cu trenul din film?
Sus In jos
Nick Sandru

Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 1834
Data de inscriere : 07/12/2011

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Sam Dec 10, 2011 5:42 am

In 1952 in Gara Herastrau a fost pusa in functiune prima instalatie de centralizare cu relee de tip CR-2. Instalatia respectiva a fost realizata cu componente importate din URSS; in anii urrmatori Electromagnetica a inceput sa produca relee si alte componente sub licenta. Relee de tipul celor folosite in instalatiile CR-2 si CR-3 au fost produse initial de catre Union Switch & Signal in SUA in anii '30, care le-a licentiat apoi pentru productie in URSS.
Sus In jos
Nick Sandru

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Sam Dec 10, 2011 5:48 am

Prin 1986 - 1987, in timpul constructiei prelungirii bulevardului Barbu Vacarescu una din liniile garii Herastrau a fost echipata cu linie aeriana si a fost folosita de tramvaiele de pe linia 5 timp de cateva luni, pana la terminarea liniei de tramvai. Exsita oare fotografii din acea perioada?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2361
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4714
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Fosta linie Bucuresti Baneasa-Herastrau-Obor   Sam Dec 10, 2011 1:59 pm

Acel sistem introdus in 1952 in gara Herastrau era probabil un sistem CED-CR-1. Din cate stiu, primele sisteme CED-CR-2 au aparut la CFR in 1960! In toamna anului 1960 statia Timisoara-Nord era probabil prima statie CFR echipata cu sistem CED-CR-2!
Sus In jos
nokia2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Sam Dec 10, 2011 3:15 pm

Ce înseamnă CED-CR?
Sus In jos
Silver
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 709
Reputatie : 3155
Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Sam Dec 10, 2011 3:24 pm

CED-CR este sistemul de centralizare electrodinamica cu relee
Sus In jos
Nick Sandru

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Dum Dec 11, 2011 1:55 am

Instalatia CED din statia Herastrau era de tip CR-2. CFR'ul a avut o singura instalatie CR-1, daca imi aduc aminte, la Tecuci, inlocuita ulterior de o instalatie CR-3. Instalatia de la Timisoara Nord era de tip CR-3.

Intre 1952 si 1990 vreo 600 de statii CFR au fost dotate cu instalatii CR-2 si CR-3. Cele doua tipuri sunt realizate cu relee montate pe rame verticale cu 9x9 socluri pentru relee. CR-1 era realizata cu relee fixate pe rafturi orizontale. Avantajul instlatiilor CR-2 si CR-3 fata de CR-1 este ca ramele pot fi cablate si testate in fabrica (fosta ISAF din Bucuresti), in timp ce CR-1 necesita realizarea cablajului in statia unde urma sa fie montata.

Instalatia CR-2 are comenzi individuale pentru macazuri si semnale - operatorul trebuie sa comande macazurile in pozitiile necesare pentru parcursul dorit, apoi trebuie sa comande semnalul de la inceputul parcursului pe liber. Instalatiile CR-2 au fost folosite in statii cu un numar redus de macazuri si semnale.

Instalatia CR-3 este de fapt o instalatie CR-2 la care a fost adaugat un sistem de comanda pentru parcursuri realizat cu relee telefonice. Operatorul poate comanda un parcurs apasand in secventa un buton de incepere si un buton de terminare a parcursului - instalatia manevreaza macazurile in pozitiile necesare si comanda semnalul de la inceputul parcursului pe liber. La inceput instalattile CR-3 au fost instalate in statii mari, unde comanda individuala a macazurilor era prea complicata pentru operator; incepand din 1980 toate instalatiile noi au fost de tip CR-3. Metroul din Bucuresti a fost dotat cu instalatii CR-3.

Un tip mai putin folosit a fost CR-4, destinat pentru statiile de pe linii cu comanda dispecer. Din cate stiu doar cateva statii au fost dotate cu CR-4, printre altele Timisul de Sus si cateva statii intre Strehaia si Turnu Severin.

Instalatii asemanatoare cu CR-2 (realizate cu aceleasi tipuri de relee) sunt inca in functiune pe liniile de metrou din New York.

Nick Sandru
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 2638
Varsta : 22
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 5498
Data de inscriere : 20/06/2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mar Mai 29, 2012 11:50 am

COSTACHE MIHAIL a scris:
Si am facut prima expeditie, in cautarea unor indicii care sa aminteasca de acesta linie. Nu am avut mare succes. Nu am gasit mai nimic. Poza de mai jos am facut-o din Sos. Morarilor spre Halta Titan Sud. In partea stanga se vede Sos. Vergului. In acest loc, sina este astupata cu pamant.

O traversa putreda

Si exact o bucata de sina, dar una si nu mai multe, si aceasta langa niste gunoaie
si unchemiu sta in pantelimon si anul trecut mai exact in iulie am trecut peacolo si m-am ingrozit de ce-am vazut acolo!ce ruine au mai ramas! pale
Sus In jos
vvmm

Numarul mesajelor : 7
Reputatie : 1297
Data de inscriere : 28/05/2013

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Sam Iun 01, 2013 6:44 pm

Dar poze cu Gara Heastrau sau locatia exacta are/stie cineva?
Sus In jos
Const Csv

Numarul mesajelor : 1
Reputatie : 184
Data de inscriere : 08/06/2016

MesajSubiect: ultima locomotiva langa hala obor   Mier Iun 08, 2016 2:54 pm

COSTACHE MIHAIL a scris:
Si ca sa va faceti o impresie asupra pozelor-document  postate mai sus voi atasa si o harta a  zonei apartinand si aceasta userului Brassovia, insa cifrele trecute nu au legatura cu pozele postate de mine, intrucat pe Forumul Transira pozele sunt aranjate altfel. Linia roz este locul prin care a fost linia ferata, cele patru cerculete roz care se vad arata locul celor patru cantoane, de pe Str. Judetului, Soltuzului, Pargarilor, iar in dreapta jos la cifra 11 se observa cantonul de la Lizeanu.Langa cantonul de pe Str. Judetului, se observa si trei blocuri in zig-zag, cred ca primul este acela de care a spus Ionut C.F.R. ca a fost filmat Actiunea Zuzu[img] iar in partea stanga a hartii unde se observa multa verdeata, se afla Parcul Circului.Intre cantonul din Str. Pargarilor si Lizeanu se poate observa linia dubla.

Pentru ultimii pasionati de trenuri, postez aici poza cu ultima locomotiva ce a traversat strada Ziduri Mosi, spre Hala Obor

Poza facuta de mine. aveam in spate in stanga Aversa, si in dreapta spate complexul de dughene de electrice

2007

Locmotiva nu era de tractat. cred ca ajunsese acolo pentru a furniza electricitate, pt ca tocmai incepuse daramarea tarabelor din piata. se construia hala noua. alt sens nu vad. s a oprit acolo. mai mult nu a continuat, pt ca nu mai avea cum

https://www.esato.com/phonephotos/viewphotos.php?pid=86508

https://www.esato.com/phonephotos/viewphotos.php?pid=86507
Sus In jos
nokia2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mier Iun 08, 2016 2:58 pm

Acea locomotivă era una pentru sudat șinele de tramvai! Am văzu-o pe Șos. Colentina pe linia de tramvai!
Da, știu, pare cam avion faza.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Astazi la 9:46 am

Sus In jos

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST
» BUCURESTI OBOR-BUCURESTI NORD
» Numerotarea liniilor cf din Romania
» FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA
» IR 14038/14039 Brasov-Ploiesti Vest-Bucuresti Baneasa-Constanta (RT)
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-