Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
NB 2009

Numarul mesajelor : 105
Reputatie : 2389
Data de inscriere : 06/09/2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Lun 22 Noi 2010, 23:17

Ehei ! Ca să vezi de unde sare iepurele !M-am "chinuit" Smile eu să zmângălesc pe imaginea din satelit traseul liniei la traversarea șoselei Colentina și intrarea în Obor, și uite că am dat peste o hartă (veche, din 1936), postată...chiar de nokia 2010 (mai demult, pe alt forum) Wink, unde traseul linei se vede foarte clar, cu girul preciziei cartografierii profesioniste. O remarcă: ramura care ducea la Halele Centrale Obor, după cum se vede, nu exista încă, fiindcă nu existau nici halele, construite în anii 40; exista doar o mică porțiune, care se oprea la "Moara milit [ară]", (de mult demolată, firește) lângă actuala stradă Ziduri Moși ... Prin continuarea ei s-a construit ulterior linia până la hală...

URL=http://img12.imageshack.us/i/liniileferatelaobor1936.jpg/][/URL]
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12525
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mar 23 Noi 2010, 10:05

Foarte interesanta harta de mai sus! NB 2009, din cate observ, Str. Reanvierii se numea Str. Cimitirul Reinvierii, Str. Ziduri Mosi se numea Zidurilor Mosi, Sos. Electronicii se numea Str. Garii de Est, iar pe cealalta parte exista B-dul Garii de Est ce ajungea pana in apropiere de Sos. Colentina. Se observa si Targul Mosilor, si interesant, undeva putin mai departe, exista o hala Obor, cred ca mult mai mica decat cea actuala, care stim cu totii ca i se spune HALELE OBOR. Multumim mult pentru postarea acestei harti deosebite, un adevarat document pentru noi, cei care nu am avut prilejul sa traim in acea perioada interbelica ! Si mai vin cu un aspect! Linia care ducea la fabrica din spatele Cimitirului Reinvierea nu este trecuta pe harta. Oare a fost montata mai tarziu de anul 1936? Si inca o precizare: Intr-o schita mai sus cu Gara Herastrau, se observa o alta str. Gara Herastrau, fata de cea care exista si astazi vis-a-vis de fostele linii ferate!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
NB 2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mar 23 Noi 2010, 12:09

Da, acea veche „hală Obor” a existat până la începutul anilor 70, când s-a început construirea a ceea ce s-a numit, atunci, „ALMO” („ansamblul de locuințe și magazine Obor”, adică marele ansamblu de blocuri la parterul căruia se află magazinul „Bucur-Obor”). O țin minte destul de bine, era o clădire – după cum arăta – de pe la 1890-1900, semăna cu Hala Traian, dar mai mică decât aceea, și era încă utilizată tot pentru comerț ) diverse magazine, nu mai țin minte exact de ce fel…) după punerea în funcție a marei Hale Centrale inaugurate în 1946 (o construcție foarte modernă, pentru vremea acea, și de o mărime colosală pentru Bucureștiul vechi, dar, desigur, cu vremea, s-a degradat treptat prin efectele lipsei de îngrijire și „economiilor” de întreținere și renovare, și a decăzut și ca „obiect al activităților”, în anii 80, prin penuria de produse alimentare etc.). Probabil că sde pot găsi pe situri cu „Bucureștiul vechi” etc. ceva fotografii…
Numele diferitelor străzi din zonă )ca și din zona Gării Herăstrău), desigur, s-au schimbat în funcție de realitățile epocii (de pildă „Electronicii” a dus la înlăturarea unei confuzii: nu e bine când în același cartier există o stradă și un bulevard cu același nume etc.).
Linia industrială care traversa str. Reînvierii , intrând în curtea unei unități industriale din zonă, pe partea cimitirului, trebuie să fi fost o creație a anilor 50, poate 60 )era acolo unde în 1936 vedem menționată „Manutanța Comunală“… (lângă strada Mașina de Pâine, care își luase numele de la faimoasa fabrică de morărit și panificație Assan, care exista în zonă și care a fost ulterior dezafectată și demolată sau lăsată pradă ruinării treptate… Exista și o alee „Vaporul lui Assan”, „vaporul” însemnând moara cu vapori, adică cu aburi — fusese prima de acest fel, prima mare moară modernă din București, într-un cartier în care tradițional erau mori —de vânt, se pare — și brutării, până spre strada Făinari).
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mar 23 Noi 2010, 20:12

Iar astazi in locul in care exista Manutanta Comunala, este un sediu LOTO-PRONO.

Sus In jos
NB 2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Mier 24 Noi 2010, 01:46

Apropo tot de linia asta și de documente de epocă: iată cum era prezentată linia București-Oltenița în Călăuza căilor ferate române (1913). (Nu era — din păcate ! Crying or Very sad — un mers de trenuri, ci un fel de ghid turistic: se prezenta linia, stațiile, distanțele, și, unde era cazul, erau descrise diferite puncte de interes ori era caracterizată succint regiunea, pentru uzul excursionistului…). Se observă că ramificația, din gara Obor, către nord-est, care duce către linia principală de Constanța, M800, către Pasărea etc. — și care este singura linie în funcțiune, din gara Obor, astăzi, fiindcă și trenurile de Oltenița, dacă sunt, tot pe acolo se duc și ocolesc apoi, pe centură etc. ca să reintre în linia de Oltenița — nu exista încă (mai târziu, în interbelic, este menționată)

Sus In jos
NB 2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Joi 25 Noi 2010, 21:31

Iată, tot pe tema liniei care trecea pe lângă piața Obor, niște fotografii excdepționale, efectiv "istorice", din celebra colecție a dlui Șerban Lacrițeanu, reprezentând diferite segmente ale liniilor de cale ferată care, ramificându-se din linia principală (gara Băneasa-București-Obor-Oltenița) traversau piața propriu-zisă, servind la aprovizionarea halelor centrale (pozele sunt făcute la 20 noiembrie 1978 și, după cum se vede, liniile erau deja dezafectate, parțial demontate...)

URL=http://img208.imageshack.us/i/22819781120obor.jpg/][/URL]
Sus In jos
nokia2010

Numarul mesajelor : 361
Varsta : 33
Localizare : București, Republica Hoțitoare România
Reputatie : 2625
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Dum 27 Feb 2011, 00:16

Nu am mai trecut de mult pe aici, dar revin cu o mare surpriză! O poză din 1938 făcută dinspre Aerodromul Militar Pipera spre Floresca, în care se văd F-ca de cărămidă "Floreasca" și Gara Herăstrău!!!
Sus In jos
NB 2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Dum 27 Feb 2011, 01:19

Excelent document ! a26
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Joi 22 Sept 2011, 12:54

Dupa Gara Obor, spre Gara Herastrau, se desfacea o linie in dreptul Soselei Colentina care duca la Halele Obor. Aceasta mai intretaie si astazi Str Ziduri Mosi, insa apoi se infunda. Pentru a ajunge la hale, linia trecea printr-un parculet, astazi numit Pasarari, nu stiu daca si in trecut se numea la fel. Parculetul se afla intre magazinul universal Bucur Obor si Piata Obor. Am trecut prin parculet si se mai vede linia care in interiorul acesteia au fost puse dale si transformata in alee. Poze spre Sos Colentina, spre Gara Obor. Linia se infunda.

Si acelasi loc in anul 1983, in aceeasi directie. Poze preluate de pe forumul Transira apartinand userului Brassovia

Si alta poza, aceasta este facuta putin mai spre Sos Colentina decat precedenta, dar spre halele Obor.

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10215
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Joi 22 Sept 2011, 13:30

Wow ... eu am stat in Pantelimon pe Baicului cat am fost student la UTCB .. si stiu liniile din spatele garii Obor ,dar sincer nu mi am imaginat niciodata ca pe unde trece tramvaiul 36 a fost odata o linie de cale ferata care se ducea la Baneasa(pe langa cimitir pe stradutele alea inguste) .. foarte intresante pozele si documentul in sine.Pacat ca s-a intrerupt linia si nu a fost converitita in altceva,gen tramvai sau stiu eu..
Pe strada cim. reinvierii unde era terasamanentul acum sunt niste parcari unde sunt tinute masinile de vanzare a unora si altora... insa mi se pare ca locul este mai inalt cu 20 de cm fata de nivelul strazii si ma intreb daca aia era cota terasamentului sau au bagat ei umplutura apoi peste...
Unde mai exact langa gara Baneasa se intalnea cu actuala M800 daca stiti ar fi minunat ,sunt intresat pe unde au trecut cu linia acolo fiind o zona cu teren dificil si mlastinos.Oare legatura sa fi fost prin parcul Herastrau?
Sus In jos
NB 2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Joi 22 Sept 2011, 22:01

Păi, da ! Acea linie care trece prin părculeț și a fost transformată în alee era linia care ducea la rampa de descărcare a mărfurilor de pe fațada de sud a Halelor Centrale: prin anii 70, cred, era încă folosită pentru livrări de marfă (vagoane frigorifice cu pește etc., care veneau trase pâș-pâș de câte-o locomotivă de manevră etc., erau lăsate acolo pentru descărcare, luate mai târziu etc.
Sus In jos
NB 2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Joi 22 Sept 2011, 22:29

Linia către gara Obor-Oltenița se desprindea din magistrala 800 după traversarea lacului Herăstrău, care se făcea pe unde se face și acum (podul metalic a fost, desigur, între timp, modernizat, de fapt înlocuit). Ea se desprindea de linia de Constanța la scurtă distanță după acel pod, într-un punct situat practic în dreptul actualei autobaze RATB Nordului (garajul de autobuze) și, în continuare, urma traseul actualei străzi Al. Șerbănescu (care „moștenește“ traseul fostei linii ferate, de fapt traseul fiind „moștenit“ de linia actuală a tramvaiului 5, de-a lungul întregii străzi Șerbănescu, apoi în continuare pe Barbu Văcărescu, până în dreptul străzii Gh. Țițeica, de unde linia ferată o lua puțin în altă direcție, traversa bulevardul Lacul Tei, trecea foarte aproape de blocurile de lângă parcul Circului, pe lângă strada Județului, și continua pe traseul care se poate vedea în fragmentul de plan postat mai sus, până pe Reînvierii, prin spatele pieței Obor etc.).
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10215
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Vin 23 Sept 2011, 03:03

Foarte intresant ce traseu imi descrii Smile .. cand ma duc la Bucuresti am sa trag o fuga pe Barbu Vacarescu in sus sa vad si incolo traseul .. ca cel de la Barbu prin parcul circului si pe langa cimitir imi dau seama si ajuta foarte mult si pozele domnului Costache.
Sus In jos
nokia2010

Numarul mesajelor : 361
Varsta : 33
Localizare : București, Republica Hoțitoare România
Reputatie : 2625
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Vin 23 Sept 2011, 15:29

Se întâlnea cam în dreptului pasajului suprateran pe care trece tramvaiul 5 (pasajul care leagă străzile Nicolae G. Caranfil (fostă Școala Herăstrău) și Cpt. Av. Alexandru Șerbănescu de Bd. Aerogării). Defapt de la fosta Fabrică de Glucoză până la pod (pasaj) tramvaiul 5 are traseu comun cu fosta cale ferată.
Sus In jos
NB 2009

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Vin 30 Sept 2011, 23:41

Iată o imagine ― publicată și reprodusă după situl ETIMPU.COM Amintiri din trecut (https://etimpu.wordpress.com/2011/05/03/bucuresti-vremuri-apuse-ep-29-6-poze/zona-industriala-din-obor/) ― în care se vede, destul de bine (în partea de jos a imaginii) o păarte din traseul acelei ramificații înfundate care ducea la rampa Halelor Centrale Obor:
[img][
[/img]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST   Astazi la 12:13

Sus In jos

FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» FOSTA LINIE BUCURESTI BANEASA - HERASTRAU- OBOR- 23 AUGUST
» BUCURESTI OBOR-BUCURESTI NORD
» Numerotarea liniilor cf din Romania
» FOSTA LINIE DE MOCANITA DIN CONSTANTA
» IR 14038/14039 Brasov-Ploiesti Vest-Bucuresti Baneasa-Constanta (RT)
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-